Ταξιδιωτικο Φαρμακειο

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Περί της ταξιδιωτικής διάρροιας, που αναφέρει η renata:

σαφώς και μπορεί να ευθύνεται το φαγητό και το νερό (εννοείται πως πάντα πίνουμε εμφιαλωμένο και σε γενικές γραμμές αποφεύγουμε οτιδήποτε φαγώσιμο μπορεί να έχει πλυθεί με κοινό νερό), αλλά η περιβόητη ασθένεια μπορεί να οφείλεται και σε πολλούς άλλους λόγους:

- σε αντίδραση του οργανισμού σε ξαφνικές αλλαγές θερμοκρασίας ή κούραση.
- σε πικάντικο φαγητό, στο οποίο δεν είμαστε συνηθισμένοι.
- σε πολύ δυνατά αιρκοντίσιον (όταν τα ανάβουμε στο φουλ και τα έχουμε να μας χτυπάνε στο στομάχι όλη νύχτα...)
- σε βρόμικα χέρια. Δεν είναι δυνατό να τριγυρνάς για οχτώ ώρες στις μεντίνες, να έχεις ακουμπήσει το Σύμπαν, και μετά να τρως χωρίς να έχεις πλύνει τα χέρια σου.

Ακολουθώντας αυτές τις στοιχειώδεις προφυλάξεις, γυρίσαμε για 18 μέρες όλο το Μαρόκο και δεν πάθαμε απολύτως τίποτα, ούτε εμείς ούτε και το παιδάκι μας. Κι ας φάγαμε καταμεσής της Jemaa El Fna βράδυ στο Μαρακές...Κι ας απολαύσαμε τα 'βρομόψαρα' στους πάγκους της Εσαουίρα...Εννοείται πως όταν πας να πιεις την περίφημη στυμμένη πορτοκαλάδα στο Μαρακές, ζητάς από τον πωλητή να σου γεμίσει το δικό σου μπουκαλάκι του νερού, χωρίς παγάκια, κι όχι τα δικά του ποτήρια που μόλις έχει ξεπλύνει με μία κίνηση μέσα σε μια λεκάνη με νερό απροσδιορίστου χρώματος!

'Οσο για το φαρμακείο μου, αν εξαιρέσεις τις ταμπλέτες, είναι πανομοιότυπο με αυτό της Έρσης...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
επισης στις χωρες της Καραιβικης πολυ κραζουμε τα φαγητα κ το νερο για συμπτωματα διαρροιας...
ξεχνωντας οτι σε all inclusive ξενοδοχεια εχουμε πιει απο το πρωι ισα με 10 παγωμενα κοκτεηλ εκ των οποιων σχεδον ολα εχουν χυμο καρυδας...

παγωμενο+χυμος καρυδας = ????....
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
επισης αν κ θα ακουστει λιγο χαζο, θα ηθελα να προσθεσω οτι εγω εκτος των παραπανω κουβαλαω κ αντιβιωση για ουρολοιμωξη...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Με αφορμή τα ποστ περί "ακίνδυνης" Ταϋλάνδης να σας αφηγηθώ την περιπέτειά μου στη χώρα.
Πριν το ταξίδι μου ρώτησα το πρακτορείο αν πρέπει να πάρουμε κάποιες συγκεκριμένες υγειονομικές προφυλάξεις. Μου απάντησαν ότι αφού θα κινηθώ μόνο στη Μπανγκόγκ και στο Πουκέτ δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος!
Αφελής και πρωτάρα σε τέτοια ταξίδια, θεώρησα ότι με ένα μικρό φαρμακείο και προσέχοντας τι τρώω και τι πίνω δεν θα αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα!
Εξάλλου, δεν είχα ακούσει κανέναν να λέει ότι είχε πρόβλημα υγείας στην Ταϋλάνδη (εξαιρούνται οι σεξουαλικά μεταδιδόμενες ασθένειες).
Υπολόγιζα όμως χωρίς τα Ταϋλανδέζικα airconditions και την Thai!
Η δεκάωρη πτήση Αθήνα- Μπανγκόγκ έγινε σε πολικές θερμοκρασίες και ήταν μια κακή αρχή! Στη συνέχεια ήταν τα airconditions! Σε όλους τους κλειστούς χώρους, στα ταξί, στα βανάκια, στα λεωφορεία όλα μα όλα τα airconditions λειτουργούσαν στο φουλ και επικρατούσε ψύξη στο χώρους!
Κρύο εσωτερικά- ζέστη εξωτερικά, ο οργανισμός εξασθένησε με αυτές τις εναλλαγές με αποτέλεσμα να αρρωστήσω! Καταπολεμούσα τον πυρετό όσο περισσότερο μπορούσα αλλά δεν ήθελα να χάνω τις εκδρομές και έτσι ήμουν "Ασθενής και Οδοιπόρος"! Το νοσοκομείο του Πουκέτ δεν ήθελα να το επισκεπτώ γιατί φοβόμουν και προτίμησα να συμβουλευτώ έναν ταϋλανδό γιατρό (τελικά οι ιατρικές συμβουλές στοιχίζουν παντού ακριβά!) και να τα βγάλω πέρα με τσαγάκι, σουπίτσες και ντεπόν!
Τα κατάφερα στην Ταϋλάνδη παρόλο που ο πυρετός και ο βήχας δεν έλεγαν να ξεκολλήσουν από πάνω μου. Όταν επέστρεψα όμως σπίτι κατέρρευσα!
Δυό εβδομάδες στο κρεβάτι με πυρετό, πολύ άσχημο βήχα και αντιβίωση δεν ήταν ικανά ώστε να μου φύγει το κρύωμα!
Φοβήθηκα πολύ και άρχισα να κάνω διάφορες εξετάσεις (Ήταν και η εποχή της έξαρσης της γρίπης των πτηνών)!
Οι γιατροί που με είδαν με καθησύχασαν αποδίδωντας την περιπέτειά μου στα φίλτρα των ταϋλανδέζικων aircoditions (!!!!) ενώ με "μάλωναν" για την αμέλειά μου και μου δήλωναν ότι κανείς μα κανείς δεν τους ακούει!
Ο βήχας και ένας ανεξήγητος πόνος στα αυτιά με ταλαιπώρησε για μήνες ολόκληρους σε βαθμό που ορκιζόμουν ότι δεν πρόκειται να ξαναταξιδέψω εκτός Ευρώπης!
Ας μην ξεχνάμε, λοιπόν, όταν πηγαίνουμε σε χώρες με διαφορετικές συνθήκες υγιεινής από αυτές που έχουμε συνηθίσει ότι είναι απολύτως απαραίτητο να συμβουλευόμαστε γιατρό πριν το ταξίδι μας και να παίρνουμε μαζί μας τα βασικά έστω φάρμακα έστω και αν δεν μας χρειαστούν ποτέ!

 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Τι εννούσε ο γιατρός Μαίρη όταν έλεγε ότι κανείς δεν τους ακούει? Υπάρχει δηλ. άλλο φάρμακο απέναντι στα air-condition (τα οποία μισώ) εκτός από να τα αποφεύγουμε?

Να καταλάβω δηλ. για ποια δική σου αμέλεια μιλάμε....
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Το δικό μου φαρμακείο πάντως περιλαμβάνει τα ακόλουθα:

  • Οξυζενέ
  • Betadine
  • Βαμβάκι
  • Αποστειρωμένες Γάζες
  • Ελαστικός επίδεσμος
  • Λευκοπλάστης
  • Τσιρότα
  • Οινόπνευμα
  • Θερμόμετρο
  • Panadol
  • Ασπιρίνη
  • Αμμωνία
  • Fenistil gel
  • Φυσιολογικός ορός
  • Γάντια
  • Ψαλίδι
  • Pulvo
  • Tσιμπιδάκι
Εννοείται ότι όλα είναι σε μικρές συσκευασίες για να χωρούν σε ένα μικρό τσαντάκι.
Ειδικά για όσους ταξιδεύουν με μηχανή, θεωρώ ότι η αμμωνία είναι απαραίτητη. Ξέρετε τι έντομα κυκλοφορούν χωρίς να προσέχουν και πέφτουν επάνω σου?? :haha:
 
Last edited by a moderator:

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
αυτο ομως που επαθες marydim δεν ξερω κατα ποσο εχει να κανει με την Ταυλανδη...
υποθετικα παντα, αν εριχνες ενα γερο ξενυχτι, κ μετα ησουν σε μια αθηνα των 45 βαθμων, κ (λεμε τωρα) λογω δουλειας ησουν μπες-βγες σε κτιρια, λεωφορεια, κλπ μπορει παλι να το παθαινες
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ναι κι εγω αναρωτιεμαι? τι μετρο πρόληψης θα μπορουσες να πάρεις?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Το δικό μου φαρμακείο πάντως περιλαμβάνει τα ακόλουθα:

  • Οξυζενέ
  • Betadine
  • Βαμβάκι
  • Αποστειρωμένες Γάζες
  • Ελαστικός επίδεσμος
  • Λευκοπλάστης
  • Τσιρότα
  • Οινόπνευμα
  • Θερμόμετρο
  • Panadol
  • Ασπιρίνη
  • Αμμωνία
  • Fenistil gel
  • Φυσιολογικός ορός
  • Γάντια
  • Ψαλίδι
  • Pulvo
  • Tσιμπιδάκι
Εννοείται ότι όλα είναι σε μικρές συσκευασίες για να χωρούν σε ένα μικρό τσαντάκι.
Ειδικά για όσους ταξιδεύουν με μηχανή, θεωρώ ότι η αμμωνία είναι απαραίτητη. Ξέρετε τι έντομα κυκλοφορούν χωρίς να προσέχουν και πέφτουν επάνω σου?? :haha:
Καλά, εσύ είσαι έτοιμος να πραγματοποιήσεις και καμιά εγχείρηση αν χρειαστεί :haha:
 
Last edited by a moderator:

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Καλά, εσύ είσαι έτοιμος να πραγματοποιήσεις και καμιά εγχείρηση αν χρειαστεί :haha:
Καλέ κοριτσάκι είμαι!! :(

Δεν έχεις κι άδικο :), όμως φτιάξαμε το φαρμακείο μετά από ατύχημα με τη λογική ότι, εκτός από εμάς, μπορεί να βοηθήσει και σε άλλες περιπτώσεις...
Αχρείαστο να είναι πάντα, αλλά όπως λέει και ο σοφός λαός μας "των φρονίμων τα παιδιά..."
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Όχι, δεν υπάρχει κανένας άλλος τρόπος να αντιμετωπίσεις τα airconditions εκτός από να τα αποφεύγεις! Τα φίλτρα τους κρύβουν μικρόβια που ούτε μπορούμε να φανταστούμε!
Η αμέλειά μου ήταν ότι δεν ενημερώθηκα από κάποιον ειδικό για τα είδη των κινδύνων που μπορεί να αντιμετωπίσω σε μια αναπτυσσόμενη χώρα και βασίστηκα στις πληροφορίες που είχα συλλέξει από γνωστούς! Ειδικά εκείνη την εποχή που η Ταϋλάνδη ήταν κόκκινο πανί για τον υπόλοιπο πλανήτη οι γιατροί είχαν απόλυτο δίκιο!
Ούτε καν γνώριζα ότι μέσω του aircondition μεταφέρονται μικρόβια!
Κακά τα ψέματα η πλειοψηφία δεν μπαίνει στον κόπο πριν το ταξίδι της να ενημερωθεί για θέματα υγείας όσον αφορά τη χώρα που επισκέπτεται!
turms, συμφωνώ ότι μπορεί να ήταν καθαρά σύμπτωση αυτό που έπαθα και ίσως να το πάθαινα και οπουδήποτε αλλού αλλά οι διαφορετικές πολιτισμικές, περιβαλλοντικές και κλιματολογικές συνθήκες ήταν αυτές που επιδείνωσαν την κατάσταση μου.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Τι εννούσε ο γιατρός Μαίρη όταν έλεγε ότι κανείς δεν τους ακούει? Υπάρχει δηλ. άλλο φάρμακο απέναντι στα air-condition (τα οποία μισώ) εκτός από να τα αποφεύγουμε?

Να καταλάβω δηλ. για ποια δική σου αμέλεια μιλάμε....
τι να πουν και αυτοι ? που οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν κατα που πέφτει η Ταυλάνδη? και το χειρότερο δεν γνωρίζουν και οτι η αρρωστια απο τα φίλτρα των air-condition δεν θεραπευεται σε κατ οικον νοσηλεια ...ειναι πολύ σοβαρη ...αλλα είπαμε...πετάμε διαγνώσεις πολυ Χάους βλέπουν οι συνάδελφοι.....:haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.420
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom