Ταξιδιωτικά ρητά - ποίηση

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Πολύ πολύ αγαπημένη η φράση του Κομφούκιου που χρησιμοποιώ άλλωστε.

Ζω σ'ένα πολύ μικρό σπίτι, όμως το παράθυρό μου βλέπει σ'ένα κόσμο τεράστιο...

και

The traveler sees what he sees. The tourist sees what he has come to see. G.K. Chesterton
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Η φραση του Γκαιτε που χρησιμοποιω δεν αναφερεται ευθεως στο ταξιδι, αλλα για μενα εχει μια σχεση τελειως εμμεση. Την λεει ο Φαουστ στο ομωνυμο εργο: "δεν πρεπει να χανεται ουτε ενα ιωτα απο την καθε λεξη".
Καταρχην δειχνει ως μια πολυ στεγνη και στενη παραινεση.
Ομως κανει ενα πολυ εμμεσο και αδιορατο σχολιο για μια χαμενη σε εμας εποχη: στις πρωτοχριστιανικες εριδες: στο "ομοουσιο" και ομοιοουσιο". Αν δηλαδη ο Χριστος ηταν ομοουσιος η ομοιοουσιος του Πατρος. Η πρωτη εκδοχη σημαινε οτι ο Χριστος ειναι της αυτης ουσιας με τον πατερα ενω το δευτερο σημαινε οτι ειναι ομοιος -αλλα οχι της αυτης- ουσιας. Πολυ πολυπλοκα πραγματα που οδηγησαν σε αμετρητες και πλεον λησμονημενες σφαγες.
Και εγω πλεον χρησιμοποιω αυτην την φραση ως ενα εμεσο σχολιο για τον χωρο που πρεπει να αφηνουμε προκειμενου να αναπτυχθει καθε αποψη, καθε αντιληψη ζωης και για τον χωρο που πρεπει να βρισκουμε μεσα μας προκειμενου να αντιλαμβανομαστε μερος των οσων μας κοινωνειται στα ταξιδια μας.
Αλλιως τα πραγματα θα ειναι παντα πολυ αγρια.
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Νίκος Καζαντζάκης : Τι μας μένει από τα ταξίδια


Το διάβασα και θέλησα να το μοιραστώ μαζί σας. Δια χειρός Νίκου Καζαντζάκη από τον πρόλογο στην έκδοση "Νίκος και Ελένη Καζαντζάκη: Ταξιδεύοντας Ιαπωνία - Κίνα" :

"Όταν σφαλώ τα μάτια για να δω, ν'ακούσω, να μυριστώ και ν'αγγίξω μία χώρα που γνώρισα, νιώθω να ταράζεται και να αναγαλλιάζει το κορμί μου, σα νά'ρχεται κοντά μου πρόσωπο αγαπημένο...

... Όταν κλείσω τα μάτια για να ξαναχαρώ μιά χώρα, χιμούν και μου τη φέρνουν κι οι πέντε αίστησες μου, οι πέντε γιομάτοι στόματα απλοκαμοί του κορμιού μου. Χρώματα, φρούτα, γυναίκες. Μυρουδιές από περιβόλια, από βρομερά στενοσόκακα, από μασκάλες. Χρόνια απέραντα με γαλάζιες αναλαμπές. Καυτές, κυματιστές αμμούδες που κουνιούνται στο ήλιο. Κλάματα, φωνές, τραγούδια και μακρινά κουδούνια μούλας, καμήλας ή τρόϊκας. Κάποια δριμιά αναγουλιαστική αποφορά μογγολικής πολιτείας δε θα φύγει ποτέ από τα ρουθούνια μου. Και θα κρατώ αιώνια στα χέρια μου - αιώνια, θέλω να πω ωσότου σαπίσουν τα χέρια μου - τα πεπόνια της Μπουχάρας, τα καρπούζια του Βόγλα, ένα χέρι δροσερό, μικροσκοπικό μιάς Γιαπωνιέζας....
"


Υ.Γ. Αξίζει να αναφερθεί ότι ο Νίκος Καζαντζάκης έχει γράψει ταξιδιωτικές εντυπώσεις από τα ταξίδια του σε : Ρωσία, Ισπανία, Ιαπωνία, Κίνα, Ιταλία, Αίγυπτο, Σινά, Ιερουσαλήμ, Κύπρο, Αγγλία και Πελοπόννησο. Πριν ταξιδέψει κανείς σε ένα από τα μέρη αυτά (ή και μετά) αξίζει να πάρει μιά ιδέα για το πώς είδε τα μέρη αυτά ο μεγάλος Έλληνας συγγραφέας 70-80 χρόνια πριν.
 
Last edited by a moderator:

toeraki

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Βρε παιδιά, όλα αυτά υπέροχα, αλλά περίμενα πότε θα δω αυτές τις δύο γραμμούλες που όλοι νομίζω οι Έλληνες έχουν ακούσει...Εντάξει, όλοι τις γνωρίζουμε, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να γίνει έστω και μία αναφορά...

Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη,
να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος

Λατρεμένος Καβάφης...
 

marcob

Member
Μηνύματα
69
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
πολυ ωραία αυτα που βάλατε.θα βαλω και εγω αυτο που εχω στο προφιλ μου:

"The World is a book, and those who do not travel read only a page." - St. Augustine
 

dglossa

Member
Μηνύματα
18
Likes
41
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΦΡΙΚΗ
ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ

Μου σφίγγει ο καημός σα θηλειά το λαιμό
και μες στην καρδιά με δαγκώνει σα φίδι
Παράξενο θέλω ν΄αρχίσω ταξίδι
χωρίς, μα χωρίς τελειωμό

Το δρόμο μου αργά να τραβώ, να τραβώ,
αλλά πουθενά και ποτέ να μη στέκω,
ψυχή να μη βρίσκω, ή πάντα να μπλέκω
με κόσμο τυφλό και βουβό.

Να νιώθω τριγύρω πλατιά ερημιά,
κλεισμένα τα σπίτια, τα τζάκια σβησμένα,
ψηλά να μη φέγγει αστέρι κανένα,
και κάτου γυναίκα καμιά

Ε! ίσως σε τέτοιο ταξίδι αν βρεθώ,
ατέλειωτο, έρμο, σ΄αγνώριστη χώρα,
δε θά΄χω περίσσια λαχτάρα σαν τώρα,
αγάπη, από σε να χαθώ!

Κ Παλαμάς

Το αγαπημένο μου ποιήμα και δεί ταξιδιωτικό
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Aφου περιλαμβανει και ποιηση το τοπικ πιστευω πρεπει να αναφερθει κι ο Καββαδιας. Δε βαζω συγκεκριμενο ποιημα γιατι ολα σε ταξιδευουν σε μερη τροπικα και ισως πια χαμενα.
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
H. D. Thoreau
«Πήγα στα δάση γιατί ήθελα να ζήσω ελεύθερα, να βρω το αληθινό μήνυμα της ζωής, να μάθω αν μπορούσα να αποφύγω αυτά που έπρεπε να διδαχθώ και να μην ανακαλύψω όταν θα ‘ ρχοταν η ώρα να πεθάνω ότι δεν είχα ζήσει….»
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
ένα ποίημα του δικού μας Κώστα Ουράνη για εκείνους που το ταξίδι δεν το τολμούν ...

[SIZE=+3] Όλο λέω να φύγω μιαν ημέρα,
όλο λέω να πάω στην Ταορμίνα...
Σε πέλαγο γαλάζιας νοσταλγίας
στ' όνειρο τραγουδάει σα σειρήνα
- Ταορμίνα! Ταορμίνα!
Ω κάλεμα γλυκό σαν των πουλιώνε
σε πρωινές βραγιές το Μάη το μήνα!
Κι όλο λέω να φύγω κι όλο λέω
τα πάντα στη ζωή μου να τ' αφήσω
να διπλομανταλώσω όλες τις πόρτες,
και δίχως κάνε να κοιτάξω πίσω,
μ' άτρεμα τα φτερά ν' αποδημήσω!
Πώς τρικυμίζει μέσα μου η λαχτάρα
ν' αφήσω τη ζωή μου- για να ζήσω!
Τα βράδια , πλάι στη λάμπα μου σκυμμένος,
ξέθωρους χάρτες ναυτικούς κοιτάω,
μπροστά μου έχω παμπάλαια βιβλία
που κάθε τόσο τα φυλλομετράω:
Το δρόμο που θα πάρω μελετάω.
Μα τα χρόνια περνάνε- κι όλο μένω.
Πάντα κάτι τυχαίνει- και δεν πάω...
Κι ούτε θα πάω ποτές... Η Ταορμίνα
(κι αν υπάρχει) για μένα θε να μένει
του εξόριστου ονείρου μου η πατρίδα,
σα μια ευτυχία που μου 'ναι ταγμένη
και που ό,τι κι αν συμβεί, με περιμένει.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.742
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom