Ταξιδιωτικοί οδηγοί και λοιπά βοηθήματα ταξιδιών

D

Delmem38110

Guest
Σκέφτομαι για πρώτη φορά να αγοράσω ebook για τον προορισμό μου. Μέχρι στιγμής όλα τα ταξιδία τα έχω πραγματοποιήσει με DK βιβλία και δεν ξέρω κατά πόσο το ebook είναι βολικό για να περιπλανηθείς σε μία πόλη.

Υπάρχει κάποιος που έχει βρεθεί στην θέση μου;
εξαρτάται σε ποια συσκευή θα το χρησιμοποιήσει και ποιο λειτουργικό θα τρέχει η συσκευή (ios η android)
είναι δύσχρηστο στο βάλε βγάλε και θα πρέπει να δεις τι δυνατότητα αναζήτησης θα έχει η συσκευή και το ίδιο το e βιβλίο, για παράδειγμα αν είναι συνδεδεμένο με τους χαρτες, αν έχει αναφορές σε ιστοτόπους αν έχει αναζήτηση με λέξεις με σελίδες ......και πολλά άλλα.
επίσης το ρίσκο να κάνεις ζημιά στην ίδια τη συσκευή από το βάλε βγάλε.
και η συνεχόμενη ανάγκη για φόρτιση.
είναι όμορφο κι εύχρηστο σε e μορφή αλλά Κατά την άποψη μου το χάρτινο είναι καλύτερο.
το πετάς όπου να ναι και δεν σε νοιάζει αν πάθει ζημιά.
και βέβαια όλα αυτά σε ταμπλετ. ούτε καν συζήτηση σε ένα απλό τηλέφωνο.
γνώμη μου, προχώρησε σε αγορά και των δυο και δες ποιο θα σου ταιριάξει καλύτερα και για τα μελόντικα σου ταξίδια.
το e βιβλίο έχει άπειρες δυνατότητες αν είναι καλοφτιαγμένο...... αλλά υπάρχει και το μεγάλο αλλά.
αν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο σε ios μόνο ευχαρίστως.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Θέμα ανθρώπου ειναι. Εγώ ηλεκτρονικά βιβλία δεν μπορώ καθόλου, δε βρίσκω τιποτε.
Κι εγώ ακριβώς το ίδιο. Ειδικά επειδή συχνά διαβάζω βιβλία εκατοντάδων σελίδων, δεν έχω χειρότερο και πιο κουραστικό από το ηλεκτρονικό.
Αν ήταν για κανένα διήγημα 2-3 σελίδων μπορεί και να το συζητούσα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Σκέφτομαι για πρώτη φορά να αγοράσω ebook για τον προορισμό μου. Μέχρι στιγμής όλα τα ταξιδία τα έχω πραγματοποιήσει με DK βιβλία και δεν ξέρω κατά πόσο το ebook είναι βολικό για να περιπλανηθείς σε μία πόλη.

Υπάρχει κάποιος που έχει βρεθεί στην θέση μου;
Αν το θέλεις συνέχεια και θες κι άλλα πράγματα ανοικτά επίσης στο κινητό σου (π.χ. google maps, φωτογραφική κλπ) είναι λίγο ταλαιπωρία το switching (όπως και οι αλλαγές σελίδας στο PDF). Κατά τα άλλα, μια χαρά (γι αυτό που θες on the go, δε θα διαβάσεις κατεβατά).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Πριν 1.5 μήνα παρήγγειλα 2 οδηγούς Lonely Planet, λόγω προσφοράς στο site, έφτασαν σήμερα και με καπέλο ένα 20άρικο. Ας το έχουν υπόψη τους όσοι θέλουν να παραγγείλουν οδηγούς απευθείας από LP, λόγω Brexit προφανώς το τσάμπα πέθανε. Από bookdepository που είχα παραγγείλει το Σεμπτέμβριο δεν είχα πάντως έξτρα φόρους, δε ξέρω απο πού τα στέλνουν αλλά υποθέτω από ΕΕ.
 

themischar

Member
Μηνύματα
483
Likes
4.518
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Πριν 1.5 μήνα παρήγγειλα 2 οδηγούς Lonely Planet, λόγω προσφοράς στο site, έφτασαν σήμερα και με καπέλο ένα 20άρικο. Ας το έχουν υπόψη τους όσοι θέλουν να παραγγείλουν οδηγούς απευθείας από LP, λόγω Brexit προφανώς το τσάμπα πέθανε. Από bookdepository που είχα παραγγείλει το Σεμπτέμβριο δεν είχα πάντως έξτρα φόρους, δε ξέρω απο πού τα στέλνουν αλλά υποθέτω από ΕΕ.
Δυστυχώς συμβαίνει ! Αγαπητέ @GTS παρηγορήσου, για αγορά 48,57€ κλήθηκα να πληρώσω 39.60€ ! Το έλεος είναι πολύ-πολύ λίγο !
Η δοσοληψία γίνεται - χρεώνεται στην Ιρλανδία !
1641993019144.png

Η αποστολή του πακέτου γίνεται από ?

1641993380626.jpeg
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Εμένα η αποστολή έγινε από Σουηδία (το έγραφε ο φάκελος) αλλά προφανώς εκεί πήγε από ΗΒ εξ ου και οι δασμοί. Τέλος οι παραγγελίες από ΗΒ για μένα δυστυχώς.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Εμένα η αποστολή έγινε από Σουηδία (το έγραφε ο φάκελος) αλλά προφανώς εκεί πήγε από ΗΒ εξ ου και οι δασμοί. Τέλος οι παραγγελίες από ΗΒ για μένα δυστυχώς.
@themischar να ρωτήσω κατι γιατί μου φαινεται εξωφρενικό το ποσό εκτελωνισμού και το ΦΠΑ που πλήρωσες για τα 48 €! Τα τέλη αυτά δεν είναι αναλογικά της αξίας της αγοράς;
Το ΦΠΑ είναι 50% επί της συνολικής αξίας της αγοράς;
Τα τελη εκτελωνισμου είναι ενα στάνταρ ποσό ή υπολογίζονται σε ποσοστό επι της καθαρής αξίας της αγοράς απο το ΗΒ;
Πριν 2 χρόνια αγόρασα οδηγούς απο LP και καταλαβα οτι τώρα ειναι αποτρεπτικό!
Το ίδιο ισχύει για όλες τις αγορές μας από ΗΒ;
 

themischar

Member
Μηνύματα
483
Likes
4.518
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
@themischar να ρωτήσω κατι γιατί μου φαινεται εξωφρενικό το ποσό εκτελωνισμού και το ΦΠΑ που πλήρωσες για τα 48 €! Τα τέλη αυτά δεν είναι αναλογικά της αξίας της αγοράς;
Το ΦΠΑ είναι 50% επί της συνολικής αξίας της αγοράς;
Τα τελη εκτελωνισμου είναι ενα στάνταρ ποσό ή υπολογίζονται σε ποσοστό επι της καθαρής αξίας της αγοράς απο το ΗΒ;
@Elena2508 , το ΗΒ τελωνειακά ανήκει, πια, στις τρίτες χώρες με όλα τα επακόλουθα. Όλες οι αγορές από εκεί πλέον έχουν δασμούς. Βέβαια κάποιες εταιρείες έχουν μπει στον κόπο και περιλαμβάνουν το κόστος τελωνείου και των ταχ/κών (π.χ Amazon) οπότε γνωρίζεις εκ των προτέρων τι ακριβώς θα πληρώσεις και προχωράς ή όχι την παραγγελία.
Θέλει προσοχή το θέμα, γιατί από την άλλη υπάρχουν εταιρείες που έχουν παρακάμψει όλο το σκηνικό (third party logistics) ή έχουν δημιουργήσει αποθήκες σε χώρες της ΕΕ και εξακολουθούν να πωλούν όπως και πριν! Αλλάζει μόνο ο χρόνος παράδοσης (είναι στις 30-40 μέρες) γι’ αυτό και δε συμφωνώ με το <<τέλος, οι αγορές από ΗΒ>>.
Η LP ανακάλυψα, εκ των υστέρων, στα ψιλά γράμματα πως δεν αναλαμβάνει ευθύνη σε οτιδήποτε χρεώσεις που ενδεχομένως θα προκύψουν.
Η προσφορά, εκείνη την περίοδο, της LP συνδυαστικά με τη χρέωση του ποσού στην Ιρλανδία με έκανε να προχωρήσω χωρίς να ασχοληθώ περισσότερο και την έπαθα γιατί η αποστολή του πακέτου έγινε τελικά από το Bristol !
Έχει επανειλημμένα διαπιστωθεί πως στα τα Τελωνεία επικρατεί ένα χάος. Ναι ο ΦΠΑ για τα βιβλία δεν είναι 50%, είναι 6% + τα τέλη εκτελωνισμού (δε γνωρίζω αν είναι στάνταρ) και βέβαια γνώριζα πως θα μπορούσα να υποβάλω αίτημα κλπ αρμοδίως για να πληρώσω λιγότερα όχι όμως και καθόλου :
ΕΛΤΑ > Ιδιώτες > Αλληλογραφία & Δέματα > Εκτελωνισμός
(( Διαφωνία για τις Τελωνειακές Χρεώσεις
Σε περίπτωση που διαφωνείτε για τις τελωνειακές χρεώσεις που καλείσθε να καταβάλλετε και επιθυμείτε αυτές να επανεξεταστούν από την αρμόδια τελωνειακή Αρχή, δεν παραλαμβάνετε το αντικείμενο σας, αλλά καταθέτετε στο Κατάστημα παραλαβής αιτιολογημένη αίτηση για τον επανυπολογισμό των δασμοφορολογικών επιβαρύνσεων, συνυποβάλλοντας υποχρεωτικά όλα τα απαραίτητα αποδεικτικά παραστατικά σχετικά με τη δασμολογητέα αξία,όπως εμβάσματα πληρωμής, απόδειξη πιστωτικής κάρτας, Paypal, κλπ. Στη συνέχεια, τα ΕΛΤΑ υποβάλλουν το αίτημά σας, στο αρμόδιο Τελωνείο, όπου έγινε ο αρχικός εκτελωνισμός, για εξέταση με …))

Δεν το έκανα γιατί η ταλαιπωρία λόγω των δύσκολων ημερών που διανύουμε μαζί με το πήγαινε έλα (βρίσκομαι εκτός πόλης) θα μου ήταν ένα άλλο κόστος. Άλλοτε, ασυζητητί, θα το κυνηγούσα έως το τελευταίο λεπτό. Έτσι κατέληξα :clap: να τα αγοράσω στην αρχική τιμή τους !
Η παραπάνω αναφορά, αν και off topic, έγινε για να το έχουν κατά νου όσοι ενδεχομένως ενδιαφέρονται.
 
Last edited:

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.313
Στο προηγούμενο ποστ (#728) μια διόρθωση: σε αποθαρρύνουν (δεν ξέρω εάν είναι η σωστή λέξη ή ο σωστός χαρακτηρισμός) να κάνεις αίτηση ΔΙΟΤΙ το κόστος της αίτησης είναι €9. Αυτό με πληροφόρησαν χθες στα ΕΛΤΑ. Δηλαδή τα θύματα θα πρέπει να πληρώνουν κ'την χασούρα των ΕΛΤΑ! Παλαιότερα όταν υπήρχε το όριο των €22 ευρώ νομίζω δεν χρεωνόσουν για την αίτηση της διασάφησης!
IMG_20220117_200656 (Copy).jpg

IMG_20220117_200635 (Copy).jpg

Invoice_CI-GL909840 UP (Copy).jpg

Έτσι για να μην μακρολογώ έπεσα και'γω θύμα της 50% off της προσφοράς της Μαύρης Παρασκευής του Lonely Planet και παράγγειλα 2 οδηγούς, όχι ότι τους χρειαζόμουνα, αλλά οι εν Ελλάδι διαθέσιμες εκδόσεις ήταν οι προηγούμενες, και ήθελα ένα Μαυροπαρασκευγιάτικο δωράκι να κάνω στον εαυτό μου.
Κάποιά στιγμή αργότερα, ήρθε η απόδειξη, σε ευρώ από την Ιρλανδία, χωρίς ΦΠΑ! Και ενώ είχα πληρώσει €25.67 και υπολόγιζα τον φόρο σε € 2.79 (€1.13 τα βιβλία με 6% και 24% τα ταχυδρομικά, δλδ €1.66) + έξοδα εκτελωνισμού/διαμεσολάβησης ΕΛΤΑ, το "κουστουμάκι" μου ήλθε €16.40 και μετά από 1 ½ μήνα! Βέβαια οι ηλίθιοι έγραψαν συνολική αξία στην CN22 (τελ. δήλωση £31.48 πρπ €37.67 λανθασμένα γιατί εγώ πλήρωσα €25.67. Τρεχα γύρευε! Ήπια τον πικρό καφέ και τα πλήρωσα για να μην κάνω δώρο τους οδηγούς στο Ελληνικό δημόσιο!

Βέβαια η περιπέτεια μου όπως και των συμφορουμίτων παραπάνω πρέπει να προωθήσει κάποιος στον συνήγορο του καταναλωτή! ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ - Ανεξάρτητη Αρχή, αλλά ποιος θα βρει το δίκιο του, το Ελλαδισταν που χάνει τόσα έσοδα από τον ΦΠΑ ελπίζει να τα βγάλει από το τελωνείο μαζί και ο ΕΛΤΑ!

Και παλι φτηνά μου βγήκε. Το 2019 στο Μεξικό μου είχαν κάνει δώρο ενα πλακάκι talavera το οποίο ξέχασα πίσω. Ο φίλος μου δεν μπορούσε να μου το στείλει μέσω ταχυδρομείου που το καθεστως ήταν πολύ διαφορετικό από τωρα, άλλα επέλεξε κούριερ και κατέληξε στη Goldair. Η Goldair ήθελε πρπ (συνημμένο) €80 για να εκτελωνίσει ενα πλακάκι με τ ‘όνομα μου, χωρίς να έχει υπογιστεί η αξία του + τα ταχυδρομικά (CIF) και κάθε μέρα καθυστέρησης είχε έξτρα φύλακτρα. Περιττό ν ‘αναφέρω από το νησί Κρήτη στην Αθήνα δεν ανέβηκα για να το εκτελωνίσω μόνος μου (έξοδα διατακτικής €16 τότες) και πιθανόν το πλακάκι να έχει μείνει κάπου στο τελωνείο και ακουμπούνε τους καφέδες τους πανό, μιας που αμφιβάλω να πήγε σε πλειστηριασμό λόγω της μηδαμινής του αξίας! Και στο φινάλε ποιος να θέλει πλακάκι με τ ‘όνομα μου!
IMG-20190322-WA0002 (Copy).jpg
Yahoo Mail - RE_ [EXTERNAL] RE_ UPS Tracking_Page_1.jpg Yahoo Mail - RE_ [EXTERNAL] RE_ UPS Tracking_Page_2.jpg
Yahoo Mail - RE_ [EXTERNAL] RE_ UPS Tracking_Page_3.jpg
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Στο προηγούμενο ποστ (#728) μια διόρθωση: σε αποθαρρύνουν (δεν ξέρω εάν είναι η σωστή λέξη ή ο σωστός χαρακτηρισμός) να κάνεις αίτηση ΔΙΟΤΙ το κόστος της αίτησης είναι €9. Αυτό με πληροφόρησαν χθες στα ΕΛΤΑ. Δηλαδή τα θύματα θα πρέπει να πληρώνουν κ'την χασούρα των ΕΛΤΑ! Παλαιότερα όταν υπήρχε το όριο των €22 ευρώ νομίζω δεν χρεωνόσουν για την αίτηση της διασάφησης!
View attachment 385403
View attachment 385404

View attachment 385408
Έτσι για να μην μακρολογώ έπεσα και'γω θύμα της 50% off της προσφοράς της Μαύρης Παρασκευής του Lonely Planet και παράγγειλα 2 οδηγούς, όχι ότι τους χρειαζόμουνα, αλλά οι εν Ελλάδι διαθέσιμες εκδόσεις ήταν οι προηγούμενες, και ήθελα ένα Μαυροπαρασκευγιάτικο δωράκι να κάνω στον εαυτό μου.
Κάποιά στιγμή αργότερα, ήρθε η απόδειξη, σε ευρώ από την Ιρλανδία, χωρίς ΦΠΑ! Και ενώ είχα πληρώσει €25.67 και υπολόγιζα τον φόρο σε € 2.79 (€1.13 τα βιβλία με 6% και 24% τα ταχυδρομικά, δλδ €1.66) + έξοδα εκτελωνισμού/διαμεσολάβησης ΕΛΤΑ, το "κουστουμάκι" μου ήλθε €16.40 και μετά από 1 ½ μήνα! Βέβαια οι ηλίθιοι έγραψαν συνολική αξία στην CN22 (τελ. δήλωση £31.48 πρπ €37.67 λανθασμένα γιατί εγώ πλήρωσα €25.67. Τρεχα γύρευε! Ήπια τον πικρό καφέ και τα πλήρωσα για να μην κάνω δώρο τους οδηγούς στο Ελληνικό δημόσιο!

Βέβαια η περιπέτεια μου όπως και των συμφορουμίτων παραπάνω πρέπει να προωθήσει κάποιος στον συνήγορο του καταναλωτή! ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ - Ανεξάρτητη Αρχή, αλλά ποιος θα βρει το δίκιο του, το Ελλαδισταν που χάνει τόσα έσοδα από τον ΦΠΑ ελπίζει να τα βγάλει από το τελωνείο μαζί και ο ΕΛΤΑ!

Και παλι φτηνά μου βγήκε. Το 2019 στο Μεξικό μου είχαν κάνει δώρο ενα πλακάκι talavera το οποίο ξέχασα πίσω. Ο φίλος μου δεν μπορούσε να μου το στείλει μέσω ταχυδρομείου που το καθεστως ήταν πολύ διαφορετικό από τωρα, άλλα επέλεξε κούριερ και κατέληξε στη Goldair. Η Goldair ήθελε πρπ (συνημμένο) €80 για να εκτελωνίσει ενα πλακάκι με τ ‘όνομα μου, χωρίς να έχει υπογιστεί η αξία του + τα ταχυδρομικά (CIF) και κάθε μέρα καθυστέρησης είχε έξτρα φύλακτρα. Περιττό ν ‘αναφέρω από το νησί Κρήτη στην Αθήνα δεν ανέβηκα για να το εκτελωνίσω μόνος μου (έξοδα διατακτικής €16 τότες) και πιθανόν το πλακάκι να έχει μείνει κάπου στο τελωνείο και ακουμπούνε τους καφέδες τους πανό, μιας που αμφιβάλω να πήγε σε πλειστηριασμό λόγω της μηδαμινής του αξίας! Και στο φινάλε ποιος να θέλει πλακάκι με τ ‘όνομα μου!
View attachment 385409
View attachment 385410 View attachment 385411
View attachment 385412
Δυστυχώς η πραγματικότητα αυτή είναι και θα ζήσουμε έτσι μέχρι την επανείσοδο της ΜΒ στην ΕΕ....
Αν κανείς παραγγείλει μέσω bookdepository ας μας πει τι ισχύει σήμερα, εγώ τελευταία φορά παρήγγειλα Σεπτέμβριο και δε πλήρωσα τίποτα έξτρα.
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.313
Σε ευχαριστώ που με διαφώτισες για το bookdepository, το αναφέρει: For deliveries to EU, the prices on our website and what you pay at checkout is the final price. Any applicable local sales tax, VAT and similar taxes will depend on the tax that applies to your delivery location and any changes will be displayed in the checkout.
Δλδ οι φόροι ΦΠΑ συμπεριλαμβάνονται, πράγμα που η αποστολή εφ όσον <€150, θα έλθει ατελώς!

Βέβαια έχουν κ'παλιές εκδόσεις:
Lonely Planet Portugal : Lonely Planet : 9781786578013
Price includes VAT/import taxes for EU delivery €23.87, έκδοση 2019

PORTUGAL-12TH EDITION PB | Evripidis.gr
€22.50+2.50 μεταφορικά, έκδοση 2021.

Και οπως ελεγε και ή μανα μου «στιβανι απ'τον τοπο σου κ'ας είναι μπαλωμένο»!
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Σε ευχαριστώ που με διαφώτισες για το bookdepository, το αναφέρει: For deliveries to EU, the prices on our website and what you pay at checkout is the final price. Any applicable local sales tax, VAT and similar taxes will depend on the tax that applies to your delivery location and any changes will be displayed in the checkout.
Δλδ οι φόροι ΦΠΑ συμπεριλαμβάνονται, πράγμα που η αποστολή εφ όσον <€150, θα έλθει ατελώς!

Βέβαια έχουν κ'παλιές εκδόσεις:
Lonely Planet Portugal : Lonely Planet : 9781786578013
Price includes VAT/import taxes for EU delivery €23.87, έκδοση 2019

PORTUGAL-12TH EDITION PB | Evripidis.gr
€22.50+2.50 μεταφορικά, έκδοση 2021.

Και οπως ελεγε και ή μανα μου «στιβανι απ'τον τοπο σου κ'ας είναι μπαλωμένο»!
Ολες τις έχουν, παλιές και νέες και μάλιστα πολλές φορές οι παλιές είναι και πιο ακριβές..
Αυτό με το όριο των 150€ δε το ήξερα, τι ακριβώς είναι;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.783
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom