Ταξιδιωτικά γραφεία... Προτάσεις???

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Eτος 2006 έμεινα στο ίδιο ξενοδοχείο με σένα την πρώτη μέρα πήραμε κατά λάθος πρωινό στην αίθουσα του superior, το οποίο ήταν πλούσιο, αλλά με λιγότερη ποικιλία από τους υπόλοιπους πέλάτες.
Αυτό είναι εξακριβωμένο γιατί το συζήτησα και με άλλους Ελληνες.
Δεν ξέρω αν ήταν θέμα του πρακτορείου ή του ξενοδοχείου.
Κατά τα άλλα δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα και γενικώς έχω ακούσει θετικά λόγια για το εν λόγω πρακτορείο.
Εγω είχα ταξιδέψει με το grefis με πτήση της γραμμής πρωινή από εδώ και βράδυ από Βιέννη.
Εννοείται ότι και εγώ δε θα ξαναπήγαινα με γκρουπ.
εμείς πήγαμε ενα χρόνο μετα ακριβώς ;).
 

efiithaki

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη/Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Ευχαριστω για τις απαντησεις τελικα εκλεισα με bmi travel (με παροτρυνση απο γνωστη που δουλευει σε αλλο ταξιδιωτικο λεγοντας μου οτι ειναι πολυ αξιοπιστοι) 5 μερες, 4 νυχτες βουδαπεστη - βιεννη 530€ χωρις φορους! νομιζω ειναι καλα ελπιζω να πανε ολα κατ' ευχην! με malev θα ταξιδεψουμε αχαραγο πολυ νωρις το πρωι:shock: 23/12!
Επισης βρηκα το ιδιο ακριβως προγραμμα σε τουλαχιστον 4-5 ταξιδιωτικα αλλα επελεξα αυτο λογω του οτι ηταν 40€ περιπου πιο οικονομικο απο τους αλλους! Αυτο σημαινει οτι το συνδιοργανωνουν πολλα γραφεια μαζι! τελικα πιστευω ειναι και θεμα τυχης! εχω γνωστους που πηγανε με πολυ γνωστα ταξιδιωτικα γραφεια και περασαν χαλια και αλλους που πηγαν με λιγοτερο γνωστα και περασαν σουπερ!:clap:
 

efiithaki

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη/Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Εγω δεν επελεξα superior γιατι δεν μου αρεσε το προγραμμα που ειδα στο ιντερνετ και οταν πηρα τηλ να μαθω την τιμη του προγραμματος, ηταν αγενεστατοι λεγοντας μου να δειτε στο ιντερνετ την αλλη εβδομαδα, σα να μην θελουν κοσμο δηλαδη! Ειναι τοσο δυσκολες εποχες και παιρνει ενας πελατης να μαθει πληροφοριες και μιλας ετσι?:shock:
Τι να πω ελπιζω το bmi travel να ειναι καλο!:roll:
Παντως ταξιδι του μελιτος που πηγα Μπαλι/Σιγκαπουρη εκλεισα με το versus και ηταν ολα αψογα!:clap: Βεβαια δεν ηταν οργανωμενο..
Επισης παλαιοτερα ειχα παει Τυνησια με το Dayrise και δεν ηταν κακο...
Αυτα απο εμπειριες!:D
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.065
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
στο ξενοδοχειο στο insburg πολιτες β κατηγοριας, τρωγαμε φτωχο πρωινο, σε αλλη αιθουσα απο τους αλλους ελληνες που ταξιδευαν με αλλα γραφεια.
quote]

Ακριβώς το ίδιο με τη Βιέννη δηλαδή.
Μάλλον ο φίλος μας ο Χρήστος δεν πήρε χαμπάρι ότι έτρωγε φτωχότερο πρωινο:bleh::bleh::bleh:
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.065
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
για φινλανδία?
 

elissabet

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
geia sas tha ithela na mou protinetai taksidiotiko grafeio gia ntoympai ampoyntampi.den eimai sxetiki k genika akouw polla k thelw kapoio kalo.euxaristo
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.890
Likes
26.942
μην γράφεις γκρικλις είναι έξω από τους κανόνες του φόρουμ.
Όσο για την ερώτηση σου θα σου απαντήσει ο τράβελερ.
Είναι ειδικός στο Ντουμπάι. :)
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Για όσους χρησιμοποιούν τουριστικά γραφεία ορίστε και μια χρήσιμη οδηγία της ΕΚΠΟΙΖΩ για τις απάτες που γίνονται από πολλά δήθεν φτηνά γραφεία, με τη μορφή κρυφών χρεώσεων:
..."Τώρα ξανακάναμε την ίδια έρευνα, διαλέγοντας 10 ταξίδια από 10 πρακτορεία, που διαφημίζονταν στο ένθετο "Ταξίδια" της Καθημερινής της 20 και 27 Ιουλίου και ζητήσαμε να ταξιδέψουμε με την διαφημιζόμενη τιμή πριν τον Οκτώβρη.
Τα αποτελέσματα ήταν πάλι τα ίδια. Οι τιμές των ταξιδίων ήταν πολύ μεγαλύτερες από τις διαφημιζόμενες, από 17% μέχρι 80% παραπάνω.
Οι περισσότερες διαφημιζόμενες τιμές είναι χωρίς τους φόρους αεροδρομίου.
Αλλά το έξτρα, που χρεώνεται είναι σχεδόν πάντοτε μεγαλύτερο από τους πραγματικούς φόρους αεροδρομίου. Κάποιες από τις διαφημιζόμενες τιμές, δε, είναι παντελώς ψευδείς!
Π.χ. ταξίδι με προορισμό το Λονδίνο, με 2 διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχείο, αξία 250 ευρώ!
Πολλά πρακτορεία κάνουν και άλλες χρεώσεις. Η πιο κοινή είναι για φιλοδωρήματα"....

Σας συνιστούμε να:
  • Είστε ιδιαίτερα προσεχτικοί με τις διαφημίσεις.
  • Ζητάτε λεπτομέρειες σχετικά με τις παροχές του ταξιδιού.
  • Μην προκαταβάλετε χρήματα, χωρίς να λάβετε αντίγραφο σύμβασης ή ιδιωτικού συμφωνητικού με τους όρους του ταξιδιού.
  • Ελέγχετε προσεχτικά τους όρους της σύμβασης.
  • Μην διστάσετε να απαιτήσετε την επιστροφή των χρημάτων σας, αν τελικά οι παροχές του ταξιδιού δεν ήταν οι συμφωνηθείσες.
Αν σας πούλησαν ένα ταξίδι, που δεν ανταποκρίθηκε σε αυτά που σας τάξανε, αφήστε μας σημείωμα.
Πηγή: ΕΚΠΟΙΖΩ

ΣΧΟΛΙΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ:
Αν οι πρόσθετες χρεώσεις ξεπερνούν το 20% της διαφημιζόμενης τιμής, φύγετε τρέχοντας!!!!!
 

Attachments

Travel alone

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Καλησπέρα,
Προσωπικά έχω μπερδευτεί αν επιτρέπεται να αναφέρουμε το όνομα του γραφείου. Εγώ κοιτάω το Ginis για Παρίσι, ο Ακάδημος είναι επίσης μεσολαβητής για το Ginis. Το πρόγραμμα της εκδρομής με καλύπτει περισσότερο από των άλλων γραφείων.
Θα εκτιμούσα δεόντως κάθε άποψη και εμπειρία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
886.025
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom