Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί...τα φώτα σας

panost3

Member
Μηνύματα
30
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπώνια
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημέρα ομάδα! Σε 2 εβδομάδες πάμε Μπαλί. Θα ήθελα να ρωτήσω.
1. Εχει κανει κάποιος εκεί δραστηριότητες όπως είναι το Σαφάρι (εάν αξίζει) κολύμπι με τις χελώνες και τη μεγαλη κούνια ή γενικά προτάσεις για δραστήριογηες?
2.Επειση πάμε για ταξίδι γάμου κανένα εστιατόριο σε ιδιαίτερο μέρος για να κάνω έκπληξη στη γυναίκα μου????
Σχετικά με ιδιαίτερο μέρος για δείπνο αν θες ρίξε μια ματιά στο samabe cave dining. Εάν το κόστος είναι στο budget σου, είναι μια πολύ ιδιαίτερη επιλογή για ταξίδι γάμου. Επίσης και το karma kandara έχει κάποια ωραία πακέτα για spa και private dining με θέα στον λόφο Uluwatu.
 

Ntinav

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλησπέρα σας, θα κάνουμε το ταξίδι του Μέλιτος μας με τον άντρα μου στο Μπαλι και έχουμε κολησει σε κάποια θέματα.
1) θα μείνουμε τις πρώτες 5 μερες στο Ubud και ψάχνουμε που να μείνουμε επειδή θα νοικιάσουμε κάποιον οδηγό να μας πηγαίνει στα μεροι που θελουμε 1) αν η βίλα που θα νοικιάσουμε είναι 2 η 3 χλμ από το κέντρο του Ubud πως θα πηγαίνουμε όταν γυρνάμε σπίτι στο κέντρο για φαγητό κλπ; Αν παίρνουμε ταξί θα μας συμφέρει οικονομικά.
2) ποσό περίπου θα μας κοστίσει ο οδηγός που θα νοικιάσουμε για τις εκδρομές ;
 

panost3

Member
Μηνύματα
30
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπώνια
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα, με το συνάλλαγμα τι βολεύει να κάνουμε στο Μπαλί? Σκοπεύω να έχω μαζί μου την ρεβολουτ και να κάνω ανάληψη από atm.. Βολεύει αυτό ή καλύτερα να έχω μετρητά μαζί μου?
Για την ακρίβεια το πρώτο διήμερο θα είμαστε Γιογκιακάρτα οπότε εκεί θα πρέπει να κάνουμε συνάλλαγμα αρχικά.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.792
Likes
18.381
Καλησπέρα, με το συνάλλαγμα τι βολεύει να κάνουμε στο Μπαλί? Σκοπεύω να έχω μαζί μου την ρεβολουτ και να κάνω ανάληψη από atm.. Βολεύει αυτό ή καλύτερα να έχω μετρητά μαζί μου?
Για την ακρίβεια το πρώτο διήμερο θα είμαστε Γιογκιακάρτα οπότε εκεί θα πρέπει να κάνουμε συνάλλαγμα αρχικά.
Συνάλλαγμα & ρεβολουτ για ανάληψη και πληρωμές.
 

alexiakat

Member
Μηνύματα
18
Likes
8
Εμείς πέρυσι με τη revolut βολευτήκαμε τέλεια. Ανάληψη για να έχουμε πάντα μαζί μας μετρητά και πληρωμή με κάρτα σε κάποια φαγάδικα. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!
 

panost3

Member
Μηνύματα
30
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπώνια
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ευχαριστώ πολύ!! Είμαι ήδη Μπαλί και όντως η ρεβολουτ βολεύει σχεδόν παντού. Σε συνδυασμό με λίγα μετρητά δεν έχω κανένα θέμα
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Καλησπέρα vasilis_emm,

Πριν λίγες μέρεςγύρισα από ενός μήνα ταξίδι στην Ασία και ένας από τους προορισμούς ήταν και το Μπαλί στο οποίο μείναμε 6 μερες. Αποφασίσαμε να μείνουμε 4 μέρες στο Kecamatan, Ubud (15 λεπτά οδήγηση από το κέντρο του Ubud) δυο μέρες Seminyak. Αρχικά να πω πως είχαμε νοικιάσει αυτοκινητο και θα οδηγούσε ένας από μας. Το παραλάβαμε στο αεροδρόμιο και οδηγήσαμε μέχρι Ubud και τολμώ να πώ πως ήταν εφιαλτική εμπειρία. Η κίνηση αφόρητη, οι δρομοι είναι στενοί με μία λωρίδα το κάθε ρεύμα, χωρίς καθόλου χώρους στάθμευσης εκατέρωθεν οπότε όποιος ήθελε σταματούσε όπου ήθελε δημιουργώντας περισσότερη κίνηση. Μηχανάκια παντού και ανεξέλεκτα. Αφού λοιπόν φτάσαμε στη villa που κλείσαμε μέσω Airbnb (https://abnb.me/luxSUve2RCb) παραδώσαμε το αυτοκίνητο αμέσως στην εταιρεία ενοικίασης, παίρνοντας κάποια λεφτά πίσω και κλείσαμε οδηγό μέσω της βίλας με περίπου 40 ευρώ την ημέρα. Ήταν μακράν η καλύτερη επιλογή που κάναμε. Πέρα οτι μιλάς με έναν ντόπιο και μαθαίνεις πολλά πράγματα για τη χώρα του και το νησί του ειδικότερα, του δίνεις τη λίστα με τα πράγματα που θες να δεις και σου φτιάχνει το προγραμμα αυτός βάσει της τοποθεσίας. Σε πηγαίνει χωρίς άγχος και μπορεις να απολαμβάνεις τη διαδρομή χωρίς να αγχώνεσαι αν θα τρακάρεις ή που δείχνει το gps έχοντας δεκάδες μηχανάκια διπλα σου.
Την ημέρα που πηγαίναμε στη Seminyak από Bali κάναμε 18χλμ. σε δυόμιση ώρες 🥴 κάτι που μας ξενέρωσε αρκετά και χάλασε την εμπειρία. Γενικά αυτό να το λάβετε υπόψιν σας και να κινείστε αρκετά νωρίς. Εμείς δεν πήγαμε στο monkey forest γιατί όλοι μας είχαμε δει πολλές φορές στο παρελθόν μαϊμούδες και δε θέλαμε να φάμε ώρα εκεί. Επισκεφτήκαμε κάποιους ναούς (Tirta Empul Temple, Besakih Temple, Tanah Lot), Ubud Palace, Aloha Ubud swing, Penglipuran Village, τον καταρράκτη Tegenungan, Tegalalang rice terrace, mt Batur για τη θέα και το Cantik Agriculture Luwak Coffee plantation για να δοκιμάσουμε διάφορα είδη καφέ και τσάι και τον γνωστό και πανάκριβο Luwak coffee. Είχαμε στο πλάνο να πάμε και προς Uluwatu αλλά η κίνηση που συναντήσαμε μας αποθάρρυνε και αποφασίσαμε να περασουμε την προτελευταία μέρα μας χαλαρώνοντας σε ένα beach bar (Alila Seminyak) με πισίνα και θέα την παραλία μέχρι το ηλιοβασίλεμα, και δεν το μετανιώσαμε. Δεν ξέρω αν υπάρχουν must αξιοθέατα αλλά πρέπει να περιλάβεις κάποιους iconic ναούς, ένα - δύο καταρράκτες και σίγουρα rice terraces. Όσον αφορά το ξενοδοχείο, νομίζω είναι πιο ακριβά από το να κλείσεις μια βίλα. Και έχεις και ιδιωτικότητα και (συνήθως) πισίνα δική σου.

Αν χρειαστείς πληροφορίες για κάτι άλλο μη διστάσεις να με ρωτήσεις. Ελπίζω να βοήθησα κάπως.
 

Ntinav

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Εν τέλη ήμασταν πολύ τυχερή και βρήκαμε βίλα που μας παρέχει δωρεάν βανάκι να πηγαινοερχόσαστε στο κέντρο του Ubud και να μας παραλαμβάνει τις ώρες που θελουμε!! Τώρα μένει να βρω οδηγό!
 

EMILY9

Member
Μηνύματα
27
Likes
19
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Εν τέλη ήμασταν πολύ τυχερή και βρήκαμε βίλα που μας παρέχει δωρεάν βανάκι να πηγαινοερχόσαστε στο κέντρο του Ubud και να μας παραλαμβάνει τις ώρες που θελουμε!! Τώρα μένει να βρω οδηγό!
Έχω μερικά τηλεφωνα οδηγών , ήμουν εκεί τον Αύγουστο αν θέλεις στείλε μου προσωπικό μήνυμα
 

Ntinav

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλημέρα ! Ευχαριστώ πολύ, ήταν και φιλη μ εκεί πριν λίγους μήνες και προσπαθεί ν μου κανονίσει καλή προσφορά μ έναν οδηγό που είναι φίλοι! Αν δεν βγει άκρη θα σ στείλω! Σ ευχαριστώ παρά πολύ!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom