Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί

maryloou

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ταιλανδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ηνωμένες Πολιτείες
mprabo vasoula!

πριν 3 εβδομαδεσ γυρισα απο Μπαλι!
περασαμε τελεια!
και τα γραφεισ πολθ ομορφα,μπραβο σου!;)





:roll:(Είναι η πρώτη μου ταξιδιωτική ιστορία οπότε ζητώ συγνώμη αν σας κουράσω λιγάκι με την απειρία μου):roll:

Μετά από πολλές ώρες ταξιδιού φτάσαμε επιτέλους στο αεροδρόμιο του Bali (Denpasar). Οι πρώτες εντυπώσεις? Μια ώρα και βάλε αναμονή στους γκισέδες του αεροδρομίου για την έκδοση της VISA. Δεν ήμουν προετοιμασμένη, αναρωτιόμουν γιατί δύο ή τρεις επιβάτες του αεροπλάνου συμπλήρωναν μανιωδώς κάτι χαρτάκια, λίγα λεπτά πριν την προσγείωση.
Μόλις ο υπάλληλος του αεροδρομίου μου έδωσε την VISA μου τότε κατάλαβα τι ήταν εκείνα τα μικρά ροζ χαρτάκια…
Βγαίνοντας από το αεροδρόμιο, αντικρίζω μπροστά μου έκπληκτη ένα κύμα Ινδονήσιων με ταμπελάκια στο χέρι λες και έκαναν διαδήλωση διαμαρτυρίας! Α! να και ο δικός μας οδηγός! Οδηγοί ήταν που μας περίμεναν για να μας πάνε στα ξενοδοχεία μας.

Εντύπωση μου έκανε μια πολύ έντονη μυρωδιά που κυριαρχεί σε όλες τις κατοικημένες περιοχές του νησιού. Την πρώτη ημέρα ομολογώ πως με ενοχλούσε λιγάκι, φυσικά δεν είναι και αποκρουστική. Να πού οφείλεται η μυρωδιά αυτή:

Κάθε μέρα οι γυναίκες του νησιού μαζεύουν φύλλα από τους αμέτρητους φοίνικες που διαθέτει ο προικισμένος αυτός τόπος και πλέκουν κάτι μικρά τετράγωνα (συνήθως) ή και στρογγυλά καλαθάκια στα οποία βάζουν μέσα πέταλα από διάφορα άνθη! Αυτά τα καλαθάκια τα τοποθετούν κάθε μέρα σε κάθε γωνιά του νησιού! Στην είσοδο του κάθε σπιτιού, μαγαζιού, κτιρίου γενικότερα, μέσα σε κάθε αυτοκίνητο και σε όλους τους μικρούς ναούς που διαθέτουν όλα τα σπίτια! (Είναι κάτι σαν τα εκκλησάκια που έχουν οι δικοί μας δρόμοι δεξιά και αριστερά στην μνήμη κάποιου).
Για να μην το κουράζω μέσα στα καλαθάκια βάζουν επίσης και αρωματικά (ο θεός να τα κάνει) στίκς. Αυτά τα στίκς λοιπόν είναι η αιτία της μυρωδιάς. Όλη αυτή η διαδικασία γίνεται για καλή τύχη σύμφωνα με τους ντόπιους.
 

dimosh

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
περι "κοτοπουλου"

Κάπου εδώ αξίζει να ευχαριστήσω τη renata για τα πολύτιμα tips που μου έδωσε.
Thanks renata!!!

Λοιπόν στον ναό στην Uluwatu είναι πολύ ωραία. Μόλις περάσεις την πύλη, κατηφορίζεις για περίπου 300μ. σε ένα στενό δρομάκι με δέντρα γύρω γύρω και φυσικά μικρά μαμουδάκια να καραδοκούν για το επόμενο λάφυρό τους! Σ ε περνάνε από ακτίνα χ και μόλις εντοπίσουν κάτι που έχεις επάνω σου ή στα χέρια σου που να τους αρέσει, πες πως δεν το είχες ποτέ! Μετά από λίγο περπάτημα όπως είπα, φτάνεις σε ένα μικρό αμφιθέατρο , στο οποίο γίνονται εκδηλώσεις με παραδοσιακούς Ινδονήσιους χορούς. Και αν ανεβείς καμιά τριανταριά σκαλιά λίγο πιο δεξιά (δηλ. στο ναό) τότε βλέπεις πως είσαι πάνω σε βουνό!!! Και δίπλα ακριβώς κατακόρυφος γκρεμός να τον αγγίζει η θάλασσα στη ρίζα του! Πολύ όμορφο τοπίο. Έρχονται φωτός… (μόλις μάθω πως τις ανεβάζω).Οι μαϊμούδες για τους ντόπιους είναι ιερό ζώο και γι’αυτό και δεν τις πειράζει κανείς.

Κινταμάνι? Τι να πω? Φτάσαμε σε ένα χωριό απέναντι από το ηφαίστειο, και η θέα ήταν θαυμάσια. Ένα τεράστιο ηφαίστειο με δύο κρατήρες απ’ότι κατάλαβα και κάτω στους πρόποδές του η λίμνη Batur. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι μόλις φτάσαμε είχε τόση ομίχλη γύρω ανάμεσα σε εμάς και το ηφαίστειο που δεν βλέπαμε φυσικά κανένα ηφαίστειο και μέσα σε δευτερόλεπτα το τοπίο καθάρισε! Λες και κρυβόταν για να μας κάνει έκπληξη! Εκεί φάγαμε σένα εστιατόριο (με τέλειο φαί) στο οποίο είχε μπουφέ και πλήρωνες 60000 ρουπίες(δηλ. 4,5 ευρω). Με αυτά τα χρήματα έπαιρνες όσα πιάτα ήθελες να γεμίσεις το τραπέζι σου, όσες σαλάτες και ότι ποσότητες φυσικά. Απλώς ήταν self service. Δίπλα στο μπουφέ δύο νεαροί ήταν πίσω από μια πολύ μικρή ψησταριά και έψηναν σουβλάκια μικροσκοπικά τα οποία λέγανε πως είναι κοτόπουλο. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε όλο το νησί που συναντάς διάφορους τύπους να ψήνουν (κυρίως στις γιορτές) ισχυρίζονται όλοι πως είναι κοτόπουλο! Πάντως δεν θύμιζε σε τίποτα κοτόπουλο ούτε στη γεύση ούτε στην εμφάνιση. (κάτι σε κατσαρίδα ή άλλο έντομο το έκοψα αλλά βαφτισμένο κοτόπουλο.)
και γω φρεσκος ειμαι απο το πολιτισμικο σοκ που επαθα στο μπαλι ,τελικα ειναι κοτοπουλο, το λεγομενο satay (σαται), εχει παρα πολυ σκορδο και κουρκουμα (μπαχαρικο που δινει το εντονο κιτρινο χρωμα )εχασες εμπειρια ζωης που δεν εφαγες τοπικο φαγητο
 

soula5905

Member
Μηνύματα
28
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
λοιπόν φίλε xenos οι 11 μέρες ήταν αρκετές να εξερευνήσεις το νησί, βέβαια και παραπάνω να καθόμουν΄, δεν θα έλεγα όχι!

dimosh μάλλον δεν κατάλαβες, έφαγα τοπικά φαγητά εν τέλει. Στην αρχή είχα το πρόβλημα.

Παιδιά συνιστώ ανεπιφύλακτα Μπαλί! :clap::clap::clap::clap:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
συμφωνώ και επαυξάνω!!!!:p
Μονο που δεν το βλεπω να γινετε μεσ`τον Οκτωμβρη που υπολογιζα,δυστυχως.:(
Και οι τιμες των εισητηριων γι`αυτη την περιοδο εκτος του οτι δεν βρισκω τις ημερομηνιες που θελω,ειναι εξωπραγματικες.
 

soula5905

Member
Μηνύματα
28
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
xenos ψάξτο καλά. επειδή το ταξίδι μου άρχισα να το ψάχνω απο τον Μάρτιο (για τα τέλη Αυγούστου), κατάλαβα πως οι καλύτερες τιμές ήταν τον Μάρτιο και όσο περνά ο καιρός ανεβαίνουν συνέχεια. Εγώ ψάχνοντας διαρκώς καλύτερο πακέτο έχασα την ευκαιρία να κλείσω με 963,00 (thai airways και 5* ξενοδ. Kuta)που μου έλεγαν τον Μάρτιο και τελικά κοντά στα τελη Ιουνίου κόστιζε 1440,00 περίπου.Εν τέλει έκλεισα με 1100,00 (thai airways και 4* ξενοδ. Kuta) και με πολύ ψάξιμο. βέβαια πληρώνεις etxtra και φόρους αεροδρομίου!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
xenos ψάξτο καλά. επειδή το ταξίδι μου άρχισα να το ψάχνω απο τον Μάρτιο (για τα τέλη Αυγούστου), κατάλαβα πως οι καλύτερες τιμές ήταν τον Μάρτιο και όσο περνά ο καιρός ανεβαίνουν συνέχεια. Εγώ ψάχνοντας διαρκώς καλύτερο πακέτο έχασα την ευκαιρία να κλείσω με 963,00 (thai airways και 5* ξενοδ. Kuta)που μου έλεγαν τον Μάρτιο και τελικά κοντά στα τελη Ιουνίου κόστιζε 1440,00 περίπου.Εν τέλει έκλεισα με 1100,00 (thai airways και 4* ξενοδ. Kuta) και με πολύ ψάξιμο. βέβαια πληρώνεις etxtra και φόρους αεροδρομίου!
Σ`ευχαριστω πολυ vasoula9905,το ταξιδι στο Μπαλι το εγκατελειψα προς το παρων,δινοντας του λιγους μηνες παραταση,για να βρω και γω καλυτερες τιμες,αλλα και να εχω περισσοτερες μερες στην διαθεση μου.Thanks. ;)
 

Donatella

Member
Μηνύματα
58
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.
Αγαπητή Βασούλα , πήγα με τον άντρα μου γαμήλιο στο Μπαλί, διαβάζοντας την ταξιδιωτική ιστορία σου ήταν σαν να άκουγα τις σκέψεις μου, ίδιες εικόνες, ίδεις γεύσεις και αρώματα… Ένας άλλος κόσμος πραγματικά!!!
 

Minas

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Μπαλί

Καλησπέρα κι από εμένα.

Σκέφτομαι το καλοκαίρι να ταξιδέψω για Μπαλί. Έχω ακούσει τόσα, έχω δει και άλλα και μου φαίνεται απλά φανταστικό μέρος! Επειδή όμως υπάρχει και κάποιος περιορισμός στο μπάτζετ, θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα:

1) Συμφέρει το οργανωμένο ταξίδι με ταξιδιωτικό γραφείο; Αν ναι ποια ταξιδιωτικά γραφεία είναι καλά και αξιόπιστα για μεγάλα ταξίδια (δεν έχω εμπειρία μεγάλων ταξιδιών και η βοήθεια σας θα μου ήταν πολύτιμη). Πόσο περίπου το συνολικό κόστος; (αεροπορικά εισιτήρια, ξενοδοχεία).

2) Όσο αφορά την καθημερινότητα το κόστος ζωής είναι οικονομικό;

3) Με ένα οργανωμένο ταξίδι προλαβαίνει κανείς να δει τα βασικότερα μέρη του νησιού (μνημεία, αξιοθέατα και λοιπά).

Αναμένω τις απαντήσεις σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Έχω περίπου 10 μέρες που γύρισσα από το Μπαλί, οπότε θα στου αναφέρω τα πιο πρόσφατα νέα:
Άσε τα οργανωμένα (πρακτορεία) γιατί θα σε στοιβάξουν σε κάποιο ξενοδοχείο στην Κούτα και ούτε που θα μπορέσεις να μυρίσεις το πραγματικό Μπαλί. Άλλωστε, η ζωή εκεί είναι πάμφθηνη, τα μεταφορικά μέσα (ταξί) στοιχίζουν αστεία και οι άνθρωποι φιλικότατοι και εξυπηρετικότατοι.
Κάνε έρευνα από πριν τί θέλεις να δεις, ρώτα και στο φόρουμ για τον κο Polos και δεν θα χάσεις.
Για διαμονή θα σου προτείνω κάτι οικονομικό κοντά στο Seminyak (όχι απαραίτητα πάνω στην παραλία) και οπωσδήποτε 2-3 μέρες κάπου στην περιοχή του Ubud.
 

Minas

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Μπαλί

Συνολικά δηλαδή πόσο σου κόστισε; Και με πρακτορείο πόσο θα κοστίσει;
Απλώς, σκέφτομαι πως ίσως χάσω χρόνο για να το οργανώσω μόνος μου, λόγω της απειρίας μου σε μεγάλα ταξίδια.
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Εμένα ήταν κάπως περίπλοκο γιατί δεν πέταξα από Ελλάδα. Πάντως, μπορείς να υπολογίσεις ένα εισητήριο Αθήνα-Ντενπασάρ με επιστροφή περίπου 750? (όσο πιο γρήγορα κλείσεις τόσο καλύτερα συνήθως), ή και να προσθέσεις κάποιο stopover σε Σιγκαπούρη ή Κουάλα Λουμπούρ. Για ξενοδοχείο να υπολογίσεις ένα αξιοπρεπέστατο κατάλυμα 3* (που στην Ελλάδα θα θεωρούνταν 5*) περίπου 60? το δίκλινο (μπορείς να βρείς και αρκετά φθηνότερο αλλά θέλει καλό ψάξιμο και προγραμματισμό). Τέλος, τα φαγητά σου θα σου στοιχίσουν από 20? το ζευγάρι για απλά μαγαζάκια έως το πολύ 80? πάλι το ζευγάρι στα πολύ ακριβά, πχ (Lucciola & Kudeta). Μετακινήσεις και εξερευνήσεις θα υπολογίσεις περίπου 15? την ημέρα για τις πιο μεγάλες αποστάσεις.
Αν τα βάλεις κάτω, θα δείς ότι συμφέρει πολύ περισσότερο από τις τιμές οποιουδήποτε πρακτορείου αμφίβολης ποιότητας και θα έχεις επίσης την ελευθερία της επιλογής σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom