Ταξιδιωτικοι χαρτες και απορια

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Υποβαλλω σχετικως αφελη ερωτηση προς τους γνωστες :
Για παραδειγμα εχω παει Γερμανια στο Μοναχο και πηγαινω απο κει και στο Σαλτσμπουργκ για 1 η και για 2 μερες -ας πουμε με διανυκτερευση.
Θα τικαρω να κιτρινισει και η Αυστρια ναι η οχι?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.135
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υποβαλλω σχετικως αφελη ερωτηση προς τους γνωστες :
Για παραδειγμα εχω παει Γερμανια στο Μοναχο και πηγαινω απο κει και στο Σαλτσμπουργκ για 1 η και για 2 μερες -ας πουμε με διανυκτερευση.
Θα τικαρω να κιτρινισει και η Αυστρια ναι η οχι?
Όπως νιώθεις - δεν υπάρχει κανόνας. Οι περισσότεροι στη θέση σου θα την κιτρίνιζαν. Πάντως είναι σχετικό.
Ένας κανόνας πάντως είναι ότι αν πάμε σε ένα μέρος για να το δούμε (κι όχι απλά για να περάσουμε) τότε μπορούμε να το κιτρινίσουμε.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Όπως νιώθεις - δεν υπάρχει κανόνας. Οι περισσότεροι στη θέση σου θα την κιτρίνιζαν. Πάντως είναι σχετικό.
Ένας κανόνας πάντως είναι ότι αν πάμε σε ένα μέρος για να το δούμε (κι όχι απλά για να περάσουμε) τότε μπορούμε να το κιτρινίσουμε.
Και γω τι ιδιο με σενα πιστευω αλλα βλεπω για παραδειγμα οτι καποιος παει Ρωμη (που ειναι μονο η πρωτευουσα ) κιτρινιζει ολη η Ιταλια ..παει αλλος Μοσχα κιτρινιζει ολη η Σοβ. Εν.
Μετα με τα στοποβερ τι γινεται? Ο αλλος μενει 5 -10 ωρες Ντουμπαι και το κιτρινιζει? Και οποιοι κανουν ενα τουρ γαλλογερμανικα -ας πουμε -η ιταλοελβετικα συνορα και πανε 2 πολεις εδω και 3 εκει.Τι κανουν?
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Εννοείται πως δεν υπάρχει κανόνας, αλλά ούτε και κάποιο ιδιαίτερο νόημα κατά τη γνώμη μου.
Καθαρά προσωπικό το ζήτημα.
Όμως αν πούμε πως δεν αρκεί ενα τριήμερο στη Μόσχα για να "τικάρεις" την Ρωσία, τι θα αντιπρότεινε κάποιος;
Ποια είναι η μινιμουμ παραμονή ή πόσο θα πρέπει να περιπλανηθείς για να πεις οτι πήρα μια γευση απ αυτή την απέραντη χώρα;
Και αντίστοιχα, δεν αρκει το 17ωρο που πέρασα στο Ντουμπάι για να πώ οτι έχω την εικόνα του;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.409
Likes
14.383
Κατά την γνώμη μου οι ταξιδιωτικοί χάρτες πρέπει να θεωρούνται ενδεικτικοί και όχι απόλυτοι.Βέβαια με μια πόλη μαρκάρεται όλη η χώρα αλλά και πάλι δέν θα ήταν περίπλοκο να μαρκάρονται μόνον πόλεις?Και κάποιος πού πάει οδικά τι ακτίνα θα είχε κάθε πόλη?

Ο καθένας μας αξιολογείται απο τους άλλους απο την "δράση" του στο φόρουμ καί οχι απο χάρτες.Υπάρχουν μέλη που μάρκαραν άπειρες χώρες κάνοντας μόνον εγγραφή(χωρίς κανένα πόστ) ή μέ 2-3 πόστ μόνον.Τι αξία εχει αυτό?

Εννοείται πως δεν υπάρχει κανόνας, αλλά ούτε και κάποιο ιδιαίτερο νόημα κατά τη γνώμη μου.
Καθαρά προσωπικό το ζήτημα.
Όμως αν πούμε πως δεν αρκεί ενα τριήμερο στη Μόσχα για να "τικάρεις" την Ρωσία, τι θα αντιπρότεινε κάποιος;
Ποια είναι η μινιμουμ παραμονή ή πόσο θα πρέπει να περιπλανηθείς για να πεις οτι πήρα μια γευση απ αυτή την απέραντη χώρα;
Και αντίστοιχα, δεν αρκει το 17ωρο που πέρασα στο Ντουμπάι για να πώ οτι έχω την εικόνα του;
Τα λες πολύ καλά.Εξαρτάται απο την πόλη,πόσο έμεινες,που κινήθηκες κτλ.΄Οποτε είναι μόνον μια ένδειξη για τις προτιμήσεις του καθενός.Τίποτα παραπάνω γιά μένα για νά δίνουμε μεγάλη σημασία.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Συμφωνω μαζι σας ..το ρωτησα επειδη ηθελα να κανω "σωστα"(ας το πουμε ετσι )καποια πραγματα.Αλλα τελικα ειναι ενδεικτικο και υποκειμενικο το πραγμα ..και για να το χοντρυνω και να το τραβηξω απο τα μαλλια ..θα μπορουσε καποιος να δηλωνει ακομα και χωρες στα ψεμματα για επιδειξη ,δεν θα μπορουσε?(λεμε τωρα)
Οποτε δηλωνει ο καθενας κατα το δοκουν και ο χαρτης του αποτελει μια σχετικη ενδειξη των ταξιδιων του.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
..θα μπορουσε καποιος να δηλωνει ακομα και χωρες στα ψεμματα για επιδειξη ,δεν θα μπορουσε?
Σσσστ...
Μα αυτό κάνουμε κάποιοι εδώ μέσα.
Μόνο αν θεωρηθεί τεκμήριο φορολογίας, θα αναγκαστούμε να ανακαλέσουμε και θα γράψουμε την αλήθεια.
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Ναι αυτο που λες μπορει να συμβει αλλα νομιζω πως πρεπει να υπαρχει αμιβαια εμπιστωσυνη, δεν υπαρχει και αλλος τροπος. Τι μπορουμε να κανουμε; Να ζηταμε φωτοτυπια διαβατηριου; . Ο καθε ενας μπορει να δηλωσει οτι θελει, το ποσο αξιοπιστος ειναι το κρινουμε ολοι οι χρηστες
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ναι αυτο που λες μπορει να συμβει αλλα νομιζω πως πρεπει να υπαρχει αμιβαια εμπιστωσυνη, δεν υπαρχει και αλλος τροπος. Τι μπορουμε να κανουμε; Να ζηταμε φωτοτυπια διαβατηριου; . Ο καθε ενας μπορει να δηλωσει οτι θελει, το ποσο αξιοπιστος ειναι το κρινουμε ολοι οι χρηστες
Ετσι ειναι ..αλλα και στην τελικη δεν μας πολυνοιαζει κιολας ποιος παραφουσκωνει το χαρτη του και ποιος οχι.Αυτο που θελουμε ειναι ανταλλαγη ταξιδιωτικων αποψεων,προτασεων ,εμπειριων και βοηθεια στα ταξιδια μας ..η οποια ειναι ευπροσδεκτη και χρησιμη απ ολους.

Σσσστ...
Μα αυτό κάνουμε κάποιοι εδώ μέσα.
Μόνο αν θεωρηθεί τεκμήριο φορολογίας, θα αναγκαστούμε να ανακαλέσουμε και θα γράψουμε την αλήθεια.

Ετσι ετσι ....:D
Για να αρχισουν να πεφτουν και τα προστιμα ......:bleh::haha::haha::haha::haha:
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.409
Likes
14.383
Ναι αυτο που λες μπορει να συμβει αλλα νομιζω πως πρεπει να υπαρχει αμιβαια εμπιστωσυνη, δεν υπαρχει και αλλος τροπος. Τι μπορουμε να κανουμε; Να ζηταμε φωτοτυπια διαβατηριου; . Ο καθε ενας μπορει να δηλωσει οτι θελει, το ποσο αξιοπιστος ειναι το κρινουμε ολοι οι χρηστες
Ακριβώς,αμοιβαία εμπιστοσύνη(όσο μπορεί νά υπαρξει στό δίκτυο).Γιατί και η φωτοτυπία δέν βοηθά πλεόν σε πολλές χώρες,καθώς δεν σφραγίζονται πλεον διαβατήρια.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
ας το πιάσουμε προσωπικά: έχω μαρκάρει την Γαλλία ή την Γκάνα και είδα ελάχιστα πράγματα. Όταν πέφτουν θέματα για τις χώρες αυτές, τηρώ σιγή. Έχω ζήσει από ένα χρόνο σε κάποιες άλλες χώρες και δεν υπάρχει θέμα που πέφτει στο forum για Αλβανία, Ρουμανία ή Κύπρο και να μην χωθώ. Ας πάω λοιπόν να σβήσω αυτές τις 3 τώρα από τον χάρτη μου και να μαρκάρω όλον τον κόσμο....

Αποτέλεσμα: Οι περισσότεροι από εμάς που έχουν ασχοληθεί με το forum, ξέρουν που και σε ποιον θα βρουν ό,τι ζητήσουν.
 
Last edited by a moderator:

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Αποτέλεσμα: Οι περισσότεροι από εμάς που έχουν ασχοληθεί με το forum, ξέρουν που και σε ποιον θα βρουν ό,τι ζητήσουν.
Ετσι απλά
(και συχώρα με για τα έντονα γράμματα).
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.269
Μηνύματα
885.783
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom