Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί...τα φώτα σας

alexiakat

Member
Μηνύματα
17
Likes
8
To declaration σου το δίνουν να το συμπληρώσεις στην πτήση Συγκαπούρη-Μπαλί. Και το παραδίδεις με το που φτάσεις. Θα σου πουν. Αυτό που ξέχασα να σου πω είναι ότι αν τυχόν θέλετε να κάνετε τίποτα δραστηριότητες ή είστε επιρρεπής σε ταυματισμούς ή αρρώστιες καλό θα ήταν να κάνετε με ασφάλεια ταξιδιού. Υπάρχουν πολλές ταξιδιωτικές σε καλές τιμές. Ευτυχώς σε μας δεν χρειάστηκε.
Μπορώ να σου στείλω dm αν θες τις οδηγίες για την εφαρμογή όπως μου τις στείλανε και εμένα και μία λίστα με φάρμακα που καλό θα ήταν έχετε μαζί σας αν δεν τα ξέρετε ήδη.
Καλημέρα, θα ήθελα και εγώ αν μπορείς! Ευχαριστώ!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
To declaration σου το δίνουν να το συμπληρώσεις στην πτήση Συγκαπούρη-Μπαλί. Και το παραδίδεις με το που φτάσεις. Θα σου πουν. Αυτό που ξέχασα να σου πω είναι ότι αν τυχόν θέλετε να κάνετε τίποτα δραστηριότητες ή είστε επιρρεπής σε ταυματισμούς ή αρρώστιες καλό θα ήταν να κάνετε με ασφάλεια ταξιδιού. Υπάρχουν πολλές ταξιδιωτικές σε καλές τιμές. Ευτυχώς σε μας δεν χρειάστηκε.
Μπορώ να σου στείλω dm αν θες τις οδηγίες για την εφαρμογή όπως μου τις στείλανε και εμένα και μία λίστα με φάρμακα που καλό θα ήταν έχετε μαζί σας αν δεν τα ξέρετε ήδη.
Καλύτερα να τις βάλεις εδώ για να βοηθηθούν περισσότεροι. :)
 

alexiakat

Member
Μηνύματα
17
Likes
8
Καλημέρα σε όλους!!Κάποιο καλό ξενοδοχείο ή βίλα στην περιοχή seminyak που να έχετε πάει και να σας άρεσε (και καθαρό χωρίς έντομα στο δωμάτιο)?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στα γρήγορα:

Στο τσεκ ιν στο αεροδρόμιο μας ρώτησαν αν είχαμε έτοιμο το penduli papari πώς λέγεται, έπρεπε να δείξουμε ότι το έχουμ κατεβάσει (κι ας μη δούλευε). Στο Μπαλί δεν το ζήτησε κανείς.

Συνιστώ ενοικίαση μηχανακίου. Έχει πάρα πολλή κίνηση και με αυτοκίνητο χάνεις ατελείωτες ώρες, οι δρόμοι είναι στενοί και δεν μπορείς να σταματήσεις να βγάλεις μια φωτογραφία κλπ. Γενικώς εύκολη η οδήγηση με μηχανάκι, καλό το οδικό δίκτυο, αρκετά πειθαρχημένοι οδηγοί, αστείο το κόστος ενοικίασης, φτηνή η βενζίνη.

Πουθενά αστυνομικός έλεγχος, νοίκιασα από το κατάλυμα με άδεια που ούτε στην Ελλάδα δεν ισχύει πια και φυσικά δεν είναι διεθνής. Μένουμε βόρεια του Ubud, παράδεισος το μέρος, εκπληκτικό το κατάλυμα, απίστευτο για τέτοια τιμή κι επιπλέον σε γειτονιά παραδοσιακή, μένει η γιαγιά και η προγιαγιά του ιδιοκτήτη στο σύμπλεγμα με όλο το σόι, κάθε πρωί κάνουν τις τελετές τους, όνειρο είναι. Περίπου 8 λεπτά με τη μηχανή από το Ubud, πράγμα χρήσιμο, αλλά δε θα έμενα στο ίδιο το Ubud, πολύ τουριστομάνι, κίνηση φασαρία. Καλά για Seminyak, Kutες, NisaDuεσ κλπ δε θα το συζητούσα καν, για μένα το (πανέμορφο) Μπαλί είναι ό,τι είναι σε γεωγραφικό ύψος βορείως του Ubud, πραγματικό ΟΝΕΙΡΟ. Τα νότια εντάξει, ένα congested προάστιο της Αυστραλίας.
 
Last edited by a moderator:

George_K

Member
Μηνύματα
10
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη-Παρίσι
Συγνώμη για την καθυστέρηση. Εδώ έχω τις οδηγίες για register στην εφαρμογή PedulinLindugi.
1664392810255.png


Και εδώ παραθέτω και το προτεινόμενο φαρμακείο που καλό θα ήταν να έχετε μαζί σας:
Λοσιόν/κρέμες για τα τσιμπήματα κουνουπιών ή άλλων εντόμων, κολλύρια, αυτοκόλλητους και ελαστικούς επιδέσμους, μαντιλάκια μίας χρήσης με οινόπνευμα, επίδεσμο, ασπιρίνες, κάποιο αντιβιοτικό ευρέως φάσματος, χάπια για πονοκεφάλους, στομαχικούς πόνους, αντιπυρετικά, αντισταμινικά για αλλεργίες, αντιφλεγμονώδη, αναλγητικά, φάρμακα για γαστρεντερίτιδα και διάρροια (Imodium, Erchefuril), φακελάκια με ηλεκτρολύτες (π.χ. Almora).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ακόμη και σε εσωτερικές πτήσεις ή ακτοπλοϊκά δρομολόγια κάνεις δε ζητάει κανένα πιστοποιητικό εμβολιασμού. Για το Penduli δεν το συζητάω καν, σα να μην υπάρχει.
 

Constant1ne

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Καλησπέρα. Θα ταξιδέψω την άλλη βδομάδα Μπαλί και θέλω να πάρω μια κούτα καπνούς από duty free Αθήνα. Ξέρετε αν υπάρχει κάποιο όριο στον καπνό;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα. Θα ταξιδέψω την άλλη βδομάδα Μπαλί και θέλω να πάρω μια κούτα καπνούς από duty free Αθήνα. Ξέρετε αν υπάρχει κάποιο όριο στον καπνό;
Indonesia Imports Duty-Free Limits
Each passenger over the age of 18 years old may import the maximum amounts shown:

  • Tobacco: 200 cigarettes/ 25 cigars or 100 grams of tobacco
  • Alcohol: 1 liter of liquor
  • Perfume: a reasonable amount
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δηλαδή 1 κούτα τσιγάρα αλλά μόνο 3 τεμάχια καπνό. Κρίμα.
Έχουν πολύ περίεργα τσιγάρα στην Ινδονησία, το είδος λέγεται kretek κι έχουν μέσα γαρύφαλλο και άλλα μπαχαρικά. Όταν -μικρότερος και... καπνιστότερος- έμενα στην Ινδονησία είχα εθιστεί. Ευκαιρία να εθιστείς κι εσύ.
 

Constant1ne

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Την κούτα καπνό πιο πολύ για την Ελλάδα την ήθελα όταν επιστρέψω, παρά για το Μπαλί! Σ ευχαριστώ πάντως!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom