Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί...τα φώτα σας

Eri_travel

Member
Μηνύματα
11
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Πριν κάποιες μέρες επιστρέψαμε από γαμήλιο ταξίδι στο Μπαλί.
Για εταιρία προτείνω το Save Bali driver και να κλείσετε τον Ajur. Μας έκανε πλήρη ξενάγηση,σε όλη την διαδρομή με το αυτοκίνητο μας έλεγε για το Μπαλί. Πολύ ευγενικός και με χιούμορ.Γνώριζε πολλά πράγματα για το Μπαλί ότι και αν τον ρωτούσαμε. Η τιμή που πληρώσαμε ήταν 50 ευρώ για 10 ώρες περίπου ανά αυτοκίνητο. Συμφέρε πολύ!
 

stavros2

Member
Μηνύματα
44
Likes
330
Εχθές έφυγα από lompok από το αεροδρόμιο και νότια δεν καταλαβαίνεις ότι έχει γίνει σεισμός. Έμεινα kouta το πρόβλημα είναι ότι δεν κάνουνε εκδρομές στο ηφαίστειο κτλ.
 

michalis9484

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Απ' όσα έχω διαβάσει το Ubud είναι κάτι διαφορετικό για τον Έλληνα ταξιδιώτη.
Για 6 νύχτες όμως αν τα χώριζα πχ 3 στο Ubud και 3 κάπου αλλού ή 4 και 2, που αλλού θα άξιζε να μείνω (για την εμπειρία); Kuta, Seminyak ή Nusa Dua;

Επιπλέον έχει κανείς να προτείνει κάποιο ξενοδοχείο ή βίλα που να έχει μείνει; Λόγω ταξιδιού μετά το γάμο θα προτιμούσα να είναι ψιλό-εντυπωσιακό (να το θυμόμαστε για τη μοναδικότητα του). Άλλωστε βρίσκεις με καλά λεφτά αρκετά όμορφα δωμάτια απ όσο έχω ψάξει.

Θα ήθελα προτάσεις από άτομα που έχουν μείνει όμως εκεί διότι πάντα μετράει η άποψη τους.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Απ' όσα έχω διαβάσει το Ubud είναι κάτι διαφορετικό για τον Έλληνα ταξιδιώτη.
Για 6 νύχτες όμως αν τα χώριζα πχ 3 στο Ubud και 3 κάπου αλλού ή 4 και 2, που αλλού θα άξιζε να μείνω (για την εμπειρία); Kuta, Seminyak ή Nusa Dua;

Επιπλέον έχει κανείς να προτείνει κάποιο ξενοδοχείο ή βίλα που να έχει μείνει; Λόγω ταξιδιού μετά το γάμο θα προτιμούσα να είναι ψιλό-εντυπωσιακό (να το θυμόμαστε για τη μοναδικότητα του). Άλλωστε βρίσκεις με καλά λεφτά αρκετά όμορφα δωμάτια απ όσο έχω ψάξει.

Θα ήθελα προτάσεις από άτομα που έχουν μείνει όμως εκεί διότι πάντα μετράει η άποψη τους.
Jannata resort ubud. Εντυπωσιακό, ολοκαινουργιο με πισινα μεσα στην ζουγκλα! Ayodya στη Nusa Dua. Τα δωματια καλα αλλα λιγο παλαια πλεον. Οι κηποι του ομως ειναι απο αλλο πλανητη. Τσεκαρε τα!
 

Eri_travel

Member
Μηνύματα
11
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Εγώ έμεινα Nusa Dua beach hotel & spa.
Έμεινα πολύ ευχαριστημένη.
Είναι πολύ εντυπωσιακός ο κήπος του όπως και όμορφη η πισίνα.
Πολύ πλούσιο πρωινό με οτι μπορεί να φανταστεί κανείς.
Επίσης με επιπλέον κόστος 3 μέρες την εβδομάδα είχε βραδινό σε μπουφέ που άξιζε πάρα πολύ. Και στο βραδινό παρουσίαζαν παράσταση από τον δικό τους παραδοσιακό χορό.
 

Fampo

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Γεια σας παιδιά και απο εμένα!
Σκεφτομαστε με τον φιλο μου να ταξιδέψουμε πρωτη φορά εκτος Ευρωπης στο Μπαλί! Η περιοδος θα ειναι, λογω αεροπορικων που τα πετυχαμε σε Οχι τοσο εξωφρενική τιμη, το πρωτο δεκαημερο του Απριλιου! Θεωρειτε πως η περιοδος ειναι καλη; δε μας ενδιαφερουν οι θαλασσες, που απο οσο εχω διαβασει δεν ειναι καν καλες, απλα να μπορούμε να κανουμε ολα οσα θελουμε χωρις να βρεχομαστε ολη μερα απο τροπικες καταιγιδες
Επισης θεωρείτε πως μεχρι 1000€ μπορουν να φτασουν για 9 βραδια στο νησι, κανοντας κανονικη ζωη απο αποψη εξοδων (βλεπε μια φορα τη μερα κανονικο γευμα, τα υπολοιπα σνακς) και γενικα τις κλασικες δραστηριοτητες τύπου ωρυζονες, ναοι, μαιμουδες κλπ;
Για να ξερουμε πανω κατω τι να περιμενουμε και οτι δεν ειμαστε τελειως εκτος τοπου και χρονιυ

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτερων
 

Fampo

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
και μια ερωτηση ακομα σχετικα με το διαβατηριο. επειδη θα εκδωσω για πρωτη φορα, μιας και σε προηγουμενα ταξιδια μου δεν ειχε χρειαστει.
ειναι απαραιτητο να εκδοθει ΠΡΙΝ κλεισω τα εισιτηρια? επισης, πρεπει να ειναι σε ισχυ καποιο χρονικο διαστημα πριν το επερχομενο ταξιιδι ή δεν εχει καμια σημασια?
 

michalis9484

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
και μια ερωτηση ακομα σχετικα με το διαβατηριο. επειδη θα εκδωσω για πρωτη φορα, μιας και σε προηγουμενα ταξιδια μου δεν ειχε χρειαστει.
ειναι απαραιτητο να εκδοθει ΠΡΙΝ κλεισω τα εισιτηρια? επισης, πρεπει να ειναι σε ισχυ καποιο χρονικο διαστημα πριν το επερχομενο ταξιιδι ή δεν εχει καμια σημασια?
Εμείς έχουμε κλείσει τα αεροπορικά χωρίς να έχουμε βγάλει διαβατήρια. Μόλις εκδοθούν τα διαβατήρια έχει να κάνουμε επεξεργασία ηλεκτρονικά και να συμπληρώσουμε τον αριθμό διαβατηρίου. Άρα μην ανυσηχείς.
Επίσης για το δεύτερο σκέλος δεν έχει σημασία. Εγώ πήγα σήμερα να κάνω αίτηση και σε 3 μέρες μου είπαν να πάω να τα πάρω απο το αστυνομικό τμήμα. Θα ταξιδέψω σε ένα μήνα.
 

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΘΙΒΕΤ
Καλημέρα,
Έχετε κάποια πρόταση για συνάλλαγμα στο ubud?
Θα κάνω κάποια χρήματα στο αεροδρόμιο αναγκαστικά για να πληρώσω το taxi, αλλά φαντάζομαι κ στο ubud θα βρω.. σωστα;
 

Nicklou

Member
Μηνύματα
23
Likes
39
Γεια σας παιδιά και απο εμένα!
Σκεφτομαστε με τον φιλο μου να ταξιδέψουμε πρωτη φορά εκτος Ευρωπης στο Μπαλί! Η περιοδος θα ειναι, λογω αεροπορικων που τα πετυχαμε σε Οχι τοσο εξωφρενική τιμη, το πρωτο δεκαημερο του Απριλιου! Θεωρειτε πως η περιοδος ειναι καλη; δε μας ενδιαφερουν οι θαλασσες, που απο οσο εχω διαβασει δεν ειναι καν καλες, απλα να μπορούμε να κανουμε ολα οσα θελουμε χωρις να βρεχομαστε ολη μερα απο τροπικες καταιγιδες
Επισης θεωρείτε πως μεχρι 1000€ μπορουν να φτασουν για 9 βραδια στο νησι, κανοντας κανονικη ζωη απο αποψη εξοδων (βλεπε μια φορα τη μερα κανονικο γευμα, τα υπολοιπα σνακς) και γενικα τις κλασικες δραστηριοτητες τύπου ωρυζονες, ναοι, μαιμουδες κλπ;
Για να ξερουμε πανω κατω τι να περιμενουμε και οτι δεν ειμαστε τελειως εκτος τοπου και χρονιυ

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτερων
Καλημέρα και καλώς ήρθες στο forum! Μπορείς να διευκρινήσεις αν στα 1000 € συμπεριλαμβάνεις και την δαπάνη της διαμονής (ξενοδοχείο, βιλα κλπ) ή μόνο τα καθημερινά έξοδα σας; Σημαντικό είναι να αποφασίσετε αν θα χρησιμοποιήσετε κάποιον οδηγό - ξεναγό εκεί (ο οποίος ομολογουμένως είναι και ο καλύτερος τρόπος να γνωρίσεις το νησί) ή αν θα κινηθείτε με κάποιον άλλο τρόπο εκεί. Το ημερήσιο (8 ωρο) κόστος για τον οδηγό ξεναγό είναι περίπου 30-35 ευρώ, χωρίς να συμπεριλαμβάνονται τα εισιτήρια εισόδου σε ναούς, τοπία κλπ, τα οποία όμως είναι συγκριτικά φτηνά. Συνεπώς, καταλαβαίνεις πως αν χρησιμοποιήσετε οδηγό για έξι ημέρες το κόστος είναι περίπου 200 €. Επίσης, για την διαμόρφωση του συνολικού κόστους παίζουν ρόλο και οι δραστηριότητες τις οποίες θα επιλέξετε (αν επιλέξετε) να κάνετε, οι οποίες είναι ανεξάρτητες από το ζήτημα του οδηγού - ξεναγού και συνήθως είναι full day. Tο κόστος τους ποικίλλει και κυμαίνεται για παράδειγμα από 20-30 €/ άτομο για ποδηλασία, από 30-40 €/ άτομο για rafting, από 60-80 € / άτομο για εκδρομή σε nusa penida και nusa lembongan. Γενικά το νησί προσφέρεται για δραστηριότητες (εκδρομή με γουρούνες, εκδρομή με 4Χ4, πεζοπορίες, καταδύσεις κ.α.)!Τέλος, όσον αφορά το ζήτημα της διατροφής, οι επιλογές είναι πάρα πολλές και απευθύνονται σε όλα τα πορτοφόλια. Μπορείτε να φάτε πλήρες γεύμα σε warrung με 3 και 4 € / άτομο, μπορείτε να φάτε και σε κάτι φοβερά εστιατόρια που έχει με 50 €/ άτομο! Το ίδιο ισχύει πάνω κάτω και με το θέμα massage - spa! Εν ολίγοις, όλα εξαρτώνται από τις επιλογές σας και τον τύπο των διακοπών που θα επιλέξετε να κάνετε.. Προσωπική μου άποψη πως με 1000 € χωρίς έξοδα διαμονής είστε αρκετά καλά για να δείτε, να κάνετε και να γευτείτε πράγματα! Από εκεί και πέρα, εννοείται πως όσα περισσότερα είστε διατεθειμένοι και μπορείτε να διαθέσετε τόσο περισσότερες και ποιοτικότερες είναι οι επιλογές σας..
 

Fampo

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιααα!

Nicklou τα 1000€ τα αναφερω χωρις τη διαμονη μεσα, μονο για να περασουμε στο νησι. Σίγουρα θα χρειαστουμε οδηγο πιυανως για όλες τις μερες στο νησί και τα εξοδα αυτα θα αφαιρεθουν απο το χιλιαρικο :Ρ. Απλα σε αυτο το σημειο να πω οτι ειμαι εξαιρετικα δυσκολη με το θεμα του φαγητου, δεν τρωω κρεας γενικα δε μ αρεσει και οι επιλογές μου ειναι φουλ περιορισμενες γιατι δε μου αρεσουν πολλα πράγματα. Οποτε ειδικα εξωτερικο προτιμω να φαω καποια μακαροναδα, καμια πιτσα, σαντουιτς κλπ. Με λιγα λογια εξωτερικο θα φαω απλα για να εχω ενέργεια και να μην πειναω. Οποτε στο κομματι του φαγητου σιγουρα δεν θα χαλασουμε πολλα λεφτα, το αντιθετο.

Ρωταω για τα 1000€ αν θεωρειτε οτι επαρκουν για να κανουμε πραγματα στο νησι (οχι εκδρομες εκτος νησιου ή κατι τρελο) γιατι ειμαστε φοιτητές και δεν ξερω αν μπορούμε να διαθεσουμε περισσοτερα απ αυτα και ειμαστε στο σημειο που μεσα στις επομενες μερες θελουμε να κλεισουμε τα αεροπορικα. Μην βρεθουμε προ εκπληξεως δηλαδη :Ρ

Και κατι ακομα, αρχες απριλιου ειναι καλη περιοδος;;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.753
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom