Ταξιδευοντας με παιδι!

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Θα προτεινατε την Βιεννη στις αρχες δεκεμβρη για ταξιδι με ενος ετους μωρο?
Όχι.

Υπαρχει καποια πολη στην κεντρικη ευρωπη με πιο γλυκο, για καποιο λογο κλιμα, τετοια εποχη?

Μήπως αν θες να αποφύγεις το κρύο να κοίταζες για νότια Ευρώπη τέτοια εποχή;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.998
Θα προτεινατε την Βιεννη στις αρχες δεκεμβρη για ταξιδι με ενος ετους μωρο? Θα την παλεψει απο θεμα κρυου ή θα γυρισει μπλε? Υπαρχει καποια πολη στην κεντρικη ευρωπη με πιο γλυκο, για καποιο λογο κλιμα, τετοια εποχη? Λιγο οφ τοπικ αλλα για να μην ανοιγω καινουριο..:D
Αν το παιδάκι κατάγεται από το Νευροκόπι, ναι. Αλλά κι εκεί υποψιάζομαι ότι δεν το τρέχουν 8-10 ώρες τη μέρα στο καρότσι, αλλά το βάζουν στο αυτοκίνητο.
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Θα προτεινατε την Βιεννη στις αρχες δεκεμβρη για ταξιδι με ενος ετους μωρο? Θα την παλεψει απο θεμα κρυου ή θα γυρισει μπλε? Υπαρχει καποια πολη στην κεντρικη ευρωπη με πιο γλυκο, για καποιο λογο κλιμα, τετοια εποχη? Λιγο οφ τοπικ αλλα για να μην ανοιγω καινουριο..:D
Βιέννη αρχές Δεκέμβρη μάλλον θα γυρίσει μπλε.....χαχαχαχαχα Εγω θυμάμαι πως στην επιστροφή μέσα στο αεροπλάνο καιγομουν στον πυρετό...Αλλά εντάξει είναι και θέμα πως το αντέχει ο άλλος το κρυο. Στην κεντρική Ευρώπη πιο γλυκό κλίμα δεν νομίζω να υπάρχει....Γιατι δεν πάτε μια βόλτα Ισπανία??
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Υπαρχει καποια πολη στην κεντρικη ευρωπη με πιο γλυκο, για καποιο λογο κλιμα, τετοια εποχη?
Νοτια Ευρωπη,οπως σου ειπαν...Ιταλια,Ισπανια,Πορτογαλια,εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες για πιο ηπιο καιρο.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Λουγκάνο, Ελβετία, απίστευτο κλίμα, φουλ στους φοίνικες, το θέμα είναι τι να κάνει κάποιος εκεί περισσότερο από δυο μέρες.
 

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
Χαχα οκ! Οποτε ακυρη η κεντρικη Ευρωπη. Απλα την προτιμουσα για το χριστουγεννιατικο κλιμα.. λαμπακια γιρλαντες κτλ.. :D
Borealis ισχυει οντως αυτο για λουγκανο ή κανεις πλακα?
 
Μηνύματα
49
Likes
96
Καλέ θα βαρεθείτε στο Λουγκάνο! Πήγαμε φέτος το Πάσχα και μείναμε 3 μέρες αν και τα είχαμε δει όλα ήδη από την πρώτη ημέρα...Ανεβήκαμε στο βουνό, κατεβήκαμε στη λίμνη, περπατήσαμε στο κέντρο, στην προκυμαία, ακόμα και σε γειτονιές εκτός κέντρου. Να φανταστείς ότι το Μ.Σάββατο βαρεθήκαμε τόσο πολύ που πήγαμε για ψώνια σε ένα εμπορικό (!) και μετά κατεβήκαμε για λίγο στο νοτιότερο χωριό της Ελβετίας το Chiasso (επίσης βαρετό και τίποτα το ιδιαίτερο - μια "διασυνοριακή κατάσταση"). Το κλίμα στο Λουγκάνο είναι "απίστευτο" με την έννοια ότι είναι σχεδόν μεσογειακό σε σύγκριση με την υπόλοιπη Ελβετία αλλά αν έρχεστε από Ελλάδα...μάλλον θα σας φανεί κρύο! Ανεβάζω φωτό για να πάρετε μια ιδέα...
DSC09355 copy.JPG
DSC09347.JPG
DSC09388.JPG
DSC09424.JPG
DSC09362.JPG
IMG_1246.JPG
IMG_1333.JPG
IMG_1258.JPG
IMG_1354.JPG
IMG_1325.JPG
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.730
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Όποιος έχει χρόνο διαθέσιμο στο Lugano, μπορεί να διαθέσει μισή μέρα μέχρι την Bellinzona περίπου 45 λεπτά με αυτοκίνητο προς τα βόρεια. Μια μικρή πόλη με τρία πανέμορφα μεσαιωνικά κάστρα που μπορεί να ενδιαφέρουν πολύ μικρά παιδιά. Δεν έχω πρόχειρες δικές μου φωτογραφίες αλλά σας παραπέμπω στο σάιτ των κάστρων που είναι και μνημεία της Unesco: http://www.bellinzonaunesco.ch/castelliunesco/en/
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Ο καιρός είναι κάτι που δεν μπορείς να τον προβλέψεις με ακρίβεια. Θα πίστευε κανείς ότι πήγαμε την πρώτη βδομάδα του Δεκέμβρη Αμβούργο με τον περίπου 4 ετών γιο μας και ο καιρός ήταν όχι απλά άψογος, αλλά άμα περπατούσες λίγο ζεσταινόσουν κιόλας? Δεν είχε καθόλου αέρα, πλην της τελευταίας ημέρας, και ακόμα και το βράδυ ήταν νορμάλ. Παρεπιμπτόντως, με τις απευθείας πτήσεις της Aegean, το Αμβούργο είναι μια χαρά προορισμός για παιδιά, με πολλά μουσεία και πάρκα!
 

Lucie☆

Member
Μηνύματα
17
Likes
21
Αν και χρόνια μετά, θέλω να πω την άποψή μου για ταξίδι με παιδί.... Τα παιδιά δε ταλαιπωρούνται τόσο όσο λένε μερικοί (που δε το έχουν καν δοκιμάσει :bleh: !!Χαχα), ίσα ίσα περνάνε τέλεια. Μάλλον οι γονείς βαριούνται να τα έχουν μαζί και τα αφήνουν στις γιαγιάδες, δήθεν για να τους κάνουν καλό... Εμένα είναι 2 χρονών και έχουμε κάνει άπειρα ταξίδια όλοι μαζί, από 7 μηνών, ακόμα και μονοήμερες. Ο μικρός πέρασε τέλεια, όλο χαμόγελο ήταν. Και γενικά είναι ένα χαρούμενο παιδί, που μας ακολουθεί παντού με ένα τεράστιο χαμόγελο!! Γενικά είμαστε της άποψης ότι το παιδί είναι κομμάτι μας, δε γίνεται να το παρκάρουμε για να κάνουμε τη ζωή μας ανέμελοι!!! Εντάξει, δε θα πάω στη Κούβα με ένα μωρό 40 ημερών, αλλά ποιός θα άφηνε ένα μωρό τόσο μικρό πχ για να πάει ταξίδι μόνος;;;
Είμαι απόλυτη στο ο,τι το μωρό είναι κομμάτι μας.... Και δένει το ζευγάρι απίστευτα, μόνο όμως όταν η σχέση είναι καλή. Όχι μόνο στα ταξίδια, αλλά γενικά... Εμείς θα προτιμούσαμε να μη πάμε κάπου, παρά να πάμε διακοπές και το παιδί να είναι σε ένα σπίτι στη τσιμεντούπολη με τη γιαγιά και να έχουμε 10000 άγχη μη πάθει κάτι και λείπουμε (και τελικά να μη χαρούμε τίποτα!!). Και στιγμές μόνοι μας έχουμε άπειρες 10-10 το βράδυ που κοιμάται!! Χεχε!!!
Οπότε μη τρομάζετε! Στο εξωτερικό όλοι πάνε παντού με τα παιδιά... Στο Ελλάντα είμαστε καλομαθημένοι και δε θέλουμε να χάσουμε τη βολιά μας, οπότε το ρίχνουμε στο καλό του παιδιού για να μην έχουμε και τύψεις... Επίσης τον ομφάλιο λώρο δε τον κόβουμε με ένα παιδάκι 2 χρονών πχ και φυσικά αυτό δε φαίνεται από ένα ταξίδι λίγων ημερών... Δηλαδή αν κάποιος έχει το παιδί όλο το 24ωρο , αλλά το αφήσει μια φορά για να πάει διακοπές, το κάνει ανεξάρτητο;;; Χαχα :haha: !! Το παιδί θα μάθει να είναι ανεξάρτητο σιγά σιγά , τη στιγμή που πρέπει (όταν θα πάει σχολείο πχ) και θα είναι ώριμο συναισθηματικά να ξεκολλήσει από μόνο του από τους γονείς του (και όχι να το ξεκολλάμε εμείς βίαια!!!)... Αλλά σ'αυτή τη χώρα θέλουμε να γεννάμε αμέσως ανεξάρτητους ενήλικες , για να μη χρειαστεί κόπος για το μεγάλωμα (που ακόμα και αυτό το αφήνουμε τελικά σε άλλους και μουρμουράμε ότι τα κακόμαθαν και από πάνω!!!)... Γι'αυτό και πολλά νέα παιδιά είναι όπως είναι σε χαρακτήρα....
Τα έγραψα λίγο ακραία, απλά έχω βαρεθεί να ακούω συνέχεια σε συζητήσεις ότι πρέπει να αφήνει το ζευγάρι το παιδί κτλ κτλ και να το παρουσιάζουν μερικοί λες και είναι έγκλημα όταν δε το αφήνει :shock: ! Το λογικό είναι το παιδί να ακολουθεί τους γονείς του, όχι τις γιαγιάδες του!!!!! Και μακάρι να μας γνωρίζατε , θα βλέπατε ότι έχουμε πολύ καλή σχέση με τον άντρα μου και ας μην αφήνουμε ποτέ το μικρό αλλού. Αντιθέτως αρκετά άτομα γύρω μας που άφηναν τα παιδιά, για το καλό της σχέσης τους και καλά, κατέληξαν σε διαζύγιο ή σε κέρατο. Όλα λοιπόν είναι σχετικά..... :icon_smile:
Δοκιμάστε το λοιπόν, που ξέρετε, μπορεί τελικά να μην είναι τόσο χάλια όσο πιστεύετε !!!! ;)
Τυχερή είμαι που σας διάβασα! Παίρνω κουράγιο! Εγώ ίσα που πέταξα την ιδέα να πάω ταξίδι εξωτερικό με το μωρό και πέσαν να με φάνε! !!!
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Τυχερή είμαι που σας διάβασα! Παίρνω κουράγιο! Εγώ ίσα που πέταξα την ιδέα να πάω ταξίδι εξωτερικό με το μωρό και πέσαν να με φάνε! !!!
Να πατε. Ειναι εμπειρια για ολους. Απλα επιλεξτε για αρχη προορισμο που να ειναι kid friendly.
 

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
Τώρα πια εχουμε μεγαλωσει, και στο επομενο ταξιδι η μικρη θα ειναι 2,5 χρονων. (και δειχνει και οσο ειναι :p)
Τι παιζει με τα περισσοτερα ξενοδοχεια που συνηθως δεν χρεώνουν βρεφικη κουνια εως τα 2 ετη? Δεν μου εχει τυχη ποτε να ζητησουν ταυτοτητα για επιβεβαιωση της ηλικιας. (για εξωτερικο παντα)
Με το αεροπορικο υποθετω δεν μπορεις να το γλιτωσεις..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.358
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom