ΗΠΑ Ταξίδι στις ΗΠΑ.

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Από άποψη απόστασης, αυτό που θες να κάνεις είναι σα να είσαι στην Αθήνα και να πας ημερήσια στη Βιέννη. Μήπως να το ξανασκεφτόσουνα;
Πτήσεις έχεις κλείσει;
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
101
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος Η.Π.Α.
Από άποψη απόστασης, αυτό που θες να κάνεις είναι σα να είσαι στην Αθήνα και να πας ημερήσια στη Βιέννη. Μήπως να το ξανασκεφτόσουνα;
Πτήσεις έχεις κλείσει;
Οι πτήσεις που βρίσκω είναι 6 το πρωί από νέα Υόρκη και 20:30 από σικαγο επιστροφή. Για μένα αυτές οι ώρες είναι αρκετές ώστε να δω το βασικό μου αξιοθέατο που είναι το γήπεδο των μπουλς. Από κει και πέρα ότι άλλο προλάβω. Το μόνο μου θέμα είναι ο καιρός επειδή ξέρω ότι πολύ βόρεια. Μήπως γνωρίζεις τι γίνεται με τον καιρό εκείνη την εποχή?????
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Ο χρόνος που αναφέρεις είναι αρκετός για να πας στο United center κατευθείαν από το αεροδρόμιο ( Ohare), μιας και δε χρειάζεται καν να αλλάξεις γραμμή τραινου. Για τα αξιοθέατα που λες, αν δε σκοπεύεις να σπαταλήσεις χρόνο στο άγαλμα προσκυνοντας (ρισπεκτ), ίσως προλαβαίνεις. Για το καιρό που Ρωτάς θα είναι χωρίς χιόνια μιας και είναι νωρίς οπότε μη σε προβληματίζει αυτό, άλλωστε δεν είναι κ τόσο βόρεια (41ος παράλληλος , Ρώμη, Βαρκελώνη κτλ ). Όπως είπε και ο φίλος είναι μια πτήση 2+ ώρες . Καλο ταξίδι και χαιρετισμούς στο Μιχαλάκη:)
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Τον Οκτώβριο δεν έχει ακόμα χιόνια στο Σικάγο. Συνήθως οι χιονοπτώσεις ξεκινούν στα μέσα Νοέμβρη.
Βέβαια πάντα να έχετε κατά νου ότι ο καιρός είναι απρόβλεπτος...
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
101
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος Η.Π.Α.
Ο χρόνος που αναφέρεις είναι αρκετός για να πας στο United center κατευθείαν από το αεροδρόμιο ( Ohare), μιας και δε χρειάζεται καν να αλλάξεις γραμμή τραινου. Για τα αξιοθέατα που λες, αν δε σκοπεύεις να σπαταλήσεις χρόνο στο άγαλμα προσκυνοντας (ρισπεκτ), ίσως προλαβαίνεις. Για το καιρό που Ρωτάς θα είναι χωρίς χιόνια μιας και είναι νωρίς οπότε μη σε προβληματίζει αυτό, άλλωστε δεν είναι κ τόσο βόρεια (41ος παράλληλος , Ρώμη, Βαρκελώνη κτλ ). Όπως είπε και ο φίλος είναι μια πτήση 2+ ώρες . Καλο ταξίδι και χαιρετισμούς στο Μιχαλάκη:)
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την κατατοπιστικη σου απάντηση. Νομίζω ότι με τα hop on hop off buses θα καταφέρω να δω και λιγο τη πόλη.

Τον Οκτώβριο δεν έχει ακόμα χιόνια στο Σικάγο. Συνήθως οι χιονοπτώσεις ξεκινούν στα μέσα Νοέμβρη.
Βέβαια πάντα να έχετε κατά νου ότι ο καιρός είναι απρόβλεπτος...
Ναι το φαντάζομαι ειδικά την εποχή που θα πάω ότι μπορεί να πέσω σε περίεργο καιρό
 
Last edited by a moderator:

hlmer32

Member
Μηνύματα
101
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος Η.Π.Α.
Μήπως ξέρετε και τι παίζει από ουρές στο skydeck του Willis tower????? Γιατί θα ήθελα να το χωρέσω κι αυτό στα μέρη που θα επισκεφτώ.
Τσέκαρα λίγο τις τιμές των εισιτηρίων τώρα για σικαγο από Νέα Υόρκη και έχουν ανέβει κατά είκοσι ευρώ μέσα σε δύο βδομάδες, δεν είναι λίγο παράξενο αυτό??? Τι λέτε να κλείσω από τώρα ή να περιμένω μήπως ξαναπεσουν????
 
Last edited:

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Η ουρά στο Sears tower (η παλιά του ονομασία) είναι πολύ σχετική. Μπορεί να έχει μπορεί και όχι. Αν θες οπωσδηποτε να βρεθείς εκει στο γυαλινο πατωμα και να ξαπλωσεις στο κενο μπροστα πανω στο γυαλί με τη νέα δυνατότητα που έχουν φτιάξει, να πας και περιμενε και στην ουρα αξίζει. Αν σε ενδιαφερει ομως απλα μια εικονα απο ψηλα με θεα ολοκληρη τη πολη, προτιμοτερο να πας στο δωρεαν απο είσοδο, John Hancock 360 παρατηρητηριο-καφε-μπαρ. Τα αεροπορικα ειναι οπως παντου. Προφανως Παρασκευη και Κυριακη θα ειναι πιο ακριβα....
 

casabel

Member
Μηνύματα
18
Likes
15
Τελικά αποφασίσαμε να πάμε χωρίς γκρουπ, μόνοι μας με βοήθεια πράκτορα για εισιτήρια και ξενοδοχεία, 17 μέρες συνολο, 6 νέα Υόρκη κ έπειτα road trip με εκκίνηση Las Vegas και έπειτα gran canyon, San Diego, Los Angeles, Carmel, San Francisco...
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.957
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Τελικά αποφασίσαμε να πάμε χωρίς γκρουπ, μόνοι μας με βοήθεια πράκτορα για εισιτήρια και ξενοδοχεία, 17 μέρες συνολο, 6 νέα Υόρκη κ έπειτα road trip με εκκίνηση Las Vegas και έπειτα gran canyon, San Diego, Los Angeles, Carmel, San Francisco...
Τέλεια.
Και όταν γυρίσετε να γράψετε ταξιδιωτική ιστορία. :)
 

evripidis4

Member
Μηνύματα
75
Likes
458
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Τελικά αποφασίσαμε να πάμε χωρίς γκρουπ, μόνοι μας με βοήθεια πράκτορα για εισιτήρια και ξενοδοχεία, 17 μέρες συνολο, 6 νέα Υόρκη κ έπειτα road trip με εκκίνηση Las Vegas και έπειτα gran canyon, San Diego, Los Angeles, Carmel, San Francisco...
Το ίδιο έκανα κι εγω πέρσι. Εκτός από San Diego διότι δεν προλαβαίναμε από χρόνο. Τρομερο ταξίδι. Το Carmel ποσο όμορφη πόλη. Δεν την ήξερα και μπήκαμε τυχαία για βενζίνη. Να περάστε υπέροχα!!
 

Elenivrett

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα !! Πρωτα ο Θεός τον Γενάρη θα παω αμερικη για 15 μερες περίπου new york san fransisco και θελω να σας ρωτησω περιπου ποσα θα είναι αρκετά χρηματα για να παρω μαζι μου χωρίς ψωνια σε μαγαζια απλα για καθημερινά εξοδα εαν μπορειτε να μου πείτε μια ιδέα θα το εκτιμούσα !!
 
Μηνύματα
8
Likes
0
γεια σας παιδια ηθελα να ρωτησω ποσο πιστευετε οτι αξιζει να κατσει κάποιος στην αμερικη για διακοπες; θα μεινω στη νεα υορκη σε φιλη μου.και θα ηθελα να δω κανα 2 κοντινες πολιτειες ακομα. λεω να μεινω 11 γεματες μερες. σας φαινεται λιγο; ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom