Ταξιδιωτικοι χαρτες και απορια

Loca Corazon

Member
Μηνύματα
106
Likes
41
Καλησπέρα,

ευχαριστώ για την συζήτησή σας!

Τόσο καιρό αισθανόμουνα λίγο .... "κορόιδο" :haha: που λόγω της επίσκεψης μου στο Chicago (για την ακρίβεια είμαι και γεννημένη εκεί αλλά έφυγα τα πρώτα χρόνια της ζωής μου) θα μπορούσα να κοκκινήσω όλες τις ΗΠΑ αλλά δεν το έκανα! Δεν μου φαινόταν ο χάρτης μου αντιπροσωπευτικός. Όταν με το καλό επισκεφτώ κάποιες ακόμα πολιτείες (αμήν και πότε) τότε θα ξαναεξετάσω το θέμα!

'Εχετε πάντως απόλυτο δίκαιο, σημασία έχει να μοιράζεσαι τις εμπειρίες από τα ταξίδια σου (ακόμα και αν αυτά είναι μετρημένα στα δάκτυλα) με τέτοιο τρόπο ώστε να "ταξιδεύεις" τα υπόλοιπα μέλη στα μέρη που έχεις πάει και να τους παρέχεις χρήσιμες πληροφορίες.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Στο μέλλον ελπίζουμε να φτιάξουμε νέο χάρτη που να μπορείς να μαρκάρεις περιοχές ή συγκεκριμένες πόλεις ώστε να είναι πιο αντιπροσωπευτικός. :)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.528
Likes
7.845
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
kalspiros;167153................... Αποτέλεσμα: Οι περισσότεροι από εμάς που έχουν ασχοληθεί με το forum said:
..
.ετσι ακριβως...
 
Last edited by a moderator:

Johnpro

Member
Μηνύματα
130
Likes
22
φυσικα και θα την μαρκαρεις , ο αλλος παει 10 μερες σε καποιο μερος και δεν αποκομισε καμεια εμπειρια γιατι ητανε κλεισμενος σε ενα ξενοδοχειο , παρολα ταυτα ο αλλος πηγε για μια μερα ετρεξε , γυρισε , περπατισε και τελικα αποκομισε πολλαπλασιες εικονες και εμπειριες απο τον προηγουμενο νοχελικο τυπο :)
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Υποβαλλω σχετικως αφελη ερωτηση προς τους γνωστες :
Για παραδειγμα εχω παει Γερμανια στο Μοναχο και πηγαινω απο κει και στο Σαλτσμπουργκ για 1 η και για 2 μερες -ας πουμε με διανυκτερευση.
Θα τικαρω να κιτρινισει και η Αυστρια ναι η οχι?
Ρε παιδιά η πρεσβυωπία μου αρχίζει σιγά σιγά:shock: , αλλά σας το ορκίζομαι δεν έχω αχρωματοψία ουτε δυσχωροματοψια .....
Εγώ τον χάρτη μου γιατί τον βλέπω πορτοκαλί ?? :haha:

Και γω τι ιδιο με σενα πιστευω αλλα βλεπω για παραδειγμα οτι καποιος παει Ρωμη (που ειναι μονο η πρωτευουσα ) κιτρινιζει ολη η Ιταλια ..παει αλλος Μοσχα κιτρινιζει ολη η Σοβ. Εν.
Μετα με τα στοποβερ τι γινεται? Ο αλλος μενει 5 -10 ωρες Ντουμπαι και το κιτρινιζει? Και οποιοι κανουν ενα τουρ γαλλογερμανικα -ας πουμε -η ιταλοελβετικα συνορα και πανε 2 πολεις εδω και 3 εκει.Τι κανουν?
ΚLEOPATRA μου, πολλοί το σκεφθήκαμε όταν φτιάχναμε το χάρτη μας..... και γω όταν λόγω Ν.Υ. (3 βδομάδες) μάρκαρα ΗΠΑ ......γέλαγα μετά βλέποντας τον ..... :haha:

Σωστή πολύ σωστή η τοποθέτηση σου:clap:
τα φρου φρου και τα αρώματα, επιθυμητά από αρκετούς όμως :roll:

Κατά την γνώμη μου οι ταξιδιωτικοί χάρτες πρέπει να θεωρούνται ενδεικτικοί και όχι απόλυτοι......

Ο καθένας μας αξιολογείται απο τους άλλους απο την "δράση" του στο φόρουμ καί οχι απο χάρτες.Υπάρχουν μέλη που μάρκαραν άπειρες χώρες κάνοντας μόνον εγγραφή(χωρίς κανένα πόστ) ή μέ 2-3 πόστ μόνον.Τι αξία εχει αυτό?
fotast, και γω αν θυμάμαι καλά είδα το χάρτη κάποιου χωρίς μηνύματα και η σκέψη που έκανα ήταν "καλά μπήκε στο φόρουμ για να παιξει τρίλιζα?":haha:


Ομως υπάρχουν και κάποια μέλη (ΚΡΥΦΑ αστέρια), που δεν μιλάνε πολύ εδώ μέσα και αν βρεθείς σε παρεούλα και τους ακούσεις, θα μείνεις άφωνος :clap:.

Σσσστ...
Μα αυτό κάνουμε κάποιοι εδώ μέσα.
Μόνο αν θεωρηθεί τεκμήριο φορολογίας, θα αναγκαστούμε να ανακαλέσουμε και θα γράψουμε την αλήθεια.
Τα έμαθες Βαγγέλη , τα καινούργια μέτρα΄, με σκοπό την μείωση "εξαγωγής" ελληνικού χρήματος ..?

Λοιπόν όσοι έχουν ταξιδέψει σε :

1) 40 και άνω χώρες, θα κάνουν ένα ταξίδι ανά δύο χρόνια και ο μισθός αυτών θα φορολογηθεί στην υψηλότερη κλίμακα...

2) 20-39 χώρες, θα κάνουν ένα ταξίδι τον χρόνο συνολικού κόστους 1.000 ευρώ

3) 1-19 χώρες, θα κάνουν 2 ταξίδια στην Ευρώπη (εκτός Γερμανίας)

Οι λοιποί που δεν έχουν ταξιδέψει καθόλου, θα παίρνουν εκπτωτικά κουπόνια μεταφοράς, για να επισκέπτονται όλους τους παραπάνω και να ταξιδεύουν νοερά.

:haha:

ας το πιάσουμε προσωπικά: έχω μαρκάρει την Γαλλία ή την Γκάνα και είδα ελάχιστα πράγματα. Όταν πέφτουν θέματα για τις χώρες αυτές, τηρώ σιγή. Έχω ζήσει από ένα χρόνο σε κάποιες άλλες χώρες και δεν υπάρχει θέμα που πέφτει στο forum για Αλβανία, Ρουμανία ή Κύπρο και να μην χωθώ. Ας πάω λοιπόν να σβήσω αυτές τις 3 τώρα από τον χάρτη μου και να μαρκάρω όλον τον κόσμο....

Αποτέλεσμα: Οι περισσότεροι από εμάς που έχουν ασχοληθεί με το forum, ξέρουν που και σε ποιον θα βρουν ό,τι ζητήσουν.
Σπυράκο, μια χαρά τα λες. :clap:
Ομως βρε παιδί μου, πως να προλαβαίνεις να παρακολουθείς όλα τα θέματα του φόρουμ?? Υπερωρίες και ξενύχτια χρειάζεσαι :haha:

Τώρα βεβαίως βεβαίως θα μου πεις, ότι εσείς είστε παλιοί και έχετε γνωριστεί, εγώ σαν καινούργια γιατί βιάζομαι.... :haha:

Αααα και ένα τελευταίο...

Sorry, για τα πολλά μηνύματα .... απέφυγα την πολλαπλή παράθεση, γιατί μάκραινε πολύ το σεντόνι:haha:
 
Last edited by a moderator:

fotast

Member
Μηνύματα
9.409
Likes
14.383
Ρε παιδιά η πρεσβυωπία μου αρχίζει σιγά σιγά:shock: , αλλά σας το ορκίζομαι δεν έχω αχρωματοψία ουτε δυσχωροματοψια .....
Εγώ τον χάρτη μου γιατί τον βλέπω πορτοκαλί ?? :haha:

Ο χάρτης ειναι πορτοκαλί!!

Μήν ανησυχείς για την όραση σου:lol::lol:
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.409
Likes
14.383
fotast, και γω αν θυμάμαι καλά είδα το χάρτη κάποιου χωρίς μηνύματα και η σκέψη που έκανα ήταν "καλά μπήκε στο φόρουμ για να παιξει τρίλιζα?":haha:


Ομως υπάρχουν και κάποια μέλη (ΚΡΥΦΑ αστέρια), που δεν μιλάνε πολύ εδώ μέσα και αν βρεθείς σε παρεούλα και τους ακούσεις, θα μείνεις άφωνος :clap:.
Ετσι ακριβώς όπως τά λές.Οι χάρτες ειναι ενδεικτικοί.π.χ εγω έχω λίγες χώρες.γυρω στις 20 αν θυμάμαι.Αν μαρκάρω άλλες 20 και γράφω σχόλια/πληροφορίες για αυτές που αντιγράφω απο κάπου(ακόμη και απο το ιδιο το φόρουμ) θα ανέβω στην εκτίμηση κάποιου?Δεν νομίζω..

Ολα εξαρτώνται απο την ωριμότητα μας....
 

Johnpro

Member
Μηνύματα
130
Likes
22
@malysa , οκ οκ μην μας μαλωνεις πορτοκαλι ειναι ο χαρτης απλα δεν ηθελα να χαλασω το ποστ του συγγραφεα , και εγω την ιδια απορια ειχα με εσενα σχετικα με το ποσο σωστος ειναι ο χαρτης , σε 4 πολιτειες τις αμερικης εχω παει και φυσικα μαρκαρανε και την χαβαη , παντως οι διαχειριστες του σιτε ειπανε πως θα διορθωθει στο μελλον .http://www.travelstories.gr/members/malysa-4886.html
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
@malysa , οκ οκ μην μας μαλωνεις πορτοκαλι ειναι ο χαρτης απλα δεν ηθελα να χαλασω το ποστ του συγγραφεα , και εγω την ιδια απορια ειχα με εσενα σχετικα με το ποσο σωστος ειναι ο χαρτης , σε 4 πολιτειες τις αμερικης εχω παει και φυσικα μαρκαρανε και την χαβαη , παντως οι διαχειριστες του σιτε ειπανε πως θα διορθωθει στο μελλον .
Kαλέ δεν σας μαλώνω :haha:
Εσύ έχεις πάει σε 4 πολιτείες , εγώ που έχω πάει σε 1.....

Ααα και κάτι άλλο για τον Δευκαλίωνα :
Mια πολύ χρήσιμη λειτουργία θα ήταν να σηματοδοτείται ποιος χρήστης είναι "ειδικός" για να δώσει πληροφορίες για έναν προορισμό (destination expert όπως το είδα και στο tripadvisor:clap:)

Mάλιστα αν είναι και πόλη θα είναι τέλειο:shock:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.136
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
@malysa , οκ οκ μην μας μαλωνεις πορτοκαλι ειναι ο χαρτης απλα δεν ηθελα να χαλασω το ποστ του συγγραφεα , και εγω την ιδια απορια ειχα με εσενα σχετικα με το ποσο σωστος ειναι ο χαρτης , σε 4 πολιτειες τις αμερικης εχω παει και φυσικα μαρκαρανε και την χαβαη , παντως οι διαχειριστες του σιτε ειπανε πως θα διορθωθει στο μελλον .
ΟΚ, τι να κάνουμε ο χάρτης έχει χώρες κι από τη στιγμή που πήγες στις ΗΠΑ έχει ένα εννιαίο χρώμα για όλη τη χώρα. Από την άλλη, δεν υπάρχει διαφοροποίηση στο χάρτη για μια χώρα που έχεις πάει μια φορά από μια χώρα όπου έχεις κάνει 10 επισκέψεις, ή που έχεις ζήσει. Οπότε, δεν υπάρχει θέμα ακρίβειας από το χάρτη, όλοι ξέρουμε ότι είναι πολύ "γενικός" για να μας δώσει συμπεράσματα.

Αν π.χ. θέλω πληροφορίες για Ισπανία, άλλο βάρος θα δώσω σ' αυτά που θα μου πουν ο panpan, η muya ή η getxowoman που ζούν εκεί (νομίζω υπάρχει και κάποιος ακόμα στη Μαδρίτη? συγνώμη δε θυμάμαι), ή ο Yorgos που έχει ζήσει χρόνια εκεί, κι άλλο στα γραφόμενα κάποιου άλλου. Αν θέλω για Λονδίνο, θα εμπιστευτώ τα γραφόμενα του Traveller που κάθε μήνα αν έχω καταλάβει καλά είναι εκεί. Κι όμως, για όλους αυτούς, η χώρα τους είναι απλά πορτοκαλί, όπως και όλων των άλλων που πήγαν μια φορά με γκρούπ και είδαν ότι τους δείξανε. Λίγο ενασχόληση με το forum χρειάζεται, και γρήγορα ξέρεις πόσο αξιόπιστη είναι κάθε πηγή πληροφορίας. Δε χρειάζεσαι ταξιδιωτικούς χάρτες για τίποτα παραπάνω.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
........
Αν π.χ. θέλω πληροφορίες για Ισπανία, άλλο βάρος θα δώσω σ' αυτά που θα μου πουν ο panpan, η muya ή η getxowoman που ζούν εκεί (νομίζω υπάρχει και κάποιος ακόμα στη Μαδρίτη? συγνώμη δε θυμάμαι), ή ο Yorgos που έχει ζήσει χρόνια εκεί, κι άλλο στα γραφόμενα κάποιου άλλου. Αν θέλω για Λονδίνο, θα εμπιστευτώ τα γραφόμενα του Traveller που κάθε μήνα αν έχω καταλάβει καλά είναι εκεί.
Κι όμως, για όλους αυτούς, η χώρα τους είναι απλά πορτοκαλί, όπως και όλων των άλλων που πήγαν μια φορά με γκρούπ και είδαν ότι τους δείξανε.
Λίγο ενασχόληση με το forum χρειάζεται, και γρήγορα ξέρεις πόσο αξιόπιστη είναι κάθε πηγή πληροφορίας. ....
Αγαπητέ taver μια χαρά τα λες...

Απλά εσύ είσαι ήδη 1.5 χρόνο στο φόρουμ... και ας πουμε εγω σχεδόν 4 μήνες..... σιγά σιγά μαθαίνουμε ποιος παίζει καλά που....

θα μου πεις και με άνοιγμα ενός τόπικ.... όσοι πιστοί και σχετικοί ... προσέρχονται στη κουβέντα... :clap:
επιπλέον με διάβασμα των διαφόρων topics & ταξιδιωτικών ιστοριών βρίσκουμε πληροφορίες.:shock:..... Τέλος είναι και τα βολικότατα πμ....

Αnyway.....

Απλά λίστα "ειδικών" ανά προορισμό, (να ματαξαναπώ ...:haha:), θα βόλευε και αυτούς που δεν ασχολούνται πολύ στο φόρουμ (για διαφόρους λόγους) ή νέα μέλη (φυσικά αυτό είναι θέμα του Δευκαλίωνα):shock:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.269
Μηνύματα
885.805
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom