Ταξιδιοπαθής και τραβελόπληκτη, σας χαιρετώ!

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Ταξιδιοπαθής και τραβελόπληκτη από κούνια, γένους θηλυκού, αριθμού πληθυντικού (βλ. έτερον ήμισυ και παντοτινός σύντροφος στις περιπλανήσεις), με μόνιμο/άσβεστο/κι ενίοτε βασανιστικό, πάθος για ταξίδια. Λίγο είναι;

Τι μου αρέσει:
να κολυμπάω παρέα με τις φώκιες στα Γκαλάπαγκος,
να περπατάω σε χωράφια λάβας στην Ισλανδία,
να στήνω τη σκηνή μου στα 4.500 μέτρα στα Ιμαλάια,
να κοιμάμαι πάνω στη ζεστή άμμο της Σαχάρας, κάτω από το λαμπερότερο ουρανό που έχω αντικρίσει στη ζωή μου,
να ατενίζω τον Ατλαντικό από το Νταν Άνγκους, πάνω από τις απόκρημνες ακτές των Αράν,
να διασχίζω πάνω (κυριολεκτικά αυτό!) σε τρένα τη ραχοκοκαλιά των Άνδεων,
να ψάχνω για λάμψεις κόκκινων ματιών, νύχτα, στον Αμαζόνιο,
κι άλλα πολλά, που ελπίζω να δω και να κάνω στη ζωή μου…

Τι ΔΕΝ μου αρέσει:
οι ξαπλώστρες και οι ομπρελίτσες στις παραλίες,
τα σούπερ κλιματιζόμενα τουριστικά λεωφορεία,
τα αποστειρωμένα ξενοδοχεία με τα continental πρωινά τους,
οι μητρικές κραυγές τύπου ‘Γιωργάααακηηηηη!!! Τη ζακέτα σου, παιδί μου!!!!’
τα ‘must’, τα ‘γκάτζετς’, τα ‘δήθεν’, τα ‘στεγανά΄,
και άλλα πολλά, που δεν είναι της παρούσης…

Επί τροχάδην, αυτά για μένα…Είχα την τύχη να ανακαλύψω την παρέα σας, κι ήδη αισθάνομαι μέλος της… Με την ευχή ‘Αέρα στα πανιά μας’, λοιπόν, και στη διάθεσή σας όπου μπορώ να φανώ χρήσιμη…
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Γειά σου Ρόζα και καλώς ήρθες! Από ότι είδα έχεις κάνει πολύ ωραία ταξίδια και από τον χαιρετισμό σου υποθέτω οτί αν μας διηγηθείς κάποια από αυτά θα είναι πραγματικά απόλαυση!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
γειά σου rozita έκανες μιά περιεκτική εισήγηση και κατάλαβα αμέσως τι ρόλο παίζεις !!!!
θα τα λέμε εδώ καλώς ήρθες ...(ωραιο το avatar σου)
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Γειά σου Ρόζα και καλώς ήρθες! Από ότι είδα έχεις κάνει πολύ ωραία ταξίδια και από τον χαιρετισμό σου υποθέτω οτί αν μας διηγηθείς κάποια από αυτά θα είναι πραγματικά απόλαυση!

Σ' ευχαριστώ, gmavro75! Αλλά κι εσύ δεν πας πίσω, βλέπω! Το ταξίδι που ετοιμάζεις είναι σκέτη μαγεία!!! Αλήθεια, από πού θα ανέβεις Base camp; Πόσο περπάτημα θα 'χεις; Ο δικός μας τελευταίος σταθμός ήταν στο Gorakshep, κι ακολούθησαν κάμποσες ώρες χιονισμένης ανάβασης...
Όσο για τις διηγήσεις: 'θα τις κάμω, αν προκάμω!' Προς το παρόν, τα ταξιδιωτικά μου ημερολόγια ξεροσταλιάζουν ατάκτως εριμμένα και σκορπισμένα σε χαρτάκια και παραχαρτάκια, ανάμεσα στις φωτογραφίες...Θα γίνει κι αυτό, όμως, πού θα πάει...
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
γειά σου rozita έκανες μιά περιεκτική εισήγηση και κατάλαβα αμέσως τι ρόλο παίζεις !!!!
θα τα λέμε εδώ καλώς ήρθες ...(ωραιο το avatar σου)
Σ' ευχαριστώ για την υποδοχή, renata! Όπως έλεγε κι ο Κομφούκιος, 'για να ακουστεί η αλήθεια, χρειάζονται δυο πράγματα: ένα στόμα να την πει, κι ένα αυτί να την ακούσει'! Και μια κι από ό,τι βλέπω, τα ωτορινολαρρυγικά όλων των φίλων εδώ δουλεύουν στην εντέλεια, το σίγουρο είναι πως θα τα λέμε συχνά!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Γεια σου Rosa και :welcome2:
Βλεπω ποικιλια προορισμων στο χαρτη σου,ευρωπαικοι και μη.
Καλα ταξιδια στον κοσμο.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Καλώς ήρθες Rosa.
Πολύ δυναμική η εισαγωγή σου. Μας έδειξες τη ταξιδιωτική σου ταυτότητα!

Από το χάρτη σου (και αφού μας άνοιξε την όρεξη ο soudianos) ξεχώρισα το Bangladesh, χώρα που σαν να έχει πέσει στο κενό ανάμεσα σε ένα κλασικό τουριστικό προορισμό (Ινδία) και σε έναμ ανερχόμενο (Μιανμάρ). Πολύ θα'θελα να διαβάσω ιστορία για τη χώρα αυτή!
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Γεια σου Rosa και :welcome2:
Βλεπω ποικιλια προορισμων στο χαρτη σου,ευρωπαικοι και μη.
Καλα ταξιδια στον κοσμο.
Ευχαριστώ, Xenos, καλά ταξίδια και σ' εσένα! Κατά τη γνώμη μου, δεν υπάρχουν 'κακοί', 'λάθος', ή 'φτωχοί' προορισμοί...Τον ίδιο πλούτο μπορεί να βρει κανείς τόσο στον πιο μακρινό προορισμό, όσο και στο ξεχασμένο χωριό των παππούδων...Μάτια να 'χει κανείς, να βλέπει...
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Καλώς ήρθες Rosa.
Πολύ δυναμική η εισαγωγή σου. Μας έδειξες τη ταξιδιωτική σου ταυτότητα!

Από το χάρτη σου (και αφού μας άνοιξε την όρεξη ο soudianos) ξεχώρισα το Bangladesh, χώρα που σαν να έχει πέσει στο κενό ανάμεσα σε ένα κλασικό τουριστικό προορισμό (Ινδία) και σε έναμ ανερχόμενο (Μιανμάρ). Πολύ θα'θελα να διαβάσω ιστορία για τη χώρα αυτή!
Καλώς σας βρίσκω, mpiftex! Καιρού επιτρέποντος, θα ακολουθήσει εξιστόρηση οδοιπορικού στο Μπαγκλαντές, στο οποίο (το ομολογώ...) μπορεί να βρέθηκα κατά λάθος, παρόλα αυτά ήταν μια μοναδική, ξεχωριστή εμπειρία...Τον τίτλο τον έχω βρει ήδη: 'Αιχμάλωτοι στη Ντάκα;', απομένουν τα κεφάλαια...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ευχαριστώ, Xenos, καλά ταξίδια και σ' εσένα! Κατά τη γνώμη μου, δεν υπάρχουν 'κακοί', 'λάθος', ή 'φτωχοί' προορισμοί...Τον ίδιο πλούτο μπορεί να βρει κανείς τόσο στον πιο μακρινό προορισμό, όσο και στο ξεχασμένο χωριό των παππούδων...Μάτια να 'χει κανείς, να βλέπει...
Ειλικρινα αυτο ηθελα να σε ρωτησω αν προτιμας περισσοτερο να ταξιδευεις Ευρωπη η στον υπολοιπο κοσμο,αλλα το καταλαβες και εδωσες την απαντηση μονη σου.!!
Ανυπομονω για τους "αιχμαλωτους της Ντακα'.;)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γεια σου Rosa και καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Η υπογραφή σου είναι η επιτομή της δικής μου νοοτροπίας, χώρια που λατρεύω τον robert frost.

Μέτρα άλλη μια ψήφο για αφήγηση από το Μπαγκλαντές :)
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Γεια σου Rosa και καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Η υπογραφή σου είναι η επιτομή της δικής μου νοοτροπίας, χώρια που λατρεύω τον robert frost.

Μέτρα άλλη μια ψήφο για αφήγηση από το Μπαγκλαντές :)
Ευχαριστώ, Δευκαλίωνα, και καλώς σας βρίσκω!
Μόλις βρεθεί λίγος ελεύθερος χρόνος, θα γίνει κι αυτό!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom