Ινδία Ταξιδεύοντας στην Ινδία- πληροφορίες για καιρό, ιδέες προτάσεις κτλ

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Με έχει προσκαλέσει μια φίλη για το καλοκαίρι, μιας που θα έχει σπίτι στην Ινδία, αλλά δεν το έχω αποφασίσει ακόμα.
Με έχουν τρομάξει οι φίλοι κι οι γνωστοί. Αν πάω, θα πάω ανεξάρτητος και χωρίς κάποια προκανονισμένη διαμονή. Πιστεύετε, οι γνώστες, ότι θα έχω πρόβλημα;
Επίσης, θα εξαρτηθούν όλα και από τα αεροπορικά. Αν είναι πολύ ακριβά... δεν βγαίνω! Ποιά είναι τα πιο φθηνά που κυκλοφορούν στην αγορά; Από Θεσσαλονίκη/Αθήνα.
Αμα δε πας εισαι τρελος......σοβαρα.....θα σε πνιξω...

αυτη τη στιγμη βρισκεις και με 440-480 με Turkish και Aeroflot απο αθηνα, τα κοιταω καθε μερα η καημενη ή καμμενη ....

εκει μη το σκεφτεσαι 8α φας λιγοτερα απο οσα 8α ετρωγες για διακοπες σε ενα νησακι....
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Αμα δε πας εισαι τρελος......σοβαρα.....θα σε πνιξω...

αυτη τη στιγμη βρισκεις και με 440-480 με Turkish και Aeroflot απο αθηνα, τα κοιταω καθε μερα η καημενη ή καμμενη ....

εκει μη το σκεφτεσαι 8α φας λιγοτερα απο οσα 8α ετρωγες για διακοπες σε ενα νησακι....
440?! Σοβαρά?! Από Αθήνα για πού; Δελχί;
Βρε λες...
Εσύ θα ταξιδέψεις μόνη?
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
440?! Σοβαρά?! Από Αθήνα για πού; Δελχί;
Βρε λες...
Εσύ θα ταξιδέψεις μόνη?
κοιτα βρε σε κανα site....εγω δε 8α ταξιδεψω,απλα τα κοιταω επειδη ονειρευομαι μια εξορμηση προς τα εκει :D:D:D:D:D:D
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
1. Αεροπορικές

Πολλές επιλογές από τις μεγάλες πόλεις. Δεν έχω δει τις τιμές που έχουν αναφερθεί στο φόρουμ άλλα σίγουρα ακριβές δεν είναι. Οι τρεις μεγάλες Jet, Air India, Kingfisher έχουν και λοκο θυγατρικές (Jetlite, Air India Express, Kingfisher Red). Επίσης μεγάλες loco οι IndiGo και Spice. Όπως και παντού αλλού κάποιες φορές οι λοκο θα έχουν πιο ακριβές τιμές από τις κανονικές. Άλλες φορές όχι. Η Kingfisher/Kingfisher Red είναι καταπληκτική σαν εταιρία (πλην του lounge της που δεν της αντιστοιχεί κατά τη γνώμη μου αλλά δεν νομίζω να σε απασχολεί αυτό). Οπότε αν δεις διαφορά 10-15 ευρώ καλύτερα πάρε Kingfisher.

2. ΑΤΜ

ΑΤΜ πάλι εγώ δεν είχα την ίδια εμπειρία με άλλα μέλη. Δεν είχα κανένα πρόβλημα να βρώ ΑΤΜ. Οκ ακόμα και σε αεροδρόμια δεν έχεις αντίστοιχο αριθμό ΑΤΜ με την Ευρώπη αλλά δεν ήταν καθόλου δύσκολο να βρούμε. Δεν είδαμε χρεώσεις στη κάρτα ανάληψης από την Ινδική πλευρά. Πρόσεχε μόνο γιατί τα ΑΤΜ στην Ινδία έχουν ένα αρκετά χαμηλό όριο (10,000 Rs αν δεν κάνω λάθος).
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
2. ΑΤΜ

ΑΤΜ πάλι εγώ δεν είχα την ίδια εμπειρία με άλλα μέλη. Δεν είχα κανένα πρόβλημα να βρώ ΑΤΜ. Οκ ακόμα και σε αεροδρόμια δεν έχεις αντίστοιχο αριθμό ΑΤΜ με την Ευρώπη αλλά δεν ήταν καθόλου δύσκολο να βρούμε. Δεν είδαμε χρεώσεις στη κάρτα ανάληψης από την Ινδική πλευρά. Πρόσεχε μόνο γιατί τα ΑΤΜ στην Ινδία έχουν ένα αρκετά χαμηλό όριο (10,000 Rs αν δεν κάνω λάθος).
Ουτε εμεις ειχαμε προβλημα να βρουμε ΑΤΜ. Το προβλημα μας ηταν να δουλευει κιολας η να εχει χρηματα. Αυτο ηταν που δεν ηταν καθολου δεδομενο. Ορισμενα ΑΤΜ ινδικων τραπεζων εδιναν οντως πολυ χαμηλο οριο, δηλαδη 10.000 ρουπιες και χρεωναν πολυ υψηλο κοστος μετατροπης: στην περιπτωση που το οριο ηταν χαμηλο, στις 10.000 ρουπιες, εβγαινε περιπου στο 8%, πραγμα εξωφρενικο. Οταν το οριο μετατροπης ηταν υψηλοτερο το ποσο αυτο το οποιο ηταν το ιδιο -προφανως ηταν ενα ποσο κατ' αποκοπη σε καθε συναλλαγη ανεξαρτητως χρηματικου οριου- επεφτε ποσοστιαια, οποτε και ηταν πλεον ενα λογικο κοστος. Επομενως λιγη προσοχη στο τι ποσο μπορειτε να αλλαξετε στο καθε ΑΤΜ-δεν ειναι ολα ιδια.
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Πέταξα από Γκόα για Δελχί με την GoAir,low cost,ολοκαινούριο αεροπλάνο,on time,ανακλινόμενα καθίσματα και καλή εξυπηρέτηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom