Ταξιδιωτικοί οδηγοί και λοιπά βοηθήματα ταξιδιών

dark_elf

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία και Η.Π.Α.
Καλησπέρα !! Ψάχνω στα κεντρικά βιβλιοπωλεία ταξιδιωτικό οδηγό της Βιέννης από National Geographic και δεν το βρίσκω πουθενά. Μόνο DK κλπ έχουν...Γνωρίζετε αν πουλάνε κάπου πλέον οδηγούς national geographic ???
 

Lara Croft!

Member
Μηνύματα
32
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΣΧΑ Ιουλιος 2013
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική & ΗΠΑ
Εχω καιρο να δω καπου. Ψαξε skroutz για εναλλακτικες ή σε κανενα βιβλιοπωλειο που πουλαει παλια βιβλια 2ο χερι. Ισως και στο ricardo που εχει αγγελιες.

Εγω παντα explorer παιρνω, εχω συνηθισει το στυλ τους και τους προτεινω ανεπιφυλακτα.
 

EnjoySilence

Member
Μηνύματα
55
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Eurotrip
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
επειδη απο μια γρηγορη ματια που εριξα στα προηγουμενα ποστς (ειναι και πολλα) δεν ειδα κατι..μηπως ξερετε καποιο βιβλιο που να χει σχεση με ταξιδια με τραινο και πιο εναλλακτικους προορισμους?
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
853
Likes
780
Καλησπερα,
Μηπως γνωριζετε καποιο site που να κανει λιγο καλυτερα αυτο που κανει το googlemaps στο myplaces? Δηλαδη να το χρησιμοποιω ως εργαλειο κατα την μελετη/προετοιμασια ενος ταξιδιου κ να σημειωνω διαφορες τοποθεσιες/πολεις/αξιοθεατα στον χαρτη και να προσθετω σχολια? Και κατοπιν να ανατρεχω εκει για να φτιαξω το itinerary. Αν υπαρχει κ αντιστοιχη εφαρμογη για smartphone ακομα καλυτερα. Ευχαριστω!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλησπερα,
Μηπως γνωριζετε καποιο site που να κανει λιγο καλυτερα αυτο που κανει το googlemaps στο myplaces? Δηλαδη να το χρησιμοποιω ως εργαλειο κατα την μελετη/προετοιμασια ενος ταξιδιου κ να σημειωνω διαφορες τοποθεσιες/πολεις/αξιοθεατα στον χαρτη και να προσθετω σχολια? Και κατοπιν να ανατρεχω εκει για να φτιαξω το itinerary. Αν υπαρχει κ αντιστοιχη εφαρμογη για smartphone ακομα καλυτερα. Ευχαριστω!
Via Michelin
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
853
Likes
780
Να διευκρινησω οτι δεν εννοουσα για οδικες διαδρομες (που νομιζω οτι το ViaMichelin ειναι πολυ καλο) αλλα για οργανωση ταξιδιου γενικοτερα. Αναζητω ενα εργαλειο οπου μπορεις να αποθηκευεις διαφορα points ωστε να τα εχεις συγκεντρωμενα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Να διευκρινησω οτι δεν εννοουσα για οδικες διαδρομες (που νομιζω οτι το ViaMichelin ειναι πολυ καλο) αλλα για οργανωση ταξιδιου γενικοτερα. Αναζητω ενα εργαλειο οπου μπορεις να αποθηκευεις διαφορα points ωστε να τα εχεις συγκεντρωμενα.
Άνοιξες λογαριασμό; Είδες τι σου προσφέρει;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.311
Likes
5.067
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δοκίμασε την εφαρμογή TripIt. Eίναι μια ηλεκτρονική ατζέντα οργάνωσης ταξιδιού στην οποία προσθέτεις ότι σχετική πληροφορία θες (εισιτήρια, διαμονή, μετακινήσεις, φαγητό, αξιοθέατα, χάρτες κτλ). Απίστευτα βολική εφαρμογή αν την έχεις σε smartphone.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
853
Likes
780
Και το tripit το χρησιμοποιω.. Θα προσπαθησω να εξηγησω με ενα παραδειγμα. Ας πουμε οτι θελω να παω στην Ισλανδια κ ξεκιναω την μελετη. Διαβαζω λοιπον τον hydronetta που λεει για εναν καταρακτη, διαβαζω μετα την isabelle που αναφερει εναν κρατηρα υφαιστειου, μετα καποιος φιλος μου λεει για ενα hot pot.. Ολα αυτα σε διαφορετικες φασεις. Τα σημειωνω λοιπον προσωρινα στο myplaces των googlemaps, προσθετω κ αντιστοιχα σχολια ή links κ αργοτερα θα μελετησω κ θα αποφασισω.. Οταν μαζεψω πολλα τετοια σημεια στον χαρτη της Ισλανδιας θα εχω μια οπτικη εικονα του χωρου κ θα καταλαβω το itinerary που θα ακολουθησω. Μπορω να κανω κ share αυτον τον χαρτη στον συνταξιδιωτη μου ο οποιος μπορει ανα πασα στιγμη να προσθεσει ενα σημειο που θεωρει ενδιαφερον. Κατα την πραγματοποιηση του ταξιδιου μπορω να εχω προσβαση σε αυτον τον χαρτη κ να δω τι εχω σημειωσει κατα καιρους. Το myplaces εχει 2 βασικα μειονεκτηματα για μενα: Δεν παιζει offline κ δεν εχω προσβαση παντα στο internet στο ταξιδι. Κ δεν παιζει με τους googlemaps του smartphone μου.

Babaduma κ North ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Ισως τωρα που εξηγησα καπως καλυτερα να μπορειτε να βοηθησετε.. Αλλιως θα πρεπει να περιμενω τον Def να το φτιαξει!!
 

road

Member
Μηνύματα
140
Likes
76
ρίξε μια ματιά και σε αυτο.
http://www.nileguide.com/
χρήσιμη ιστοσελίδα για δημιουργια του δικου σου ταξιδιωτικου οδηγου προσαρμοσμένο στις δικες σου απαιτησεις.
tips:
-το δρομολογιο υπολογίζεται με την σειρα καταταξης των placemarks/μερα. Βασική προυποθεση η σωστη ταξινόμηση και ο απιτούμενος χρόνος που σκοπεύεις να αφιερώσεις στο κάθ' ενα απο αυτά.
-δημιουργεί ταξιδιωτικό οδηγό σε μορφη pdf με πληροφοριες για κάθε αξιοθέατο, ιστορικά στοιχεία της χώρας και φυσικά το δρομολογίο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.280
Μηνύματα
886.281
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom