Ινδία Ταξιδεύοντας στην Ινδία- πληροφορίες για καιρό, ιδέες προτάσεις κτλ

Piacevole

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βραζιλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερικη
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Πληροφορίες για τον καιρό βρήκα στο παρακάτω λινκ.
Weather and Climate information for India

Κάτι πρακτικό-1) Συνάλλαγμα συμφέρει να κάνει κανείς εκει?
2) Συμφέρει να έχει κανείς μετρητά πάνω του? Αυτό που κάνω συνήθως όταν ταξιδεύω είναι να βάζω χρήματα σε μια προπληρωμένη κάρτα της Probank η οποία μου επιτρέπει να κάνω αναλήψεις μετρητών απο ΑΤΜς του εξωτερικού χωρίς προμήθεια και σκεφτόμουν να κάνω αυτό, αν βέβαια η τράπεζα μου δίνει το δικαίωμα να το κάνω αυτό και απο ΑΤΜς της Ινδίας....
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Λοιπον τα ΑΤΜ της Ινδιας ειναι μια πονεμενη ιστορια.
1ον. Πολλα ειναι χαλασμενα. Πχ στην Agra τουριστικοτατη πολη της Ινδιας δεν βρηκαμε ουτε ενα που να λειτουργει. Ολα χαλασμενα. Στη δε Jaipur ψαχναμε να βρουμε ενα που να εχει τροφοδοτηθει με χρηματα. Προφανως οποτε θυμουνται τα γεμιζουν.
2ον. Στην Udaipur σου επετρεπε το ΑΤΜ να παρεις μεχρις ενα ορισμενο ποσο σε καθε συναλλαγη σου, ετσι ωστε να χρεωνεσαι για καθε συναλλαγη ενα τεραστιο ποσο. Επρεπε λοιπον να ψαξουμε να βρουμε ΑΤΜ αλλης τραπεζας οχι τοσο κλεφτικης (βρηκαμε τελικα).
3ον. Να αλλαξεις χρηματα στην Ελλαδα και να τα κανεις ρουπιες πολυ χλωμο το βλεπω, αλλα ακομη και αν τα καταφερεις να βγαλεις ακρη η ισοτιμια σαφως θα ειναι εις βαρος σου.
4ον. Καποια ανταλλακτηρια εδιναν πολυ καλυτερες ισοτιμιες απο τις τραπεζες. Αλλα παλι πολυ χειροτερες, δεν υπηρχε γενικος κανονας. Απλως επρεπε καθε φορα να προσεχεις που αλλαζεις.
5ον Πολυ κλεφτικες ισοτιμιες στο αεροδρομιο στο Δελχι. Το ανταλλακτηριο Thomas Cook, απλως ληστρικο. Αλλαζεις το λιγοτερο δυνατον μεχρι να βρεθεις μεσα στο Δελχι.
Συμβουλη: Να εχεις και χρηματα μαζι σου και καρτα για ΑΤΜ. Και αναλογως πραττεις. Μη βασιστεις σε μια μονο λυση.
 

Piacevole

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βραζιλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερικη
Λοιπον τα ΑΤΜ της Ινδιας ειναι μια πονεμενη ιστορια.
1ον. Πολλα ειναι χαλασμενα. Πχ στην Agra τουριστικοτατη πολη της Ινδιας δεν βρηκαμε ουτε ενα που να λειτουργει. Ολα χαλασμενα. Στη δε Jaipur ψαχναμε να βρουμε ενα που να εχει τροφοδοτηθει με χρηματα. Προφανως οποτε θυμουνται τα γεμιζουν.
2ον. Στην Udaipur σου επετρεπε το ΑΤΜ να παρεις μεχρις ενα ορισμενο ποσο σε καθε συναλλαγη σου, ετσι ωστε να χρεωνεσαι για καθε συναλλαγη ενα τεραστιο ποσο. Επρεπε λοιπον να ψαξουμε να βρουμε ΑΤΜ αλλης τραπεζας οχι τοσο κλεφτικης (βρηκαμε τελικα).
3ον. Να αλλαξεις χρηματα στην Ελλαδα και να τα κανεις ρουπιες πολυ χλωμο το βλεπω, αλλα ακομη και αν τα καταφερεις να βγαλεις ακρη η ισοτιμια σαφως θα ειναι εις βαρος σου.
4ον. Καποια ανταλλακτηρια εδιναν πολυ καλυτερες ισοτιμιες απο τις τραπεζες. Αλλα παλι πολυ χειροτερες, δεν υπηρχε γενικος κανονας. Απλως επρεπε καθε φορα να προσεχεις που αλλαζεις.
5ον Πολυ κλεφτικες ισοτιμιες στο αεροδρομιο στο Δελχι. Το ανταλλακτηριο Thomas Cook, απλως ληστρικο. Αλλαζεις το λιγοτερο δυνατον μεχρι να βρεθεις μεσα στο Δελχι.
Συμβουλη: Να εχεις και χρηματα μαζι σου και καρτα για ΑΤΜ. Και αναλογως πραττεις. Μη βασιστεις σε μια μονο λυση.
Έρση σ'ευχαριστώ πολύ! Εσυ σε ποια μέρη είχες πάει και τι περίοδο?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ημουν φετος τον Γεναρη για δεκαπεντε διανυκτερευσεις και πηγα Agra, Rajashtan και Δελχι.
(εγω ειμαι αυτη που κρυωσε)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη

Piacevole

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βραζιλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερικη
Ημουν φετος τον Γεναρη για δεκαπεντε διανυκτερευσεις και πηγα Agra, Rajashtan και Δελχι.
(εγω ειμαι αυτη που κρυωσε)

Μάλλιστα! Στο Δελχί είναι πολλά τα μέρη που αξίζει να δει κανένας? Δεν έχω σκοπό ν'αφιερώσω πολλές μέρες, άλλα μερη τις Ινδίας μου φαίνονται πιο ενδιαφέροντα...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Κοιτα και εγω αφιερωσα μονο μια μερα για να δω το Δελχι και σιγουρα δεν ειδα και πολλα πραγματα. Οπως και να το κανουμε ειναι πρωτευουσα και εχει πολλα ενδιαφεροντα πραγματα να δει κανεις. Φυσικα οι κατοικοι του ειναι πιο εκδυτικοποιημενοι σε σχεση με το πολυχρωμο Ρατζασταν, αλλα αν ειχα και μια δευτερη ημερα (και μη σου πω και μια τριτη) παλι θα ετρεχα στο Δελχι και δε θα προφταινα.
Ναι εχει πολλα αξιοθεατα, αλλα σιγουρα η υπολοιπη Ινδια εχει και αυτη να σου δωσει πολλα πραγματα. Απλως, αν εγω σε 15 ημερες αφιερωσα μια στο Δελχι, εσυ σε ενα μηνα μπορεις να αφιερωσεις ανετα δυο ολοκληρες ημερες.
Μην ξεχνας οτι εχουμε στην ουσια δυο πολεις: το παλιο Δελχι με τα στενα δρομακια του και το Νεο Δελχι με τους φαρδυς δρομους και τα μεγαλοπρεπα δημοσια κτιρια που εκτισαν οι αποικιοκρατες Αγγλοι. Και τα δυο εχουν το ενδιαφερον τους.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εμεις σε μια ημερα ειδαμε το
Jama Masjid, Delhi - Wikipedia, the free encyclopedia
Qutb Minar - Wikipedia, the free encyclopedia
India Gate - Wikipedia, the free encyclopedia και τα συν αυτω κτιρια υπουργειων και προεδρικο μεγαρο
-το κενοταφιο του Γκαντι
-http://en.wikipedia.org/wiki/Lotus_Temple

Θα ηθελα να εχω δει (αλλα δεν προφτασαμε)
-http://en.wikipedia.org/wiki/Humayun%27s_Tomb
Red Fort - Wikipedia, the free encyclopedia
και το εθνικο τους μουσειο: National Museum of India,New Delhi(India)
καθως επισης να εχω κανει βολτα στο παλιο Δελχι στην αγορα του.
Παντως βολτα στην Connaught PLace προλαβα και εκανα:Connaught Place, New Delhi - Wikipedia, the free encyclopedia
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Με έχει προσκαλέσει μια φίλη για το καλοκαίρι, μιας που θα έχει σπίτι στην Ινδία, αλλά δεν το έχω αποφασίσει ακόμα.
Με έχουν τρομάξει οι φίλοι κι οι γνωστοί. Αν πάω, θα πάω ανεξάρτητος και χωρίς κάποια προκανονισμένη διαμονή. Πιστεύετε, οι γνώστες, ότι θα έχω πρόβλημα;
Επίσης, θα εξαρτηθούν όλα και από τα αεροπορικά. Αν είναι πολύ ακριβά... δεν βγαίνω! Ποιά είναι τα πιο φθηνά που κυκλοφορούν στην αγορά; Από Θεσσαλονίκη/Αθήνα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Θα κοιταξεις με τις Τουρκικες αερογραμμες Θεσσαλονικη-Πολη-Δελχι, το οποιο εχει τις λιγοτερες στασεις και αν το βρεις στις τιμες που το θελεις ειναι το λιγοτερο κουραστικο.
Αλλιως μεσω Αθηνων, με καποια απο τις εταιρειες του κολπου.
Εγω πηγα με Qatar μεσω Αθηνων, αλλα μπορεις να δεις και με Royal Jordan Air και με Egypt Air (αν και ο Traveller ο οποιος ειναι γνωστης του θεματος με egypt air δεν στελνει ουτε διαβασμενο γραμμα....).
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Με Egypt Air πετάς μόνον όταν σου δίνει προσφορά με χρήματα λιγότερα των 100 ευρώ. :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom