Ταξιδιωτικο Φαρμακειο

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μια και προετοιμαζομαι σιγα-σιγα για ενα μακρινο ταξιδι θα παρακαλουσα να μου πειτε, ολοι εσεις "οι ιδανικοι -και οχι αναξιοι- εραστες των μακρυσμενων ταξιδιων και των γαλαζιων ποντων"
τι φαρμακα περιλαμβανει το φαρμακειο σας.

Ξεκινω με το δικο μου:

-Immodium
- Ercefuryl
- Fenistyl αλοιφη για τσιμπηματα
- αντιβιωτικη αλοιφη για τυχον πληγες
- Betadin
- Αντιβιωτικα ευρεως φασματος
- Απλο κολυριο για τα ματια
- Παυσιπονα
-Ταμπλετες για το νερο
- Ηλεκτρολυτες
- Χανζαπλαστ, γαζες, λευκοπλαστ, ελαστικο επιδεσμο
- καποιο αντισταμινικο
- κορτιζονουχα αλοιφη για εξανθηματα κλπ

Πριν επιστρεψω συνηθως τα παραδιδω στο πλησιεστερο κεντρο υγειας.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν ξερω πως θα ακουστει αυτο που θα πω , αλλα περα απο ενα φενιστιλ και ενα γνωστο παυσιπονο , δεν παιρνω τιποτα αλλο μαζι (ακομα και σε ζουγκλες και αγριες θαλασσες:haha:). Ισως δεν ειναι σωστο , αλλα δε μπορω να σκεφτω α! να παρω κατι για το κεφαλι , για την κοιλια , για το ποδι , για το ματι , ταμπλετες για νερο , μπεταντιν μηπως χτυπησω , μην παθω διαρροια, δευτερη αλοιφη κλπ..

Φυσικα οσοι προνοουν πολυ καλα κανουν γιατι μια φορα θα σου τυχει αναγκη..Κι εμενα ομως που μια φορα μονο μου ετυχε κατι,το αντιμετωπισα πηγαινοντας σε ντοπιο φαρμακειο.

Λοιπον η ερωτηση ειναι τι παιρνουμε , κι εγω παιρνω φενιστιλ και παυσιπονο μονο :)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ερση μαλλον εχεις το ποιο πληρες φαρμακειο και ευχομαι να μην χρειαστει ποτε να το χρησιμοποιησεις.
Εγω δεν παιρνω τιποτα μαζι μου,εξαλλου τα Ταιλανδεζικα φαρμακεια ειναι παραδειγμα προς μιμηση,και πολυ φθηνοτερα.
Καλη προετοιμασια στο ταξιδι σου.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.983
Ερση μαλλον εχεις το ποιο πληρες φαρμακειο και ευχομαι να μην χρειαστει ποτε να το χρησιμοποιησεις.
Εγω δεν παιρνω τιποτα μαζι μου,εξαλλου τα Ταιλανδεζικα φαρμακεια ειναι παραδειγμα προς μιμηση,και πολυ φθηνοτερα.
Καλη προετοιμασια στο ταξιδι σου.
Άσχετο αλλά xenos να κάνω μία ερώτηση? Χρειάζεται κανένα εμβόλιο για Ταϋλάνδη? Δεν το έχω ακούσει από κανέναν και ούτε το είχα σκεφτεί ποτέ μέχρι που το είδα ως συμβουλή σε κάποιο site! Ισχύει?
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Εγώ στα ταξίδια έχω πάντα μαζί μου τραυμαπλάστ, Immodium και Depon (όχι αναβράζοντα). Και στην τσάντα με τα της παραλίας φενιστίλ.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Άσχετο αλλά xenos να κάνω μία ερώτηση? Χρειάζεται κανένα εμβόλιο για Ταϋλάνδη? Δεν το έχω ακούσει από κανέναν και ούτε το είχα σκεφτεί ποτέ μέχρι που το είδα ως συμβουλή σε κάποιο site! Ισχύει?
:haha: Εμβολιο :haha:
Οχι για Ταιλανδη!!!
Αυτος που το εγραψε ηταν τυπος"κατα φαντασια ασθενης"
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.983
:haha: Εμβολιο :haha:
Οχι για Ταιλανδη!!!
Αυτος που το εγραψε ηταν τυπος"κατα φαντασια ασθενης"
Αμεσότατη η απάντησή σου!!!
Λοιπόν με κάτι τέτοια, απορώ εάν αυτοί που γράφουν για διάφορους προορισμούς έχουν πράγματι ταξιδέψει μέχρι εκεί ...... Κινδυνολογούν και πανικοβάλλουν τον κόσμο αδίκως!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Αμεσότατη η απάντησή σου!!!
Λοιπόν με κάτι τέτοια, απορώ εάν αυτοί που γράφουν για διάφορους προορισμούς έχουν πράγματι ταξιδέψει μέχρι εκεί ...... Κινδυνολογούν και πανικοβάλλουν τον κόσμο αδίκως!
Vario κανε μου μια χαρη.........
στειλτου περαστικα!!:D
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Ενδιαφέρον thread ! :)

Αν και σπανίως χρησιμοποιώ φάρμακα, πηγαίνω στα ταξίδια σχετικά οργανωμένος .
Παίρνω:

  • Παυσίπονα – αντιπυρετικά (Depon και ασπιρίνες)
  • Mesulid (ή Voltaren) – για κανα πιάσιμο μέσης κλπ
  • Zantac (και Aludrox) – για τις καούρες στο στομάχι μετά από καταχρήσεις.
  • Immodium – για διάρροιες κλπ.
  • Χανζαπλαστ κλπ
  • Aerious – αντισταμινικο
  • Και καμιά Fenistyl – για τα τσιμπήματα.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Όντως πολύ ενδιαφέρον θέμα!
Όταν είχα ξεκινήσει και εγώ για το ταξίδι μου στην Ασία, μετά από παρότρυνση της μάνας μου (φυσικά) είχα πάρει μαζί ολόκληρο φαρμακείο! Ένα μικρό τσαντάκι στον πάτο του backpack που δεν χρησιμοποιήθηκε σχεδόν καθόλου.

Η λίστα μου:

  • Αντιβίωση ευρέως φάσματος Vibramycin
  • Διάρροια Imodium
  • Betadine Solution
  • Αντιβίωση Flagyl
  • Στομαχόπονος Losec
  • Αφυδάτωση Almora, Polase (ηλεκτρολύτες)
  • Αντισταμινικά Claridine (Αλλεργία)
  • Depon
  • Τσιμπήματα κτλ Fenistil
  • Ορός για μάτια
  • Αντιφλεγμονώδη Mesulid
  • χανζαπλάστ

Το σύστημα υγεία και τα νοσοκομεία στην Ταϊλάνδη είναι μια χαρά αλλά δεν πάνε όλοι μονάχα στην Ταϊλάνδη και μονάχα στα τουριστικά κέντρα! Αν σε πιάσει κάτι σοβαρό στο Λάος ή στην Καμπότζη και το πλησιέστερο αξιοπρεπές νοσοκομείο είναι στην Ταϊλάνδη, μέρες μακριά, τι κάνεις;
Προτιμώ να έχω ένα μικρό παραπάνω βάρος στο backpack μου και τη σιγουριά πως είμαι προετοιμασμένος αν τύχει κάτι κακό.

Τα κυριότερα είναι τα παρακάτω:

  • Fenistil για τσιμπήματα
  • Imodium για τα γνωστά :)
  • Μια δυνατή αντιβίωση (σε περίπτωση υπόνοιας ελονοσίας, την ξεκινάς μέχρι να φτάσεις σε νοσοκομείο)
  • Κάτι για το στομάχι και ηλεκτρολύτες (για τροφική δηλητηρίαση και αφυδάτωση)
  • depon

Επίσης αν έχεις κάποιο πρόβλημα που σε πιάνει κατά καιρούς όπως εμένα:
αντιαλεργικό, αντιφλεγμονώδη

@varioAthens: Εμβόλια για την Ταϊλάνδη, όπως σωστά είπε ο Xenos, δεν σου χρειάζονται αν είναι να πας Bangkok, Phuket, Koh Samui και τα λοιπά τουριστικά μέρη. Αν είχες σκοπό να κάτσεις μήνες, να πας για εθελοντική εργασία στα σύνορα με Βιρμανία ή να μείνεις σε χωριά και να μελετήσεις τα τροπικά δάση θα χρειαζόσουν κάποια βασικά (Ηπατίτιδα, αντιτετανικό, πολυομελίτιδα κτλ). Για τα εμβόλια είχε γίνει συζήτηση και εδώ: Γιατρός για ταξιδιωτικές συμβουλές
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom