Ισραήλ Παλαιστίνη Ταξίδι στους Αγίους Τόπους

alisaxni

Member
Μηνύματα
77
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η υφήλιος...
Αυτό το ταξίδι είναι κάτι που επιθυμώ πολλά χρόνια.
Όμως, το να πας με πρακτορείο είναι κάπως πολυέξοδο, ενώ κατά καιρούς πετυχαίνεις δελεαστικές τιμές με την Ετζίαν, γιατί γενικά δεν υπάρχουν απευθείας συνδέσεις σε χαμηλό κόστος.
Θα ήθελα όμως να ρωτήσω, μπορείς να κινηθείς στο Ισραήλ χωρίς συνοδούς; Δηλαδή τα βασικά, όχι να κάνεις τουρ στα σύνορα με Παλαιστίνη :p. Tel Aviv, Βηθλέεμ και κυρίως Ιεροσόλυμα; Βγάζεις άκρη με μετακινήσεις και κυρίως είναι ασφαλές για δύο άτομα πχ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.538
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υπάρχει και sherut με περίπου 12-13 ευρώ αλλά είχε γεμίσει και έτσι πληρώσαμε ταξι
Δεν υπάρχει επόμενο; Δηλαδή ένα και μόλις γεμίσει πάπαλα; Αν είανι έτσι, καλύτερα να πας μόνο με χειραποσκευή να βγεις με τη μία, αν και φαντάζομαι η καθυστέρηση θα είναι κυρίως οι μοσνατικοί εμ τις "συνεντεύξεις" τους "to get to know us better".
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Στο Ισραελ κινείσαι οπως θα έκανες σε οποιαδήποτε άλλη χώρα ! Μην ακούω χαζά ! Μπορείτε να νοικιάσετε και αμαξι
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
alisaxni να πας και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!εγώ ενοιωθα πιο ασφαλής στο Ισραήλ παρά σε κάποια στενά του κέντρου της Αθήνας(προσωπική άποψη εκφράζω).Αρκεί βέβαια να μιλάς αγγλικά και αν θες να μάθεις και λίγα αραβικά ακόμη καλύτερα διοτι οι Παλαιστίνιοι δυσκολε'υονται κάπως με τα αγγλικά. οι Εβραίοι μιλάνε αγγλικά.Τα ταξι είναι ακριβά αλλά υπάρχουν και παλαιστινιακά λεωφορεία που είναι φθηνά και αξιόπιστα.
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Δεν υπάρχει επόμενο; Δηλαδή ένα και μόλις γεμίσει πάπαλα; Αν είανι έτσι, καλύτερα να πας μόνο με χειραποσκευή να βγεις με τη μία, αν και φαντάζομαι η καθυστέρηση θα είναι κυρίως οι μοσνατικοί εμ τις "συνεντεύξεις" τους "to get to know us better".
ήταν 2 sherut που γέμισαν και μετά πάπαλα όπως το είπες.Λεωφορείο εκείνη τη ν ώρα δε βρήκαμε οπότε αναγκαστικά ταξί.Τελικά εκεί κατέληξα και εγώ : η αποσκευή είναι βαρίδιο και επρεπε να πάρουμε 2 χειραποσκευές για 5 μέρες που πήγαμε!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
alisaxni να πας και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!εγώ ενοιωθα πιο ασφαλής στο Ισραήλ παρά σε κάποια στενά του κέντρου της Αθήνας(προσωπική άποψη εκφράζω).Αρκεί βέβαια να μιλάς αγγλικά και αν θες να μάθεις και λίγα αραβικά ακόμη καλύτερα διοτι οι Παλαιστίνιοι δυσκολε'υονται κάπως με τα αγγλικά. οι Εβραίοι μιλάνε αγγλικά.Τα ταξι είναι ακριβά αλλά υπάρχουν και παλαιστινιακά λεωφορεία που είναι φθηνά και αξιόπιστα.
Μια χαρα τα μιλάνε στη Βηθλεεμ τα αγγλικα ( τα τουριστικά )
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
αυτές οι ώρες βγάζουν έξοδα, 65+70=135 όσο ένα εισιτήριο να πας και νάρθεις Ευρώπη. μπας και είδες τοπικά πρακτορεία στα Ιεροσόλυμα ή στη Βηθλεέμ να οργανώνουν τριήμερα για Σινά;;;
εγώ εκεί βρήκα το bein harim tourist services
http://www.beinharimtours.com/
πάει και Σινά όπως και Πέτρα Ιορδανίας. αν θες ρίξε του μια ματιά!
 

alisaxni

Member
Μηνύματα
77
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η υφήλιος...
Οι συγκοινωνίες δηλαδή εξυπηρετούν από Τελ Αβίβ προς Ιεροσόλυμα;
Για τα υπόλοιπα φαντάζομαι θα υπάρχουν και κατάλληλα tour από τις δύο πόλεις σε λογικές τιμές.

Επίσης επειδή έχω ακούσει διάφορα και δεν έχω καταλάβει, ας κάνω μια τρελή ερώτηση με κίνδυνο το κράξιμο. Οι συναλλαγές γενικά γίνονται σε δολλάρια ή σε νέο σέκελ;

Βεβαίως όταν έρθει η ώρα οι ερωτήσεις θα είναι πιο σημαντικές και ουσιαστικές, αλλά ας πάρουμε μια πρώτη γεύση ;p

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
An δεις με tour (ντόπια πρακτορεία)τα υπόλοιπα, περισσότερα θα σου στοιχίσουν απ ότι αν πας με γκρούπ. Τοπικό νόμισμα από τα ΑΤΜ του αεροδρομίου, στην αρχή
 

Australia

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καταλαβαίνω ότι δυσκολεύεσαι, όμως δυστυχώς εξαιρέσεις δεν μπορούν να γίνουν. Οι όροι χρήσης θα πρέπει να τηρούνται από όλους.
Επόμενο μήνυμα σε greeklish θα διαγράφεται.
ευχαριστω θα σεβαστω τους ορους. Ευχομαι να μην κανω πολα λαθη
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Επίσης επειδή έχω ακούσει διάφορα και δεν έχω καταλάβει, ας κάνω μια τρελή ερώτηση με κίνδυνο το κράξιμο. Οι συναλλαγές γενικά γίνονται σε δολλάρια ή σε νέο σέκελ;
στην παλια πόλη των Ιεροσολύμων δέχονται και ευρώ και δολάρια στη Βηθλεέμ πληρώσαμε παλαιστινιακό ταξί σε ευρώ, όμως από ben gurion για Ιεροσόλυμα που πήραμε Εβραικό ταξί η τιμή ήταν σε σέκελ.οπότε καλό είναι να έχεις και ευρώ η δολάριο αλλά και σέκελ. εμάς στα μαγαζιά-παζάρια όταν μας έλεγαν την τιμή σε ευρώ πάντα χρέωναν παραπάνω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.843
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom