Ταξιδιωτική ασφάλεια

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Καλησπέρα και καλή χρόνια!
Ταξιδεύω τον άλλο μήνα για Ταιλανδη και είπα να ψαχτω για ασφάλεια. Η ερώτηση μου είναι πως με μια γρήγορη ματιά που έριξα σε κάποιες ασφαλιστικές (mondial,allianz) πιθανό και άλλες αναφέρουν ως "περιορισμοι στην καλυψη" τα μη οργανωμένα ταξίδια σε ενδο-ασια, ενδο-αφρικη. Με απλά λόγια εάν το ταξίδι δεν είναι "οργανωμένο" με κάποιο γκρουπ η εταιρεία τότε δε δικαιούμαι όλες τις καλύψεις;;; Εάν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει παρακαλώ.
Δεν μπορώ να σου πω πώς θ' αντιμετωπίσει η τάδε ασφαλιστική την δείνα περίπτωση που θα τύχει, ούτε αν αυτή η αντιμετώπιση θα είναι ίδια στην ίδια περίπτωση. Προφανώς η κάθε εταιρία έχει πρόβλεψη στα συμβόλαιά της για τις περισσότερες των περιπτώσεων και τη σχετική διαχείρισή τους (τυποποιημένες φόρμες, ερωτήσεις, κλπ.) και - επίσης προφανώς - ο περισσότερος κόσμος ταξιδεύει οργανωμένα.

Στην περίπτωσή μας (που αναφέρεται πιο πάνω: solo ταξίδι στην Ινδία, πόσο πιο ενδο-Ασία; ) που δεν ήταν και ό,τι πιο πιθανό μπορεί να σου τύχει (κτύπημα κυκλώνα) υπήρχε στο συμβόλαιο μόνο μια γενική παράγραφος γι αυτές τις περιπτώσεις και αφορούσε οργανωμένο ταξίδι με πρακτορείο. Ούτε κάν φόρμα αίτησης αποζημίωσης δεν υπήρχε. Αναγκάστηκα να τροποποιήσω την υπάρχουσα διαθέσιμη, να διαγράψω προ-τυπωμένες ερωτήσεις, να προσθέσω άλλα στοιχεία, κλπ. Ωστόσο, η συμπεριφορά των εκπροσώπων της εταιρίας ήταν φιλική, ανοιχτόμυαλη και με διάθεση να βοηθήσουν και όχι να δυσκολέψουν. Αυτός είναι και ο λόγος που την πρότεινα - το έδειξαν στην πράξη.

Αυτό που μπορώ να πω λοιπόν (σ'εσένα και όσους μας διαβάζουν) είναι: Διάβασε προσεκτικά τι προσφέρει η καθεμιά, δες ποιές είναι οι ανάγκες σου, τι στοιχεία φερεγγυότητας μπορείς ν'αποκομίσεις από περιπτώσεις που έτυχαν σε άλλους και κλήθηκε να τις αντιμετωπίσει η εταιρία και αποφάσισε (χωρίς - απαραίτητα - το οικονομικό να είναι το μοναδικό κριτήριο επιλογής).
 

stafos30

Member
Μηνύματα
41
Likes
98
Πραγματικά σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!
Εντελώς τυχαία με το σημερινό ψάξιμο είδα πως όλα τα εισητηρια τα έχω πληρώσει με την πιστωτική μου της Alpha Aegean η οποία χωρίς να το γνωρίζω παρέχει κάποια βασική ταξιδιωτική ασφάλεια. Επίσης είδα πως συνεργάζεται με την axa ασφαλιστική. Έχει νόημα να τους κάνω ένα τηλ. και να τους ρωτήσω εάν μπορώ συμπληρωματικά να προσθέσω έξτρα ότι υπολείπεται σε αυτά που ήδη μου προσφέρει η κάρτα μου;;;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Πραγματικά σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!
Εντελώς τυχαία με το σημερινό ψάξιμο είδα πως όλα τα εισητηρια τα έχω πληρώσει με την πιστωτική μου της Alpha Aegean η οποία χωρίς να το γνωρίζω παρέχει κάποια βασική ταξιδιωτική ασφάλεια. Επίσης είδα πως συνεργάζεται με την axa ασφαλιστική. Έχει νόημα να τους κάνω ένα τηλ. και να τους ρωτήσω εάν μπορώ συμπληρωματικά να προσθέσω έξτρα ότι υπολείπεται σε αυτά που ήδη μου προσφέρει η κάρτα μου;;;
Όχι. Αν σε καλύπτουν αυτά που προσφέρει, μένεις με αυτά. Αν δεν σου φτάνουν, κάνεις πρόσθετα. Μόνο να ξέρεις ότι σε περίπτωση επικάλυψης θα πρέπει να επιλέξεις ποιός θα σε αποζημιώσει για την συγκεκριμένη περίπτωση. Αν έχεις πάρει κάποια αποζημίωση για κάτι, ο άλλος δεν θα σε καλύψει για την ίδια περίπτωση - εκτός εάν άλλως προβλέπεται.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Εντελώς τυχαία με το σημερινό ψάξιμο είδα πως όλα τα εισητηρια τα έχω πληρώσει με την πιστωτική μου της Alpha Aegean η οποία χωρίς να το γνωρίζω παρέχει κάποια βασική ταξιδιωτική ασφάλεια. Επίσης είδα πως συνεργάζεται με την axa ασφαλιστική. Έχει νόημα να τους κάνω ένα τηλ. και να τους ρωτήσω εάν μπορώ συμπληρωματικά να προσθέσω έξτρα ότι υπολείπεται σε αυτά που ήδη μου προσφέρει η κάρτα μου;;;
Το έχουμε προσπαθήσει κι άλλοι, όπως και με την Εθνική για αντίστοιχη ασφάλεια, αλλά δε δίνουν περισσότερα στοιχεία / λεπτομέρειες και παραπέμπουν στα γραφόμενα στο site. Έχει ξαναγραφτεί (νομίζω στο παρόν topic)
 

despokkp

Member
Μηνύματα
86
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ ΟΔΙΚΩΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλημέρα έχω κλείσει τον Απρίλιο να ταξιδέψω ζευγάρι και με ένα ανήλικο παιδί για Ιαπωνία 10 μέρες σκεφτόμαστε για ταξιδιωτική ασφάλεια και περισσότερο λόγω του παιδιού . Έχετε να μου προτείνετε κάποια ή πληροφορίες για ένα τέτοιο ταξίδι με ανήλικο και ταξιδιωτική ασφάλεια. Ευχαριστω εκ των προτέρων.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Καλημέρα έχω κλείσει τον Απρίλιο να ταξιδέψω ζευγάρι και με ένα ανήλικο παιδί για Ιαπωνία 10 μέρες σκεφτόμαστε για ταξιδιωτική ασφάλεια και περισσότερο λόγω του παιδιού . Έχετε να μου προτείνετε κάποια ή πληροφορίες για ένα τέτοιο ταξίδι με ανήλικο και ταξιδιωτική ασφάλεια. Ευχαριστω εκ των προτέρων.
Στις 26 προηγούμενες σελίδες του θέματος δεν βρήκες τίποτα να σε βοηθήσει;
 

reiko

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
καλησπερα, ταξιδευω για Αμερικη σε 2 εβδομαδες, δεν ειχα σκοπο να βγαλω ταξιδιωτικη ασφαλιση αλλα με ολα αυτα σκεφτομαι να βγαλω. Προτεινετε καποια για ταξιδι στην Αμερικη? Η emirates που εχω κλεισει τα εισιτηρια προσφερει της AIG με 40 ευρω. Με καλυπτει ή προτεινετε καποια αλλη? ευχαριστω.
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
καλησπερα, ταξιδευω για Αμερικη σε 2 εβδομαδες, δεν ειχα σκοπο να βγαλω ταξιδιωτικη ασφαλιση αλλα με ολα αυτα σκεφτομαι να βγαλω. Προτεινετε καποια για ταξιδι στην Αμερικη? Η emirates που εχω κλεισει τα εισιτηρια προσφερει της AIG με 40 ευρω. Με καλυπτει ή προτεινετε καποια αλλη? ευχαριστω.
Καλή είναι και η Allianz (αν και νομιζω είνια λιγο πιο ακριβη) Τωρα βεβαια πανω κατωω ολες τα ιδια προσφερουν!
 

Panteleimon00

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που ο προορισμός δεν είναι ένας π.χ Τουρ στα Βαλκάνια τι γίνετε με την ασφάλιση,πρέπει για κάθε χώρα να κάνουμε διαφορετικό συμβόλαιο;;

Ευχαριστώ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.275
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που ο προορισμός δεν είναι ένας π.χ Τουρ στα Βαλκάνια τι γίνετε με την ασφάλιση,πρέπει για κάθε χώρα να κάνουμε διαφορετικό συμβόλαιο;;

Ευχαριστώ
Το worldnomads σε ασφαλίζει σε πολλές ταυτόχρονα και το σάιτ τους είναι πολύ εύχρηστο
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Δεν ξέρω αν γράφτηκε πιο πριν, αλλά σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος:

https://www.interamerican.gr/proionta-yphresies/idiwtes/autokinito/taksidiwtikh-asfaleia
Μίλησα πριν λίγες μέρες με μια ασφαλίστρια από εκεί.
2 εβδομάδες Σιγκαπούρη-Βιετνάμ-Ταϋλάνδη: 32€ / άτομο.
Καλύπτει 6.000€ για νοσηλεία και 500€ για εξωτερικά ιατρεία.
Και κάτι αλλά για καθυστέρηση πτήσεων κτλ.

Για ακυρωτικά πτήσεων συνολικού κόστους 1500€, η προσαύξηση είναι 130€ περίπου.
Αλλά η ακύρωση ισχύει για σοβαρή ασθένεια δική μας ή συγγενή πρώτου βαθμού.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.615
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom