Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι στο Λονδίνο για ζευγάρι με Low Budget(Help)

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Δεν έχεις πιασει το νόημα των γυναικών ,
γκρινιάζουν για την χειραποσκευή γιατι σκεφτονται που θα βαλουν το νεσεσέρ με τα καλυντικά κια τις κρέμες τους ,ασε που δεν επιτρέπονται στο αεροπλάνο μεσα :xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin:.
Σιγα μην νοιάζονται αν οι άντρες της παρέας φορουν την ιδια μπλουζα 5 μερες
Σωστόοος, από το στόμα μου το πήρες; Πού θα βάλουμε το άρωμα μόνο με χειραποσκευή;:xmas_mrgreen:
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Royal National Hotel - Imperial London Hotels

δες λιγο αυτό το ξενοδοχείο...πιστευω ειναι οτι ζητάς...βγαινει λιγο πιο ακριβο...αλλα ειναι κεντρικοτατο...


CHOOSE YOUR ROOM

You have chosen: Royal National
Now you have chosen the hotel, decide what type and number of rooms you need...


  • Room Type
  • Availability
  • Nights
  • Price
  • Number of rooms
  • Baby cot (2 years old max)

  • Single
  • 10/01/2011 - 15/01/2011
  • 5
  • £375.00
  • 0 1 2 3

  • Twin
  • 10/01/2011 - 15/01/2011
  • 5
  • £480.00
  • 0 1 2 3
  • 0 1

  • Triple
  • 10/01/2011 - 15/01/2011
  • 5
  • £580.00
  • 0 1 2 3
  • 0 1
As of 1st March 2011, our room rates will change. If your booking is across 28th February to 1st March, please be advised that your total booking charge will include this rate adjustment. In addition, due to the VAT increase in January, the company is increasing Tariffs from 4 January 2011.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Αν τελικά επιλέξεις την easyjet δες και τα ξενοδοχεία στο side της εταιρείας. Νομίζω ότι θα βρείς αυτό που ζητάς. Έχει αρκετά φθηνά ξενοδοχεία σε κεντρικότατα σημεία.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Γενικά, δε σκοπεύουμε να γίνουμε τουρίστες εκεί. Περισσότερο ταξιδιώτες, οπότε λάβετε υπόψιν οτι το περισσότερο χρήμα θα φύγει σε pub, φαγητό και διασκέδαση. Και μεταφορικά βέβαια( έχω ενημερωθεί για την Oyster ;) ).Άντε και σε κανένα αξιοθέατο, ή βόλτα στον Τάμεση.αν περισσέψει και τπτ, σε shopping!

Άντε και σε κανένα αξιοθέατο???
Τι ύβρις...
Ούτε τουρίστες ούτε ταξιδιώτες θα είσαστε.
Θα είσαστε "αντί να πάω στη Μύκονο να διασκεδάσω, λέω να πάω Λονδίνο και ποιος ασχολείται με τα αξιοθέατα"...
Και θέλεις να δοκιμάσεις όλες τις κουζίνες, να μείνεις στο κέντρο, να έχεις καλές συγκοινωνίες, να δεις και μιούζικαλ και όλα αυτά με μάξιμουμ 500 ευρώ...
Δεν πας για ψάρεμα καλύτερα??????
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Άντε και σε κανένα αξιοθέατο???
Τι ύβρις...
Ούτε τουρίστες ούτε ταξιδιώτες θα είσαστε.
Θα είσαστε "αντί να πάω στη Μύκονο να διασκεδάσω, λέω να πάω Λονδίνο και ποιος ασχολείται με τα αξιοθέατα"...
Και θέλεις να δοκιμάσεις όλες τις κουζίνες, να μείνεις στο κέντρο, να έχεις καλές συγκοινωνίες, να δεις και μιούζικαλ και όλα αυτά με μάξιμουμ 500 ευρώ...
Δεν πας για ψάρεμα καλύτερα??????
καλα, χαλαρωσε λιγο..η κοπελα ειπε απο την αρχη οτι ειναι πρωτη τους φορα εξωτερικο, οποτε δεν ξερουν..
επισης, ειπε οτι ειναι φοιτητες και αρα, το μπατζετ ειναι περιορισμενο..ασε τις ειρωνειες λοιπον και βοηθα..

λοιπον, εγω εχω να προτεινω αυτο το χοτελ -ξοφλοhotel (που ειναι και στην τιμη που θες) στο οποιο εμεινα και εγω περυσι (στην ιδια φαση κεγω, εψαχνα ο,τι πιο οικονομικο και δεν με ενδιεφεραν καθολου οι ανεσεις)..δεν λεει απολυτως τιποτα σαν ξενοδοχειο- μικρα δωματια-παλια επιπλα-μικρο μπανιο, στο ξεκαθαριζω, μην μου ζητησεις τα ρεστα μετα.. (δεν ξερω καν αν θα ξαναεμενα σε αυτο, αλλα εκεινη την περιοδο λογω χαμηλου μπατζετ με βολεψε πολυ), αλλα αν οντως το θελεις μονο για εναν υπνο μια χαρα ειναι..και απεχει λιγα μολις λεπτα απο το μετρο earls court..
Booking.com: Sara Hotel, London, United Kingdom - 229 Guest reviews. Book your hotel now!

με την easyjet να πατε, ειναι μια χαρα η εταιρεια, περιμενε μηπως βγαλει προσφορες με την αλλαγη του χρονου αλλιως κλειστα με τα 100ευρω, μια χαρα τιμη ειναι..
βαλιτσα αμα θελετε προσθεστε την..αφου ειστε ζευγαρι μπορειτε να μοιραστειτε και μια μονο βαλιτσα των 20 κιλων (οποτε οταν κλεισεις τα εισιτηρια επιλεγεις μια βαλιτσα) και να παρετε κανονικα και τις χειραποσκευες σας..αυτο εξαρταται απο εσας!
απο το αεροδρομιο θα παρετε τρενο για το κεντρο..μολις φθασετε θα βγαλετε τα εισιτηρια..

για τις μετακινησεις oyster..το βραδυ τα νυχτερινα λεωφορεια ειναι πολυ εξυπηρετικα..

εγω θεωρω οτι τα περισσοτερα χρηματα στο λονδινο σου φευγουν θελοντας και μη στην διαμονη και στις μετακινησεις..τα αλλα (βλεπε φαγητο) μπορεις να τα προσεξεις και να τα φερεις στα μετρα σου!

σε μουσεια φυσικα και θα πατε, πρωτον γιατι δεν γινεται να τα χασετε και δευτερον γιατι ειναι δωρεαν..αναλογα με τα ενδιαφεροντα σας, διαλεξτε και τσεκαρετε τα ωραρια!

αποφυγετε madame tussauds και london eye γιατι δεν θα χασετε και τιποτα αν δεν πατε και ειναι και ακριβα!

φαγητο στις υπαιθριες αγορες!εχει τα παντα!!

εεεεεε..τωρα για το θεατρο τι να πω?καντε τα κουμαντα σας και να πατε οπωσδηποτε..κλειστε εισιτηρια απο το ιντερνετ, τα πιο φθηνα ειναι τα restricted view, τα οποια φυσικα και δεν προτεινω, αλλα απο το να μην πατε καθολου, πηγαιντε ακομη και ετσι!
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Καλά τα λέει η Latina αλλά και ο traveladdict που ξεσπάθωσε έχει τα δίκια του και εξέφρασε, δεν ξέρω για άλλους ούτε με ενδιαφέρει, σίγουρα όμως και εμένα. Αν η ειρωνεία ήταν το ψάρεμα, τότε δεκτή η παρατήρηση. Υπάρχει και το κυνήγι.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.701
:xmas_cool:
Καλά τα λέει η Latina αλλά και ο traveladdict που ξεσπάθωσε έχει τα δίκια του και εξέφρασε, δεν ξέρω για άλλους ούτε με ενδιαφέρει, σίγουρα όμως και εμένα. Αν η ειρωνεία ήταν το ψάρεμα, τότε δεκτή η παρατήρηση. Υπάρχει και το κυνήγι.
Εκτός του ότι το κυνήγι είναι πανάκριβο σπορ πλέον, είναι και αντιοικολογικό, αντιδεολογικό κλπ να το προτείνεις σαν λύση (ξέρω ότι δεν το εννοείς σοβαρά, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, ειδικά όταν οι ενδιαφερόμενοι ετοιμάζονται για BAD-get ταξίδι).
 
Μηνύματα
13
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΊΝΟ. ΑΓΓΛΊΑ
Ταξίδι-Όνειρο
THAILAND
@erminathenss
Σ'ευχαριστώ για την καθοδήγηση!Χθες έψαξα λίγο ακόμα και βρήκα μια καλή προσφορά.Μέσω Φρανκφούρτης, 156Ε. Νομίζω θα την τσιμπήσω. (4ώρες στη Φρανκφούρτη, δεν 'ν' καθόλου κακό!)

Το ποσό που ανέφερα είναι επειδή από το Booking.gr βρήκα δίκλινο, με 4 διανυκτερεύσεις και 200Ε συνολικά. Δηλαδή, 100Ε ο καθένας. Είχε και πιό φθηνά, αλλά οι κριτικές ήταν άθλιες. Το ξενοδοχειό που βρήκα είναι αυτό Euro Lodge Clapham Cheap Bookings στο οποίο διάβασα αρκετά καλές κριτικές, φαίνεται αξιόλογο.


@manelaki
Σ'ευχαριστώ για όλες σου τις πληροφορίες! Βλέπω πολύ ανησυχία για τις αποσκευές και λέω να μην την προτιμήσω, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

@GTS
Κοίταξε, νομίζω πως άλλο όγκο έχουν τα χειμωνιάτικα ρούχα (βλ. παλτό, πουλόβερς κοκ) και άλλο τα καλοκαιρινά. Το ίδιο είναι να στηβάξεις δύο ζευγάρια μπότες( καλά είναι δύο για γυναίκα στο Λονδίνο!)σε ένα σάκο με το να χώσεις 10 ζευγάρια καλοκαιρινών παπουτσιών στον ίδιο σακό?! Λίγη κατανόηση εδώ! Εν ολίγις, θα πάρω σίγουρα μια χειραποσκευή κοντά 20 κιλών και μερικές μικρές ακόμα.Απαραίτητα νεσεσέρ, πιστολάκια, σίδερα ισιώματος! Με τον σύντροφό μου θα πάω, όχι με φίλη..Γι αυτό και ΔΕ θα προτιμήσω την easyjet τελικά :Ρ
Χίλια ευχαριστώ για τις πρότασεις για το κόστος, είναι αλήθεια ανακουφιστικές!Ίσως καταφέρω να βρω κανα 200άρι παραπάνω.Θένκς!


@XRISTOS71
Aααα Χρήστο.. Χρόνια πολλά κιόλας για προχτές! Έγω είμαι λίγο μινιόν! Ο άλλος, όχι και τόσο..Τρέλα με τα νεσεσέρ και πού θα πάνε, δεν έχω.. Ούτε βρωμιάρικο αγόρι! χαχα

@ΕΡΣΗ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩ!!Λες και το '3ερες!Πόλυ χρήσιμη info, χίλια ευχαριστώ! :)

@ioanna balla
Σ'ευχαριστώ πολύ, θα το τσεκάρω!

@stavros,serres
Really?Θα το ψάξω,θενκς

@traveladdict
Monsieur, ξεκαθάρισα πως με ενδιαφέρει να επικεντρωθώ στην κουλτούρα τους και τον τρόπο ζωής. Αν ήθελα να δω τα της Μυκόνου, θα πήγαινα εκεί :) Ανέφερα πως ξέρω ότι είναι λίγα αλλά με λίγο ψάξιμο και λίγη βοήθεια ( την οποία και ζήτησα, όχι ειρωνείες και διορθώσεις) ίσως να καταφέρω κάτι. Αν δεν έχετε κάτι να προτείνετε, παρακαλώ μεταβείτε σε άλλο forum και πουλήστε εκεί το πνεύμα σας

@latina
Ευχαριστώ πολύ!(ξοφλοhotel-LOL :Ρ). Καλό διαβάζεται! Για το μπάνιο: Δε με απασχολεί να είναι μικρό, με απασχολεί να μην είναι κοινόχρηστο, εκτός δωματίου και βρώμικο! Θα το τσεκάρω σίγουρα!

Διάβασα παντού ότι είναι Must να δοκιμάσεις όλες τις κουζίνες από Λονδίνο.. Και σα ζευγάρι, ένα θεματάκι με τις γεύσεις άλλων πολιτισμών το έχουμε, ούτως ή άλλως..

Να αποφύγω mαdame tussauds & london eye??Really??Η αλήθεια είναι ότι είδα τιμές (25 λίρες ο καθένας, μόνο στο μουσείο) αλλά το σκέφτομαι..
Και μόνες τους οι pub και οι υπαίθριες αγορές αποτελούν λόγο για να πάω. Καλοπερασάκιδες μάλλον!

We'll do για το θέατρο.θενκς :D

-------------
p.s sorry gia to "badget".. :/
Αλλά λίγη ευγένεια στην εν μέρει ασχετοσύνη μου, δε βλάπτει.

Thank you all :D
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
καλα θα πάς λονδίνο μεσω φρανκφουρτης.....με την eazy μπορεις να παρεις μια βαλιτσα μεχρι 32 κιλα για τα 2 εισητηρια και 2 χειραποσκευές συγκεκριμενου μηκους και πλάτους και μεχρι 8 κιλά νομίζω η μια...δεν σου φτανουν για ενα 5ημερο στο λονδινο?
δεν θα πηγαινα ποτε στο λονδινο με ανταποκριση...τι στιγμη που εχεις τοσες επιλογές...
γιατι να χασεις τοσο χρόνο στο πηγαινε έλα...και δεν ειναι και φθηνοτερα...με αυτα τα λεφτα δες και τις αλλες εταιρειες..aegean ,OA, british...
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Monsieur, ξεκαθάρισα πως με ενδιαφέρει να επικεντρωθώ στην κουλτούρα τους και τον τρόπο ζωής. Αν ήθελα να δω τα της Μυκόνου, θα πήγαινα εκεί :) Ανέφερα πως ξέρω ότι είναι λίγα αλλά με λίγο ψάξιμο και λίγη βοήθεια ( την οποία και ζήτησα, όχι ειρωνείες και διορθώσεις) ίσως να καταφέρω κάτι. Αν δεν έχετε κάτι να προτείνετε, παρακαλώ μεταβείτε σε άλλο forum και πουλήστε εκεί το πνεύμα σας

Αφού θέλετε να επικεντρωθείτε στην κουλτούρα τους, θα πρέπει να πάτε στα μουσεία τους και στα μνημεία τους και όχι μόνο στις pub.
Βέβαια, αν νομίσετε ότι βαφτίζοντας τον εαυτό αας ταξιδιώτη, θα γίνετε και ταξιδιώτης, είστε βαθειά νυχτωμένη. Εσείς θέλετε να πάτε στο Λονδίνο για pub, διασκεδάσεις και φαγητά. Έτσι μας λέτε.
Ο ταξιδιώτης δεν πάει όμως σε ένα μέρος για αυτά, πάει ΚΑΙ για αυτά.
Προτίστως πάει για να δει μνημεία, μουσεία, να γνωρίσει τις πόλεις που επισκέπτεται ( που προϋποθέτει και πολλές μετακινήσεις ) και μετά κολλάει και το ωραίο φαγητό, ή τη διασκέδαση και τελευταίο το shopping (που το περιλάβατε φυσικά...).

Τώρα για τα υπόλοιπα, ξέρετε τι εστί Λονδίνο καλή μου? Ή παραμυθιάζεστε με την ακρίβεια της Ελλάδας?
Με αυτά που θέλετε να κάνετε, low cost ή οχι, θα φτάσετε το χιλιάρικο κατ'άτομο. Αφού θα τσιμπήσετε το εισιτήριο με 156 ευρώ, ή 100 όπως σας συμβουλεύουν, σας περισσεύουν από 344 ώς 400 ευρώ για όλα τα υπόλοιπα.
Αν υποθέσουμε ότι ένα μετριότατο ξενοδοχείο του κέντρου, κοστίζει από 100 ως 150 ευρώ τη βραδιά κατ'άτομο, τότε μπορώ να σας δώσω μερικές ιδέες:
Μια καλή ιδέα είναι να μπαίνει ο ένας στο μουσείο και να διηγείται τι είδε στον άλλο, ή ο ένας να παίρνει το λεωφορείο και ο άλλος να ακολουθεί τρέχοντας (κάνει καλό γιατί είναι και αεροβικό αυτό), ή να τρώει σε κινέζικο ο ένας και να περιγράφει τη γεύση της πάπιας Πεκίνου στον άλλο που θα περιμένει απ'έξω, και ούτω καθ' εξής...
Α, υπάρχει και ακόμα μια λύση: πάτε σε ένα πρακτορείο - που αποκλείσατε έξ αρχής - μήπως και έχουν κάνει τίποτα κρατήσεις τσαμπαντάν και παμφθήνου γωνία και ίσως έτσι έχετε την ευκαιρία να απολαύσετε το βασιλικό Λονδίνο χρησιμοποιώντας τις υπηρεσίες κάποιων που απορρίψατε εκ των πρωτέρων...

Α και κάτι άλλο: μη περιμένετε σοβαρές απαντήσεις, όταν ακόμα δεν φύγατε, μας λέτε ότι για 4 μέρες χρειάζεστε 2 ζευγάρια μπότες.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.701
To σίδερο ισιώματος που το πας?
Ζω εκτός κόσμου, Τι είναι το σίδερο ισιώματος?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.321
Μηνύματα
887.906
Μέλη
38.984
Νεότερο μέλος
mulder

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom