Γενικά Ταξίδι στο Ισραήλ και περιορισμοί covid

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.083
1 pcr πριν την πτήση,1 κατά την άφιξη και καραντίνα μέχρι να βγει το αποτέλεσμα ή 24 ώρες μετά και ίσως ένα ακόμα πριν την αναχώρηση.Πολυεξοδο σπορ για προορισμό ΠΣΚ.
Για όλους ισχύει ανεξαρτήτως εμβολιασμού, έτσι;
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
1 pcr πριν την πτήση,1 κατά την άφιξη και καραντίνα μέχρι να βγει το αποτέλεσμα ή 24 ώρες μετά και ίσως ένα ακόμα πριν την αναχώρηση.Πολυεξοδο σπορ για προορισμό ΠΣΚ.
α;υτό ισχύει για μη Ισραηλινούς πολίτες;;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
1 pcr πριν την πτήση,1 κατά την άφιξη και καραντίνα μέχρι να βγει το αποτέλεσμα ή 24 ώρες μετά και ίσως ένα ακόμα πριν την αναχώρηση.Πολυεξοδο σπορ για προορισμό ΠΣΚ.
Το κρίμα είναι η "καραντίνα" μέχρι να βγει το αποτέλεσμα. Το pcr της εισόδου είναι προπληρωμένο πριν μπει κάποιος Ισραήλ ή πρέπει να βρει ο ταξιδιώτης μόνος του το που θα το κάνει; Για την έξοδο από την στιγμή που είναι μόνο για ΠΣΚ δε θα σας κάλυπτε το pcr που κάνατε στην είσοδο ως 72 ωρών για να πετάξετε Ελλάδα;

Στην απέναντι μεριά (Ιορδανία), ισχύουν παρόμοια. Παρασκευή απόγευμα είσοδο από Άκαμπα με pcr, προπληρωμένο pcr στην είσοδο και τεστ απευθείας στο αεροδρόμιο στο covid center. Έξοδος Δευτέρα πρωι με το pcr της εισόδου καθ΄ότι δεν είχαν περάσει οι 72 ώρες.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Το κρίμα είναι η "καραντίνα" μέχρι να βγει το αποτέλεσμα. Το pcr της εισόδου είναι προπληρωμένο πριν μπει κάποιος Ισραήλ ή πρέπει να βρει ο ταξιδιώτης μόνος του το που θα το κάνει; Για την έξοδο από την στιγμή που είναι μόνο για ΠΣΚ δε θα σας κάλυπτε το pcr που κάνατε στην είσοδο ως 72 ωρών για να πετάξετε Ελλάδα;

Στην απέναντι μεριά (Ιορδανία), ισχύουν παρόμοια. Παρασκευή απόγευμα είσοδο από Άκαμπα με pcr, προπληρωμένο pcr στην είσοδο και τεστ απευθείας στο αεροδρόμιο στο covid center. Έξοδος Δευτέρα πρωι με το pcr της εισόδου καθ΄ότι δεν είχαν περάσει οι 72 ώρες.
Ορέστη,η Aegeanλεει πως το της εισόδου είναι δωρεάν(δωρεάν κωδικός),που εγώ δεν το επιβεβαιώνω.Οσο για της εξόδου,(αν υπάρχει) τι σημασία έχει?Έτσι κι αλλιώς Παρασκευή φτάνεις πρωί,πες απόγευμα σου έρχεται το αποτέλεσμα.Τοτε ξεκινάει το Σαμπάτ τους.Το είχα κλείσει εδώ και καιρό,ήλπιζα πως θα είχε ξεμπουκωσει η κατάσταση
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ναι Εύα.Ετοιμαζεις τη ρουκέτα σου;
Εχω ανοιχτή πρόσκληση....και το σκεφτόμουν αλλά δεν είχα ιδέα ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Η Ισραηλινή φίλη μου πάντως έφυγε από δω μόνο μόνο με ένα απλό αρνητικό ράπιντ και αυτό επειδή έμεινε εκτός της χώρας της για πάνω από 72 ώρες...Δηλαδή έχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά, άλλα ισχύουν για τους πολίτες τους και άλλα για τους ξένους;
Η ίδια μου είπε ότι καταργήθηκε και κει το τεστ γι αυτό και αποφάσισε να έρθει.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Ώπα,ένα δίκιο το έχεις που τώρα μου ήρθε.Στις προϋποθέσεις εισόδου θέλει ήpcr 72 ωρών ή rapid 24h.Οσο για τα υπόλοιπα είναι όπως τα έγραψα.Παντως έχει φθηνές τιμές από Αθήνα με Ryanair,μην το πολυσκεφτεσαι.Εμενα αυτός ο προορισμός μου τερμάτισε 2/2 τα εισητηρια χαρτοπολεμο.Οπως είχα πει και κάποτε,"Μέχρι να πάμε εμείς,αυτοί θα πολεμάνε" όπως και έγινε το περασμένο Μάη
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Το βλέπω για Μάιο για να κάνω και κανά μπάνιο πριν πιάσουν οι ζεστάρες. Έχει πολύ φθηνά και από Θεσσαλονίκη και αφού θα με φιλοξενήσουν και θα με τριγυρίσουν δεν έχω να σκεφτώ το κόστος.
Εϊχε και τα καλά της τελικά η καραντίνα :xalara:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.263
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom