Ταξιδιωτικές Λίστες 1 - Τα Καλύτερα Εστιατόρια στον κόσμο

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μιας και έχουμε ιδιαίτερη "αδυναμία" στις διάφορες λίστες που κυκλοφορούν :D ξεκινάμε να φτιάξουμε τις δικές μας λίστες, να δούμε τί ψάρια θα πιάσουμε.

Πρώτη κατηγορία κάπως γενική για να πιάσουμε το νόημα και να έχουμε μεγάλη συμμετοχή και θα δούμε πώς θα προχωρήσουμε. Σκοπός είναι οι λίστες μας να γίνουν πολύ πιο συγκεκριμένες αλλά ας ξεκινήσουμε με κάτι γενικό και βλέπουμε.

ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

Τρόπος διεξαγωγής:

1) Γράφετε εδώ ΟΣΕΣ προτάσεις θέλετε, αρκεί κάθε πρότασή σας να έχει και τουλάχιστον 2-3 γραμμές αιτιολόγηση. Αν κάποιο μέλος έχει βάλει μια πρόταση που θα βάζατε κι'εσείς, ξαναβάλτε τη με τη δική σας αιτιολόγηση
2) Μετά από ένα σεβαστό χρονικό διάστημα θα μαζέψουμε τις πιο δημοφιλείς προτάσεις και θα τις ρίξουμε σε μια ψηφοφορία από την οποία θα βγει το top-5 μας ή το top-10 μας, το οποίο θα δημοσιεύσουμε ως άρθρο με τις περιγραφές/αιτιολογήσεις των μελών για κάθε ένα :)

GO!! :bleh:
 
Last edited:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ξεκινάω πρώτος:

Del Frisco’s (Welcome to Del Frisco’s Double Eagle Steakhouse)

Εκπληκτικό steakhouse, με φαγητό που θα στείλει στον ουρανίσκο σας γαργαλητά που δεν έχει ξανανιώσει, και service που είναι διάσημο σε ολόκληρη τη Νέα Υόρκη. Αν πρέπει να δοκιμάσετε μόνο ένα πράγμα εκτός budget σας στη Νέα Υόρκη, αυτό πρέπει να είναι το del frisco’s. Μόλις φάτε τη μπριζόλα σας εδώ, είναι σχεδόν εγγυημένο ότι δε θα θέλετε να ξαναφάτε μπριζόλα πουθενά αλλού. Ασφαλώς και προετοιμαστείτε να ανοίξετε διάπλατα το πουγγί σας και να τα σκάσετε για μια εμπειρία γεύσης που θα σας μείνει αξέχαστη. Οι κρατήσεις είναι -φυσικά- απαραίτητες.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.808
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Να θεωρήσω ως δεδομένο ότι όποιος/α προτείνει κάποιο εστιατόριο εδώ, έχει ιδία άποψη ή μπα;

Διότι διαφορετικά δεν έχει και πολύ νόημα...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αυτό που γράφεις πώς να το ξέρουμε; επίσης δεν περιορίζεται στο παρόν θέμα, αλλά σε όλοτ το φόρουμ, μάλιστα οποιοσδήποτε μπορεί να γράφει σε οποιοδήποτε φόρουμ (και όχι μόνο στο δικό μας) ότι θέλει, κανένας δε μπορεί να το ελέγξει. Προφανώς και όλη η λειτουργία του φόρουμ και κάθε φόρουμ στηρίζεται στο ότι κάποιος όταν γράφει κάτι έχει ιδία άποψη για κάτι που προτείνει.
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.808
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αυτό που γράφεις πώς να το ξέρουμε; επίσης δεν περιορίζεται στο παρόν θέμα, αλλά σε όλοτ το φόρουμ, μάλιστα οποιοσδήποτε μπορεί να γράφει σε οποιοδήποτε φόρουμ (και όχι μόνο στο δικό μας) ότι θέλει, κανένας δε μπορεί να το ελέγξει. Προφανώς και όλη η λειτουργία του φόρουμ και κάθε φόρουμ στηρίζεται στο ότι κάποιος όταν γράφει κάτι έχει ιδία άποψη για κάτι που προτείνει.
Εντάξει, αυτό το ξέρω - φυσικά - αλλά να, ήθελα να πω (δίκην προτροπής ας πούμε), να μην αρχίσουμε να (αντι)γράφουμε σχόλια και κριτικές αλλά για κάτι που πραγματικά έχουμε βιώσει και θέλουμε να μοιραστούμε. Γιατί άλλη βαρύτητα έχει, (για μένα) ας πούμε, να μου λέει ο taver ότι έφαγε εκεί και το προτείνει ανεπιφύλακτα, κι άλλη να το λέει ο χ fufutus από το ψ φόρουμ.
Επίσης, όσον αφορά την ψηφοφορία (όταν έλθει η ώρα), πάλι μιλώντας για τον εαυτό μου, πώς (δεν) θα ψηφίσω ένα εστιατόριο που δεν έχω φάει εκεί κι εγώ;

Εντάξει, θεωρίες και φιλοσοφίες, αλλά σκεφτόμουν πώς κάτι τέτοιο θα μπορούσε να είναι όσο γίνεται πιο χρήσιμο για όλους μας.

edit. Η συμπλήρωση που έκανες με κάλυψε.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ναι, ίσως ήταν παράλειψή μου, αλλά το θεώρησα δεδομένο (ίσως αφελώς).

Ζητάμε λοιπόν τις προτάσεις σας από ιδία εμπειρία. Επίσης, το "καλύτερο εστιατόριο" δε σημαίνει αποκλειστικά κριτήριο το φαγητό, μπορεί να ειναι χίλια δυο πράγματα. Επίτηδες λοιπόν το άφησα αόριστο για να έχουμε συμμετοχές. Ίδωμεν πώς θα πάμε.

Για την ψηφοφορία είναι απλά ένα μέσο προς ένα σκοπό , που είναι να βγει μια ενδιαφέρουσα λίστα, τίποτα παραπάνω. Αν υπάρχουν άλλες ιδέες για το πώς μπορεί να βγει μια τέτοια λίστα, είμαι στη διάθεση οποιουδήποτε να το συζητήσουμε με pm για να μη πήζουμε εδώ το topic. :)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Επίσης...Μη καταντήσει κι αυτό το θέμα war.Διότι φαντάζομαι μπορεί ο οποιοσδήποτε να αναφέρει-προτείνει ένα οποιοδήποτε εστιατόριο ή και ταβέρνα που θεωρεί οτι είναι σούπερ και οι γνωστοί-άγνωστοι του φόρουμ να αρχίσουν να κρίνουν για σκουπίδια και μαγαζιά της σειράς!Καθώς ο τίτλος λέει Τα καλύτερα εστιατόρια του κόσμου.

Το λέω γιατί το φόρουμ έπηξε από τέτοιες συζητήσεις.
 
Last edited:

ser_kav

Member
Μηνύματα
52
Likes
143
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ (Best VALUE FOR MONEY restaurant)
La Paradeta , Carrer Comercial 7 και σε άλλα τρία σημεία στην πόλη
La Paradeta | Marisquer?as self-service en Barcelona
Προσωπικά το πιο ενδιαφέρων εστιατόριο στην Βαρκελώνη με μία πολύ πρωτότυπη διαδικασία. Διαλέγεις τα ψάρια και τα θαλασσινά που θες από το ιχθυοπωλείο του καταστήματος , στα ζυγίζουν και τους λες πως τα θέλεις μαγειρεμένα (αχνιστά, τηγανητά, ψητά στην πλάκα ) . Στη συνέχεια πηγαίνεις στο ταμείο, προμηθεύεσαι τα ποτά της αρεσκείας σου,παραγγέλνεις σαλάτα, παίρνεις ένα νούμερο , πληρώνεις τον λογαριασμό και κάθεσαι στο τραπέζι. Σε λίγη ώρα , όταν είναι έτοιμα, καλούν από τα ηχεία το νούμερο σου , πηγαίνεις στην κουζίνα και παίρνεις τον δίσκο με τα φαγητά. ¨Ότι έχει το La Paradeta είναι ολόφρεσκο και σε πολύ καλές τιμές. Πρέπει να δώσετε ιδιαίτερη σημασία στο ότι δεν γίνονται κρατήσεις τραπεζιών, ενώ το εστιατόριο γεμίζει πολύ γρήγορα και ίσως χρειαστεί να περιμένετε για να βολευτείτε ( συμβουλή μου να πάτε πέντε λεπτά πριν ανοίξει) και επίσης το προσωπικό συνήθως δεν μιλάει αγγλικά.
 

Katerina2006

Member
Μηνύματα
56
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη (;)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Είμαι σίγουρη ότι σε κάποιους θα φανώ ίσως και γραφική, για μένα ωστόσο το καλύτερο εστιατόριο στον (όσο έχω δει) κόσμο είναι το Momo στο Λονδίνο. Επιχειρηματολογία; Πεντανόστιμο φαγητό, αρκεί να πω ότι ήταν η πρώτη φορά που έφαγα - και λάτρεψα - αρνάκι (συνήθως δεν το πλησιάζω καν), εκεί ανακάλυψα τη μαγεία του κους κους και το κλίμα (διακόσμηση/μουσική/ατμόσφαιρα) μου έφερε δάκρυα στα μάτια... Με έκανε να "φύγω" εντελώς από όπου βρισκόμουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.878
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom