Ταξιδιωτικές εκπομπές

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Ο original happy traveler ειναι συμπαθητικος, εχει εναν ερασιτεχνικο τονο ακριβως σαν vlog και συμφωνω οτι οντως εχει εμνευσει για low cost ταξιδια.

Τωρα θυμηθηκα τον αλλο να λεει για την Χερσονησο στο Ηρακλειο "οι επαγγελματιες εδω εχουν αποφασισει οτι προτιμουν καλυτερα 50 καλους ποιοτικους τουριστες παρα 500 κακους τουριστες", ειμαι κακος τουριστας επειδη δεν δινω 20ευρω ενα πιατο φαγητο με τα χειροτερα δυνατα υλικα απλα σε εντυπωσιακο πιατο.
Ρε ουστ.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.673
Likes
16.376
Και οι δυο ειναι κακοί, άντε ο Ευτύχης λιγότερο, γιατί ειναι συνεχως μέσα στα πλάνα.. Αυτό για μένα ειναι μεγα λάθος.. πρεπει να αναδειξεις κυριως τα τοπία τις εικόνες με διαφορα εδεσματα ή οτι άλλο πχ παιχνιδια δουλειες δραστηριότητες και τους ανθρωπους που έρχεσαι σε επαφή και εννοείται σε κάποιες στιγμες θα ειναι μέσα και ο παρουσιαστης αλλά οχι συνέχεια.. Ειναι και ένας άλλος @@@@ρας σε κανάλι στη Θεσσαλία που βλέπαμε την πλάτη του μαζί με το πλάνο όπου πήγαινε..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ με τον Ευτύχη πρώτον ζαλίζομαι γιατί κρατάει ένα σελφοκόνταρο και το γυρνάει γύρω γύρω λες και είναι η Μαίρη Πόππινς. Δεύτερον έχει μονίμως ένα χαζό χαμόγελο του στιλ "καλά ε, με πληρώνουν κιόλας γι αυτό που κάνω". Τρίτον, κλασικά ταξίδια με αμάξι, πάει στα πιο κοινότυπα μέρη, καμία επαφή με την τοπική κουλτούρα, μια ιστορία , κάτι. Και τέταρτον αυτό με τους σπόνσορες είναι πάρα πολύ αστείο. Έχει ξερω γω σπόνσορα το τυρί για τοστ ΤΑΔΕ. Πάει στη Λιθουανία και την τρίτη μέρα αποφασίζει να ανέβει σε έναν πύργο. Εκεί που έχει ανέβει βγάζει ένα ψωμί και λέει "α, η καλύτερη ώρα για ένα τοστάκι με το τυρί ΤΑΔΕ". Βρε αθεόφοβε τρεις μέρες κουβαλούσες σάπιο τυρί από την Ελλάδα;
 
Μηνύματα
43
Likes
152
Το "δύσκολο" στην περίπτωση του Μπλέτσα είναι ότι είναι σχεδόν "one man show". Και μιλάω για όλο το κομμάτι, οργάνωση ταξιδίου, πλάνα, μοντάζ (αν και δεν το κάνει πάντα αυτός), sponsoring κλπ. Δηλαδή όλο το πακέτο μαζί θέλει σίγουρα πολύ χρόνο.

Απλά θα έπρεπε να έχει "ωριμάσει" λίγο το κόνσεπτ του πλέον και να μη συνεχίζει να περιορίζεται σε "selfie εκπομπή" όπως όταν το άρχισε.

Τα περί συμπάθειας ή όχι στο στυλ του, οκ, περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα. Πάντως αν δείτε παλιά του βίντεο στο κανάλι του στο YouTube, τώρα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα που έχει μεγαλώσει.:D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το "δύσκολο" στην περίπτωση του Μπλέτσα είναι ότι είναι σχεδόν "one man show". Και μιλάω για όλο το κομμάτι, οργάνωση ταξιδίου, πλάνα, μοντάζ (αν και δεν το κάνει πάντα αυτός), sponsoring κλπ. Δηλαδή όλο το πακέτο μαζί θέλει σίγουρα πολύ χρόνο.

Απλά θα έπρεπε να έχει "ωριμάσει" λίγο το κόνσεπτ του πλέον και να μη συνεχίζει να περιορίζεται σε "selfie εκπομπή" όπως όταν το άρχισε.

Τα περί συμπάθειας ή όχι στο στυλ του, οκ, περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα. Πάντως αν δείτε παλιά του βίντεο στο κανάλι του στο YouTube, τώρα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα που έχει μεγαλώσει.:D
Αν κάνει μόνος του το μοντάζ είναι όντως θέμα (αν και δεν το πιστεύω). Αλλά το πρόβλημα είναι ότι έστω και με το μονοκάμερο το 50% της εκπομπής είναι η φάτσα του και πλάνα μέσα από το αυτοκίνητο που νοίκιασε. Κι άλλοι (ξένοι) κάνουν εκπομπή με μια κάμερα και τους βλέπουμε να πηγαίνουν σε ενδιαφέροντα μέρη, να μιλάνε με κόσμο, να έχουν μια αίσθηση της τοπικής κουλτούρας (όχι να παπαγαλίσουν "ο τάδε πύργος είναι του 1589") και δεν έχουμε 30 γκρο πλαν του χαμόγελού τους σε κάθε επεισόδιο κι ας έχουν μόνο ένα κινητό.

Αντιπαθής δεν είναι πάντως, όχι σε μένα τουλάχιστον, δεν έχει έπαρση, δεν κοροϊδεύει, απλά είναι πολύ μέτριος σε αυτό που κάνει. Ο Δούσης ναι, είναι αντιπαθέστατος και στον τηλεθεατή και στους συνεργάτες του για απολύτως δικαιολογημένους λόγους.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.540
Likes
12.429
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Αν κάνει μόνος του το μοντάζ είναι όντως θέμα (αν και δεν το πιστεύω). Αλλά το πρόβλημα είναι ότι έστω και με το μονοκάμερο το 50% της εκπομπής είναι η φάτσα του και πλάνα μέσα από το αυτοκίνητο που νοίκιασε. Κι άλλοι (ξένοι) κάνουν εκπομπή με μια κάμερα και τους βλέπουμε να πηγαίνουν σε ενδιαφέροντα μέρη, να μιλάνε με κόσμο, να έχουν μια αίσθηση της τοπικής κουλτούρας (όχι να παπαγαλίσουν "ο τάδε πύργος είναι του 1589") και δεν έχουμε 30 γκρο πλαν του χαμόγελού τους σε κάθε επεισόδιο κι ας έχουν μόνο ένα κινητό.

Αντιπαθής δεν είναι πάντως, όχι σε μένα τουλάχιστον, δεν έχει έπαρση, δεν κοροϊδεύει, απλά είναι πολύ μέτριος σε αυτό που κάνει. Ο Δούσης ναι, είναι αντιπαθέστατος και στον τηλεθεατή και στους συνεργάτες του για απολύτως δικαιολογημένους λόγους.
Μήπως ήρθε η ώρα να κάνεις εσύ μια ανάλογη εκπομπή;;
Ακριβώς χθες είχαμε την κουβέντα σου κάπου....κ παντελώς συμπτωματικά συζητούσαμε τη σύγκριση μεταξύ Ευτύχη , Δούση κλπ και είπα πως ίσως εσύ θα μπορούσες να κάνεις κάτι ανάλογο με διαφορετική οπτική κ επίσης είχα ακομη μια ιδέα πολύυυυ πιασάρικηηηη αλλα δεν τη λέω δημόσια για να μη μου κλέψουν την πατέντα αλλά είμαι ανοιχτή σε επαφές από τα ΜΜΕ ήρθε η ώρα νομίζω να αλλάξω καριέρα :haha:
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Όντως ο Δουσης και εμένα δεν μου αρέσει καθόλου!
Ούτε ο Μπλέτσας με τρελαίνει αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι βελτιώνεται πολύ με τον καιρό και είναι και πιο συμπαθής.

Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί αλλά εμένα μου αρέσει και το κανάλι woltersworld στο YouTube.
Δεν είναι ακριβώς εκπομπή αλλά σύντομα βιντεάκια με tips και θετικά-αρνητικά για προορισμούς. Είναι βέβαια εντελώς ερασιτεχνικό αλλά δίνει καλά tips για προορισμούς (ειδικά για Αμερική).

Επίσης απο YouTubers μου αρέσουν από έλληνες tripment και από ξένους drew binsky και gus1thego.

Και εννοείται και οι εκπομπές του travelstories!!
 
Μηνύματα
43
Likes
152
Καλά τον Δούση τον ξεπέρασε η εποχή. Οι Εικόνες στην εποχή τους βλέπονταν, χωρίς να είναι κάτι... διαστημικό. Απλά ήταν easy going. Χάζευες και πέρναγε η ώρα. Βλέποντας επαναλήψεις των παλαιών εκπομπών σήμερα βέβαια, καταλαβαίνεις πόσο "ρηχές" ήταν.

Όσο για τις εκπομπές που κάνει τώρα... Καρικατούρες. Απλά promotion όπως έγραψαν ήδη. Και έχει γίνει και τόσο ωραιοπαθής που δεν κρύβεται με τίποτα.
 

8avos

Member
Μηνύματα
647
Likes
6.347
Είχα δει πέρυσι ένα επεισόδιο του Δούση για Μήλο, από τα πολύ καλά του και με ωραία πλάνα.Οτι προσπάθησα να δω έπειτα από αυτό, γιατί μου άρεσε πραγματικά, κάπου στα 30 δευτερόλεπτα άλλαξα κανάλι.

Ο Μπλέτσας, όποτε τον βλέπω, χαμηλώνω την φωνή και βάζω μουσική.Εκτιμητεες πολύ οι προσπάθειές του,δεν θεωρώ καθόλου εύκολο,με οικογένεια-βρεφος και νεογνό πια,να πηγαίνεις οδικά ταξίδια,να βιντεοσκοπεις με πόσα μέσα:κάνα δυο ντρον,κάμερες διάφορες,να τα φορτίζεις όλα αυτά,να κουβαλάς πάνες και χίλιους δύο φορτιστές, πολλά επεισόδια τα βγάζει στον αέρα από κει που είναι πράγμα που σημαίνει, υπολογιστές, editing, επίσης με κερδίζει στην ειλικρίνεια... Θεωρώ αρκετοί έχουν βοηθηθεί γιατί αναφέρει ή δίνει τιπακια για εφαρμογές, προγράμματα, μουσική free on line να βάλεις στα βιντεάκια σου, δίνει πραγματικά απλόχερη πληροφορία, όμως θεωρώ πως στερείται πια έμπνευσης.

Εάν όμως δουλεύει το σύστημα, πολύς κόσμος τον βλέπει απ'την τηλεόραση, περιττή η έμπνευση... απλά δούλευε ένα σύστημα.

Τα πλάνα του και οι λήψεις του έχουν εξελιχθεί και θεωρώ τους χορηγούς του, βασικά είχε τοποθετηθεί και ο ίδιος,πως είναι φίλοι περισσότερο παρά οι "χορηγοί" που σηκώνουν μια εκπομπή.

Όταν μια χρονιά λόγω κάποιων καταστροφών τα μήλα ζαγοριν, δεν μπορούσαν να είναι μαζί του, είχε πει εγώ θα τους αναφέρω στις εκπομπές γιατί μου στάθηκαν και έτσι θα κάνω στις δύσκολες γι αυτούς ώρες.Απο κει και έπειτα με κέρδισε.
 

LikeNoOther

Member
Μηνύματα
63
Likes
138
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βόρεια Κορέα
Προσωπικά τον Ευτύχη τον συμπαθώ παρότι ποτέ μα ποτέ δεν αναφέρεται σε νυχτερινή διασκέδαση σε οποιαδήποτε προορισμό. Ο Δούσης μου βγάζει μια αντιπάθεια, στις Εικόνες που έκανε πολλά χρόνια πριν δεν τον θυμόμουν έτσι. Η μπορεί εγώ να μην τα θυμάμαι καλά. Ο δε Θάνος Παπαδημητρίου δεν παλεύεται με τίποτα. Ενώ πάει σε ωραία και ενδιαφέροντα μέση, δεν αντέχω να τον ακούσω πάνω από 1-2 λεπτά. Celebrity Travel εξίσου αντιπαθητικό και στημένο με βλαχοσελέμπριτι, για Ίνα Ταράντου δεν έχω άποψη, Μάνεσης πολύ δήθεν, Τσόκλη αδιάφορη, Βανδή ουδέν σχόλιον...Αγαπημένος μου από ξένες εκπομπές ο μακαρίτης ο Anthony Bourdain.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.518
Likes
8.423
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Celebrity Travel εξίσου αντιπαθητικό και στημένο με βλαχοσελέμπριτι

Πωωωω ότι χειρότερο έχω δει σε ταξιδιωτική εκπομπή με μεγάλη διαφορά απ'το δεύτερο. Ο παρουσιαστής είναι σκέτη παρωδία. Τώρα τσέκαρα ότι έχει παίξει για 4 χρονιές! Δεν υπάρχει Θεός!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom