ΗΠΑ Ταξιδιωτική ασφάλιση ΗΠΑ

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Καλησπέρα παιδιά. Υπάρχει καμία ασφάλεια για ΗΠΑ που να μην χρειάζεται να πληρώσεις και να στα επιστρέψουν μετά? Δλδ να έχεις κάποιον αριθμό ασφαληστηριου πχ και να καλύπτεσαι εκεί?
 

Helen28

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Καλησπερα
Θα ήθελα να μου προτείνετε μια καλή ασφάλεια για να κάνω στο παιδί μου για ΗΠΑ με υψηλή κάλυψη γιατί γνωρίζετε ποσό τραγικά ακριβά είναι τα νοσοκομεία εκεί .
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία

Roadrunner

Member
Μηνύματα
60
Likes
15
Καλημέρα σε όλους ! Ενδιαφέρομαι να κλείσω ταξιδιωτική ασφάλεια για υγειονομικούς λόγους κυρίως στις ΗΠΑ . Με ενδιαφέρει κυρίως να καλύπτει το ποσό η εταιρία στο νοσοκομείο εκ των προτέρων .Βρήκα αυτήν εδώ … την έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Ξέρει πως δουλεύει; Καθώς και μια δεύτερη πάντα από insubury
 

Attachments

razkal

Member
Μηνύματα
23
Likes
21
Καλημέρα σε όλους ! Ενδιαφέρομαι να κλείσω ταξιδιωτική ασφάλεια για υγειονομικούς λόγους κυρίως στις ΗΠΑ . Με ενδιαφέρει κυρίως να καλύπτει το ποσό η εταιρία στο νοσοκομείο εκ των προτέρων .Βρήκα αυτήν εδώ … την έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Ξέρει πως δουλεύει; Καθώς και μια δεύτερη πάντα από insubury
κι εγω στην ιδια αναζητηση ειμαι, συγκρινω τις 4 πρωτες του insubuy και καταληγω στην beacon (που δεν ειναι "best seller" στο insubuy).
 

Christos235

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Γεια χαρα.
Να ρωτήσω για ασφάλιση υγείας θα προτιμούσατε μια ελληνική εταιρεία π.χ. σαν την anytime που εχει χαμηλή καλυψη (γύρω στα 20.000 ευρω) με 35 ευρώ ή θα πηγαίνατε σε καποια αμερικανικη που εχει ας πουμε καλυψη 50.000 και ειναι στα 20 ευρω ή και λιγοτερο.
Λογικα καποιος θα διάλεγε την αμερικανικη αλλα σκεφτομουν αν συμβει κατι ισως ειναι καλυτερα η επικοινωνια να γινει με Ελλαδα αντι να παλευεις να καταλαβεις τι θα σου λενε οι αλλοι;
(δεν εννοω απο αποψη κατανοησης αγγλικων)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Γεια χαρα.
Να ρωτήσω για ασφάλιση υγείας θα προτιμούσατε μια ελληνική εταιρεία π.χ. σαν την anytime που εχει χαμηλή καλυψη (γύρω στα 20.000 ευρω) με 35 ευρώ ή θα πηγαίνατε σε καποια αμερικανικη που εχει ας πουμε καλυψη 50.000 και ειναι στα 20 ευρω ή και λιγοτερο.
Λογικα καποιος θα διάλεγε την αμερικανικη αλλα σκεφτομουν αν συμβει κατι ισως ειναι καλυτερα η επικοινωνια να γινει με Ελλαδα αντι να παλευεις να καταλαβεις τι θα σου λενε οι αλλοι;
(δεν εννοω απο αποψη κατανοησης αγγλικων)
Και τα 2 ποσά κάλυψης είναι πάρα πολύ μικρά για ΗΠΑ, δες κατι (αρκετά) πιο υψηλό.

Για παράδειγμα, είχα πάρει σε μια από τις επισκέψεις μου στις ΗΠΑ πακέτο της Atlas America, μέσω της ιστοσελίδας Insubuy, που είχε καλυψη 2.000.000$. (Για διάρκεια περίπου 2 μήνες η τιμή ήταν 200$).

Δεν έχω εμπειρία κάποιου claim, δεν έχω χρησιμοποιήσει δηλαδή ποτέ κάποια από τις ασφάλειες που έχω κάνει, αλλά οι συγκεκριμένοι ήταν πολύ αμεσοι στην επικοινωνία κι εξυπηρετικοί, όταν χρειάστηκε ν αλλάξω πχ τη διάρκεια της ασφάλειας. Και γενικά δε θα επέλεγα με βάση αν είναι Ελληνική ή Αμερικανικη η εταιρία, αλλά με το τι προσφέρει, σε τι τιμή και μέσω ποιων διαδικασιών. Και νομίζω κερδίζουν οι Αμερικανικές στο ζύγι.
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
@Christos235 : Καλες και αχρειαστες να'ναι! Αν και πελατης σε εταιρικο της anytime, τα €20,000 ειναι στραγαλια που λενε στο χωριο μου. Το επιχειρημα οτι μιλανε Ελληνικα δεν με καλυπτει σαν εγω κειτομαι αναισθητος σε κανα φορειο του ER εξωτερικου γιατι η χρονοχρεωση/χρεωση υπηρεσιων τρεχει σαν το καντραν της αντλιας βενζινης στις ΗΠΑ. Ο καθενας αποφασιζει αναλογα. Και που θα βρεις ακρη στο ζωρε σου να μιλησεις με την Ευλαμπια στο call center/γραμμη υγειας της Ιντεραμερικαν η με τον Χανς στο αντιστοιχο call center μιας Mondial η Heymondo που μπορει να'ναι στα γραφεια της teleperformance στα Χανια η στα αντιστοιχα καποιας αλλης πχ στην Κροατια ακομη και Ινδια! Η HeyMondo (πληροφοριακα στο τελ. ταξιδι στην Αμερικη, αυτην ειχα) εχει και app για το τηλεφωνο σου και διερωταμαι σαν εισαι μονος σε καταστολη σαν το ατυχο τον Ισπανο τις προαλλες στο φαραγγι ποιος θα επικοινωνησει με το app σαν εισαι ολομοναχος στην ICU;
 
Last edited:

Aunt Lia

Member
Μηνύματα
17
Likes
27
κι εγω στην ιδια αναζητηση ειμαι, συγκρινω τις 4 πρωτες του insubuy και καταληγω στην beacon (που δεν ειναι "best seller" στο insubuy).
Καλησπέρα! Και εγώ θα πετάξω τώρα το Μάρτη για νέα Υόρκη και το μόνο που έχει μείνει είναι η ασφάλεια. Έβλεπα και εγω κάποια από αυτές; τελικά ποια επιλέξατε; γενικά ήταν εύκολη διαδικασία; δεν παίζει να είναι τίποτα σκαμ έτσι;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα! Και εγώ θα πετάξω τώρα το Μάρτη για νέα Υόρκη και το μόνο που έχει μείνει είναι η ασφάλεια. Έβλεπα και εγω κάποια από αυτές; τελικά ποια επιλέξατε; γενικά ήταν εύκολη διαδικασία; δεν παίζει να είναι τίποτα σκαμ έτσι;
Υπάρχουν και στην Ελλάδα ταξιδιωτικές ασφάλειες με πακέτα για όλα τα βαλάντια, μπορείς να τσεκάρεις. Μια τέτοια είχα επιλέξει κι εγώ (anytime) που ευτυχώς αποδείχτηκε αχρείαστη.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.076
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Παιδιά, το θέμα είναι όχι μόνο να είναι αχρείαστη, αλλά αν τη χρειαστείς να μη πληρώσεις τίποτα ή ελάχιστα από το αστρονομικό ποσό που θα σου ζητήσουν εκεί, αλλά να τα πληρώσει απευθείας εκεί η ασφαλιστική σου... Όχι να πρέπει να πληρώσεις από τη τσέπη σου και μετά να σε αποζημιώσει (και καλά) η ασφαλιστική... Τρέχα γύρευε.. Κ αν έχεις τα λεφτά... Είναι λίγο πολύπλοκο το θέμα με τις ΗΠΑ
 

Aunt Lia

Member
Μηνύματα
17
Likes
27
Υπάρχουν και στην Ελλάδα ταξιδιωτικές ασφάλειες με πακέτα για όλα τα βαλάντια, μπορείς να τσεκάρεις. Μια τέτοια είχα επιλέξει κι εγώ (anytime) που ευτυχώς αποδείχτηκε αχρείαστη.
Μολις τσέκαρα και εγω την anytime. Θεωρουμε τα 20000 για εξοδα νοσηλειας ειναι κομπλε ή να παμε full on στα 50000? :xalara:
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.556
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom