Ταξίδι του μέλιτος - πρώτη φορά στην Ασία

Επιλογή ταξιδιού

  • Ταυλάνδη (γύρος, μαζί με Πουκετ ή Σαμούι κτλ)

    Votes: 9 47,4%
  • Μαλαισία (γύρος και κανένα νησάκι) και Σιγκαπούρη

    Votes: 3 15,8%
  • Μπαλί (γύρος και Λόμποκ κτλ)

    Votes: 4 21,1%
  • Μπαλί μαζί με άλλη χώρα

    Votes: 1 5,3%
  • Ταυλάνδη και Μαλαισία

    Votes: 1 5,3%
  • Ταυλάνδη και Σιγκαπούρη

    Votes: 1 5,3%

  • Total voters
    19
  • Poll closed .

GEORGEGEORGIA

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Ξαναθέτω το ερώτημα μήπως και πάρω καμιά απάντηση.................

"Παιδιά καλησπέρα,
ανήκω και γω στην κατηγορία του φίλου που ξεκίνησε το θέμα. Προκειται να παντρευτούμε 1η Μάη και σκεφτόμαστε να κάνουμε ένα ταξιδάκι ή Bali ή Maldives. Προκειται να βγούμε πρώτη φορά από Ευρώπη και μιλάμε για ένα ταξίδι 5-6 διανυκτερεύσεων + τα πήγαινε έλα = περίπου 8 μέρες.
Μπορεί κάποιος να μας πει τα υπερ και τα κατά των 2 αυτών προορισμών; Ενδιαφερόμαστε μόνο για ΕΝΑ από αυτά τα συγκεκριμένα μέρη και όχι να κάνουμε διανυκτερευσεις και αλλού.
Θα μπορούσε κάποιος να μας προτείνει κάποιο ξενοδοχείο που έχει πάει και του άρεσε;
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά :cool:"
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ξαναθέτω το ερώτημα μήπως και πάρω καμιά απάντηση.................

"Παιδιά καλησπέρα,
ανήκω και γω στην κατηγορία του φίλου που ξεκίνησε το θέμα. Προκειται να παντρευτούμε 1η Μάη και σκεφτόμαστε να κάνουμε ένα ταξιδάκι ή Bali ή Maldives. Προκειται να βγούμε πρώτη φορά από Ευρώπη και μιλάμε για ένα ταξίδι 5-6 διανυκτερεύσεων + τα πήγαινε έλα = περίπου 8 μέρες.
Μπορεί κάποιος να μας πει τα υπερ και τα κατά των 2 αυτών προορισμών; Ενδιαφερόμαστε μόνο για ΕΝΑ από αυτά τα συγκεκριμένα μέρη και όχι να κάνουμε διανυκτερευσεις και αλλού.
Θα μπορούσε κάποιος να μας προτείνει κάποιο ξενοδοχείο που έχει πάει και του άρεσε;
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά :cool:"
Θες να πείς, δηλαδή, ότι έψαξες στο φόρουμ και δε βρήκες απάντηση? Εδώ, π.χ. είδες? http://www.travelstories.gr/%E1%F3%...E4%E9%E2%E5%F2-%EA%EF-%F3%E1%EC%EF%F5%E9.html
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
GTS, επειδη το σκεφτόμαστε πολύ ακομή...

Το Ubud, έχει πολύ ωραία φυσικό περιβάλλον και ωραία τοπία; Το Μπαλί γενικά δεν έχει μνημεία ή κάτι άλλο να δεις; Και πρέπει να έχουμε οδηγό μαζί μας για να μας πάρει σε ωραίους τόπου ή όπου και να περπατήσεις ωραία είναι;

Σε βρήκα πολύ ενθουσιασμένο από το Ubud στο ταξίδι σου :)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Λοιπόν... επειδή επιμένεις για Ασία και Bali...

1. Στείλε mail στον Polos... είναι καλός και τίμιος... θα σε περιμένει στο αεροδρόμιο... κανόνισε μαζί του τι εκδρομές θέλεις να κάνεις...

Bali Driver : Nengah Polos

2. Κανόνισε να μείνεις στο Ubud και σε αυτό ακριβώς το ξενοδοχείο...

Bagus Jati Ubud - Bali Hotel, Villas| Spa | Yoga Retreat

Αν με ακούσεις και κάνεις αυτά που σου είπα θα περάσεις super... αν όχι και ψάχνεσαι ακόμα καλή τύχη...

Το ξέρω ότι περνάω κρίση καλοσύνης και βοηθάω τον κόσμο... λέτε να πάω σε κανένα γιατρό?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μαλδίβες δεν έχω πάει και ούτε με τραβάνε καθώς εστιάζουν στην απόλυτη χαλάρωση και ξάπλα, δηλαδή για μένα βαρεμάρα.

Στο Μπαλί έχει πράγματα να κάνεις και το νησί αξίζει να το δεις. Εγώ έμεινα στη Nusa Dua, στο Melia, ξενοδοχείο-υπερπαραγωγή. :)

http://www.booking.com/hotel/id/mel...433963;checkin=2010-05-01;checkout=2010-05-06
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.757
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Το ξέρω ότι περνάω κρίση καλοσύνης και βοηθάω τον κόσμο... λέτε να πάω σε κανένα γιατρό?

Τώρα που σε βρήκα σε κριση καλοσύνης και πριν σου περάσει, δεν περνάς και απ' αυτό το θέμα να δώσεις κανένα τιπ για φαγητό αν σου βρίσκεται; :haha:
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Έχει βραβεία κάθε χρόνο εδώ μέσα, για όσκαρ καλοσύνης; :)

Βασικα είμαι μεταξύ Μαλαισίας και Μπαλί...
Το άτομο το οποίο είμαι μαζί του μέρα νύκτα στην δουλειά, είναι απο την Μαλαισία και μεγάλωσε στο Μπόρνεο - Κότα Κιναμπαλού... Και όσο πάω να αποφασίσω για Μπαλί, αλλό τόσο κάθε μέρα με τραβάει προς Μαλαισία!!!
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Παιδιά στο Nusa Dua, δεν είναι ωραία για παραλίες;

Είδα λίγες φωτογραφίες στο google maps και μου φάνηκε καλή περιοχή... Ή τέλοσπάντων στο νότιο κομμάτι του νησιού..

Απλά γυρεύουμε καλές παραλίες στο Μπαλί για να μην χρειαστούμε να πάμε σε άλλο νησί για παραλίες...
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Hello,

Δηλσδή το νησάκι Gili ή το Lombok δεν αξίζουν;

Τελικά αυτό θα είναι πάνω κάτω το ταξίδι μας:
Αποφασίσαμε να πάμε 7-8 μέρες Ubud.
Σίγουρα 4 μέρες Μαλαισία - Κουάλα Λουμπούρ. Από εκεί μία μέρα νότια, μία μέρα βόρεια και 2 μέρες στην πόλη.
Και τέλος (ή στην μέση) 4 μέρες σε παραλία. Τώρα αν πάμε σε νησάκι στο Μπαλί ή στην Μαλαισία απο πλευράς βολικότητας το ίδιο είναι. ή θα πάμε από το Μπαλί σε άλλο νησάκι ή απο την Κουάλα Λουμπούρ σε άλλο νησάκι.
Τώρα ήμαστε μετάξύ των δύο πιο πάνω νησιών (Gili ή το Lombok). Το Nusa Dua απ'ότι κατάλαβα δεν είναι και τόσο καλό.
Ενώ στην Μαλαισία έχουμε το Langawi, Penang, Tioman, και άλλα διάφορα φαντάζομαι.

Τι θα προτείνατε παιδιά για παραλία;
Και γενικά κανένα σχόλιο πανώ στην διαδρομή; ;)

Thank you!!! :clap:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Εχεις 15 μέρες είπες.
Η γνώμη μου.
Μην μπερδέψεις δύο χώρες στο τροχάδην(ινδονησία-μαλαισία)
πήγαινε σε μία απο τις δύο.
Γαμήλιο πάς ειπες.
το Μπαλί σε συνδυασμό με το Λομπόκ φτάνει και περισεύει...
Εκεί πήγα και γώ στον τέταρτο γάμο μου με τον Αμπντούλ!!
Μπάνιο θα κάνετε στην πισίνα έτσι και αλιώς..στις παραλίες θα μαζεύετε κοχύλια.
Μπαλί λέει να μείνετε μόνο στο ubud.
Mην παρασυρθείτε απο τα μεγαθήρια της nusa dua.
renata μίλησε ούγκ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom