Ταξιδιωτικο Φαρμακειο

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.997
Όντως πολύ ενδιαφέρον θέμα!


@varioAthens: Εμβόλια για την Ταϊλάνδη, όπως σωστά είπε ο Xenos, δεν σου χρειάζονται αν είναι να πας Bangkok, Phuket, Koh Samui και τα λοιπά τουριστικά μέρη. Αν είχες σκοπό να κάτσεις μήνες, να πας για εθελοντική εργασία στα σύνορα με Βιρμανία ή να μείνεις σε χωριά και να μελετήσεις τα τροπικά δάση θα χρειαζόσουν κάποια βασικά (Ηπατίτιδα, αντιτετανικό, πολυομελίτιδα κτλ). Για τα εμβόλια είχε γίνει συζήτηση και εδώ: Γιατρός για ταξιδιωτικές συμβουλές
Σε ευχαριστώ γιατί με καθησύχασες όπως και ο xenos! Θα κινηθώ σε τουριστικά μέρη οπότε θα πάρω μαζί μου μόνο τα κλασικά (παυσίπονα, fenistil, immodium)!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
όλα όσα γράφετε καλά ειναι ,αλλα αποφύγετε τα αντιφλεγμονώδη όπως voltaren, mesulid κλπ.
είναι φάρμακα που πρέπει να λαμβάνονται με προσοχή και φειδώ.καλύτερα να τα παίρνετε εντός πατρίδος,γιατί άν συμβεί χτυπήστε ξύλο να προκαλέσουν καποιο πρόβλημα πχ διάτρηση δεν συνιστώ να χειρουργηθείτε σε νοσοκομείο κάποιας χώρας που έχομε μερικοί μερικοί μανία να επισκεπτόμαστε...
για πόνους στην μέση κλπ,προτιμήστε εντριβές με αντίστοιχες αντιφλεγμονώδεις αλοιφές,και ελαφριά παυσίπονα όπως depon.
πρός θεού δεν κινδυνολογώ,αλλα η διατρηση στομάχου χρήζει άμεσο χειρουργείο.μπορεί να συμβεί με συνδυασμό αντιφλεγμονώδων φαρμάκων,στρές,κακή διατροφή,και κάποιο ιστορικό γαστρίτιδας που μπορεί να μην το γνωρίζετε κάν.
ας φυλάξομε τα ρούχα μας για να έχομε περισσότερα!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Σε ευχαριστω Ρενατα!
Σκεφτομουνα μια και το ειχα ξεχασει να προσθεσω στο φαρμακειο μου Mesulid η Norgesic, μια και κατα καιρους με πιανει η μεση μου- οχι συχνα πια, μετα την εγχειρηση δυσκοκηλης που εκανα- αλλα τωρα που μου το ειπες, θα ακολουθησω τις οδηγιες σου. Εχω και ευαισθητο στομαχι, κατα κυριολεξια - οχι μεταφορικα, οποτε δε λεει να κανω γνωριμιες με την πρωτοβαθμια και δευτεροβαθμια ιατρικη περιθαλψη στη Καμποτζη και στο Λαος.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Παιδια μη γελασετε αλλα σε σοβαρο ταξιδιωτικο οδηγο (δεν θυμαμαι ποιον) ειχα διαβασει οτι οι (αρσενικοι) ευρωπαιοι που ταξιδευουν σε ασιατικες χωρες πρεπει να εχουν απαραιτητως προφυλακτικα απο ευρωπη γιατι τα ντοπια ειναι extra small και επομενως κινδυνευει η υγεια τους απο μεταδοτικες ασθενειες αν κλαταρει το ελαστικο.Δεν μπορω να επιβεβαιωσω προσωπικα την εγκυροτητα του δημοσιευματος αφου δεν μου περασε ποτε απο το μυαλο να συναγωνιστω με κινεζο η ιαπωνα σε αυτο το λεπτο θεμα.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Χμμμ, δεν γνώριζα πως τα αντιφλεγμονώδη μπορούν να προκαλέσουν τέτοια ζημιά! Όταν οι γιατροί τα γράφουν με τέτοια ευκολία στους ασθενείς σίγουρα δεν σου περνάει από το μυαλό.

Εννοείται πως τα φάρμακα που κουβαλούσα μαζί μου, με εξαίρεση τα απλά, δεν θα ξεκίναγα να τα πάρω μόνος μου. Πρώτα θα επικοινωνούσα με την οικογένεια μου στην Ελλάδα, θα τους έβαζα να ρωτήσουν γιατρούς και μετά θα ακολουθούσα τις συμβουλές τους. Το ότι κουβαλάμε φάρμακα στο εξωτερικό δεν σημαίνει πως γίναμε και γιατροί :))) αλλά σε μέρη που είναι δύσκολο να βρεις φάρμακα καλό είναι να τα έχεις μαζί σου και ας μη σου χρειαστούν ποτέ!!

υγ. Σας έχω πει τι τυχερός που ήμουν που τη μοναδική φορά που αρρώστησα στο ταξίδι μου (εξαίρεση το κρύωμα που κουβαλούσα για 1 μήνα στην Κίνα) ήταν στο Λάος και εκεί ήμουν μαζί με την κοπέλα μου η οποία είναι νοσοκόμα;!; :clap::clap:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ευχαριστω για την πληροφορια! Εμενα εννοειται το θεμα καταρχην δε με αφορα. Θα μεταφερω ομως την πληροφορια στον αντρα μου ωστε να πραξει τα δεοντα! :haha: Μη γινω και Σαρα στα καλα καθουμενα!:D Ειπαμε να ξεπαιδιασουμε να παμε ενα ταξιδι, οχι φτου και απο την αρχη!:shock:
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Παιδια μη γελασετε αλλα σε σοβαρο ταξιδιωτικο οδηγο (δεν θυμαμαι ποιον) ειχα διαβασει οτι οι (αρσενικοι) ευρωπαιοι που ταξιδευουν σε ασιατικες χωρες πρεπει να εχουν απαραιτητως προφυλακτικα απο ευρωπη γιατι τα ντοπια ειναι extra small και επομενως κινδυνευει η υγεια τους απο μεταδοτικες ασθενειες αν κλαταρει το ελαστικο.Δεν μπορω να επιβεβαιωσω προσωπικα την εγκυροτητα του δημοσιευματος αφου δεν μου περασε ποτε απο το μυαλο να συναγωνιστω με κινεζο η ιαπωνα σε αυτο το λεπτο θεμα.
Ισχύει...
(no more comments)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
υγ. Σας έχω πει τι τυχερός που ήμουν που τη μοναδική φορά που αρρώστησα στο ταξίδι μου (εξαίρεση το κρύωμα που κουβαλούσα για 1 μήνα στην Κίνα) ήταν στο Λάος και εκεί ήμουν μαζί με την κοπέλα μου η οποία είναι νοσοκόμα;!; :clap::clap:
Χμμμ...φιλε, καλα βολευεσαι εσυ σε εκεινα τα μερη. Εχεις το κοκαλακι της νυχτεριδας μου φαινεται. :bleh:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Γενικά όταν είσαι ευαίσθητος, καλό είναι τέτοιου είδους φάρμακα να τα παίρνεις σε συνδυασμό με Zantac ή Losec ή άλλο αντίστοιχο.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
αν ποτε κανεις βρεθει Ινδια και παθει διάρροια..
βρειτε ενα φαρμακειο ayurveda και παρτε τα χαπια της εταιρειας Himalaya..
εξαιρετικά!!
Για πες κι άλλα...
Αν θες έχω ανοίξει ένα topic στην αναζήτηση πληροφοριών για ένα επικείμενο ταξίδι σε Ινδία-Νεπάλ-Θιβέτ.
 

greekbastard

Member
Μηνύματα
68
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Ταυλάνδη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία - Σιβηρία
Ψάχνω στο δίκτυο να βρω κάποιο ολοκληρωμένο medic kit, αλλά το μόνο που βρίσκω είναι διάσπαρτες πληροφορίες.
Ποια είναι τα βασικά φάρμακα που πρέπει να έχει κάποιος μαζί του, σε οποιοδήποτε ταξίδι;

Έχω φτιάξει μία λίστα : (και εσείς συμπληρώνετε...)

  • χάπια για ναυτία
  • χάπια για στομαχόπονο
  • χάπια για δυσκοιλιότητα
  • replace lost salts & sugar (φαντάζομαι χάπια)
  • εντομοκτόνο
  • παστίλιες για πονόλεμο
  • spray για βουλομένη μύτη
  • παρακεταμόλη
  • γάζες/οινόπνευμα
  • σταγόνες για τα μάτια
  • spray για τσιμπήματα από μέλισσες/σφήκες/τσούχτρες
  • σύρριγες
  • ....
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Διάρροια των ταξιδιωτών


Διάρροια των ταξιδιωτών

Παναγιώτης Χριστοφορίδης
Γαστρεντερολόγος


Τι είναι η διάρροια των ταξιδιωτών;


Είναι οξεία διάρροια που παρατηρείται στα άτομα που ταξιδεύουν από χώρες υψηλού υγειονομικού επιπέδου σε άλλες με χαμηλότερο (ή και σε διαφορετικές περιοχές της ίδιας χώρας) ή ακόμα και σε χώρες όπου επικρατούν διαφορετικές διαιτητικές συνθήκες.
Ποια είναι τα συμπτώματα;

Η κλινική συμπτωματολογία είναι η συνήθης μιας οξείας γαστρεντερίτιδας. Εμφανίζεται έπειτα από δύο με δέκα ημέρες έκθεσης του ατόμου στις προαναφερθείσες συνθήκες. Τα συνήθη συμπτώματα είναι αιφνίδια έναρξη με υδαρείς κενώσεις (>4 έως 6 ημερησίως), με κολικοειδή κοιλιακά άλγη, ναυτία ή έμετο και τεινεσμό. Τέλος, είναι συχνή αλλά όχι απαραίτητη η παρουσία του πυρετού.
Σημεία και συμπτώματα που θα μας οδηγήσουν στο γιατρό:
-Παρουσία αίματος, βλέννης και πύου στις κενώσεις.
-Πυρετός >38,5 βαθμούς Κελσίου.
-Έντονο και επίμονο άλγος στην κοιλιακή ή/και στην πρωκτική χώρα.
-Διάρκεια των συμπτωμάτων >3 ημέρες.
-Ανεπάρκεια του ανοσοποιητικού συστήματος.
Ποια είναι η θεραπεία;

Όπως και στις άλλες μορφές διάρροιας, όλοι οι πάσχοντες αντιμετωπίζονται βασικά με τη χορήγηση υγρών και ηλεκτρολυτών. Χρήσιμα επίσης για προφύλαξη είναι διάφορα σκευάσματα γαλακτοβακίλλων και το υποσαλικυλικό βισμούθιο. Ίσως ο συνδυασμός λοπεραμίδης και αντιβιοτικού να αποτελεί την καλύτερη θεραπεία της διάρροιας των ταξιδιωτών, αλλά αυτό θα συμβεί ύστερα από συναίνεση του γιατρού σας.
Πώς να προφυλαχτώ;

Χρήσιμες συμβουλές:
-Καταναλώστε τροφές που έχουν παρασκευαστεί με θερμική μέθοδο (βρασμός, σχάρα κ.λπ.).
-Τρώτε αποφλοιωμένα φρούτα.
-Τρώτε λαχανικά που έχουν πλυθεί καλά με καυτό νερό.
-Πίνετε εμφιαλωμένο νερό και ζεστά ροφήματα (καφές, τσάι κ.λπ.).
-Μην πίνετε νερό βρύσης και μη χρησιμοποιείτε παγάκια.
-Μην καταναλώνετε φρέσκα λαχανικά που τον καθαρισμό τους δεν μπορείτε να τον επιτηρήσετε.
Αυτό που πρέπει να έχετε κατά νου είναι τα προφυλακτικά μέτρα που συνοψίζονται με λίγο χιούμορ στην εξής συμβουλή: ή μαγείρεψέ το ή βράσε το ή ξεφλούδισέ το ή ξέχνα το.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom