Ταξιδιωτική ασφάλεια

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπερα σε ολους. Το καλοκαιρι θα παω για ενα μηνα interrail στην Ευρωπη. Σε περιπτωση ατυχηματος καλυπτομαι απο το γεγονος οτι ταξιδευω σε χωρες τις Ευρωπαικης Ενωσης η χρειαζεται να κανω ιδιωτικη ασφαλιση?
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Καλησπερα σε ολους. Το καλοκαιρι θα παω για ενα μηνα interrail στην Ευρωπη. Σε περιπτωση ατυχηματος καλυπτομαι απο το γεγονος οτι ταξιδευω σε χωρες τις Ευρωπαικης Ενωσης η χρειαζεται να κανω ιδιωτικη ασφαλιση?
Καλησπέρα Γιώργο. Αν έχεις δημόσια ασφάλιση στην Ελλάδα, πρέπει να πας στον φορέα σου και να ζητήσεις να σου εκδόσουνε την Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας (ΕΚΑΑ). Σε καλύπτει σε περίπτωση που αρρωστήσεις ή σου συμβεί ατύχημα σε κάποια χώρα της Ε.Ε. Δεν ξέρω αν σε καλύπτει και κατά τη διάρκεια του ταξιδιού (εννοώ εντός μεταφορικού μέσου). Διάβασε και μόνος σου το ακόλουθο link:

http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=559&langId=el
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
H Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας σε καλύπτει μόνο γι' αυτό το οποίο το λέει και στο όνομά της: για ασθένεια
 

fsarigian

Member
Μηνύματα
27
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
JAPAN
Ταξίδι-Όνειρο
Patagonia
Καλησπέρα σας,

Εγώ σε πρόσφατο ταξίδι μου στην Ινδία για 20μέρες έκανα ταξιδιωτική ασφάλεια με κόστος 38€ και τις παρακάτω καλύψεις:

Έξοδα νοσηλείας εκτός χώρας μόνιμης
διαμονής Μέχρι ευρώ6.000
Υγειονομική μεταφορά του ασφαλισμένου -

Έξοδα μετακίνησης του ασφαλισμένου
εξαιτίας πρόωρης διακοπής του ταξιδιού του -
Ιατρικές Συμβουλές και πληροφορίες
Συντονιστικού Κέντρου -
Αποζημίωση για κλοπή αποσκευής Μέχρι ευρώ300
Έξοδα λόγω καθυστέρησης της πτήσης -
Έξοδα λόγω καθυστερημένης άφιξης των
αποσκευών
Για καθυστέρηση πάνω από 4 ώρες μέχρι
ευρώ200

Έξοδα ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης
εκτός νοσοκομείου Μέχρι ευρώ500
-
Έξοδα διαμονής και επικοινωνίας του
Ασφαλισμένου εξαιτίας απώλειας των
ταξιδιωτικών του εγγράφων
Μέχρι ευρώ100
Κάλυψη Προσωπικής Αστικής Ευθύνης
έναντι τρίτων -
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα σας,

Εγώ σε πρόσφατο ταξίδι μου στην Ινδία για 20μέρες έκανα ταξιδιωτική ασφάλεια με κόστος 38€ και τις παρακάτω καλύψεις:

Έξοδα νοσηλείας εκτός χώρας μόνιμης
διαμονής Μέχρι ευρώ6.000
Υγειονομική μεταφορά του ασφαλισμένου -

Έξοδα μετακίνησης του ασφαλισμένου
εξαιτίας πρόωρης διακοπής του ταξιδιού του -
Ιατρικές Συμβουλές και πληροφορίες
Συντονιστικού Κέντρου -
Αποζημίωση για κλοπή αποσκευής Μέχρι ευρώ300
Έξοδα λόγω καθυστέρησης της πτήσης -
Έξοδα λόγω καθυστερημένης άφιξης των
αποσκευών
Για καθυστέρηση πάνω από 4 ώρες μέχρι
ευρώ200

Έξοδα ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης
εκτός νοσοκομείου Μέχρι ευρώ500
-
Έξοδα διαμονής και επικοινωνίας του
Ασφαλισμένου εξαιτίας απώλειας των
ταξιδιωτικών του εγγράφων
Μέχρι ευρώ100
Κάλυψη Προσωπικής Αστικής Ευθύνης
έναντι τρίτων -
Θα μου επιτρεψεις να πω οτι ολοι στη θεωρια καλοι ειναι. Πραγματικα χρησιμη ειναι μονο η εμπειρία κ οχι η θεωρια. Η δικη μου, πολυ μικρη μεν αλλα πραγματικη δε, με διδαξε 3 κανονες για την ασφαλεια, στα αγγλικα για συντομια...:
1. Cashless
2. No out of the pocket
3. Big brand
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.280
Καλησπέρα σας,

Εγώ σε πρόσφατο ταξίδι μου στην Ινδία για 20μέρες έκανα ταξιδιωτική ασφάλεια με κόστος 38€ και τις παρακάτω καλύψεις:

Έξοδα νοσηλείας εκτός χώρας μόνιμης
διαμονής Μέχρι ευρώ6.000
Υγειονομική μεταφορά του ασφαλισμένου -

Έξοδα μετακίνησης του ασφαλισμένου
εξαιτίας πρόωρης διακοπής του ταξιδιού του -
Ιατρικές Συμβουλές και πληροφορίες
Συντονιστικού Κέντρου -
Αποζημίωση για κλοπή αποσκευής Μέχρι ευρώ300
Έξοδα λόγω καθυστέρησης της πτήσης -
Έξοδα λόγω καθυστερημένης άφιξης των
αποσκευών
Για καθυστέρηση πάνω από 4 ώρες μέχρι
ευρώ200

Έξοδα ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης
εκτός νοσοκομείου Μέχρι ευρώ500
-
Έξοδα διαμονής και επικοινωνίας του
Ασφαλισμένου εξαιτίας απώλειας των
ταξιδιωτικών του εγγράφων
Μέχρι ευρώ100
Κάλυψη Προσωπικής Αστικής Ευθύνης
έναντι τρίτων -
Και το όνομα αυτής;Για να την αξιολογήσουμε...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Καλησπερα σε ολους. Το καλοκαιρι θα παω για ενα μηνα interrail στην Ευρωπη. Σε περιπτωση ατυχηματος καλυπτομαι απο το γεγονος οτι ταξιδευω σε χωρες τις Ευρωπαικης Ενωσης η χρειαζεται να κανω ιδιωτικη ασφαλιση?
η Ευρωπαικη καρτα σε καλυπτει σε ολα τα κρατικα νοσηλευτικα ιδρυματα χωρων μελων ευρωπαικης ενωσης και για ατυχημα και για ασθενεια. και μονο αυτα..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
η Ευρωπαικη καρτα σε καλυπτει σε ολα τα κρατικα νοσηλευτικα ιδρυματα χωρων μελων ευρωπαικης ενωσης και για ατυχημα και για ασθενεια. και μονο αυτα..
Παρτο αλλιως...καλυπτει φυσικα και τοκετο (που δεν ειναι ούτε ατυχημα, ουτε ασθενεια...), οπως ολη την εγκυμοσυνη εννοειται, κ πολλα αλλα. Δεν καλυπτει οτι ειναι "προγραμματισμενο'. Διαβαστε το σαιτ της ΕΕ να ενημερωθειτε με ακριβεια. Επισης οχι μονο σε κρατικα οπως ειπες αλλα κ σε ιδιωτικα συμβεβλημενα. Τα εχω χρησιμοποιησει αρκετά στη γειτονα. Οτι δικαιουται ο Ιταλός πχ δικαιουται κ ο κατοχος της καρτας πλην λιγων εξαιρέσεων.
http://europa.eu/youreurope/citizen...althcare/payments-reimbursements/index_it.htm
 
Last edited:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Παρτο αλλιως...καλυπτει φυσικα και τοκετο (που δεν ειναι ούτε ατυχημα, ουτε ασθενεια...), οπως ολη την εγκυμοσυνη εννοειται, κ πολλα αλλα. Δεν καλυπτει οτι ειναι "προγραμματισμενο'. Διαβαστε το σαιτ της ΕΕ να ενημερωθειτε με ακριβεια. Επισης οχι μονο σε κρατικα οπως ειπες αλλα κ σε ιδιωτικα συμβεβλημενα. Τα εχω χρησιμοποιησει αρκετά στη γειτονα. Οτι δικαιουται ο Ιταλός πχ δικαιουται κ ο κατοχος της καρτας πλην λιγων εξαιρέσεων.
http://europa.eu/youreurope/citizen...althcare/payments-reimbursements/index_it.htm
νομιζω οτι στα ιδιωτικα συμβεβλημμενα πρεπει να υπαρχει συμμετοχη του ασθενους οπως υπαρχει και εδω?????
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
νομιζω οτι στα ιδιωτικα συμβεβλημμενα πρεπει να υπαρχει συμμετοχη του ασθενους οπως υπαρχει και εδω?????
Οχι. Μονο το τικετ, σαν το δικο μας το 5ευρο που το απορριψαμε, πλουσιοι γαρ. Οι οικονομικα αδυνατοι δεν πληρώνουν ουτε αυτο, ιδιο παντως κ σε δημοσια κ σε ιδιωτικα. Πολλα ιδιωτικα εργαστηρια, ακτινολογικα κλπ κανουν πρωτοβαθμια κ συνεργαζονται με δημοσια νοσοκομεια. Μια συνεργασια που κερδίζουν κ οι δυο. Εδω δεν θέλουμε συνεργασια κ ετσι κερδίζει μονο ο ενας...
Υπενθυμιζω μιλάμε για Ιταλια με ενα συστημα υγειας απο τα καλυτερα του πλανητη...

Se la struttura privata è riconosciuta ed accreditata dal SSN, il cittadino può usufruire di prestazioni (ambulatoriali, diagnostica, chirurgia, ecc) pagando soltanto il relativo ticket, al solito costo che sosterrebbe presso una struttura pubblica.
https://it.m.wikipedia.org/wiki/Servizio_sanitario_nazionale_(Italia)
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.423
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom