Ταξιδιωτικη Λιστα TOP 10

MarieAries

Member
Μηνύματα
214
Likes
1.462
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
Εγώ είχα κάποτε μια λίστα που άλλαζε συνέχεια, μέχρι που βαρέθηκα και δεν ξανα ασχολήθηκα με λίστες.
Τα τελευταία χρόνια με έχει πιάσει μια μανία με τις χώρες της βόρειας και δυτικής Αφρικής, ξεκίνησε κάποια στιγμη ένα πλάνο, αλλά σταμάτησε λόγω κόβιντ. Οι χώρες αυτές είναι πάνω από 10, οπότε δε χρειάζεται να τις αναφέρω καν.

Μια παλιά λίστα με τυχαία σειρά και τι έχει φύγει ✅ :
- Κένυα ✅
- Νεπάλ - Everest Base Camp ✅
- Κολομβία ✅
- Μαρόκο ✅
- Μαυριτανία ✅
- Πακιστάν ✅
- Ουζμπεκιστάν
- Μάλι (το προσπάθησα από Μαυριτανία, αλλά τα χερσαία ήταν απαγορευμένα)
- Υεμένη
- Σ.Λεόνε, Λιβερία, κλπ μέχρι Καμερούν
 
Μηνύματα
109
Likes
602
Ποιες χώρες θέλετε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να επισκεφτείτε πριν φύγετε απο τούτο τον μάταιο κόσμο. Και γιατί!

1} Αντάρτικα!! Αν καταφέρω να φτάσω στα ήντα{ή 50 ή 60} θα προσπαθήσω να πάω κρουαζιέρα εκεί και να φιλήσω αν μου το επιτρέψουν εναν πιγκουίνο .Όνειρο ζωής για μένα. Οτι πραγματικά θέλω το έχω πετύχει. Απλά μου έμεινε η Ανταρτική. Εύχομαι να μην μου μείνει ονείρωξη.

υποπερίπτωση είναι και η Γροιλανδία. Σχετικά εύκολο να πραγματοποιηθεί αν θελήσω αλλά δεν μπορεί να συκριθεί νομίζω με την Ανταρτική.

2} Πεζοπορία στο Νεπάλ και συγκεκριμένα στα Αναπούρνα ,Εδώ θα πρέπει να βιαστώ. ;Oσο περνάει ο καιρός θα μου είναι δύσκολο το 7 ήμερο trekking εκεί.

3}Αιθιοπία . Εφόσον πέρασα πολύ καλά Κένυα/Τανζανία έστω αρκετά μικρότερος σε αυτές τις δύο τότε θα είναι ακόμα καλύτερη η βόλτα στην Αιθιοπία. Αρκεί να μην έχουμε κάνα εμφύλιο. Είμαι και ολίγο ........γκαντέμης .
Το πάλεψα το τρίτο εφέτος απλά λόγω κόστους,χρόνου κ.α αποφάσισα αντι Αιθιοπία να πάω Μαρόκο.
Τα παραπάνω τρία παραμένουν ανεκπλήρωτες επιθυμίες.
Οχι τόσο τρελά απλά μου φαίνονται ωραίες ιδέες τα παρακάτω

4} Σουρινάμ, Γαλλική Γουιάνα και Γουιάνα{με συνδυασμό Καραβαϊκή! {λίγη εμμονή η όλη φάση}

5}Περού και Ισημερινός {κυρίως Γκαλαμπάγος}
Σχεδόν όλοι λένε/γράφουν τα καλύτερα. Στην τοπ πεντάδα το Περού. Αλλά όταν ακούς πολλά κεράσια λέω κράτα μικρό καλάθι. Έχω πάντως καλή άποψη για την κουζίνα του Περού. Ανερχόμενη δύναμη εκεί.

6} Βόρειο Πακιστάν μετά μέσω Κάσγκαρ να πάω στο μυθικό Κυργιστάν!

7] Βόρεια Σουηδία {ή βόρεια Φιλανδία} για το Σέλας.

8) Ισλανδία και Ρωσία/Λευκορωσία που είναι οι μόνες απο Ευρώπη που δεν έχω επισκεφτεί.
Βέβαια πρώτα θα πάω ξανά Ουκρανία.

9}Νότια Ανατολική Ασία για 6 μήνες με 1 χρόνο.{Βιρμανία ,Βόρεια Ταυλάνδη, Λάος Καμπότζη, Βιετνάμ Φιλιππίνες , Ταϊβάν , Μαλαισία)

10) Απο Κάιρο {ή Τζιμπουτί} μέσα σε 6 μήνες ή 1 χρόνο να φτάσω Κέιπ Τάουν.

Αυτά.
 

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.236
Ταξίδι-Όνειρο
Venezuela
Δεν είχα σκεφθεί ποτέ να κάνω bucket list ή κάτι παρόμοιο, αλλά μου αρέσει το θέμα και θα καταγράψω τις σκέψεις μου για να δω μετά από καιρό πόσο έχουν αλλάξει αυτά που θέλω να δω, τι είδα και έκανα και κατά πόσο εκπλήρωσα κάποια όνειρα μου. Θα βάλω και σειρά προτεραιότητας όμως για να το κάνω πιο γκράντε.

1. Βραζιλία | Τα τελευταία χρόνια αποτελεί τον νο1 προορισμό για μένα, δεν ξέρω πως μου τη βάρεσε αλλά ξεκίνησα μαθήματα πορτογαλικών, βλέπω φουλ βραζιλιάνικες σειρές, παρακολουθώ πολύ έντονα Brasileirao, διαβάζω για τα πολιτικοκοινωνικά της χώρας σε καθημερινή βάση, εξάδες Guarana Antarctica βρίσκονται μόνιμα στο ψυγείο μου. Πιστεύω ότι είναι υποτιμημένος προορισμός καθώς έχει πολλά να προσφέρει αλλά η συντριπτική πλειοψηφία επικεντρώνεται σε 2-3 συγκεκριμένα μέρη. Ευελπιστώ να είναι το επόμενο ταξίδι μου, κάνω κάποια σχέδια για φέτος του στυλ να πετάξω για τα βόρεια της χώρας αρχές Οκτώβρη με στόχο να γυρίσω όσο περισσότερο μπορώ και να είμαι στο Ρίο μέσα Νοέμβρη για τον τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες που συμπίπτει με τα γενέθλια μου, ίδωμεν. Είναι επίσης η νο1 χώρα που θα ήθελα να ζήσω κάποια στιγμή εάν ξενιτευτώ, καθώς πιστεύω ότι ο συνδυασμός κλίμα-κόσμος-κουλτούρα είναι άχαστος.

2. Βενεζουέλα | Όλοι όσοι την επισκέφθηκαν τα τελευταία χρόνια αναφέρονται στη δυσκολία του εγχειρήματος, τους κινδύνους και όλα τα σχετικά. Ο αγαπητός GoDimitris πολύ πρόσφατα έκανε ταξιδιωτικό ραπόρτο και ανέφερε μεταξύ άλλων για ανυπαρξία τουριστών, δεκάδες ελέγχους κι ελάχιστες υποδομές. Τους περασμένους μήνες, αναζήτησα και γνώρισα κάποιους Έλληνες ομογενείς που έζησαν δεκαετίες στη χώρα και πλέον γύρισαν πίσω, άκουσα πολλές ιστορίες και η επιθυμία μου να γνωρίσω αυτόν τον τόπο έγινε πολύ πιο έντονη, γνωρίζοντας βέβαια ότι μιλάμε για διαφορετικές χρονικές περιόδους. Στο μυαλό μου την έχω ως μία απίστευτα όμορφη και εξαιρετικά ενδιαφέρουσα χώρα, όταν ακούω το όνομα της χώρας ευφραίνεται η ψυχή μου, δεν με πειράζει αν πάω και καταρριφθούν πολλά μέσα μου, αρκεί να τα έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια.

3. Καμπότζη | Η ύπαρξη πολλών ναών και η σύγχρονη τραγική ιστορία της χώρας με είχαν κάνει πριν τρία χρόνια να ψαχτώ για τη χώρα, είχα έτοιμο το σχέδιο, είχα απλώσει χάρτες πυξίδες και τα συναφή, αλλά για τους δικούς μου λόγους αποφάσισα να φύγω για σεζόν και τα σχέδια μπήκαν στο ντουλάπι. Ξανά μανά σεζόν, ελληνικά στρατά, άλλες προσωπικές περιπέτειες, ακόμα στο ντουλάπι τα σχέδια, αλλά το νιώθω έντονα ότι σύντομα θα καταφέρω να πάω.

4. Περού | Τι να πω τώρα εγώ για το Περού.. Συγκεντρώνει πάρα πολλά από τα ενδιαφέροντα μου, απίστευτη ποικιλία και εναλλαγή τοπίων, τόνους ιστορία, πιστεύω ότι και να πάω, θα συνεχίσει να είναι στην κορυφή και θα θέλω να ξαναπάω. Κι αν δεν με βγάλει ο δρόμος προς τα κει για τα αρχαία, τα βουνά ή τα σεβίτσε, θα βρω αφορμή να αναζητήσω την Stephanie Cayo στο Πάμε Πακέτο Περού να της πω πως είναι ο έρωτας της ζωής μου κι ότι είχα άλλα όνειρα για μας τους δυό.

5. Μεξικό | Η κλίση μου προς Λατινική Αμερική νομίζω είναι εμφανής, άλλη μία χώρα που με ελκύει έντονα και πιστεύω ότι έχει άπειρα πράγματα για να δεις και να θαυμάσεις. Επίσης όσους Μεξικάνους έχω γνωρίσει, μου άφησαν όλοι εξαιρετικές εντυπώσεις. Πιστεύω θα μου αρέσει πάρα πάρα πάρα πολύ σα χώρα.

6. Ινδία | Χωρίς πολλά πολλά, ταξίδι-σταθμός από κάθε άποψη.

7. Ινδονησία | Στο μυαλό την έχω ως "έχει τα πάντα και συμφέρει" προορισμό, που ποτέ δε θα πλήξεις, πάντα θα έχεις πράγματα να κάνεις και μέρη να δεις, είναι τεράστια και με πολλές διαφορές από μέρος σε μέρος το οποίο με εξιτάρει αρκετά. Σίγουρα με ένα ταξίδι δε ξεμπερδεύεις, αλλά ας γίνει η αρχή και βλέπουμε.

8. Αίγυπτος | Απίστευτο ενδιαφέρον πολιτισμικά, ιστορικά & αρχαιολογικά, θέλω πάρα πολύ να την επισκεφθώ από όταν ήμουν παιδάκι. Είναι και κοντά μας, οικονομικά πιστεύω προσιτό ταξίδι, ίσως ξεκινήσουν σχέδια στο άμεσο μέλλον.

9. Ισλανδία | Έχω επισκεφθεί ήδη δύο φορές τη χωρά αλλά έκατσα μόνο στο νότιο κομμάτι σχετικά. Το μάτι απλά δε χορταίνει, τα τοπία είναι απίστευτα και φαντάζομαι ότι προς τα βόρεια θα είναι ακόμα πιο συγκλονιστικό το σκηνικό. Η οδήγηση όσο έχει φως είναι σκέτη απόλαυση. Υπάρχει η σκέψη να πάω να μείνω για 2-3 μήνες μέσω του Erasmus for Young Entrepreneurs μιας και έχω ήδη την επαφή που θα με δεχθεί, αλλά δυσκολεύομαι να πάρω την απόφαση γιατί δεν θα είναι γιόλο τουρισμός αλλά το μεγαλύτερο διάστημα θα είναι στο Ρέικιαβικ, ίδωμεν.

10. Ιράν | Έχει πολλά από αυτά που μου αρέσουν, με εξιτάρει πολύ ως προορισμός, είναι κάτι το διαφορετικό, από όσο έχω διαβάσει οι ντόπιοι είναι όλα τα λεφτά. Σίγουρα από τα ταξίδια που θα ήθελα να κάνω σύντομα.

Αυτά τα ολίγα! Καλή διάθεση και αισιοδοξία να έχουμε κι όλα γίνονται!
 

ManEf23

Member
Μηνύματα
23
Likes
173
Το αφήνω αυτό εδώ - θα σας απαντήσω σε 6-7 χρόνια απο τώρα (υγεία να έχουμε) τι θα εχω καταφέρει. Μέσα στο 2023, θα έχω κάνει σίγουρα 3 - ίσως και 4 :p

1. Ισλανδία
2. Ιράν
3. Ιορδανία
4. Ιρλανδία
5. Ιαπωνία
6. Σκωτία
7. Περού
8. Κένυα
9. Αργεντινή
10. Αυστρία (Βιέννη κυρίως περίοδο Χριστουγέννων). Όσο περίεργο και να ακούγεται δεν εχω πάει και είναι εύκολο ταξίδι. Το βάζω στην λίστα γιατί εδώ και 3-4 χρόνια όλο πάω, και όλο κάτι γίνεται.
 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.472
Likes
7.935
Το αφήνω αυτό εδώ - θα σας απαντήσω σε 6-7 χρόνια απο τώρα (υγεία να έχουμε) τι θα εχω καταφέρει. Μέσα στο 2013, θα έχω κάνει σίγουρα 3 - ίσως και 4 :p

1. Ισλανδία
2. Ιράν
3. Ιορδανία
4. Ιρλανδία
5. Ιαπωνία
6. Σκωτία
7. Περού
8. Κένυα
9. Αργεντινή
10. Αυστρία (Βιέννη κυρίως περίοδο Χριστουγέννων). Όσο περίεργο και να ακούγεται δεν εχω πάει και είναι εύκολο ταξίδι. Το βάζω στην λίστα γιατί εδώ και 3-4 χρόνια όλο πάω, και όλο κάτι γίνεται.
Το καλυτερο ειναι οτι εχεις στοχο να ταξιδεψεις και στον χρονο 😜😂
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Το πάλεψα το τρίτο εφέτος απλά λόγω κόστους,χρόνου κ.α αποφάσισα αντι Αιθιοπία να πάω Μαρόκο.
Τα παραπάνω τρία παραμένουν ανεκπλήρωτες επιθυμίες.
Οχι τόσο τρελά απλά μου φαίνονται ωραίες ιδέες τα παρακάτω

4} Σουρινάμ, Γαλλική Γουιάνα και Γουιάνα{με συνδυασμό Καραβαϊκή! {λίγη εμμονή η όλη φάση}

5}Περού και Ισημερινός {κυρίως Γκαλαμπάγος}
Σχεδόν όλοι λένε/γράφουν τα καλύτερα. Στην τοπ πεντάδα το Περού. Αλλά όταν ακούς πολλά κεράσια λέω κράτα μικρό καλάθι. Έχω πάντως καλή άποψη για την κουζίνα του Περού. Ανερχόμενη δύναμη εκεί.

6} Βόρειο Πακιστάν μετά μέσω Κάσγκαρ να πάω στο μυθικό Κυργιστάν!

7] Βόρεια Σουηδία {ή βόρεια Φιλανδία} για το Σέλας.

8) Ισλανδία και Ρωσία/Λευκορωσία που είναι οι μόνες απο Ευρώπη που δεν έχω επισκεφτεί.
Βέβαια πρώτα θα πάω ξανά Ουκρανία.

9}Νότια Ανατολική Ασία για 6 μήνες με 1 χρόνο.{Βιρμανία ,Βόρεια Ταυλάνδη, Λάος Καμπότζη, Βιετνάμ Φιλιππίνες , Ταϊβάν , Μαλαισία)

10) Απο Κάιρο {ή Τζιμπουτί} μέσα σε 6 μήνες ή 1 χρόνο να φτάσω Κέιπ Τάουν.

Αυτά.
Σου ευχομαι να πας σε όλα τα ανωτερω.
Για Περού κράτα μεγάλο καλάθι. Εχει παρα πολλα κεράσια!
Οσο για την κουζίνα του ειναι χρόνια φημισμένη παγκόσμια. Εμείς αργησαμε να το πάρουμε είδηση.
 
Last edited:

Konstantinb

Member
Μηνύματα
223
Likes
947
Από τη στιγμή που έχω πάει Κούβα και Αργεντινή, άντε και Ισλανδία δεν έχω καμία λίστα καλώς ή και κακώς. Ιαπωνία στα κοντά, αλλά και πάλι η προσωπική μου επιθυμία είναι να ψάχνω εισιτήρια, να ψάχνω και να ξαναψαχνω. Την τοποθεσία θα την βρούμε κάπου εκεί στο ψάξιμο.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Με τον καιρό βγήκανε κάποιες χώρες απο τη λίστα που ποτέ δεν ποσταρα βέβαια οπότε ας γράψω κιεγω κάποιες επιθυμίες.. Ινδονησια δεν βαζω γιατι καλα να ειμαστε φεύγουμε οσονούπως.. Χωρίς σειρά προτεραιότητας λοιπον

1) Island hopping DIY σε ολα τα μικροτερα νησια της Καραϊβικής, '' παίρνοντας'' το χρονο μου βέβαια χωρίς να πρέπει να παιζω bingo με τους παππούδες σε καποιο κρουαζιεροπλοιο.
2)Πακιστάν off the beaten path .. Κυρίως για να δω πως ειναι να σε ακολουθούν ανα πασα στιγμή 2 άτομα της μυστικής υπηρεσίας της χώρας αλλα επίσης γιατι τη θεωρώ απιστευτα ιδιαιτερη χώρα
3)Γυρος της Ισλανδιας με camper van και μπανιο μια φορα στις 3 μέρες για να μας βγει οικονομικα
4)Να μεινω επιτέλους στο Casa del Telegrafista στη LaHiguera της Βολιβίας γιατι τελευταία φορα τους στησαμε αλλα και για να βαδισουμε στα χνάρια του Τσε..
5)Υπερσιβηρικος 7 - 8 μέρες χωρίς στασεις Μοσχα έως Βαλδιβοστοκ πιο πολυ γιατι θελω να κοιμηθώ και να ξεκουραστω κάποια στιγμή σε κααααποιο ταξίδι..
6)Να χρειαστεί η και όχι να χρησιμοποιησω αντιοφικο ορο κάνοντας camping σε καποια ερημο της Αυστραλιας. Μου έχει καρφωθεί απο μικρός γιατι εκανε camping o τεραστιος Ντιρκ Νοβιτσκι εκεί ..
7)Κορέα μετά από τόσες χαμένες ωρες στο Netflix βλεποντας τα διασημα Korean dramas. Ανοιξε και η JSA πρόσφατα οπότε ειναι ευκαιρία να δούμε που χαριεντιζονταν ο Kim με τον Ντόναλντ Τραμπ
8)Θα ηθελα να νοικιάσω μια καλυβα Βόρειο Καναδα η Αλάσκα σε φθινόπωρινο-χειμερινή περίοδο(Πάλη με αρκούδα προαιρετική )
9)Κουρδιστάν και στις τέσσερις χώρες που εκτείνεται σε ενα ταξιδι
10)Νήσος Σοκοτρα της Υεμένης αλλα και Μανχάταν της ερήμου. Εχω διαβασει οτι αν στηθείς έξω απο την πρεσβεια της Υεμένης στο Καιρο σε λυπούνται και κάποια στιγμή σου βγάζουν βίζα για να πας χωρίς πρακτορείο..

Αυτά εν ολίγοις. Υγειες και κάποια θα τα κάνουμε..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.σε ολα τα μικροτερα νησια της Καραϊβικής, '' παίρνοντας'' το χρονο μου βέβαια
2.χωρίς να πρέπει να παιζω bingo με τους παππούδες σε καποιο κρουαζιεροπλοιο.
1. χασιμο χρονου κ χρηματος. πηγαινε ειρηνικο στο οριτζιναλ σταφ που λενε στο χωριο μου.
2. αστικος μυθος. μονο buraco παιζουμε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Με τον καιρό βγήκανε κάποιες χώρες απο τη λίστα που ποτέ δεν ποσταρα βέβαια οπότε ας γράψω κιεγω κάποιες επιθυμίες.. Ινδονησια δεν βαζω γιατι καλα να ειμαστε φεύγουμε οσονούπως.. Χωρίς σειρά προτεραιότητας λοιπον

1) Island hopping DIY σε ολα τα μικροτερα νησια της Καραϊβικής, '' παίρνοντας'' το χρονο μου βέβαια χωρίς να πρέπει να παιζω bingo με τους παππούδες σε καποιο κρουαζιεροπλοιο.
2)Πακιστάν off the beaten path .. Κυρίως για να δω πως ειναι να σε ακολουθούν ανα πασα στιγμή 2 άτομα της μυστικής υπηρεσίας της χώρας αλλα επίσης γιατι τη θεωρώ απιστευτα ιδιαιτερη χώρα
3)Γυρος της Ισλανδιας με camper van και μπανιο μια φορα στις 3 μέρες για να μας βγει οικονομικα
4)Να μεινω επιτέλους στο Casa del Telegrafista στη LaHiguera της Βολιβίας γιατι τελευταία φορα τους στησαμε αλλα και για να βαδισουμε στα χνάρια του Τσε..
5)Υπερσιβηρικος 7 - 8 μέρες χωρίς στασεις Μοσχα έως Βαλδιβοστοκ πιο πολυ γιατι θελω να κοιμηθώ και να ξεκουραστω κάποια στιγμή σε κααααποιο ταξίδι..
6)Να χρειαστεί η και όχι να χρησιμοποιησω αντιοφικο ορο κάνοντας camping σε καποια ερημο της Αυστραλιας. Μου έχει καρφωθεί απο μικρός γιατι εκανε camping o τεραστιος Ντιρκ Νοβιτσκι εκεί ..
7)Κορέα μετά από τόσες χαμένες ωρες στο Netflix βλεποντας τα διασημα Korean dramas. Ανοιξε και η JSA πρόσφατα οπότε ειναι ευκαιρία να δούμε που χαριεντιζονταν ο Kim με τον Ντόναλντ Τραμπ
8)Θα ηθελα να νοικιάσω μια καλυβα Βόρειο Καναδα η Αλάσκα σε φθινόπωρινο-χειμερινή περίοδο(Πάλη με αρκούδα προαιρετική )
9)Κουρδιστάν και στις τέσσερις χώρες που εκτείνεται σε ενα ταξιδι
10)Νήσος Σοκοτρα της Υεμένης αλλα και Μανχάταν της ερήμου. Εχω διαβασει οτι αν στηθείς έξω απο την πρεσβεια της Υεμένης στο Καιρο σε λυπούνται και κάποια στιγμή σου βγάζουν βίζα για να πας χωρίς πρακτορείο..

Αυτά εν ολίγοις. Υγειες και κάποια θα τα κάνουμε..
Αν κρατησεις τα λεφτα του υπνου στον Υπερσιβηρικο, θα μπορειτε να κανετε μπανιο καθε μερα στην Ισλανδια :p
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom