Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί...τα φώτα σας

SMAD

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Θέλω να ευχαριστησω παρα πολυ ιδίως τα παλια μελη για την πολυτιμη συμβολή τους , στο να οργανωσω ενα πραγματικα υπεροχο ταξιδι στο μπαλι που δυστυχως τελειωνει σύντομα! Με τη σειρα μου να παροτρύνω τους επομενους να επιλεξουν το ubud για διαμονή και δεν θα το μετανοιωσουν ! Ολα τα υπολοιπα υπαρχουν στις προηγουμενες ιστοριες τις οποιες διαβασα και εγω και πραγματικά με οδηγησαν στις σωστές επιλογες!
 
Last edited:

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
Χρειάζεται να έχουμε USD?
Που να κάνουμε συνάλλαγμα;
 

SMAD

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Χρειάζεται να έχουμε USD?
Που να κάνουμε συνάλλαγμα;
Μπορειτε να κανετε συναλλαγμα στο μπαλι σε ολα τα κέντρα φυσικά ( οχι στα χωρια) καλο ειναι να εχετε μετρητα μαζι σας κ να τα μετατρεπεται εκει! Πολλοι βέβαια παίρνουν κ ευρω!
 

Nicklou

Member
Μηνύματα
23
Likes
39
Χαιρετώ και εγώ από μέρους μου την όμορφη παρέα!Δηλώνω φανατικός αναγνώστης, παρόλο που μέχρι σήμερα δεν συμμετείχα ενεργά στις συζητήσεις!Έχω οργανώσει και εγώ ταξίδι στο Bali για τον ερχόμενο Σεπτέμβριο με διαμονή 6 νύκτες στο Ubud και 3 νύκτες στην Nusa Dua!Έχω κλείσει από τώρα οδηγό - ξεναγό, τον Gede-Bob από το Familybalitours, καθ' υπόδειξη αρκετών συμφορουμιτών, ο οποίος όντως φαίνεται να είναι πολύ συνεννοήσιμος. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αξίζει να πάρουμε κάποιον οδηγό-ξεναγό για nusa penida ή απλά να πάμε εκεί μόνοι μας και να νοικιάσουμε όχημα για να την γυρίσουμε!Απ' ότι έχω παρατηρήσει βάζουν μεγάλα καπέλα στα day tours από Bali για Nusa Penida και δεν ξέρω αν αξίζει να πας με ξεναγό..
 

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
Είναι οκ 6 μέρες για ubud η είναι λιγες;
Ποια είναι τα βασικά που πρέπει να δουμε;
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Στο ubud δεν έχει να δεις κάτι για 6 μέρες. Απλά είναι το καλύτερο σημείο για να πας στα βόρεια του νησιού. Το ubud σε 2-3 μέρες το έχεις γυρίσει όλο.

Χαιρετώ και εγώ από μέρους μου την όμορφη παρέα!Δηλώνω φανατικός αναγνώστης, παρόλο που μέχρι σήμερα δεν συμμετείχα ενεργά στις συζητήσεις!Έχω οργανώσει και εγώ ταξίδι στο Bali για τον ερχόμενο Σεπτέμβριο με διαμονή 6 νύκτες στο Ubud και 3 νύκτες στην Nusa Dua!Έχω κλείσει από τώρα οδηγό - ξεναγό, τον Gede-Bob από το Familybalitours, καθ' υπόδειξη αρκετών συμφορουμιτών, ο οποίος όντως φαίνεται να είναι πολύ συνεννοήσιμος. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αξίζει να πάρουμε κάποιον οδηγό-ξεναγό για nusa penida ή απλά να πάμε εκεί μόνοι μας και να νοικιάσουμε όχημα για να την γυρίσουμε!Απ' ότι έχω παρατηρήσει βάζουν μεγάλα καπέλα στα day tours από Bali για Nusa Penida και δεν ξέρω αν αξίζει να πας με ξεναγό..
Από nusa dua πως θα πάς nusa penida μόνος σου ? Με ferry ?
 
Last edited by a moderator:

Nicklou

Member
Μηνύματα
23
Likes
39
Ακριβώς αυτό χ7777!Το Ubud πέρα από φυσική ομορφιά και ηρεμία είναι τέλειο μέρος για εξορμήσεις στα βασικά αξιοθέατα του νησιού.Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ και γι' αυτό επιλέξαμε 6 ημέρες Ubud, για να μπορούμε να μετακινούμαστε πιο εύκολα προς τα βόρεια και τα δυτικά του νησιού!Έχουμε κανονίσει εκδρομές και δραστηριότητες και για τις 6 αυτές ημέρες, σε συνεννόηση με τον οδηγό - ξεναγό, ο οποίος μας επιβεβαίωσε πως έχοντας το Ubud ως αφετηρία για εκδρομές γλιτώνεις ώρες από την κίνηση που έχει στα νότια τις πρωϊνές και τις απογευματινές ώρες!Για Nusa Penida έχει 3-4 εταιρίες (ferries) που κάνουν καθημερινά δρομολόγια από Sanur!
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.276
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Ήμουν πρωτοχρονιά στο Μπαλί. Το Ubud είναι το καλύτερο μερος για να μείνεις αν και μικρο και στερείται νυχτερινής ζωής, Αν επίσης δεν θέλετε να χάσετε το μπάνιο σας υπάρχει ενα pool club που λέγεται Jungle Fish.μια φοβερή πισινά μέσα στη ζουγκλα.Εχει είσοδο 12-15 ευρω αν θυμαμαι καλά και σου παρέχουν και πετσετες. Ο υπεύθυνος δε της πισίνας και του εστιατορίου ειναι Ελληνας και λέγεται Γιαννης!Μπορείτε εύκολα να κανονίσετε εκδρομές σε κοντινούς ναους και καταρρακτες.Αν πάλι θέλετε να μείνετε κοντα στα παραθαλάσσια, ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΣΤΗΝ ΚΟΥΤΑ!Επιλέξτε εστω το Σεμινιακ που ειναι αρκετά καλύτερα τα πράματα και ειστε και πιο κοντά σε καταπληκτικά beach club,αφού μονο σε αυτα ενδεικνύεται για μπάνιο.
 

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
Θα μπορούσατε να προτείνετε μέρη που πρέπει να δω;
Έχω ήδη σκεφτεί:
Tegallalang rice terrace
Gunung Kawi
Mason elephant park
Monkey forest
Tirta ganga
Τι άλλο θα μπορούσα να προσθέσω με βάση το ubud?
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.276
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Θα μπορούσατε να προτείνετε μέρη που πρέπει να δω;
Έχω ήδη σκεφτεί:
Tegallalang rice terrace
Gunung Kawi
Mason elephant park
Monkey forest
Tirta ganga
Τι άλλο θα μπορούσα να προσθέσω με βάση το ubud?
Το monkey forest ειναι σχεδόν μέσα στην πολη οποτε το βλέπεις και μονο του κάποια στιγμη. Για τα υπόλοιπα κλείνεις μια εκδρομή η ακόμα καλύτερα ανάλογα τα άτομα που είστε ,ενα βανακι και σας πάει οπου εσείς θέλετε,σε μια μερα γίνονται όλα αυτα.
 

Nicklou

Member
Μηνύματα
23
Likes
39
Θα μπορούσατε να προτείνετε μέρη που πρέπει να δω;
Έχω ήδη σκεφτεί:
Tegallalang rice terrace
Gunung Kawi
Mason elephant park
Monkey forest
Tirta ganga
Τι άλλο θα μπορούσα να προσθέσω με βάση το ubud?
Άμα θες μπορώ να σου στείλω το προγραμμα που έχω βγάλει εγώ σε συνεργασία με τον ξεναγό που έκλεισα!
 

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
Άμα θες μπορώ να σου στείλω το προγραμμα που έχω βγάλει εγώ σε συνεργασία με τον ξεναγό που έκλεισα!
Ναι σε παρακαλώ!!! Θα με ενδιέφερε να πάρω μια ιδέα... ευχαριστω
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.785
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom