Ταξιδιωτικός Απολογισμός 2018

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν τα θυμάμαι καλά:
Ιανουάριος: 10 μέρες στο Μπελίζ. Απλά φανταστικά και υπεράνω προσδοκιών η χώρα.

Μάρτιος: Ελλάδα για μερικές εβδομάδες, όπου υποδέχθηκα και την πρώην ακι τη νυν από την Κούβα σε διαφορετικές φάσεις. Συνολικά πήγαμε εκτός από την Αθήνα σε Ναύπλιο, Μύκονο, Σύρο, Tήνο (εξαιρετική) και μετά σε Πήλιο, Τρικαλα, ΜΕτέωρα, Σαντορίνη και Φωκίδα (αγαπάμε Γαλαξίδι και Μπεμπέλη). Πάχυνα. ΠΟΛΥ. Αλλά πέρασα καταπληκτικά.

Απρίλιος-Μάιος: δΚύπρος (με κατεχόμενα), Καζακστάν, Τουρκμενιστάν, Ουζμπεκιστάν, Κιργιστάν, Τατζικιστάν και στην επιστροφή για Ευρώπη Γερμανία, Ελβετία, Λιχτενστάιν και Γαλλία για περίπου δυο μήνες σύνολο.

Ιούνιος: Ένα γρήγορο ταξιδάκι στην Ουάσινγκτον για τρεις ημέρες.

Νοέμβριος: Τρεις εβδομάδες στη Βραζιλία. Δεν έχω λόγια, δεν ξέρω πώς είχα καταφέρει να την παρεξηγήσω/υποτιμήσω τόσο τη χώρα. Εκπληκτικά όλα, θα ξαναπάω σύντομα.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γειά σας και από εμένα! Δεν μπορώ να πω αν η χρονιά ήταν πλούσια ή φτωχή ταξιδιωτικά γιατί ενώ λίγα πράγματα έκανα, μου χάρισαν (κάποια από αυτά) τόσο δυνατές συγκινήσεις που μόνο φτωχή δε θα την χαρακτήριζα...

Ιανουάριος
: Καλάβρυτα, ακόμη θυμάμαι τα κλάματα που έριξα στο Δημοτικό Μουσείο Καλαβρυτινού Ολοκαυτώματος καθώς και την βόλτα με τον οδοντωτό. Απορώ τόσα χρόνια τί έκανα!

Μάιος : Ένα τριημεράκι στην αγαπημένη μου Τήνο.

Ιούνιος : Πρώτη φορά ιταλικό νότο επιτέλους!! 10 μέρες σε Puglia και Basilicata (road trip), εικόνες που δε θα ξεχάσω ποτέ, φαγητά που τα σκέφτομαι και μου τρέχουν τα σάλια, ηλιοβασιλέματα που θα κουβαλώ για πάντα στη μνήμη μου.

Αύγουστος : Μια εβδομάδα στην όμορφη Πάτμο.

Σεπτέμβριος : Ένα τριημεράκι στο Bergamo, κοριτσοπαρέα.

Οκτώβριος : Μονοήμερη Ναύπλιο (για 1356,65η φορά!!).

Νοέμβριος : Αράχωβα (πρώτη φορά στα χρονικά).

Δεκέμβριος : Το ταξίδι που σχεδίαζα από τον Δεκέμβριο του 2017 και που ονειρευόμουν από όταν ήμουν 5 χρονών, Φινλανδία! Ένα οδικό ταξίδι, με στάσεις σε Tampere, Ranua, Rovaniemi, Nellim (το βορειότερο σημείο που έχω υπάρξει), Ristijarvi και φυσικά Ελσίνκι, το οποίο ξεπέρασε τις προσδοκίες μου. Πίστευα πως μετά από όσα θα έβλεπα στη Λαπωνία το Ελσίνκι δε θα είχε κάτι να μου πει, παρόλα αυτά με διέψευσε και χαίρομαι πολύ γι΄αυτό. Πολύ όμορφη, οργανωμένη και κυρίως φιλική προς τον πολίτη και τον επισκέπτη.


Και εις άλλα με υγεία! Εύχομαι ένα 2019 με όμορφα ταξίδια και εκπλήρωση ταξιδιωτικών πόθων.
 
Μηνύματα
239
Likes
2.651
Τρεις εβδομάδες στη Βραζιλία. Δεν έχω λόγια, δεν ξέρω πώς είχα καταφέρει να την παρεξηγήσω/υποτιμήσω τόσο τη χώρα. Εκπληκτικά όλα, θα ξαναπάω σύντομα.
Αυτό με ιντριγκάρει και περιμένω, αν όχι ιστορία, περισσότερες πληροφορίες. Όπως και για το Belize, που αν θυμάμαι καλά το περιφρονούσες κι αυτό ως προορισμό ("για προσπέραση") πριν πας (δεν ξέρω αν το έχεις αξιολογήσει/περιγράψει κάπου). Όταν βρεις χρόνο πες μας λίγα βασικά, από εκείνα τα περιληπτικά που μας ψήνουν να γυρίσουμε τον πλανήτη με οτοστόπ για να τα προλάβουμε όλα. :)
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Μάιος: Ολλανδία 5 μέρες με βάση την Ουτρέχτη
Σεπτέμβριος: Σικελία 9 μέρες. Παλέρμο, Τσεφαλού, Συρακούσες, Ταορμίνα.
Νοέμβριος: Βόρεια Ιταλία- Δολομίτες. Bolzano, Bressanone, Ortisei,Canazei, Sanda Magdalena, Cortina, Riva del Garda.
Δεκέμβριος: 3 μέρες. Τρίκαλα, Καλαμπάκα, Μετέωρα, Ελάτη, Περτούλι.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.744
Μάιος: Ολλανδία 5 μέρες με βάση την Ουτρέχτη
Σεπτέμβριος: Σικελία 9 μέρες. Παλέρμο, Τσεφαλού, Συρακούσες, Ταορμίνα.
Νοέμβριος: Βόρεια Ιταλία- Δολομίτες. Bolzano, Bressanone, Ortisei,Canazei, Sanda Magdalena, Cortina, Riva del Garda.
Δεκέμβριος: 3 μέρες. Τρίκαλα, Καλαμπάκα, Μετέωρα, Ελάτη, Περτούλι.
Ουτρέχτη είναι έρωτας.!!!!!!
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.029
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Στο ταξιδιωτικό μου ημερολόγιο για το 2018,έχουν γραφτει:
1)ΝΑΠΟΛΗ και ΠΟΜΠΙΗΑ ,όπου υποδεχθήκαμε το 2018
2)ΜΕΤΣΟΒΟ,τον Ιούνιο 2018 για ένα πολύ ωραίο Σ/Κ
3)ΚΟΝΙΤΣΑ και ολιγο από ΖΑΓΟΡΟΧΩΡΙΑ και ΙΩΑΝΝΙΝΑ,το τελευτρίο Σ/Κ του Αύγουστο
4)ΣΚΙΑΘΟΣ πολλακις μέσα στο καλοκαιρι
5)ΝΤΟΥΜΠΑΙ και ΑΜΠΟΥ ΝΤΑΜΠΙ μέσω ΣΟΦΙΑΣ,τον Νοέμβριο
6)ΚΟΛΩΝΙΑ και ΒΟΝΝΗ λίγο πριν τα Χριστούγεννα 2018
Ας είναι ταξιδιάρικο και το 2019,εύχομαι!
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Δυστυχώς ένα καταγμα στα πλευρά, που κατάφερα μόλις το 2ο ΣΚ του χρόνου στο σκι, με άφησε όλη τη χειμερινή σεζόν εκτός.
Οπότε έχουμε,

Ιανουάριος: Μπάνσκο, Όλυμπος, Καϊμακτσαλάν

Φεβρουάριος: Σοφια, Φιλιππούπολη

Μάρτιος: Σέλι, Πηγάδια

Απρίλιος- Μαιος: 1 μήνα Κυργισταν- Τατζικιστάν κ παρ ολίγο Ουζμπεκιστάν.

Ιουνιος- Αύγουστος: ΣΚ σε Χαλκιδική, Τζουμέρκα, Ζαγοροχώρια, Ολυμπος, Βάλια Κάλντα, Μετσοβο.

Σεπτέμβριος: Ισραήλ, Τζουμέρκα

Οκτώβριος: ορεινη Χαλκιδική, Πιέρια, Μποζαρ

Νοέμβριος: 15 μέρες Βραζιλία

Δεκέμβριος: Κίσσαβος, Καϊμακτσαλάν
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.269
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom