Ταξιδιωτική ασφάλεια

Travelsafe

Member
Μηνύματα
109
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
Τίποτε και τα πάντα

καλησπερα ρε παιδια.εγω τωρα τα χριστουγεννα θα παω κωνσταντινουπολη.αλλα δεν εχω ιδεα τι πρεπει να κανω με την ασφαλεια.ειναι απολυτα αναγκαιο να την κανω???
Το άν είναι αναγκαίο ή όχι εξαρτάται από το πόσο "ματσωμένος" είσαι. Γιατί απλά σε ένα ταξίδι από αναπάντεχα μπορεί ναμή συμβεί τίποτε ή τα "πάντα".
Αν λοιπόν στο "παν ενδεχόμενον" δεν σε πονάει να ξοδέψεις επί τόπου χρήματα τότε φύγε ανασφάλιστος. Κοίταξε ομως εδώ τί μπορείς να καλύψεις με 16 ευρώ για 5 μέρες στη Πόλη.
Την ασφάλιση αυτή μπορείς να την αγοράσεις και μέσα από το Travelstories εδώ αντι να ψάχνεσαι σε αμερική και όπου αλλού. Η υποστήριξη είναι στα ελληνική και ποι καλύψεις επιτόπιες.

Κάνοντας αυτή την επιλογή πετυχαίνεις και κάτι ακόμη. Ενισχύεις οικονομικά το ίδιο το site μέσα από το οποίο ανταλλάσεις τόσες απόψεις και πληροφορίες.

Θα συμβούλευα όλους τους φίλους που νοιώθουν την ανάγκη της προστασίας τους να "αγοράζουν " μέσα από το σπίτι αυτό που σε όλους μας προσφέρει και από κάτι. :clap:

Στην Τουρκία οι νοσοκομειακές παροχές πληρώνονται από τον ανασφάλιστο ταξιδιώτη. Δεν έχει γίνει ενοποίηση στο κομάτι αυτό μετην Ευρωπαϊκή Ένωση, ώστε να λειτουργεί η λεγόμενη κάρτα Ευρωπαϊκής Ασφάλισης (δες εδώ)

Νίκος
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
109
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
Ασφάλιση με τη World Nomads

Καλησπέρα Aoxania. Απόλυτα αναγκαίο δεν είναι φυσικά. Εξαρτάται το πόσο άνετα θα αισθάνεσαι χωρίς ασφάλεια. Οι περισσότεροι όταν κάνουμε μικρά ταξίδια και μάλιστα σε ευρωπαϊκές πόλεις δεν έχουμε καμία ασφάλεια και κατά 99% δεν μας συμβαίνει τίποτα. Αν τώρα εσύ φοβάσαι τόσο ή είσαι τρομερά άτυχος/η, κάνε μια ασφάλεια 5 ημερών για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Μια εταιρία που κάνει ταξιδιωτικές ασφάλειες είναι η World Nomads - Keep Travelling Safely και για την οποία γίνεται κουβέντα στο θέμα αυτό. Στη συγκεκριμένη εταιρία θα σου κοστίσει 17ευρώ. Σκέψου εσύ αν αξίζει και αποφάσισε.
Αγοράζοντας από την Mondial μέσω του Travelstores τα ασφάλιστρα είναι 16 και όχι 17 ευρώ.
Οι τύποι δίνουν την επιλογή ασφάλισης με διάφορες εταιρίες. (Φαίνεται από τα logos στο κάτω μέρος του γαλάζιου πλαίσιου.) Αν προσέξειες προσφέρουν τον παγκόσμιο leader (Mondial). Μεταξύ μας ακόμη και η Allianz από αυτούς ψωνίζει για τα δικά της προγράμματα. Η Dihi είναι εξαιρετική Δανέζικη εταιρία ταξιδιωτικής ασφάλισης και πλέον έχει εξαγοραστεί από την Bupa. (Επομένως είναι ένα και το αυτό). Τα προγράμματα της Bupa προσφέρονται και στην ελλάδα. Άν μάλιστα τα αγοράζεις με τη πιστωτική σου καρτούλα εν ελλάδι ο τοπικός αντιπρόσωπος σου κάνει και έκπτωση 5%.
αν ενδιαφέρεσαι στο μέλλον για κάτι τέτοιο ρίξε μιά ματιά εδώ
Τους άλλους 2 οργανισμούς δεν τους ξέρω. Υποθέτω οτι είναι brοkers που παρέχουν υπηρεσίες κάνοντας "συρραφή" ασφαλιστικών προγραμμάτων διαφόρων εταιριών.

Ίσως σερφάροντας εδώ, βρεις λύσεις αγοράζοντας παπούτσι από το τόπο σου και σε πληροφορώ καθόλου μπαλωμένο.

Προς θεού δεν θέλω να το παίξω έξυπνος. Απλά ο καθ ένας προωθεί τη δική του πραμάτεια, και δεν είναι εύκολο να βρεις κάπου συγκεντρωμένη μιά υπεύθυνση πληροφόρηση.

Χαιρετώ

Νίκος
 

bodiless

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Μια ερώτηση για όσους έχουν κάνει ασφάλιστρο με την Mondial.

Με ενδιαφέρει να κάνω μια ασφάλεια ταξιδιού που να περιλαμβάνει έξοδα για την περίπτωση ξαφνικής ασθένειας καθώς και έξοδα επαναπατρισμού σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης. Χρειάζομαι όμως επιπλέον να προσκομίσω κάπου μια βεβαίωση στα αγγλικά που να βεβαιώνει ότι πράγματα έχω μια τέτοια ασφάλεια. Σε τηλεφωνικής επικοινωνία μαζί τους μου είπαν ότι δεν εκδίδουν βεβαιώσεις αλλά θα με καλύψει το συμβόλαιο το οποίο εκδίδεται στα ελληνικά και στα αγγλικά. Το ερώτημα λοιπόν είναι αν μπορεί κάποιος από εδώ να επιβεβαιώσει ότι το συμβόλαιο τους (αυτό που κάνει κανείς online) πράγματι εκδίδεται και στα αγγλικά και ότι περιέχει αυτά που χρειάζομαι. Μήπως έχει κανείς κάποιο πρότυπο συμβολαίου που θα μπορούσα να δω;


Ευχαριστώ.
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
109
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
Ασφάλιση & Βεβαιώσεις Ασφάλισης

Για να σε βοηθήσω επικοινώνησε μαζί μου στα στοιχεία που θα βρεις εδώ.
Θα σου λύσω όλες σου τις απορίες. :clap:
Εάν κάποιος οργανισμός (πχ πανεπιστήμιο κτλ) σου ζητάει κάτι τέτοιο, θέλει ειδική μεταχείρηση. Πρόσεξε συμβόλαια άλλων είναι ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα...

Ευχαριστώ
 

Disciple

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Kαλησπέρα παιδιά..αυτό είναι το πρώτο μου πόστ..
Θα ήθελα τη βοήθεια σας...Εστειλα και ένα μήνυμα στην travelsafe, αλλά ελπίζω και σε βοήθεια και από δω...
Θα κάνω σε μια βδομάδα ένα ταξίδι στο Καναδά μαζί με την φίλη, η οποία έχει ένα χρόνιο νευρολογικό πρόβλημα...
Ψάχνω για ταξιδιωτική ασφάλιση για εκείνη, αλλά απόσα έιδα μέχρι στιγμής, δεν αναγνωρίζουν πουθενά το προυπάρχον ιατρικό πρόβλημα και ειλικρινά έχω απελπιστεί....
Αν ξέρετε κάτι θα σας ήμουν υπόχρεος πραγματικά......είμαι εδώ για οποιαδήποτε διευκρίνηση..
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
109
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
Χρόνιες και προϋπάρχουσες παθήσεις

Η λογική των ασφαλειών βασίζεται στην αρχή: "Η καλή τύχη πολλών αποζημιώνει τη κακή τύχη των λίγων".
Αν οι ασφαλιστικές δεχόντουσαν προϋπάρχουσες, χρόνιες ασθένειες μόνο όταν εμείς ζητάμε να μας καλύπτουν, τα ασφάλιστρα θα ήταν τόσο ακριβά που κανείς δεν θα άντεχε να τα πληρώνει...
Αν η πάθηση από την οποία υποφέρει (γιατρός δεν είμαι) είναι τόσο σοβαρή που να βάζει σε κίνδυνο την υγεία της τότε να το σκεφτεί σοβαρά πριν ταξιδέψει.

Ακόμη θα πρέπει να έχει μαζί της το ιστορικό και τη φαρμακευτική αγωγή που της δίνουν στην Ελλάδα, έτσι ώστε αν χρειαστεί την αρωγή των Καναδικών υπηρεσιών να ξέρουν με τι έχουν να κάνουν.

Πιό κάτω δημοσιοποιώ την απάντηση που έδωσα στον Disciple για να αντιλαμβανόμαστε και οι υπόλοιποι τα πράγματα:

" Στις ταξιδιωτικές ασφαλίσεις δεν ζητείται συνήθως ιατρικό ιστορικό. Βασίζονται στην καλή πίστη του πελάτη.
Όταν λοιπόν χρειαστεί να παρέμβουν για αποζημίωση μπορεί να ζητήσουν βιβλιάρια ασθενείας κτλ.

Μάλιστα συμβουλεύουν από τη μία και εξαιρούν από την άλλη περιστατικά υγείας για τα οποία ο ταξιδιώτης έπαιρνε φαρμακευτική αγωγή για κάποια πάθηση μέχρι και μερικές 7μάδες πριν την έναρξη του ταξιδιού.

Επιτρέψτε μου να πω 2 λόγια:
1. Αν η φίλη σας έχει συμβόλαιο υγείας με ελληνική ασφαλιστική εταιρία που να την καλύπτει, δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα.
2. Είναι σημαντικό που γνωρίζει αυτό που έχει και κατά κάποιο τρόπο αντιμετωπίζει. Σε ένα ταξίδι όμως και μάλιστα σε χώρα που δεν συγκοινωνούν τα δοχεία των κοινωνικών τους ασφαλίσεων καλό είναι να έχει «κάτι».
3. Στο ταξίδι πολλά άλλα μπορούν να συμβούν. Ατυχήματα, καθυστερήσεις πτήσεων και παραλαβές αποσκευών, κλοπές ταξιδιωτικών εγγράφων και χρημάτων.
Συμπερασματικά καλό είναι να κάνει «κάτι» "
 

John-Rebus

Member
Μηνύματα
50
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσυβηρικός
Σε ταξίδι μου πέρυσι στην Λ. Αμερική χρησιμοποιήσαμε τη Mondial και όταν τη χρειαστήκαμε απλά...ήταν απούσα. Ευτυχώς, που δεν ήμασταν σε ανάγκη. Προσωπικά με απογοήτευσε πλήρως η αντιμετώπισή τους και δεν πρόκειται να τη ξαναχρησιμοποιήσω.
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Δεν είναι πιά σε νηπιακή ηλικία. Απλά από πολλούς θεωρείται πάρεργο. Η ασφάλιση με εταιρία του εξωτερικο=΄υ θα αποδειχτεί προβληματική εάν δεν σε αποζημιώσει κάπου και θα πρέπει να λύσεις το θέμα δικαστικά, στη χώρα που εδρεύει η εταιρία που διάλεξες ...
Αυτό πιστεύεις οτι είναι το θέμα;Το θέμα είναι οτι έχω βρεί αυτή που με κάλυψε προσωπικά 5 φορές μεχρι τώρα και 3 φορές φίλους μου.
Μας κάλυψε συνολικά για

1) Έξοδα ξενοδοχείου, διατροφής και μετακίνησης, όταν μας εγκατέληψε αεροπική εταιρία.
2) Ιατρικό και (προσοχη εδώ) οδοντοιατρικό συμβάν.
3) Σχισμένες βαλίτσες με το χαρτί μόνο της αεροπορικής και χωρίς να πουν δευτερη κουβέντα.
4) Κλοπή σακιδίου, με απόδειξη μόνο ένα χαρτί από την αστυνομία και μάλιστα στα Πολωνικά που τους το έστειλα αμετάφραστο.

Όλα αυτά με λιγότερο από 20 ευρώ το άτομο και με μηδέν κόπο Όχι σαν την Ελληνική ασφάλεια του αυτοκινήτου μου που για να πάρω τα λεφτα μου ετρεχα σαν τον Θανάσση Βεγγο .

Γιαυτό και απο το 2005 φίλε μου προτιμώ την www.1travelinsurance.com και ας βρίσκεται στου διαόλου τη μάνα.

Το θέμα δεν είναι αν θα τρέχω στα δικαστήρια σε άλλη χώρα να βρω το δίκιο μου αλλά με ένα email να κανω τη δουλειά μου.

Υ.Γ. 2 χρόνια δούλευα σε ασφάλειες ζωής στην Ελλάδα και έχω κόψει μέχρι και το δικό μου συμβόλαιο.
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
109
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
Αυτό πιστεύεις οτι είναι το θέμα;Το θέμα είναι οτι έχω βρεί αυτή που με κάλυψε προσωπικά 5 φορές μεχρι τώρα και 3 φορές φίλους μου.
Iατρικό και (προσοχη εδώ) οδοντοιατρικό συμβάν.
3) Σχισμένες βαλίτσες με το χαρτί μόνο της αεροπορικής και χωρίς να πουν δευτερη κουβέντα.
4) Κλοπή σακιδίου, με απόδειξη μόνο ένα χαρτί από την αστυνομία και μάλιστα στα Πολωνικά που τους το έστειλα αμετάφραστο.

Όλα αυτά με λιγότερο από 20 ευρώ το άτομο και με μηδέν κόπο.... Όχι σαν την Ελληνική ασφάλεια του αυτοκινήτου μου που για να πάρω τα λεφτα μου ετρεχα σαν τον Θανάσση Βεγγο .


Το θέμα δεν είναι αν θα τρέχω στα δικαστήρια σε άλλη χώρα να βρω το δίκιο μου αλλά με ένα email να κανω τη δουλειά μου.

Υ.Γ. 2 χρόνια δούλευα σε ασφάλειες ζωής στην Ελλάδα και έχω κόψει μέχρι και το δικό μου συμβόλαιο.
Αγαπητέ Greeklad,
Σέβομαι τις απόψεις και τα βιώματα σου. Εξ αντικειμένου αυτά οδηγούν όλους μας και στις επόμενες επιλογές μας - έτσι δεν είναι ;;

Μέσα από το formum αυτό δεν κάνουμε ανταλλάσσοντας τις εμπειρίες και τις γνώσεις μας; Έτσι πλουτίζουμε όλοι.
Δεν είναι κακό να επισημανθεί το ενδεχόμενο της διένεξης... Όταν τα πράγματα είναι καλά δεν ασχολούμαστε πιό πέρα.. Η αξιοπιστία ενός πάροχου υπηρεσιών (σε ασφάλειες και σε όποιο άλλο τομέα θέλεις, δοκιμάζονται καθημερινά). Κάτι που βρίσκαμε άριστο μέχρι χθες, δεν μπορείς να αποκλείσεις οτι αύριο θα σκαρτέψει.
Για τα οδοντιατρικά κάλυψη δίνεται και από πολλές εταιρίες χωρίς μερικές φορές να προβάλλεται ιδιαίτερα. πχ η Bupa δίνει έμφαση. Άλλες απλά πληρώνουν το περιστατικό (Mondial κτλ).

Και στην ελλάδα οι εταιρίες με τα καλύτερα προϊόντα ταξιδιωτικής ασφάλισης είναι θυγατρικές ξένων πολυεθνικών. Δεν είναι λίγο άδικο να να τις ιδοπεδώνεις συγκρίνοντας τες με τον βραχνά της ασφάλισης αυτοκινήτου;; Αν έτρεχες σαν το Θανάση οι λόγοι μπορεί να είναι πολλοί (από την εταιρία, τους άλλους εμπλεκόμενους κτλ). Στο κάτω - κάτω της γραφής οι ασφαλίσεις αυτοκινήτων είναι εκείνες που θεωρούνται ως η κυριότερη πηγή προβλημάτων. Η άλλη πηγή είναι η κακοδιαχείρηση...

Το οτι έκοψες και τα δικά σου συμβόλαια δείχνει το μέτρο της απογοήτευσης σου. Στην εταιρία που δούλευες, και στο τρόπο που μπήκες στο χώρο. Όντως δεν είναι εύκολο επάγελμα και δεν κάνει για όλους.

Ερώτηση: Πότε σκοπεύεις να πας στη Τοσκάνη;; (Είναι η 2η πατρίδα μου...)

Γεια χαρά
 

γιουλα

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Εγώ χρησιμοποιώ σε όλα μου τα ταξίδια την 1travelinsurance με έδρα την Αμερική. Είναι οικονομική και έχει όλες τις παραπάνω καλύψεις εκτός των extreme sports. Η σελίδα τους ειναι

http://www.1travelinsurance.com/home_travel_insurance.asp

Χρειάστηκε μια φορά να την χρησιμοποιήσω και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Ήμουν Κρακοβία και λόγω πυκνής ομίχλης ακυρώθηκε η πτήση μου και η Skyeurope δεν μπορούσε να με καλύψει γιατί δεν είναι ΙΑΤΑ και γιατί η πτήση ακυρώθηκε λόγω ανωτέρας βίας. Ήταν Παρασκευή η επόμενη πτήση τους ήταν Τρίτη και απλά θα με μετέφεραν στην επόμενη πτήση τους. Αυτό σήμαινε 3 μέρες επιπλέον στην Κρακοβία χωρίς κράτηση ξενοδοχείου. Κάλεσα το 24ωρο emergency της ασφαλιστικής μου και σε 2 λεπτά, όσο χρειάστηκε δηλαδή ο υπάλληλος να βρεί το συμβόλαιο μου, μου είπε ότι θα με κάλυπταν με ημερήσια έξοδα 100 δολλαρίων, αυτό δηλαδή που είχα αγοράσει.

Βρήκα ένα ωραιότατο 4άστερο ξενοδοχείο με ημιδιατροφή στα 90 δολλάρια το βράδυ και το πέρασα στη VISA μου για να έχω και απόδειξη. Στο email μου βρήκα μια φόρμα για το claim και αφού το συμπλήρωσα σκανάρισα αποδείξεις ξενοδοχείου, φαγητών και ταξί για το αεροδρόμιο και τους τα έστειλα. Την επόμενη μέρα έλαβα email που με ενημέρωνε ότι τα παρέλαβαν και ότι σε 15 μέρες θα είχα τα χρήματα στο λογαριασμό τραπέζης που είχα δηλώσει. Σε 15 μέρες έλαβα ένα άλλο email που με ενημέρωναν για την κατάθεση και 2 μέρες μετά τα λεφτά ήταν στο λογαριασμό μου χωρίς καμιά περικοπή και μάλιστα με προπληρωμένα από αυτούς όλων των τραπεζικών εξόδων για το έμβασμα. Τέλος καλό όλα καλά. Ίσως τελικά καλύτερα που ακυρώθηκε εκείνη η πτήση μια που χάρηκα 3 μέρες λιακάδας στην πανέμορφη αυτή πόλη και επισκεύτηκα και το Auschwitz που τόσο πολύ ήθελα αλλά που ο αρχικός χρόνος του ταξιδιού μου δεν το είχε επιτρέψει.
παρα πολυ ενδιεφερον! αληθεια ειναι οτι στην ελλαδα δεν υπαρχει καθολου ενδιαφερον. εμενα μου ρωτησα μου ειπαν να κανω ασφαλεια ζωης!!!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
γνωρίζει κάποιο μέλος αν η ταξιδιωτική ασφάλεια καλύπτει την περίπτωση ανεργίας;
ας κάνω μια υπόθεση εργασίας:
πριν 2 μήνες εχω κλεισει και προπληρώσει 3 αεροπορικά εισιτήρια, 2 σιδηροδρομικά, 4 διαφορετικά ξενοδοχεία για τις καλοκαιρινές μου διακοπές.
μου ανακοινώνουν όμως σημερα στην δουλεια οτι με απολύουν.

η επικληση ως σοβαρου λόγου ματαίωσης του ταξιδιού η ανεργία γίνεται δεκτή απο τις ασφαλιστικές εταιρίες που ειδικεύονται στον τομέα των ταξιδιών;

αν εχω αγοράσει καποια ταξιδιωτική ασφάλεια, μπορώ να ματαιώσω το ταξίδι αυτό και να μου επιστραφούν τα χρήματα που εχω δαπανήσει;:roll:
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
109
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
Ανεργία & Ταξιδιωτική Ασφάλιση

Με αφορμή του post του thanosth σχετικά με την πολιτική των ακυρωτικών και την ανεργεία.
Οι καλύψεις όλων των εταιρίων σε εκυρωτικά ταξιδιού άπτονται της υγείας μας εάν υποστεί "κάτι" είτε από τραυματισμό (δηλ ατύχημα) είτε από ασθένεια.
Και στο παρελθόν έχουμε "ξαναπιάσει" αυτό το θέμα. Οι ασφαλιστικές καλύπτουν κινδύνους "μετρήσιμους" ώστε να υπολογίζουν τα ασφάλιστρα τους.
Υπάρχουν προγράμματα που καλύπτουν τον κίνδυνο της ανεργείας στη ζωή μας και συνδιάζονυαι με συνταξιδοτικά προγράμματα - όχι με ταξιδιωτικά.
Από κεί και πέρα:
Α) Εάν η απόλυση γίνεται από τη μία στιγμή στην άλλη υπάρχουν προεκτάσεις για τις οποίες δεν έχω προσωπική πείρα.
Β) Μπορεί κάποιος να "παλέψει" για τη μή επιβολή των ακυρωτικών κατ ευθείαν με τις εταιρίες /ξενιοδοχεία -εφ όσον θέλουν να δείξουν και αυτοί κάποιο ανθρώπινο πρόσωπο

Δεν είναι από τις πιό ευχάριστες καταστάσεις που μπορεί να ζήσει κάποιος
..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.994
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom