Ταξιδιωτικοί οδηγοί και λοιπά βοηθήματα ταξιδιών

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Οι Rough Guides δίνουν δωρεάν ένα ebook της επιλογής σας έως 26 Απριλίου (δεν υπάρχει υποχρέωση αγοράς). Εδώ οι λεπτομέρειες:
https://www.roughguides.com/article...receive-a-complimentary-ebook-of-your-choice/
Ισχύει..λειτουργεί..πήρα Κίνα ,Βιρμανία κ Μαρόκο με τρεις διαφορετικούς λογαριασμούς της οικογενειας
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Πριν καιρό, σε μια παλιά έκδοση του Lonely Planet για τα Νησιά Κουκ, είχα δει μια παραπομπή για το βιβλίο "Exploring Tropical Isles and Seas" του Frederic Martini. Το βιβλίο αυτό τελικά το πήρα από το Amazon.

Πλέον κοντεύω να τελειώσω το διάβασμά του. Σε γενικές γραμμές, εστιάζει στους μηχανισμούς που επηρεάζουν το κλίμα, στο πώς σχηματίστηκαν τα περισσότερα νησιά στους τροπικούς (από τα πρόσφατα αναδυμένα μέχρι τις ατόλες που ουσιαστικά αποτελούν το τελευταίο στάδιο) και στη ζωή γύρω από τους κοραλλιογενείς υφάλους (από τα ίδια τα κοράλλια και τα πολύχρωμα μικρά ψαράκια μέχρι τους καρχαρίες). Στην τελευταία ενότητα αναφέρει περισσότερες λεπτομέρειες και κλιματολογικά δεδομένα για μεμονωμένα νησιά. Σε όλη την έκτασή του, εστιάζει κυρίως στη Χαβάη αλλά και στα υπόλοιπα χιλιάδες μικρά νησιά του Ειρηνικού (Μικρονησία - Μελανησία - Πολυνησία). Δευτερευόντως ασχολείται και με την Καραϊβική.

Αν και το βιβλίο είναι σχετικά παλιό (έκδοση 1984) και στα Αγγλικά, διαβάζεται σχετικά εύκολα, ακόμη και από άτομα χωρίς προχωρημένες γνώσεις γεωλογίας ή βιολογίας.
 
Last edited:

themischar

Member
Μηνύματα
490
Likes
4.574
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Το Travel Bookstore προσφέρει εκπτώσεις και προσφορές για χάρτες και ταξιδιωτικούς οδηγούς :
• -30% σε όλους τους χάρτες (ΟΡΑΜΑ, εκδόσεις Νάκας ROAD),
• -25% σε όλους τους ταξιδιωτικούς οδηγούς (εκδόσεις Explorer),
• -20% σε όλους τους ξενόγλωσσους ταξιδιωτικούς οδηγούς (Lonely Planet, DK Eyewitness, Michelin κ.ά)

ΚΩΔΙΚΟΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ : offer06020
Για την εξαργύρωση της προσφοράς απαιτείται η αναφορά του κωδικού προσφοράς κατά την αγορά.
Η προσφορά ισχύει από 1-15 Ιουνίου, για αγορές στο κατάστημα & παραγγελίες μέσω τηλεφώνου ή e-mail.
Επίσης, ξενόγλωσσους ταξιδιωτικούς οδηγούς με 5€ (αφορούν τίτλους παλαιότερων εκδόσεων).​
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δωρεάν ταξιδιωτικός οδηγός από τους Rough Guides για τα 48 Μνημεία Παγκόσμιας Κληρονομιάς UNESCO της Γερμανίας. Δεν τον έχω ανοίξει αλλά λέει ότι περιλαμβάνει και διαδρομές για να χαρεί κανείς πολλά μαζί, ανάλογα με τα ενδιαφέροντά του.

Your free Rough Guide to Germany's World Heritage Sites
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Έψαχνα για οδηγό και ειδα ότι το Lonely Planet τους έχει -45% για Black Friday
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Σκέφτομαι για πρώτη φορά να αγοράσω ebook για τον προορισμό μου. Μέχρι στιγμής όλα τα ταξιδία τα έχω πραγματοποιήσει με DK βιβλία και δεν ξέρω κατά πόσο το ebook είναι βολικό για να περιπλανηθείς σε μία πόλη.

Υπάρχει κάποιος που έχει βρεθεί στην θέση μου;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.502
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σκέφτομαι για πρώτη φορά να αγοράσω ebook για τον προορισμό μου. Μέχρι στιγμής όλα τα ταξιδία τα έχω πραγματοποιήσει με DK βιβλία και δεν ξέρω κατά πόσο το ebook είναι βολικό για να περιπλανηθείς σε μία πόλη.

Υπάρχει κάποιος που έχει βρεθεί στην θέση μου;
Θέμα ανθρώπου ειναι. Εγώ ηλεκτρονικά βιβλία δεν μπορώ καθόλου, δε βρίσκω τιποτε. Άλλοι το ακριβώς αντίθετο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom