Ταξιδευοντας με παιδι!

Maren

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Γεια σας !! :)

Ειμαι νεο μελος εδω ! Μαρεσουν πολυ τα ταξιδια κι χαιρομαι που υπαρχει κι ενα Forum με το θεμα αυτο !!:D

Θα ηθελα την βοηθεια σας μιας κι βλεπω οτι οι πιο πολλοι απο εδω μεσα ειστε κοσμογυρισμενοι!!

Τον Γεναρη λεμε να παμε με τον αντρα μου κι το μωρο μας(θα ειναι τοτε 13μηνων) ενα ταξιδι στο εξωτερικο! Θελαμε ενα απο αυτα τα μερη : Βιεννη,Βρυξελες κι Μπριζ,Κοπεχανγη! Απο το τουριστικο γραφειο (φιλη μας) μας ενημερωσε πως σε αυτα τα μερη υπαρχει πολυ κρυο εκεινη την εποχη!:-( Ετσι λοιπον τα αποκλειουμε εφοσον θα ειμαστε με το μωρο μαζι !

Θα ηθελα λοιπον να μου προτεινετε μερος για εκεινη την εποχη ,εχοντας υποψη σας οτι θα ειμαστε με παιδι! Κυριως με ενδιαφερει ο καιρος, να υπαρχει καλη συγκινωνια!

Σας ευχαριστω εκ των προτερων κι καλως σας βρηκα!! :)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Καλώς ήρθες στο TravelStories.gr και από εδώ. :)

Λοιπόν πάμε για το project "ταξίδι με μωρό" :D


Η κεντρική Ευρώπη το Γενάρη έχει πολύ κρύο όντως, και δεν είναι ότι καλύτερο να ταξιδεύεις με μωρό. Όμως υπάρχουν πολλές άλλες εναλλακτικές επιλογές, που το ζήτημα καιρός δεν αποτελεί και τόσο μεγάλο πρόβλημα.


Προσωπικά προτείνω ανεπιφύλακτα την αγαπημένη μου ευρωπαϊκή πόλη, τη Βαρκελώνη. Εγώ έχω πάει και περίοδο Χριστουγέννων και ο καιρός ήταν πολύ καλός, το κρύο περιορισμένο και η λιακάδα άπλετη. :) Επίσης εκείνη την περίοδο γενικά έχει λίγες βροχές η περιοχή, σε σχέση με -ας πούμε- τη Ρώμη που έχει και περισσότερο κρύο βέβαια.

Ρίξε μια ματιά στις φωτογραφίες από τη Βαρκελώνη που έχουμε, και αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες για την πόλη πέσμου να γράψω μερικά πράγματα. :)
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
2 μήνες στην Κίνα
Καλώς ήρθες Maren.

Η 1η μου σκέψη, πριν διαβάσω το post το Defkalion, ήταν Βαρκελώνη. Νομίζω και εγώ ότι είναι μια πολύ καλή επιλογή. Φαντάζομαι ότι μιλάμε για Ευρωπαϊκή πόλη. Αν όχι, τότε οι επιλογές αυξάνονται δραματικά.

Με τη λογική της Ευρώπης λοιπόν, οι επιλογές περιορίζονται στο νότο.
Ένας προορισμός, που δεν έχω επισκεφθεί, αλλά μου φαίνεται πολύ καλός είναι η Πορτογαλία.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ποιός ο λόγος να ταξιδέψει κάποιος με ενα μωρό μαζί του;
Προσωπικά θεωρώ, οτι τόσο μικρά παιδια ειναι βάρος και ανασταλτικός παράγοντας στο ταξίδι.
Ακόμη πιστεύω, οτι είναι καλό για τη σχέση ενός ζευγαριού, να φεύγει μερικές μέρες μακριά από τα παιδιά του (που δεν παθαινουν και τίποτα)
Αρκεί βέβαια να υπάρχει κάποιος διαθέσιμος να το (τα ) προσέχει.
Εμείς , όλα αυτά τα χρόνια επιστρατεύαμε _ και δεν το μετανιώσαμε- παππούδες και αδέλφια .
Τώρα ποια ειναι η σωστή ηλικία για να ακολουθήσουν και τα παιδιά στο εξωτερικό αυτό "παίζει" ανάλογα με την ηλικία, τα ενδιαφέροντα του παιδιού, τον προορισμ, τα οικονομικά κλπ.
Α, μια και το φερε η κουβέντα φεύγουμε 20 του μήνα για μια βδομάδα Πράγα. Πρώτη φορά με το γιο μας (16) που μας παραπονέθηκε οτι δεν έχει πάει ακόμη στο εξωτερικό.
Ειναι εκτός προγράμματος ταξίδι, αφου λέγαμε να πάμε κάπου μακριά ( Μεξικό, Θιβέτ,Μογγολία, Μαδαγασκάρη, Κούβα) του χρόνου.
Αλλά...τραβάτε με κι ας κλαίω.
 

maria

Member
Μηνύματα
96
Likes
75
Πάντως ο οδηγός lonely planet είχε βγάλει δύο οδηγούς "Ταξιδεύοντας με παιδιά" για Ευρώπη και για Ασία και Αμερική. Είχα πάρει τον δεύτερο και μου άρεσε πολύ (δεν έχω παιδιά) γιατί είχε μέσα συμβουλές για παιδιά από 0 έως 18 ετών που είχαν να κάνουν με την υγεία, με τις δραστηριότητες στις διάφορες χώρες που είχε κτλ.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Θα συμφωνησω με τον Vagantos οτι ειδικα σε αυτη την ηλικια (13 μηνων) ειναι ταλαιπωρια και για τουs γονειs αλλα κυριωs για το μωρο ενα ταξιδι.
Κι εγω εχω επιστρατευσει γιαγια-παππου 2 φορεs και πηρα μαζι τον junior οταν μπορουσε κι εκεινοs να καταλαβει και να εκτιμησει τα νεα πραγματα που εβλεπε.

Αν δεν γινεται αλλιωs , περιορισου τουλαχιστον στην Ευρωπη , η Βαρκελωνη που προτεινουν τα παιδια ειναι καλη λύση.
 

Maren

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Επιτελους μετα απο καιρο σας γραφω ξανα !!! Εκτος οτι ειχα οικογενειακους λογους κι δεν προλαβαινα να μπω,ξεχασα κι τον κωδικο μου κι ετσι εμεινα καιρο απ'εξω ! Δευκαλιων σε ευχαριστω κι απο δω !

Σιγουρα ενα ταξιδι ,ακομα κι μια βολτα για καφε ,χωρις παιδι ειναι ξενοιαστη !! Αλλα εκτος οτι δεν υπαρχει ατομο να το κρατησει ,δεν θελουμε να το αφησουμε κι να φυγουμε τοσο μακρια για μια βδομαδα!

Δεν βαριομαστε να κουβαλαμε πραγματα,ουτε μας ειναι βαρος κι δεν μας νοιαζει αν θα μας ξενυχτησει ή αν θα βαλει τα κλαματα μεσα σε ενα μουσειο ή που δεν θα μπορεσουμε να παμε σε club.Ολα ειναι μεσα στο προγραμμα !!!
Αλλωστε παντα κουβαλαγαμε πολλα με τον αντρα μου,τωρα θα κουβαλαμε ακομα περισσοτερα !! Χιχι
Ξενυχτι ? Στο καροτσι κι βολτα εξω ! ( αλλο που δεν θελουμε )
Αμα δουμε κι ενα μουσειο λιγοτερο δεν χαλασε κι ο κοσμος,ετσι δεν ειναι ?
Οσο για τα club δεν ειμαστε κι πολυ fun

Ολοι οι καλοι χωρανε,θεληση να υπαρχει !!
Με τον αντρα μου θελουμε να συνεχισουμε την ζωη μας κανονικα,οπως πριν! Να μην σταματησουμε να κανουμε πραγματα που καναμε επειδη ηρθε το μωρο μας αλλα να το βαλουμε κι αυτο στην παρεα μας !!! :)

Αυτο που θελουμε ειναι να ειμαστε πολυ καλα μελετημενοι για οποιαδηποτε δυσκολια κι ετοιμοι να τα αντιμετωπισουμε ΟΛΑ !!
Κι μεχρι στιγμης τα παμε καλα !
6 μηνων καναμε το πρωτο μας ταξιδακι, πηγαμε Λιμνη πλαστηρα για Σ/Κ. Τωρα το μωρακι μας ειναι 8 μηνων, μεθαυριο φευγουμε 10 μερες για Ζαχαρω κι μετα Λευκαδα !

Κι ψαχνουμε προορισμο για τον Γεναρη !!

Μαρια σε ευχαριστω πολυ για τον οδηγο,θα τον παρω σιγουρα ! :)
 
Last edited by a moderator:

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Εγω προσωπικα τα παιδια μου τα παιρνω μαζι απο 1,5 ετων.Οχι βεβαια σε ολα τα ταξιδια αλλα στην Ευρωπη.Σημερα ειναι 12,5 και 17,5 και εχουν γυρισει τη μιση Ευρωπη.
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή (ξανά)
Τωρα το μωρακι μας ειναι 8 μηνων, μεθαυριο φευγουμε 10 μερες για Ζαχαρω κι μετα Λευκαδα !
Ευτυχως, προλαβατε πριν τη μεγαλη καταστροφη που επαθε η περιοχη στη Ζαχαρω απο τις πυρκαγιες!!

Κριμα παντως!
 
Last edited by a moderator:

Maren

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Γεια σας κι καλο χειμωνα !!!

Σημερα επιστρεψαμε στην βαση μας !! Κι μπορω να πω για τις πρωτες μας διακοπες με μωρο πως τα περασαμε περιφημα !! Η μικρουλα μας δεν μας ενοχλησε κι πολλες φορες δεν καταλαβαιναμε οτι εχουμε μωρο μαζι μας ! Δειχνει να τις αρεσουν τα ταξιδια !!

Αγγελικη στην Ζαχαρω πηγαμε για δευτερη συνεχη χρονια γιατι μας αρεσε πολυ το μερος,δυστηχως ομως ολα αυτα πια χαθηκαν ... κι το πιο ασχημο ειναι οτι μαζι με το τοπιο χαθηκαν κι ανθρωποι...

dkotsifis Μπραβο σας που πηγαινετε ταξιδια με τα παιδια σας μαζι !!! Πιστευω να το καταφερω κι γω αυτο !! Τον Γεναρη παμε το πρωτο μας ταξιδι στο εξωτερικο(Λονδινο μαλλον) !! Μεχρι τοτε προσπαθουμε να ετοιμαστουμε για "οποιοδηποτε" απροοπτο !!

Παιδια το φορουμ εχει γινει πολυ ωραιο !! Φοβερα εμο !! :clap:
 
Last edited by a moderator:

Lifesparker

Member
Μηνύματα
65
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Δανια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια
Παντως εμεις εχουμε διαφορετικο τροπο σκεψης.
παντα το μωρο/παιδι μαζι μας.
το πρωτο του ταξιδι το εκανε στην Βιεννη τον Οκτωβρη (ειχε και χιονι,εχω βιντεο,θα το περασω συντομα) και ηταν 2 μηνων.
τωρα ειναι 13 μηνων και εχει παει σε 6 χωρες.
Δεν μας ειναι ιδιαιτερο βαρος,απλα δεν μπορουμε να παμε το βραδυ καπου με καπνο,φασαρια κτλ.Δεν ειχαμε μεχρι τωρα την βοηθεια απο πεθερες/γιαγιαδες και δεν το αφησαμε ποτε ουτε μια ημερα.
τωρα πια το διασκεδαζει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom