Ταξιδιωτικη Λιστα TOP 10

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Πες το ρε συ και με κοψοχολιασες.
Πηγαιντε καπου με 5κ και βαλε το 1κ σε αποταμιευτικο προγραμμα σπουδων, λεει η μαμα. Θα με θυμηθεις σε μερικα χρονια, ποιο iphone.
Προφανως κ γινεται κ αυτο. Το παιδι εχει παντα προτεραιοτητα.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Εγώ συνεχώς αναβάλλω ταξίδια που έχω ψηλά στη λίστα (από τα πιο εύκολα εφαρμόσιμα κ κοντινά) για λόγους ψυχολογίας κ συγκεκριμένα επειδή νιώθω ένα απίστευτο overload πληροφορίας για τα μέρη που με ενδιαφέρουν τόσο πολύ που παθαίνω burnout κατά τη διαδικασία στησίματος κ απλώς τα παρατάω κ κανονίζω κάτι άλλο που δεν το έχω τόσο ψηλά στη λίστα.
Ναι κ αυτο συμβαινει. Στο ενδιαμεσο επισης με τοσο ψαξε-ψαξε ειναι κ λιγο σα να πηγα. Σα να το απομυθοποιω. Πραγμα το οποιο δε συμβαινει στα αληθεια και μετα απο κανα εξαμηνο παλι κατι ψαχνω και παλι το αφηνω.
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Αυτο που λετε για το ψαξιμο εν μερει ισχυει ,εχω τοσο ενθουσιασμο και βλεπω φωτο ,βιντεος στο youtube που οταν παω νιωθω οικεια.Οκ ενταξει ειναι αλλιως να το δεις απο κοντα δεν λεω αλλα και παλι,το εχεις λιγο απομυθοποιησει και νιωθω ενα ολιγον dejavu.
Παραδειγμα η κοπελα μου δεν ψαχνει τιποτα περα απο το πολυ βασικα χαρακτηριστικα αξιοθεατα (προφανως αν παμε Παρισι θα ξερει οτι υπαρχει και ενας Αιφελ) ,ολα τα αλλα ειναι μια εκπληξη μπροστα της και ο ενθουσιασμος ειναι μεγαλυτερος οταν ξαφνικα βλεπει μια τεραστια πλατεια ξαφνικα καθως εχει αφησει ολο το προγραμματισμο σε μενα και που θα παμε ,που θα παμε σημερα και τι θα δουμε και το απολαμβανει καλυτερα.Βεβαια ομως σε μια παρεα καποιος πρεπει να αναλαβει και τον προγραμματισμο του ταξιδιου και λογω ταξιδιωτικης μουρλας και μεγαλυτερης εμπειριας το αναλαμβανω εγω και με μεγαλη χαρα κιολας.
Ωρες ωρες θα ηθελα να το απολαμβανα λιγο πιο χαλαρα
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
???
Αυτο που λετε για το ψαξιμο εν μερει ισχυει ,εχω τοσο ενθουσιασμο και βλεπω φωτο ,βιντεος στο youtube που οταν παω νιωθω οικεια.Οκ ενταξει ειναι αλλιως να το δεις απο κοντα δεν λεω αλλα και παλι,το εχεις λιγο απομυθοποιησει και νιωθω ενα ολιγον dejavu.
Παραδειγμα η κοπελα μου δεν ψαχνει τιποτα περα απο το πολυ βασικα χαρακτηριστικα αξιοθεατα (προφανως αν παμε Παρισι θα ξερει οτι υπαρχει και ενας Αιφελ) ,ολα τα αλλα ειναι μια εκπληξη μπροστα της και ο ενθουσιασμος ειναι μεγαλυτερος οταν ξαφνικα βλεπει μια τεραστια πλατεια ξαφνικα καθως εχει αφησει ολο το προγραμματισμο σε μενα και που θα παμε ,που θα παμε σημερα και τι θα δουμε και το απολαμβανει καλυτερα.Βεβαια ομως σε μια παρεα καποιος πρεπει να αναλαβει και τον προγραμματισμο του ταξιδιου και λογω ταξιδιωτικης μουρλας και μεγαλυτερης εμπειριας το αναλαμβανω εγω και με μεγαλη χαρα κιολας.
Ωρες ωρες θα ηθελα να το απολαμβανα λιγο πιο χαλαρα
Σε νιώθω φίλε!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Σας εχει συμβει εσκεμμενα να μη δινετε προτεραιοτητα σε ενα ταξιδι που βρισκεται πολυ ψηλα στις επιθυμιες σας, το "ονειρεμενο σας",και να βρισκετε μεσα σας συνεχως δικαιολογιες για να το αναβαλλετε;
Ειμαι καλα γιατρε;;;
Ναι,αμέ. Κ πάω 4η-5η....15η φορά στα ίδια.... 🤔 Ειδικά αν είναι πιο κοντά κ πιο φτηνά...
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Εγω πιο παλια παθαινα και το αλλο.Επελεγα ενα προορισμο και μετα δεν ημουν σιγουρος αν τελικα ηθελα εκει και καποιες φορες ψιλομετανοιωνα,ειδικα αν ο προορισμος δεν ηταν και τοσο δημοφιλης.Επισης πχ εκλεινα ενα νησι και σκεφτομουνα εχει ωραιες παραλιες αλλα μετρια χωρα,αλλο ενα καλοκαιρι πχ που δεν πηγα Μηλο που ελεγα τοσο καιρο.Φυσικα αυτο πλεον το χω ξεπερασει .Ποτε ομως δεν μετανοιωσα για ταξιδι οταν γυρισα και ειναι παντα ενα συν σε εμπειρια και οτι περασα ομορφα.
Επισης επειδη επιλεγα οτι εναλλακτικο υπηρχε τωρα προσπαθω να πηγαινω και σε πιο mainstream κλασσικους προορισμους γιατι οκ να πας Ρουμανια,Ιρλανδια,Μπρατισλαβα και Λιχτενσταιν αλλα οκ δεν γινεται να μην εχω παει Βερολινο,Αμστερνταμ ,Λονδινο
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.906
Εγω πιο παλια παθαινα και το αλλο.Επελεγα ενα προορισμο και μετα δεν ημουν σιγουρος αν τελικα ηθελα εκει και καποιες φορες ψιλομετανοιωνα,ειδικα αν ο προορισμος δεν ηταν και τοσο δημοφιλης.Επισης πχ εκλεινα ενα νησι και σκεφτομουνα εχει ωραιες παραλιες αλλα μετρια χωρα,αλλο ενα καλοκαιρι πχ που δεν πηγα Μηλο που ελεγα τοσο καιρο.Φυσικα αυτο πλεον το χω ξεπερασει .Ποτε ομως δεν μετανοιωσα για ταξιδι οταν γυρισα και ειναι παντα ενα συν σε εμπειρια και οτι περασα ομορφα.
Επισης επειδη επιλεγα οτι εναλλακτικο υπηρχε τωρα προσπαθω να πηγαινω και σε πιο mainstream κλασσικους προορισμους γιατι οκ να πας Ρουμανια,Ιρλανδια,Μπρατισλαβα και Λιχτενσταιν αλλα οκ δεν γινεται να μην εχω παει Βερολινο,Αμστερνταμ ,Λονδινο
Το επαθα μετα τις δυσκολιες των ακυρωσεων της πανδημιας. 2 ταξιδια κλεισμενα τις ιδιες ημερομηνιες, και τα δυο αρκετα ψηλα στη λιστα, στο τελος επιλεγω το ενα ενω και τα δυο μου κανουν κλικ αρκετα αλλα οχι να καιγομαι κιολας.
Πρεπει να το κοψω σιγα σιγα, γιατι πεταω φτηνα ευτυχως εισιτηρια. Κατι που δεν με χαλαει πολυ αφου εξοικονομω 4ψηφιο νουμερο σε ευρω απο μιλια, αλλα εχει μεινει τραυμα απο ακυρωσεις 1 μηνα πριν ενω ειναι πολυ σφιχτες οι ημερομηνιες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Διαβάζω πολύ ευχάριστα όσα συζητάτε, αν και η κουβέντα έχει ξεφύγει λίγο εκτός θέματος αλλά δε πειράζει, στο ίδιο πλαίσιο κινούμαστε έτσι κι αλλιώς.
Η απάντηση είναι μία κατά τη γνώμη μου: Ο χρόνος είναι τώρα. Ποτέ δε ξέρεις πως θα σου τα φέρει η ζωή και τι θα μπορείς να κάνεις η όχι. Όσο πιο πολύ το ψάχνεις, τόσο πιο πολύ μπερδεύεσαι, και μιλάω όντας στην ίδια κατάσταση με τα περισσότερα ζητήματα της ζωής μου.
Στα ταξίδια όμως δε πρέπει να ισχύει αυτό, βρήκες την ευκαιρία την τσίμπησες, αύριο δε θα υπάρχει. Χωρίς πολλή σκέψη το «τσούζεις» αρκεί βέβαια να μη τα στερείσαι από άλλα σημαντικότερα της ζωής σου, αυτό είναι το μόνο που πρέπει να σκέφτεσαι.

ψαχνοντας να εισαι τη τελεια ψυχολογια,με τις καλυτερες συνθηκες και με την τελεια παρεα
Αυτό μπορεί να μην υπάρξει και ποτέ, ο συνδυασμός όλων ή ακομα και να υπάρξει να μη βγει το τέλειο ταξίδι. Συμβόλαιο με την επιτυχία δεν έχει κανένας!
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
214
Likes
1.462
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
Σας εχει συμβει εσκεμμενα να μη δινετε προτεραιοτητα σε ενα ταξιδι που βρισκεται πολυ ψηλα στις επιθυμιες σας, το "ονειρεμενο σας",και να βρισκετε μεσα σας συνεχως δικαιολογιες για να το αναβαλλετε;
Ειμαι καλα γιατρε;;;
Ποτέ, μόνο εάν έχει αυξηθεί το budget για διάφορους λόγους, όπως πχ το ταξίδι που είχα σχεδιάσει στη Δ.Αφρική προ κόβιντ και το πάγωσα για λίγο.

Εάν κάποιος έχει προτεραιότητα στη ζωή του τα ταξίδια, δεν αναβάλλει χωρίς σοβαρό λόγο (οικονομικό και θέματα υγείας).
Δεν υπάρχουν άλλες δικαιολογίες για μένα :lol:
 

Kalliopi27

Member
Μηνύματα
49
Likes
116
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις-Περού
Αφήνω λοιπόν κι εγώ το δικό μου TOP10 και θα προσπαθήσω να το βάλω με σειρά προτεραιότητας (όσο είναι εφικτό..)

10. Εσθονία
9. Κροατία
8. Κούβα
7. Ηνωμένες Πολιτείες
6. Πολωνία
5. Γαλλία
4. Ιαπωνία
3. Σουηδία
2. Περού
1. Ισλανδία

Στις περισσότερες χώρες με ενδιαφέρουν συγκεκριμένες πόλεις η πρωτεύουσες να επισκεφτώ, πχ Γαλλία- Παρίσι, Πολωνία-Κρακοβία, Σουηδία-Στοκχόλμη, ενώ ας πούμε στην Ιαπωνία για παράδειγμα δε θα ήθελα τόσο να επισκεφτώ το Τόκιο αλλά την επαρχία και στο Περού αν μπορέσω εκτός απ' το κλασικό Μάτσου-Πίτσου να καταφέρω να δώ όσα περισσότερα πράγματα μπορώ απ' την ιδιαίτερη αυτή χώρα.
 

Papamix

Member
Μηνύματα
9
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Romania
Ταξίδι-Όνειρο
Rwanda
Ιδού και το δικό μου με μια ποικιλία απ' όλα :

- Νορβηγια
- Βιετναμ
- Σρι Λανκα
- Ιραν
- Βορεια Κορεα
- Βολιβια
- Κολομβία
- Περου
- Ρουαντα
- Μποτσουανα
 

Kalliopi27

Member
Μηνύματα
49
Likes
116
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις-Περού
Δεν ξέρω αν επιτρέπεται από τη διαχείριση αλλά καθώς το τελευταίο διάστημα βρίσκομαι σε ταξιδιωτικό.. οίστρο όσον αφορά την αναζήτηση προορισμών, θα ήθελα να αλλάξω τη λίστα μου με την ανάλογη βέβαια αιτιολόγηση..
Στο νούμερο 3 της λίστας μπαίνει ασυζητητί η Ρουμανία και συγκεκριμένα τα Καρπάθια Όρη και οι γύρω περιοχές. Σε αυτό το φόρουμ χρωστάω την "ανακάλυψη" αυτής της πραγματικά υπέροχης χώρας. Ένας λόγος επίσης να το αιτιολογήσω περισσότερο είναι πως ανακάλυψα ότι διοργανώνονται απ την Ελλάδα 7ημερες και 8ημερες πεζοπορίες στα καρπάθια καθώς και περιηγήσεις στα γύρω χωριά. Ως επίδοξη φυσιολάτρης και πεζοπόρος θεωρείται must προορισμός. Η Σουηδία λοιπόν απ το νούμερο 3 μπαίνει στη.. γαλαρία του αριθμού 10
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.694
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom