Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί...τα φώτα σας

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιααα!

Nicklou τα 1000€ τα αναφερω χωρις τη διαμονη μεσα, μονο για να περασουμε στο νησι. Σίγουρα θα χρειαστουμε οδηγο πιυανως για όλες τις μερες στο νησί και τα εξοδα αυτα θα αφαιρεθουν απο το χιλιαρικο :Ρ. Απλα σε αυτο το σημειο να πω οτι ειμαι εξαιρετικα δυσκολη με το θεμα του φαγητου, δεν τρωω κρεας γενικα δε μ αρεσει και οι επιλογές μου ειναι φουλ περιορισμενες γιατι δε μου αρεσουν πολλα πράγματα. Οποτε ειδικα εξωτερικο προτιμω να φαω καποια μακαροναδα, καμια πιτσα, σαντουιτς κλπ. Με λιγα λογια εξωτερικο θα φαω απλα για να εχω ενέργεια και να μην πειναω. Οποτε στο κομματι του φαγητου σιγουρα δεν θα χαλασουμε πολλα λεφτα, το αντιθετο.

Ρωταω για τα 1000€ αν θεωρειτε οτι επαρκουν για να κανουμε πραγματα στο νησι (οχι εκδρομες εκτος νησιου ή κατι τρελο) γιατι ειμαστε φοιτητές και δεν ξερω αν μπορούμε να διαθεσουμε περισσοτερα απ αυτα και ειμαστε στο σημειο που μεσα στις επομενες μερες θελουμε να κλεισουμε τα αεροπορικα. Μην βρεθουμε προ εκπληξεως δηλαδη :Ρ

Και κατι ακομα, αρχες απριλιου ειναι καλη περιοδος;;;;
Δεν θα έχετε κανένα θέμα. Και έμεις περίπου τόσα είχαμε χαλάσει. 500€ (για όδηγό, rafting & snorkeling) και αλλα 600€ πλουσιοπάροχα με καλό φαγητο, επισκεψη σε φάρμες καφέ, εισόδους, χορούς κτλ. Η περίοδος που είχαμε παει εμείς ήταν 1/5 - 7/5. Θεωρητικά είμασταν σε dry season αλλά όλο και κάτι έριχνε. Δεν μας επιρρέασε ούτε μας χάλασε όμως σε κάτι! Και τις δραστηριότητες κάναμε και τα μπανάκια μας μια χαρά. Σε ότι αφορά την θερμοκρασία είναι σχεδόν σταθερή όλο το χρόνο.
 

stavros2

Member
Μηνύματα
44
Likes
330
Καλημέρα,
Έχετε κάποια πρόταση για συνάλλαγμα στο ubud?
Θα κάνω κάποια χρήματα στο αεροδρόμιο αναγκαστικά για να πληρώσω το taxi, αλλά φαντάζομαι κ στο ubud θα βρω.. σωστα;
Καλησπέρα είμαστε ήδη Ubud και έχω να σου πω ότι την καλύτερη ισοτιμία την βρήκαμε kuta 17300k ενώ εδώ στο Ubud έχει 16500k. Ανταλλακτηρια θα βρεις παντου
 

Fampo

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Δεν θα έχετε κανένα θέμα. Και έμεις περίπου τόσα είχαμε χαλάσει. 500€ (για όδηγό, rafting & snorkeling) και αλλα 600€ πλουσιοπάροχα με καλό φαγητο, επισκεψη σε φάρμες καφέ, εισόδους, χορούς κτλ. Η περίοδος που είχαμε παει εμείς ήταν 1/5 - 7/5. Θεωρητικά είμασταν σε dry season αλλά όλο και κάτι έριχνε. Δεν μας επιρρέασε ούτε μας χάλασε όμως σε κάτι! Και τις δραστηριότητες κάναμε και τα μπανάκια μας μια χαρά. Σε ότι αφορά την θερμοκρασία είναι σχεδόν σταθερή όλο το χρόνο.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση :) οι τιμες που μου γραφεις αφορουν το ατομο ή το ζευγάρι;
 

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΘΙΒΕΤ
Καλησπέρα είμαστε ήδη Ubud και έχω να σου πω ότι την καλύτερη ισοτιμία την βρήκαμε kuta 17300k ενώ εδώ στο Ubud έχει 16500k. Ανταλλακτηρια θα βρεις παντου
Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
Θα είμαι όλες τις μέρες ubud οπότε..... 16500.....
 

stavros2

Member
Μηνύματα
44
Likes
330
Εμε
Καλημέρα και καλώς ήρθες στο forum! Μπορείς να διευκρινήσεις αν στα 1000 € συμπεριλαμβάνεις και την δαπάνη της διαμονής (ξενοδοχείο, βιλα κλπ) ή μόνο τα καθημερινά έξοδα σας; Σημαντικό είναι να αποφασίσετε αν θα χρησιμοποιήσετε κάποιον οδηγό - ξεναγό εκεί (ο οποίος ομολογουμένως είναι και ο καλύτερος τρόπος να γνωρίσεις το νησί) ή αν θα κινηθείτε με κάποιον άλλο τρόπο εκεί. Το ημερήσιο (8 ωρο) κόστος για τον οδηγό ξεναγό είναι περίπου 30-35 ευρώ, χωρίς να συμπεριλαμβάνονται τα εισιτήρια εισόδου σε ναούς, τοπία κλπ, τα οποία όμως είναι συγκριτικά φτηνά. Συνεπώς, καταλαβαίνεις πως αν χρησιμοποιήσετε οδηγό για έξι ημέρες το κόστος είναι περίπου 200 €. Επίσης, για την διαμόρφωση του συνολικού κόστους παίζουν ρόλο και οι δραστηριότητες τις οποίες θα επιλέξετε (αν επιλέξετε) να κάνετε, οι οποίες είναι ανεξάρτητες από το ζήτημα του οδηγού - ξεναγού και συνήθως είναι full day. Tο κόστος τους ποικίλλει και κυμαίνεται για παράδειγμα από 20-30 €/ άτομο για ποδηλασία, από 30-40 €/ άτομο για rafting, από 60-80 € / άτομο για εκδρομή σε nusa penida και nusa lembongan. Γενικά το νησί προσφέρεται για δραστηριότητες (εκδρομή με γουρούνες, εκδρομή με 4Χ4, πεζοπορίες, καταδύσεις κ.α.)!Τέλος, όσον αφορά το ζήτημα της διατροφής, οι επιλογές είναι πάρα πολλές και απευθύνονται σε όλα τα πορτοφόλια. Μπορείτε να φάτε πλήρες γεύμα σε warrung με 3 και 4 € / άτομο, μπορείτε να φάτε και σε κάτι φοβερά εστιατόρια που έχει με 50 €/ άτομο! Το ίδιο ισχύει πάνω κάτω και με το θέμα massage - spa! Εν ολίγοις, όλα εξαρτώνται από τις επιλογές σας και τον τύπο των διακοπών που θα επιλέξετε να κάνετε.. Προσωπική μου άποψη πως με 1000 € χωρίς έξοδα διαμονής είστε αρκετά καλά για να δείτε, να κάνετε και να γευτείτε πράγματα! Από εκεί και πέρα, εννοείται πως όσα περισσότερα είστε διατεθειμένοι και μπορείτε να διαθέσετε τόσο περισσότερες και ποιοτικότερες είναι οι επιλογές σας..
Εμεις δώσαμε σήμερα για rafting 20 ευρώ το άτομο με παζαρι
 

Gr.evavgelia

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
Απ' όσα έχω διαβάσει το Ubud είναι κάτι διαφορετικό για τον Έλληνα ταξιδιώτη.
Για 6 νύχτες όμως αν τα χώριζα πχ 3 στο Ubud και 3 κάπου αλλού ή 4 και 2, που αλλού θα άξιζε να μείνω (για την εμπειρία); Kuta, Seminyak ή Nusa Dua;

Επιπλέον έχει κανείς να προτείνει κάποιο ξενοδοχείο ή βίλα που να έχει μείνει; Λόγω ταξιδιού μετά το γάμο θα προτιμούσα να είναι ψιλό-εντυπωσιακό (να το θυμόμαστε για τη μοναδικότητα του). Άλλωστε βρίσκεις με καλά λεφτά αρκετά όμορφα δωμάτια απ όσο έχω ψάξει.

Θα ήθελα προτάσεις από άτομα που έχουν μείνει όμως εκεί διότι πάντα μετράει η άποψη τους.
Σήμερα φύγαμε από το Μπαλί κ θα μείνουν.ε 3 μέρες Σιγκαπούρη. Λοιπόν στο Μπαλι εμείς μείναμε όλες τις μέρες 5 συνολικά στη Nusa Dua, "Kayumanis Nusa Dua villas and spa " ειλικρινά μοναδικό... αποτελείτε από βίλλες (Όχι δωμάτια ) με ιδιωτικές πισινες . Φοβερο service ,τοποθεσία, θάλασσα όλα.. μα όλα ήταν τέλεια ( sorry για τον ενθουσιασμό μου αλλά έχουμε κάνει αρκετά ταξίδια κ πρώτη φορά πήγα σε τέτοιο ξενοδοχείο ) τουλάχιστον 3 τελευταιες μερες θα έλεγα να τις διαθέσετε στη Nusa Dua για χαλαρωση . Τις 3 πρωτες μεινετε καπου με εύκολη πρόσβαση στα αξιοθέατα για το η κίνηση στους δρόμους δεν περιγράφετε.. κ από την Nusa Dua χάνεις λίγο χρόνο παραπάνω.
 

nek

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα , θα ήθελα να μου προτείνεται τρία εστιατόρια για φαγητό στο μπαλι 25/άτομο περίπου. Θα μου άρεσε να έχει ωραία θέα και καλό φαγητό ..
 

Fampo

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Γεια σας και παλι ξανα. Εχω βρει αεροπορικα για μπαλι με την Emirates στα 670€ πηγαινε ελα για το πρωτο δεκαημερο του Απρίλη. Τα θεωρω εξαιρετικη τιμη για οτι προσφερει η συγκεκριμένη αεροπορικη. Απο τον απριλη και επειτα ωστοσο δινει τιμες 1000€, ενω αν κοιταξεις τωρα για ενα μήνα μετα η τιμη ειναι ξανα σταθερα γυρω στα 700€. Λετε αν περιμενω να πεσουν οι τιμές για Απρίλη-Μάιο;
Δεν ξερω τι να κανω γιατι δε θέλω να χασω τις καλες τιμες του Απρίλη, αλλα παραλληλα φοβαμαι μηπως τοτε δεν ειναι καλη περιοδος απο αποψη καιρου και πρεπει να παω λιγο αργοτερα.

Τι λετε?

Επισης αν βοηθαει αυτη ειναι η περιγραφη του καιρού για τον απριλιο. Λεει πως οι βροχερες μερες ειναι 9. Φοβαμαι οτι επειδη θα παω το πρωτο δεκαημερο του Απρίλη, θα πεσουν και οι 9 βροχερες μερες τοτε και θα είμαστε μονιμα με καταιγιδες χαχχαα
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Fampo

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Κι αλλη ερωτηση παιδια, μιας κι αργοτερα θα κλεισω εισιτήρια. Χρειάζεται βιζα για την εισοδο στη χωρα ή καποιο εγγραφο που σφραγιζεις με το που φτανεις εκει; κι αν ναι ποσο κοστιζει;
Ρωταω για να ειμαι προετοιμασμενη για οτι επιπλεον εξοδο προκυψει
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Κι αλλη ερωτηση παιδια, μιας κι αργοτερα θα κλεισω εισιτήρια. Χρειάζεται βιζα για την εισοδο στη χωρα ή καποιο εγγραφο που σφραγιζεις με το που φτανεις εκει; κι αν ναι ποσο κοστιζει;
Ρωταω για να ειμαι προετοιμασμενη για οτι επιπλεον εξοδο προκυψει
Οχι. Δεν χρειαζεται!
 

giannisfou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας και από μένα.. Ήθελα να ρωτήσω εάν έχει χρησιμοποιήσει κανεις την εφαρμογή go-jek για μεταφορές στο Μπαλί? Ειναι κατι σαν το uber και απ ότι έχω δει έχει πάρα πολύ καλές τιμές.Ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.711
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom