Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί...τα φώτα σας

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

sotdim

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους!!

Ξέρω ίσως ακουστεί κάπως αυτή η ερώτηση αλλά αξίζει πλέον εν έτη 2023 να πάει κάποιος στο μπαλί για τύπου 10-11 μέρες; Η να ππροτιμήσω κάτι άλλο; Έχω πάει ταϊλάνδη, βιετνάμ, καμπότζη. Δεν είναι η πρώτη μου φορά. Θα είναι βέβαια πρώτη φορά σαν ζευγάρι (για εκείνη πρώτη φορά) στην ασία και όχι με φίλους. Να τα κλείσω ή να το ξανα σκεφτώ. Γενικά είμαστε για πολύ ήρεμη φάση όχι κλαμπ και τέτοια. Φύση φουλ φαγητό και τέτοια. Ποια η γνώμη σας;

Ευχαριστώ
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.090
Καλησπέρα σε όλους!!

Ξέρω ίσως ακουστεί κάπως αυτή η ερώτηση αλλά αξίζει πλέον εν έτη 2023 να πάει κάποιος στο μπαλί για τύπου 10-11 μέρες; Η να ππροτιμήσω κάτι άλλο; Έχω πάει ταϊλάνδη, βιετνάμ, καμπότζη. Δεν είναι η πρώτη μου φορά. Θα είναι βέβαια πρώτη φορά σαν ζευγάρι (για εκείνη πρώτη φορά) στην ασία και όχι με φίλους. Να τα κλείσω ή να το ξανα σκεφτώ. Γενικά είμαστε για πολύ ήρεμη φάση όχι κλαμπ και τέτοια. Φύση φουλ φαγητό και τέτοια. Ποια η γνώμη σας;

Ευχαριστώ
Το μπαλι είναι ιδανικό για ζευγάρι...μην το σκέφτεσαι...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Καλησπέρα σε όλους!!

Ξέρω ίσως ακουστεί κάπως αυτή η ερώτηση αλλά αξίζει πλέον εν έτη 2023 να πάει κάποιος στο μπαλί για τύπου 10-11 μέρες; Η να ππροτιμήσω κάτι άλλο; Έχω πάει ταϊλάνδη, βιετνάμ, καμπότζη. Δεν είναι η πρώτη μου φορά. Θα είναι βέβαια πρώτη φορά σαν ζευγάρι (για εκείνη πρώτη φορά) στην ασία και όχι με φίλους. Να τα κλείσω ή να το ξανα σκεφτώ. Γενικά είμαστε για πολύ ήρεμη φάση όχι κλαμπ και τέτοια. Φύση φουλ φαγητό και τέτοια. Ποια η γνώμη σας;

Ευχαριστώ
Βεβαίως και αξίζει. Απέφυγε τα υπέρ τουριστικά μέρη αν δε σου αρέσουν και θα μαγευτείς, μείνε δηλ. κάπου στο εσωτερικό του νησιού και απέφυγε το Φαληράκι του νότου. Διάβασε την ιστορία που γράφει αυτές τις μέρες ο @Yorgos που πήγε πρόσφατα για ινφο.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.090
Βεβαίως και αξίζει. Απέφυγε τα υπέρ τουριστικά μέρη αν δε σου αρέσουν και θα μαγευτείς, μείνε δηλ. κάπου στο εσωτερικό του νησιού και απέφυγε το Φαληράκι του νότου. Διάβασε την ιστορία που γράφει αυτές τις μέρες ο @Yorgos που πήγε πρόσφατα για ινφο.
Συμφωνώ με @GTS ...μείνετε ubud κ γυρίστε...για μένα η ubud για διαμονή ήταν μαγεία...εχω κ ένα ενδεικτικό πρόγραμμα στην ιστορία μου crazy greeks in Asia
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγω θα ελεγα να μείνετε και εκτός ubud, ιδανικά λίγο πιο βόρεια, και να αποφύγετε το νότιο κομμάτι του νησιού που ειναι ενα χαλι όπως σου έγραψαν, και είναι όλα ονειρικά, κορυφαίος προορισμός, ακριβώς αυτό που ψάχνεις.

με τις μέρες που έχετε μπορείτε άνετα να πεταχτείτε και στον παράδεισο της Nusa Penida παραδίπλα, μη σου πω στην επιστροφή να αφήσετε και δύο βραδιά στη τζακαρτα για να πάτε σε Borobudur και Prambanan. εγώ δηλαδή με 11 βραδιά θα έκανα 6 Μπαλι, 3 Nusa Penida και 2 Τζακαρτα.

Ινδονησία, καμιά εικοσαριά χρόνια αργότερα
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Διόρθωση, όχι Jakarta αλλά Yogyakarta, εκεί είναι οι ναοί. Για εμένα βέβαια 11μ Μπαλί είναι οριακές, το νησί είναι παράδεισος και πολύ μεγάλο σε μέγεθος.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Διόρθωση, όχι Jakarta αλλά Yogyakarta, εκεί είναι οι ναοί. Για εμένα βέβαια 11μ Μπαλί είναι οριακές, το νησί είναι παράδεισος και πολύ μεγάλο σε μέγεθος.
ναι αλλά Τζακαρτα πρέπει να προσγειωθεί, από εκεί θα φύγει.

Edit: τώρα που το βλέπω έχει πτήση από Μπαλί για Yogyakarta, μέσω της (μαύρο χαλι) Surabaya. οπότε γίνεται κι έτσι. μετά για επιστροφή Ευρώπη έχετε επιλογές. πάντως έχει δίκιο ο κύριος GTS, στριμωχνει πολύ το πρόγραμμα η συγκεκριμένη επιλογή, αλλά προσωπικά δε θα έχανα την ευκαιρία να δω τέτοια θαύματα γνωρίζοντας ότι είμαι τόσο "κοντά ".
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Κι εμείς, το μακρινό βέβαια 2010, είχαμε πετάξει απευθείας για Yogyakarta νομίζω από Σιγκαπούρη.

ΥΓ. +1 πόντος για το "κυριος" από εμένα στον μπαρμπα-Γιώργο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Kαι καινούριο διεθνές αεροδρόμιο βλέπω, έχω χάσει εξελίξεις ο γέροντας. Πολύ πιο προσβάσιμα πια τα Borobudur και Prambaanan, δε θα τα έχανα με τίποτε.
 

sotdim

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπέρα και πάλι παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ήδη το σκέφτομαι ακόμα πιο σοβαρά μετά τις απαντήσεις σας. Είχα ξενερώσει επειδή όλοι έλεγαν οτι δεν αξίζει πλέον (κυρίως ξένοι). Άρα πιστεύεται οτι αξίζει ε; Επίσης εκεί μηχανάκι νοικιάσατε όσοι πήγατε; Ή πέρνατε οδηγό με την μέρα που κάνουν πολλοί;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα και πάλι παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ήδη το σκέφτομαι ακόμα πιο σοβαρά μετά τις απαντήσεις σας. Είχα ξενερώσει επειδή όλοι έλεγαν οτι δεν αξίζει πλέον (κυρίως ξένοι). Άρα πιστεύεται οτι αξίζει ε; Επίσης εκεί μηχανάκι νοικιάσατε όσοι πήγατε; Ή πέρνατε οδηγό με την μέρα που κάνουν πολλοί;
Όχι απλώς αξίζει, για μένα είναι τοπ-5 προορισμός στον πλανήτη. Τώρα αν πήγαν κι έμειναν στο Seminyak, την Kuta και τη Nusa Dua με τους εμετάνθρωπους και τους ινσταγκραμάδες δεν τους φταίει κανείς, ας πήγαιναν στο κανονικό Μπαλί.

Εγώ με μηχανάκι, άλλοι με οδηγό, όπως και να πας υπέροχα είναι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.747
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom