Ταξιδιωτικές Λίστες 1 - Τα Καλύτερα Εστιατόρια στον κόσμο

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Τρία εστιατόρια, το καθένα με διαφορετικό κόστος.
1. Melba restaurant http://melbourne.langhamhotels.com.au/restaurants/melbourne_restaurants.htm

Ναι είναι κάπως μακριά, ναι είναι ακριβό, θα μου πεις αν φτάσει κάποιος μέχρι τη Μελβούρνη τι είναι μερικά δολάρια παραπάνω όταν μιλάμε για ένα απίστευτο εστιατόριο, πανδαισία γεύσεων σε συνδυασμό με μία μεγάλη λίστα καλοεπιλεγμένων κρασιών . Μέσα σε όλα αυτά βάλτε και την καταπληκτική θέα στο Yarra River και έχετε την όλη εικόνα. Δεν περιγράφω άλλο, πραγματικά θυμάμαι όλα όσα είχα φάει εκεί και ψάχνω να κλείσω εισιτήριο για Μελβούρνη!
Για τις κοπέλες-λάτρεις του high-tea μία εμπειρία που δεν πρέπει να χάσουν.
Αχ βρε αφεντικό...

2. Είσαι στη Ρώμη στην ομορφότερη πόλη του κόσμου και θες να φας τι άλλο; Πίτσα!
Ακούς δεξιά και αριστερά σε φόρουμ για τουριστικές παγίδες, για αλυσίδες με έτοιμο φαγητό και για ακριβές τιμές. Στοπ.
Πας trastevere με τον χάρτη στα χέρια, μπαίνεις σε κάτι στενά που δεν σου γεμίζουν το μάτι και τελικά μετά από αρκετό ψάξιμο βλέπεις ένα μικρό μαγαζάκι. Μην το σκεφτείς ακόμα και αν έχει άτομα να περιμένουν από έξω. Δώσε το όνομα σου, περίμενε, στην τελική κάνε και καμιά βόλτα μέσα στα υπέροχα στενά της περιοχής. Μόλις όμως καθίσεις και παραγγείλεις κάποια από τις πίτσες του, θα καταλάβεις πως όλα αυτά άξιζαν και με το παραπάνω. Η καλύτερη πίτσα που έχεις φάει.
http://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g187791-d946638-Reviews-Dar_Poeta-Rome_Lazio.html

3. Ακούς για fatal για Paprika για για για για ένα σωρό εστιατόρια.
Είσαι στην πανέμορφη Βουδαπέστη ψάχνεις για κάτι το διαφορετικό, κάτι το γευστικό αλλά παράλληλα φθηνό;
http://www.venbetyar.hu/#

Ωραίες γεύσεις, γενναιόδωρες μερίδες σε ένα ωραίο υπόγειο εστιατόριο. Δοκιμάστε το, αξίζει!
 
Μηνύματα
46
Likes
60
Επόμενο Ταξίδι
τωρα με ΔΝΤ... βρασε ρυζι
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
Χμ... μια προταση κ απο μενα, νομιζω πως το Big Easy είναι λόγος από μόνο του για να επισκευτεις το Λονδίνο! Ειναι θα μου πεις Αμερικανικο στυλ φαγητου.. ναι, αλλα το pork belly ribs ήταν ό,τι πιο νοστημο έχω φαει στη ζωη μου.. σου μιλαω για κλαμα! να μην θελεις να τελειωσει, αλλα να το τρως κ λαιμαργα οσο ειναι ακομα ζεστο. Μεριδες κλασικα αμερικανικες, τεραστιες, με πολλα σεα μεα τριγυρω. Χορταινεις μια χαρα κ ό,τι μείνει στο δινουν για το σπιτι. Δεν αστειευομαι! Στο βαζουν σε κουτι κ το παιρνεις μαζι σου.
Το μαγαζι φημιζεται για τους αστακους βεβαια, στο διπλανο τραπεζι τον εφεραν πρωτα ζωντανο (να γνωριστουνε) κ μετα ψημενο. Την ημερα που πηγαμε ειχε κ ζωντανη μουσικη, οχι ακραια πραγματα, ισα ισα να δημιουργειται ενα ωραιο κλιμα! Σαν ατμοσφαιρα εμενα μου αρεσε, παρεϊστικο θα το χαρακτηριζα, πολύ ζωηρό το service, οι τιμες - φυσικα- τσιμπημενες. Χαλάλι!
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Να προτείνω κάτι που βολεύει στις λίστες;
Να ανοίξει το TS ένα account στο foursquare το οποίο να διαχειρίζονται από κοινού οι admins/mods και να προσθέτουν τα μέρη που προτίνονται από τα μέλη στα θέματα. Νομίζω θα βολευε αρκετά. To λινκ της λίστας στο foursquare να είναι στην αρχική σελίδα του εκάστοτε θέματος.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Νόμιζα οτι γράφαμε για εστιατόρια που έχουμε επισκεφθεί οι ίδιοι και έχουμε δική μας άποψη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.890
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom