Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί...τα φώτα σας

spyros91

Member
Μηνύματα
875
Likes
796
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Καλησπέρα και πάλι παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ήδη το σκέφτομαι ακόμα πιο σοβαρά μετά τις απαντήσεις σας. Είχα ξενερώσει επειδή όλοι έλεγαν οτι δεν αξίζει πλέον (κυρίως ξένοι). Άρα πιστεύεται οτι αξίζει ε; Επίσης εκεί μηχανάκι νοικιάσατε όσοι πήγατε; Ή πέρνατε οδηγό με την μέρα που κάνουν πολλοί;
Φοβερό το Μπαλί, μην το σκέφτεσαι! Εγώ το συνδύασα με Σιγκαπούρη και δεν το μετάνιωσα.. εμείς ειμασταν με οδηγό, μηχανάκι δεν θα έπαιρνα οδηγάμε σαν τρελοί..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.471
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φοβερό το Μπαλί, μην το σκέφτεσαι! Εγώ το συνδύασα με Σιγκαπούρη και δεν το μετάνιωσα.. εμείς ειμασταν με οδηγό, μηχανάκι δεν θα έπαιρνα οδηγάμε σαν τρελοί..
Εγώ τους είδα ότι οδηγούν πάρα μα πάρα πολύ πειθαρχημένα πάντως, μακράν ο πιο επικίνδυνος ήμουν εγώ. Ούτε μια παράνομη προσπέραση δεν είδα, έναν να οδηγεί επικίνδυνα, να μη σέβεται τον ΚΟΚ και το οδικό δίκτυο είναι παραδόξως καλό. Για κομμάτια της Nusa Penida όντως βοηθάει να έχεις εμπειρία μοτοκρος, αλλά το Μπαλί το βρήκα εύκολο ακόμη και για ανθρώπους με μέτρια εμπειρία σε δίκυκλο.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
875
Likes
796
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Εγώ τους είδα ότι οδηγούν πάρα μα πάρα πολύ πειθαρχημένα πάντως, μακράν ο πιο επικίνδυνος ήμουν εγώ. Ούτε μια παράνομη προσπέραση δεν είδα, έναν να οδηγεί επικίνδυνα, να μη σέβεται τον ΚΟΚ και το οδικό δίκτυο είναι παραδόξως καλό. Για κομμάτια της Nusa Penida όντως βοηθάει να έχεις εμπειρία μοτοκρος, αλλά το Μπαλί το βρήκα εύκολο ακόμη και για ανθρώπους με μέτρια εμπειρία σε δίκυκλο.
Εμείς το άκρως αντίθετο.. όλοι βιαστικοι , κόρνα συνέχεια (ο οδηγός μας ,όσο ευγενικός ήταν άλλο τόσο νευρικός ήταν στην οδήγηση) , και τα μηχανάκια έκαναν ότι ήθελαν!!
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Και γω συμφωνώ για μηχανάκι....είναι must στο Μπαλί και δεν το βρήκα επικίνδυνο... το πολύ πολύ να σε σταματήσουν για διεθνές δίπλωμα (όπως εμάς πριν το Kintamani) το οποίο διευθετήθηκε σε δευτερόλεπτα με ένα μικρό ποσό.
(Άσχετο αλλά οι φράουλες που έφαγα περνώντας με το μηχανάκι από το Bedugul είναι ίσως οι πιο νόστιμες που έφαγα ποτέ...)
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.471
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το μειονέκτημα του αμαξιού είναι η ΠΟΛΛΗ κίνηση, ειδικά από Ubud και νότια. Της μοτοσικλέτας (πέραν της ασφάλειας που δεδομένα είναι λιγότερη από το τετράτροχο όπως και να το κάνουμε) είναι η βροχή, ακόμη και την πιο άνυδρη περίοδο μια βροχούλα παίζει να τη φας, ου μην και μια βροχάρα. Τέλεια λύση δεν υπάρχει, εκτός κι αν είσαι ο Ρακιτζής και πετάς με ελικόπτερο. Πολλές διαδρομές είναι απολύτως φανταστικές, με αυτοκίνητο δεν είναι τόσο εύκολο να σταματάς για να περπατήσεις, να πιάσεις κουβέντα ή να βγάλεις φωτογραφίες, με το μηχανάκι προφανώς σταματάς όπου θες.
 
Last edited:

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
με ένα ποσό της ταξης των 30-35 ευρώ νοικιάζεις κλιματιζόμενο μαζί με οδηγό που είναι και λίγο ξεναγός μέσα και οι βενζίνες, το ποσό είναι αστείο για να κάνεις τις γύρες στο νησί, μιλάμε για κάπου 7-8 ώρες βόλτες
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καναμε και τα 2. Και νοικιασαμε μηχανακι και οδηγο. Παρα την κινηση, ευχαριστηθηκαμε καλυτερα τις μερες που ειχαμε οδηγο. Με τον οδηγο δεν βλεπεις απλα εικονες. Η κουβεντα κ μονο μαζι του, η ανταλαγη αποψεων, τροπου ζωης κτλ. δινει αλλο νοημα στο ταξιδι σου. Και φυσικα διαφορα tips κατα τη διαδρομη κ πληροφοριες για τα μερη που επισκεπτεσαι. Εννοειται οτι πας μελετημενος γι αυτα που δεις και φυσικα δεν ειναι ξεναγοι οι ανθρωποι αλλα εστω κ 2-3 πραγματα που θα σου πουνε για τους ναους κ την κοσμοθεωρια τους φτανει.
 
Last edited:

sotdim

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καναμε και τα 2. Και νοικιασαμε μηχανακι και οδηγο. Παρα την κινηση, ευχαριστηθηκαμε καλυτερα τις μερες που ειχαμε οδηγο. Με τον οδηγο δεν βλεπεις απλα εικονες. Η κουβεντα κ μονο μαζι του, η ανταλαγη αποψεων, τροπου ζωης κτλ. δινει αλλο νοημα στο ταξιδι σου. Και φυσικα διαφορα tips κατα τη διαδρομη κ πληροφοριες για τα μερη που επισκεπτεσαι. Εννοειται οτι πας μελετημενος γι αυτα που δεις και φυσικα δεν ειναι ξεναγοι οι ανθρωποι αλλα εστω κ 2-3 πραγματα που θα σου πουνε για τους ναους κ την κοσμοθεωρια τους φτανει.
κατάλαβα σε ευχαριστώ. Κάτι τέτοιο είχα στον νου μου. Είδα βέβαια οτι οι αποστάσεις είναι πολύ μεγάλες για να τις κάνεις με μηχανάκι. Δηλαδή να πάς απο ubud στα βόρεια του νησιού θέλει κανένα 2ωρο με το μηχανάκι. Δεν είναι πολύ απόσταση; Πώς το έκανες θυμάσαι; Έπαιρνες μηχανάκι για τι απόσταση πχ; Φαντάζομαι οτι θα λέει να πάρεις και ταξί μέχρι ένα σημείο και να νοικιάσεις απο εκεί πάλι μηχανάκι;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
κατάλαβα σε ευχαριστώ. Κάτι τέτοιο είχα στον νου μου. Είδα βέβαια οτι οι αποστάσεις είναι πολύ μεγάλες για να τις κάνεις με μηχανάκι. Δηλαδή να πάς απο ubud στα βόρεια του νησιού θέλει κανένα 2ωρο με το μηχανάκι. Δεν είναι πολύ απόσταση; Πώς το έκανες θυμάσαι; Έπαιρνες μηχανάκι για τι απόσταση πχ; Φαντάζομαι οτι θα λέει να πάρεις και ταξί μέχρι ένα σημείο και να νοικιάσεις απο εκεί πάλι μηχανάκι;
Εννοειται πως δεν εκανα αυτο. Και δεν θα το εκανα σε καμια περιπτωση καθως οι δρομοι ειναι επαρχιακοι με στροφες, ανηφοροκατηφορες και οι αποστασεις μεγαλες. Επιπλεον ειδα 2 φορες κατα τη διαδρομη αναποδογυρισμενα φορτηγακια απο υπερφορτωση φορτιου. Μηχανακι ειχαμε νοικιασει τις μερες που μεναμε νοτια του νησιου για να γυρισουμε την τριγυρω περιοχη και τις παραλιες. Δεν θα προτεινα σε κανενα να νοικασει μηχανακι για να γυρισει ολο το νησι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.471
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
κατάλαβα σε ευχαριστώ. Κάτι τέτοιο είχα στον νου μου. Είδα βέβαια οτι οι αποστάσεις είναι πολύ μεγάλες για να τις κάνεις με μηχανάκι. Δηλαδή να πάς απο ubud στα βόρεια του νησιού θέλει κανένα 2ωρο με το μηχανάκι. Δεν είναι πολύ απόσταση; Πώς το έκανες θυμάσαι; Έπαιρνες μηχανάκι για τι απόσταση πχ; Φαντάζομαι οτι θα λέει να πάρεις και ταξί μέχρι ένα σημείο και να νοικιάσεις απο εκεί πάλι μηχανάκι;
Προσωπικά το έκανα και δε βρήκα καμία δυσκολία και είχα και συνεπιβάτη. Απόλαυση η οδήγηση με μηχανάκι, ειδικά στο βορά, φοβερά τοπία, φοβεροί ναοί, θα θες να σταματάς κάθε τρεις και λίγο.
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Πιστεύετε θα υπάρχει πρόβλημα με την οδήγηση τους που είναι ανάποδα ; (Οδηγάω μηχανή 20 χρόνια μέχρι και σήμερα) θα μείνουμε ubud θα μας δώσει την δυνατότητα να δούμε το νησί όπως εμείς θελουμε ;;σταματά δηλαδή για φωτο ,για τοπία,και γενικά εξερεύνηση
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.471
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πιστεύετε θα υπάρχει πρόβλημα με την οδήγηση τους που είναι ανάποδα ; (Οδηγάω μηχανή 20 χρόνια μέχρι και σήμερα) θα μείνουμε ubud θα μας δώσει την δυνατότητα να δούμε το νησί όπως εμείς θελουμε ;;σταματά δηλαδή για φωτο ,για τοπία,και γενικά εξερεύνηση
Σίγουρα βολεύει περισσότερο από το αυτοκίνητο, ασύγκριτα κιόλας. Το θέμα της οδήγησης είναι στον άνθρωπο, προσωπικά είτε από αριστερά είτε από δεξιά δε μου κάνει καμία διαφορά, στο πρώτο δίλεπτο έχεις συνηθίσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.690
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom