ΗΠΑ Ταξίδι στις ΗΠΑ.

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλησπέρα!!Έχουμε κλείσει ταξίδι στο Los Angeles σε 3 εβδομάδες και σύνολο για 19 ημέρες.Εκει μένουν φίλοι μας και θα μας ξεναγήσουν σε όλα τα γνωστά μέρη ,έχουν και camper οπότε θα διανυκτερεύουμε όπου θέλουμε.
Απλά μπαίνει το εξής διλλημα,χθες μας προτειναν αν θέλουμε να αλλάξουμε όλο το πρόγραμμα και να φύγουμε για Hawaii για καμιά βδομάδα .Τα εισητηρια που βλέπουν κοστίζουν 180€ ..
Για πείτε γιατί τα θέλω όλα ,Hawaii η Grand canyon ,Vegas ,Υοsemite κτλ?
Είναι αρκετά υποκειμενικό. 19 μέρες για Καλιφόρνια-Νεβάδα είναι αρκετές, αλλά άμα φύγετε μια βδομάδα για Hawaii τότε οι υπόλοιπες 10-12 είναι λίγες. Υπολόγισε και το 6ώρο πηγαινελα, σχεδόν μισή μέρα έξτρα σε κάθε πτήση.

Ήμουν πρόσφατα Yosemite και προτείνω να μη το χάσετε. Η αλήθεια είναι ότι το camper είναι τεράστιο πλεονέκτημα. Προσωπικά, άμα ήξερα ότι είχα camper, δε θα έφευγα για Hawaii και θα το ζούσα στο έπακρο από άκρη ως άκρη του Pacific Coast, από San Diego μέχρι πολιτεία του Oregon. Και μετά από εκεί, πιο πολύ ενδοχώρα, Lake Tahoe-Yosemite-Sequoia park-Grand Canyon-Las Vegas-Death Valley και Los Angeles.

Εξαρτάται βέβαια και την εποχή που θα πάτε.

Συνυπολογίστε ότι εάν πάτε Hawaii θα έχετε και έξτρα 1 βδομάδα τα έξοδα ξενοδοχείου που απ'όσο ξέρω τσούζει αρκετά. Έξοδα που με το camper δε θα τα έχετε οπουδήποτε και εάν είστε.
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Είναι αρκετά υποκειμενικό. 19 μέρες για Καλιφόρνια-Νεβάδα είναι αρκετές, αλλά άμα φύγετε μια βδομάδα για Hawaii τότε οι υπόλοιπες 10-12 είναι λίγες. Υπολόγισε και το 6ώρο πηγαινελα, σχεδόν μισή μέρα έξτρα σε κάθε πτήση.

Ήμουν πρόσφατα Yosemite και προτείνω να μη το χάσετε. Η αλήθεια είναι ότι το camper είναι τεράστιο πλεονέκτημα. Προσωπικά, άμα ήξερα ότι είχα camper, δε θα έφευγα για Hawaii και θα το ζούσα στο έπακρο από άκρη ως άκρη του Pacific Coast, από San Diego μέχρι πολιτεία του Oregon. Και μετά από εκεί, πιο πολύ ενδοχώρα, Lake Tahoe-Yosemite-Sequoia park-Grand Canyon-Las Vegas-Death Valley και Los Angeles.

Εξαρτάται βέβαια και την εποχή που θα πάτε.

Συνυπολογίστε ότι εάν πάτε Hawaii θα έχετε και έξτρα 1 βδομάδα τα έξοδα ξενοδοχείου που απ'όσο ξέρω τσούζει αρκετά. Έξοδα που με το camper δε θα τα έχετε οπουδήποτε και εάν είστε.
Φεύγουμε σε 3 εβδομάδες,θα το σκεφτούμε λίγο ακόμη ,συμφωνώ για το camper είναι αυτό που ανυπομονώ περισσότερο,τεράστιο πλεονέκτημα
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Είναι αρκετά υποκειμενικό. 19 μέρες για Καλιφόρνια-Νεβάδα είναι αρκετές, αλλά άμα φύγετε μια βδομάδα για Hawaii τότε οι υπόλοιπες 10-12 είναι λίγες. Υπολόγισε και το 6ώρο πηγαινελα, σχεδόν μισή μέρα έξτρα σε κάθε πτήση.

Ήμουν πρόσφατα Yosemite και προτείνω να μη το χάσετε. Η αλήθεια είναι ότι το camper είναι τεράστιο πλεονέκτημα. Προσωπικά, άμα ήξερα ότι είχα camper, δε θα έφευγα για Hawaii και θα το ζούσα στο έπακρο από άκρη ως άκρη του Pacific Coast, από San Diego μέχρι πολιτεία του Oregon. Και μετά από εκεί, πιο πολύ ενδοχώρα, Lake Tahoe-Yosemite-Sequoia park-Grand Canyon-Las Vegas-Death Valley και Los Angeles.

Εξαρτάται βέβαια και την εποχή που θα πάτε.

Συνυπολογίστε ότι εάν πάτε Hawaii θα έχετε και έξτρα 1 βδομάδα τα έξοδα ξενοδοχείου που απ'όσο ξέρω τσούζει αρκετά. Έξοδα που με το camper δε θα τα έχετε οπουδήποτε και εάν είστε.
Προσυπογράφω ό,τι λέει ο σύντεκνος.

Έχει πάρα πολύ ωραία μέρη η Καλιφόρνια και λίγο παραέξω. Από αυτά που έχω προσωπική εμπειρία, Big Sur είναι άχαστο, Yosemite επίσης. Las Vegas οκ αξίζει κι αυτό να το δεις, για το τζερτζελο και το κιτσαριό.

Χαβάη τη θεωρώ ελαφρώς υπερεκτιμημένη προσωπικά (δεν έχω πάει αλλά ήμουν κοντά στο να το κάνω, οπότε το έχω ψάξει). Και είναι σίγουρα πανάκριβη και σε διαμονή και σε ενοικίαση αυτοκινήτου (το οποίο χρειάζεται, γιατί οι συγκοινωνίες είναι λιγοστές).
ΥΓ: Σαν Φρανσίσκο επίσης άχαστο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ανάμεσα σε Yosemite και Χαβάη, για μένα δεν τίθεται σύγκριση, ειδικά αν επιλέξετε το Kauai. Το Big Sur πολύ όμορφο, αλλά η φύση υπερεκτιμημενη , οι κωμοπόλεις όμως αξίζουν.
Σαν Φρανσίσκο μην το χάσετε, συμφωνώ.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ανάμεσα σε Yosemite και Χαβάη, για μένα δεν τίθεται σύγκριση, ειδικά αν επιλέξετε το Kauai. Το Big Sur πολύ όμορφο, αλλά η φύση υπερεκτιμημενη , οι κωμοπόλεις όμως αξίζουν.
Σαν Φρανσίσκο μην το χάσετε, συμφωνώ.
Σε ποια έχεις πάει στη Χαβάη; Kauai κ Big Island κοιτούσα εγώ, για τη φύση/τοπία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα
Σε ποια έχεις πάει στη Χαβάη; Kauai κ Big Island κοιτούσα εγώ, για τη φύση/τοπία.
Θα πήγαινα σίγουρα Kauai και μάλλον Μaui για δεύτερο. Μπορεί και Big.

Εξαρτάται από τι θέλετε να κάνετε. Σας ενδιαφέρουν τα ηφαιστεια; Τα ψωνια; Το τρεκκινγκ; Οι παραλίες, το σερί, οι φαλαινες;

Θα απέφευγα το Oahu, που έχω παει, όμορφο είναι αλλά σε τοπία υστερεί και έχει πιο mainstream τουρισμό.

Αν ψάξεις θα βρεις άρθρα που εξηγουν τι προσφέρει το καθένα και διαλέγεις ανάλογα με τα γούστα σου.

Επίσης, αν δε σε πειράζει να δεις φώτο, ρίξε μια ματιά και στο Yosemite και στη λίμνη Tahoe στην Καλιφόρνια, ίσως ναν σου αρεσουν περισσότερο, γούστα είναι αυτά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πάντως στη Χαβάη πάει κανείς πιο δύσκολα από την Καλιφόρνια και είναι και πιο ακριβή. Μιας που θα εχετε παρέα να μοιραστείτε έξοδα, ίσως είναι καλύτερα.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Θα
Θα πήγαινα σίγουρα Kauai και μάλλον Μaui για δεύτερο. Μπορεί και Big.

Εξαρτάται από τι θέλετε να κάνετε. Σας ενδιαφέρουν τα ηφαιστεια; Τα ψωνια; Το τρεκκινγκ; Οι παραλίες, το σερί, οι φαλαινες;

Θα απέφευγα το Oahu, που έχω παει, όμορφο είναι αλλά σε τοπία υστερεί και έχει πιο mainstream τουρισμό.

Αν ψάξεις θα βρεις άρθρα που εξηγουν τι προσφέρει το καθένα και διαλέγεις ανάλογα με τα γούστα σου.

Επίσης, αν δε σε πειράζει να δεις φώτο, ρίξε μια ματιά και στο Yosemite και στη λίμνη Tahoe στην Καλιφόρνια, ίσως ναν σου αρεσουν περισσότερο, γούστα είναι αυτά.
Yosemite έχω πάει, μ άρεσε πολύ.
Τrekking, ηφαίστεια κι ενδιαφέροντα τοπία θα ήθελα για Χαβάη. Τα mainstream τ' αποφεύγω. Με βάση αυτά κοιτούσα για Kauai και Big. Αλλά για την ώρα το έχω αφήσει το πλάνο αυτό.

Μιας και μιλάμε για ΗΠΑ γενικά, έχω κι εγώ ένα δίλημμα: Sequoia National Park ή Death Valley? Διαθέσιμος χρόνος 1.5 μέρα, εποχή τωρινή. Το πρώτο μου θυμίζει λίγο Muir Woods που έχω πάει και το 2ο φοβάμαι μήπως είναι πολύ μονότονο. Καμιά γνώμη;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Yosemite έχω πάει, μ άρεσε πολύ.
Τrekking, ηφαίστεια κι ενδιαφέροντα τοπία θα ήθελα για Χαβάη. Τα mainstream τ' αποφεύγω. Με βάση αυτά κοιτούσα για Kauai και Big. Αλλά για την ώρα το έχω αφήσει το πλάνο αυτό.

Μιας και μιλάμε για ΗΠΑ γενικά, έχω κι εγώ ένα δίλημμα: Sequoia National Park ή Death Valley? Διαθέσιμος χρόνος 1.5 μέρα, εποχή τωρινή. Το πρώτο μου θυμίζει λίγο Muir Woods που έχω πάει και το 2ο φοβάμαι μήπως είναι πολύ μονότονο. Καμιά γνώμη;
Χαριτωμένο ήταν το Sequoia, για 1 ωρίτσα καλό ήταν. Eαν έχεις πάει στο Muir δεν έχει και πολύ νόημα. Δεν έχω παει death valley, αλλά πιο ενδιαφέρον μου φαίνεται για την περίπτωση σου. Ακόμη πιο ενδιαφέροντα μου φαίνονται τα πάρκα στη Γιούτα, όπου πήγα και ήταν καταπληκτικά, φοβερό road trip, μαζί με new Mexico, φυσικά Νεβαδα κι ολίγον από Κολοράντο, route 66. Ανώτερο από Καλιφόρνια σε επίπεδο φύσης, με τα χερια κάτω.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
@rev26 κοντά στο Λας Βέγκας είναι το φράγμα Hoover dam που αξίζει μια επίσκεψη.
 
Last edited by a moderator:

marian23

Member
Μηνύματα
63
Likes
760
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΜΑΙΑΜΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ
Αν ήμουν στη θέση σου(μακάρι) θα εμένα στις δυτικές ΗΠΑ κ θα άφηνα τη Χαβάη για άλλη φορά μιας κ έχω φίλους στις ΗΠΑ. Αν έχετε campervan θα πρότεινα να γυρίσετε τα national Parks death valley, Zion, grand canyon, horse shoe bend, antelope canyon και monument valley.θα έκανα 2 διανυκτερεύσεις στο Λος Άντζελες κ 2 διανυκτερεύσεις στο Las Vegas. Βέβαια το καλύτερο είναι ότι θέλει η παρέα για να περάσετε όλοι καλά!
 

thrykika

Member
Μηνύματα
102
Likes
304
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ήμουν πρόσφατα Yosemite και προτείνω να μη το χάσετε. Η αλήθεια είναι ότι το camper είναι τεράστιο πλεονέκτημα. Προσωπικά, άμα ήξερα ότι είχα camper, δε θα έφευγα για Hawaii και θα το ζούσα στο έπακρο από άκρη ως άκρη του Pacific Coast, από San Diego μέχρι πολιτεία του Oregon. Και μετά από εκεί, πιο πολύ ενδοχώρα, Lake Tahoe-Yosemite-Sequoia park-Grand Canyon-Las Vegas-Death Valley και Los Angeles.
Με Camper είναι εύκολο να κινηθεί κάποιος σε μεγάλες πόλεις όπως Los Angeles ή San Francisco, υπαρχουν χώροι "στάθμευσης";
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.368
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom