Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί...τα φώτα σας

Fampo

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Τι γινεται ρε παιδια με τους απανωτους σεισμους στην ινδονησια; εχω αρχισει να ανησυχω λιγο. Τα κτήρια αραγε στις ξενοδοχειακες μοναδες ειναι αντισεισμικα; (υπερβολικη,το ξερω αλλα καθε μηνα πλεον τους κανει σεισμους 7 ριχτερ)
 

Harrygreen88

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
N/A
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Έχει λιγότερο από βδομάδα που επέστρεψα. Έμεινα σε πολλά διαφορετικά μέρη και πουθενά δε συνάντησα πρόβλημα.
 
Μηνύματα
61
Likes
8
Έχει λιγότερο από βδομάδα που επέστρεψα. Έμεινα σε πολλά διαφορετικά μέρη και πουθενά δε συνάντησα πρόβλημα.
Φεύγω και εγω τον άλλον μηνα κάποια συμβουλή η κάποια πρόταση;;;η αν θες ακομα και το προγράμμα σου
 

Harrygreen88

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
N/A
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Το πρόγραμμα μου ήταν 6 μέρες ουμπούντ, 4 σανούρ και μια νούσα λεμπονγκάν. Συμβουλή μου είναι να κάτσει περισσότερες από μια μέρες στην νούσα λεμπονγκάν, να έχεις δικό σου οδηγό και λίστα με το τι θες να δεις και άστα πάνω του. Οπωσδήποτε ράφτινγκ στον ayung και snorkeling. Snorkeling έκανα στην nusa penida, είδαμε και manta rays.
 
Μηνύματα
61
Likes
8
Το πρόγραμμα μου ήταν 6 μέρες ουμπούντ, 4 σανούρ και μια νούσα λεμπονγκάν. Συμβουλή μου είναι να κάτσει περισσότερες από μια μέρες στην νούσα λεμπονγκάν, να έχεις δικό σου οδηγό και λίστα με το τι θες να δεις και άστα πάνω του. Οπωσδήποτε ράφτινγκ στον ayung και snorkeling. Snorkeling έκανα στην nusa penida, είδαμε και manta rays.
Τι τιμες κυμαίνονται σε αυτα;
 

nikosKourkoulos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους. Ετοιμαζομαι και γω να παω στο Bali με ένα φίλο. Σκεφτομαστε να μεινουμε 3 μερες Kuta, 6 μέρες Ubud και μας απομενουν 5 ακομα μερες. Εχει καποιος να μας προτεινει ενα ή δυο μερη μερ να αξιζουν? Ευχαριστω!
 

alexkala1710

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα κ απο εμένα!φεύγω τη πέμπτη για μπαλί και ήθελα να μάθω αν κάποιος που πήγε πρόσφατα γνωρίζει τι εταιρία κινητής τηλεφωνίας να χρησιμοποιήσω.επίσης θα μείνω 4 ημέρες στο ubud και 5 ημέρες στο seminyank γιατι θέλω να το συνδυάσω και με surf,αν έχετε να προτείνετε κάποια εκδρομή προς τα νοτια γιατί η αλήθεια είναι ότι έχω ασχοληθεί περισσότερο με το κομμάτι του ubud.
Επίσης στο ubud έχω δει μια εκδρομή για hiking που σε παίρνουν τα ξημερώματα και καταλήγεις να δεις την ανατολή του ήλιου από τη κορυφή του βουνού..αν το έχει κάνει κάποιος να μου πει εντυπώσεις γιατί μου άρεσε όπως το έβλεπα..
ευχαριστώ!!
 

Harrygreen88

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
N/A
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Ράφτινγκ και σνόρκελινγκ περίπου 35 ευρώ το άτομο αν θυμάμαι καλά. Είναι φοβερές εμπειρίες όμως, μην τις χάσεις.

Νίκο εμάς μας άρεσε πάρα πολύ και ο παραλιακός δρόμος του σανούρ ενώ ξετρελαθήκαμε με την ατμόσφαιρα στην nusa lembongan, αν μπορείς βάλε και εκεί 2 μέρες. Στα plus του μέρους η πάμφθηνη διαμονή, εμείς με 50 το βράδυ είχαμε φοβερή προσωπική πισίνα. Τώρα σαν μέρη θα πας σίγουρα tanah lot, uluwatu, jimbaran, ulun danan bratan, tegallalang rice fields και αν μπορέσεις ξύπνα ένα πρωί νωρίς στο ubud και κάνε πεζοπορία στο ridge walk.

Alexkala οποια εταιρία και αν βάλεις το ίδιο θα είναι, πες στον οδηγό οτι θες νούμερο και θα σε κατατοπίσει. Εκδρομές νότια θα πας uluwatu, jimbaran, tanah lot, sanur και canggu αφού θες σέρφινγκ και αν μπορέσεις κάνε μονοήμερη nusa lembongan αν και προτείνω να μείνεις κιόλας αν μπορείς. Εγώ μετάνιωσα πάρα πολύ που έμεινα μόνο 1μιση μέρα. Για το hiking στο Batur κανόνισέ το από εκεί, δεν το κάναμε εμείς.
 

nikosKourkoulos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ράφτινγκ και σνόρκελινγκ περίπου 35 ευρώ το άτομο αν θυμάμαι καλά. Είναι φοβερές εμπειρίες όμως, μην τις χάσεις.

Νίκο εμάς μας άρεσε πάρα πολύ και ο παραλιακός δρόμος του σανούρ ενώ ξετρελαθήκαμε με την ατμόσφαιρα στην nusa lembongan, αν μπορείς βάλε και εκεί 2 μέρες. Στα plus του μέρους η πάμφθηνη διαμονή, εμείς με 50 το βράδυ είχαμε φοβερή προσωπική πισίνα. Τώρα σαν μέρη θα πας σίγουρα tanah lot, uluwatu, jimbaran, ulun danan bratan, tegallalang rice fields και αν μπορέσεις ξύπνα ένα πρωί νωρίς στο ubud και κάνε πεζοπορία στο ridge walk.

Alexkala οποια εταιρία και αν βάλεις το ίδιο θα είναι, πες στον οδηγό οτι θες νούμερο και θα σε κατατοπίσει. Εκδρομές νότια θα πας uluwatu, jimbaran, tanah lot, sanur και canggu αφού θες σέρφινγκ και αν μπορέσεις κάνε μονοήμερη nusa lembongan αν και προτείνω να μείνεις κιόλας αν μπορείς. Εγώ μετάνιωσα πάρα πολύ που έμεινα μόνο 1μιση μέρα. Για το hiking στο Batur κανόνισέ το από εκεί, δεν το κάναμε εμείς.
Ευχαριστώ πολύ Harry
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Μετά από 2 γεμάτες εβδομάδες στο Μπαλί να γράψω και εγώ κάποιες προτάσεις - tips τα οποία νομίζω δεν είχα βρει γραμμένα ή μάλλον δεν ήταν ξεκάθαρα για μένα πριν το ταξίδι.

Χρήματα
Συμφέρει περισσότερο να αλλάξεις χρήματα, από το να τραβάς μέσω ΑΤΜ. Υπάρχουν πολλά ασφαλή ανταλλακτήρια (τουλάχιστον στο Ubud που ήμασταν εμείς).

Μεταφορές
Χρησιμοποιήσαμε γενικά πολλούς οδηγούς, είτε για ημερήσια μεταφορά είτε από tour δραστηριοτήτων.
Ξεκινήσαμε με την γνωστή εδώ Family Tours, δυστυχώς όμως δεν είχαμε τον Gede ως οδηγό αλλά τον Putu, ο οποίος ήταν ολίγον παρταλάκος και αλλάξαμε οδηγό.
Προτείνουμε ανεπιφύλακτα τον Ardi με τον οποίο ταιριάξαμε αμέσως, συνεπής, τσάκαλος, πολύ καλός στην ξενάγηση και ευχάριστος. Διαθέσιμα τα στοιχεία του για όποιον ενδιαφέρεται.

Φαγητό-Καφές
Προσπαθήσαμε κάθε βράδυ από τα 14 που μείναμε στο Ubud να τρώμε σε διαφορετικό μαγαζί.
Ξεχωρίσαμε τα εξής:
Murni's, βρίσκεται δίπλα στην Campuhan Bridge και είναι πολύ πιο οικονομικό από το διαφημισμένο Bridges. Nα πάτε στον τέρμα κάτω όροφο για να είστε δίπλα στο ποτάμι.
Yuga Organic Warung, πολύ προσεγμένο μαγαζί σε πολύ ωραίο σημείο και με πολύ καλές τιμές. Μπορείτε να το συνδυάσετε και με τα απογεύματα σάουνας που διοργανώνει το Dragonfly Village που βρίσκεται ακριβώς δίπλα.
Cafe Pomegranate, πανέμορφος χώρος, αράζεις να πιεις το τσάι σου και να τσιμπήσεις κάτι με τα πόδια σου σχεδόν να ακουμπάνε στους ορυζώνες
Naughty Nuri's, γνωστό για τα spare ribs του, ψημένα στα κάρβουνα και βουτηγμένα 2-3 φορές στον κουβά με την μαρινάδα :D
Made Becik Waroeng, αρκετό περπάτημα από το κέντρο του Ubud, αλλά όμορφο και ήσυχο μαγαζάκι με καλό φαγητό και τιμές
Mama Donny, όσοι αποφασίσουν ακολουθήσουν την πεπατημένη και να πάνε για θαλασσινά στο Jimbaran, ας πάνε εδώ, μετά από αρκετό ψάξιμο το επιλέξαμε και δεν χάσαμε.

Ασφάλεια
Περπατήσαμε σχεδόν παντού στο Ubud και πέριξ, δεν νιώσαμε πουθενά το παραμικρό άγχος για την ασφάλεια μας. Μόνο όσοι δεν τα πάνε καλά με τα σκυλιά θα αγχωθούν λίγο με τα άπειρα σκυλιά-κογιότ που γαβγίζουν από δω κι από κει

Αξιοθέατα
Έχουν γραφτεί τα περισσότερα, απλά να προσθέσω ότι δεν μας άρεσε ο ναός στο Tanah Lot, αντίθετα αν και τουριστικά μας άρεσαν ο χορός Kecak στο Uluwatu, και το ρομαντικό δείπνο στο Jimbaran.
Επίσης άξιζαν απίστευτα όλα τα trek που πήγαμε στο βόρειο Μπαλί (Sambangan, λίμνη Tamlingan κλπ), και το snorkeling με τα μαγικά Mantas.
Για καφέ Luwak να πάτε στο Bali Pulina, δωρεάν γευσιγνωσία σε καφέδες και τσάι, με ξενάγηση.

Αυτά σε γενικές γραμμές, ρωτήστε ότι θέλετε τώρα που τα έχω φρέσκα!
Καλά ταξίδια να έχουμε!
 
Μηνύματα
61
Likes
8
Μετά από 2 γεμάτες εβδομάδες στο Μπαλί να γράψω και εγώ κάποιες προτάσεις - tips τα οποία νομίζω δεν είχα βρει γραμμένα ή μάλλον δεν ήταν ξεκάθαρα για μένα πριν το ταξίδι.

Χρήματα
Συμφέρει περισσότερο να αλλάξεις χρήματα, από το να τραβάς μέσω ΑΤΜ. Υπάρχουν πολλά ασφαλή ανταλλακτήρια (τουλάχιστον στο Ubud που ήμασταν εμείς).

Μεταφορές
Χρησιμοποιήσαμε γενικά πολλούς οδηγούς, είτε για ημερήσια μεταφορά είτε από tour δραστηριοτήτων.
Ξεκινήσαμε με την γνωστή εδώ Family Tours, δυστυχώς όμως δεν είχαμε τον Gede ως οδηγό αλλά τον Putu, ο οποίος ήταν ολίγον παρταλάκος και αλλάξαμε οδηγό.
Προτείνουμε ανεπιφύλακτα τον Ardi με τον οποίο ταιριάξαμε αμέσως, συνεπής, τσάκαλος, πολύ καλός στην ξενάγηση και ευχάριστος. Διαθέσιμα τα στοιχεία του για όποιον ενδιαφέρεται.

Φαγητό-Καφές
Προσπαθήσαμε κάθε βράδυ από τα 14 που μείναμε στο Ubud να τρώμε σε διαφορετικό μαγαζί.
Ξεχωρίσαμε τα εξής:
Murni's, βρίσκεται δίπλα στην Campuhan Bridge και είναι πολύ πιο οικονομικό από το διαφημισμένο Bridges. Nα πάτε στον τέρμα κάτω όροφο για να είστε δίπλα στο ποτάμι.
Yuga Organic Warung, πολύ προσεγμένο μαγαζί σε πολύ ωραίο σημείο και με πολύ καλές τιμές. Μπορείτε να το συνδυάσετε και με τα απογεύματα σάουνας που διοργανώνει το Dragonfly Village που βρίσκεται ακριβώς δίπλα.
Cafe Pomegranate, πανέμορφος χώρος, αράζεις να πιεις το τσάι σου και να τσιμπήσεις κάτι με τα πόδια σου σχεδόν να ακουμπάνε στους ορυζώνες
Naughty Nuri's, γνωστό για τα spare ribs του, ψημένα στα κάρβουνα και βουτηγμένα 2-3 φορές στον κουβά με την μαρινάδα :D
Made Becik Waroeng, αρκετό περπάτημα από το κέντρο του Ubud, αλλά όμορφο και ήσυχο μαγαζάκι με καλό φαγητό και τιμές
Mama Donny, όσοι αποφασίσουν ακολουθήσουν την πεπατημένη και να πάνε για θαλασσινά στο Jimbaran, ας πάνε εδώ, μετά από αρκετό ψάξιμο το επιλέξαμε και δεν χάσαμε.

Ασφάλεια
Περπατήσαμε σχεδόν παντού στο Ubud και πέριξ, δεν νιώσαμε πουθενά το παραμικρό άγχος για την ασφάλεια μας. Μόνο όσοι δεν τα πάνε καλά με τα σκυλιά θα αγχωθούν λίγο με τα άπειρα σκυλιά-κογιότ που γαβγίζουν από δω κι από κει

Αξιοθέατα
Έχουν γραφτεί τα περισσότερα, απλά να προσθέσω ότι δεν μας άρεσε ο ναός στο Tanah Lot, αντίθετα αν και τουριστικά μας άρεσαν ο χορός Kecak στο Uluwatu, και το ρομαντικό δείπνο στο Jimbaran.
Επίσης άξιζαν απίστευτα όλα τα trek που πήγαμε στο βόρειο Μπαλί (Sambangan, λίμνη Tamlingan κλπ), και το snorkeling με τα μαγικά Mantas.
Για καφέ Luwak να πάτε στο Bali Pulina, δωρεάν γευσιγνωσία σε καφέδες και τσάι, με ξενάγηση.

Αυτά σε γενικές γραμμές, ρωτήστε ότι θέλετε τώρα που τα έχω φρέσκα!
Καλά ταξίδια να έχουμε!
Ετοιμάζω και εγω ταξίδι πηγες σε κανένα νησάκι κοντά η έκανες καμια δραστηριότητα;;;γιατι δεν μας γράφεις και το προγράμμα που έκανες με αξιοθέατα ο καθενας το διαμορφώνει διαφορετικά και ας ειναι τα ίδια μέρη
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Κάνω επικόλληση το αρχικό πρόγραμμα μας, αν και προέκυψαν κάποιες αλλαγές, και κάποια τα κλείσαμε επιτόπου. Νομίζω δεν ξεχνάω κάτι

1

Monkey forest
Ubud market
Campuhan Ridge Walk
2
Tegenungan Waterfall
Elephant Cave (Goa Gajah)
Tirta Empul
Oρυζώνες Τegalalang
Swing
Coffee Plantation (Bali Pulina Agro Tourism)
3
Pura luhur lempuyang
Tirta gangga
Καταρράκτης Tukad Cepung
4
Rafting στον ποταμό Ayung
5
Tanah lot
Uluwatu (Κecak dance)
Jimbaran
6
Sambangan Long Trekking (7 waterfalls), καταπληκτικό αλλά πολύ κουραστικό
7
Lovina beach (sunrise with dolphins)
Lake Tamlingan trekking
8
Elephant safari
9
Nusa Penida

Πολλά απογεύματα ακολουθούσαμε διάφορες διαδρομές είτε προς Campuhan Rodge walk, είτε προς Sari Organik και πολύ παραπέρα, είτε προς Penastanan, γενικά λιώσαμε στο περπάτημα, γράψαμε πάνω από 150Km.

Επίσης λιώσαμε στα μασάζ.
Μακράν καλύτερα και σε χώρο και σε υπηρεσίες από όσα επισκεφθήκαμε ήταν το Karsa spa και το Ubud traditional spa. Στο Karsa θα χρειαστεί να κάνεις κράτηση αρκετές εβδομάδες νωρίτερα, αλλά αξίζει.

Ρίξτε μια ματιά στις εκδρομές εδώ αν σας αρέσει η φύση και το περπάτημα
https://balijungletrekking.com

Nusa penida πολύ όμορφα αλλά φάγαμε απίστευτο κοπάνημα με την βάρκα προς manta bay, μια κοπελίτσα την έβγαλε σε ημιλιπόθυμη κατάσταση και ένας άλλος ξέρναγε συνέχεια, ίσως γι αυτό είχε πολύ ψάρι μετά στον ύφαλο (συγνώμη για την καφρίλα :p )
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.912
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom