Ταξιδιωτικός απολογισμός του 2013

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Φέτος πήρα το αίμα μου πίσω για την ταξιδιωτική ανομβρία του 2012
1. Ινδία (Maharashtra, Karnataka, Kerala): H Iνδία δεν εξαντλείται σ'ενα ταξίδι …
2. Περού - Βολιβία: Μια εκπληκτική προσφορά στα αεροπορικά εισιτήρια έκανε πραγματικότητα ένα ταξίδι που πάντα ήταν προτεραιότητα στο μυαλό μου
3. Τουρκικό Κουρδιστάν: προέκυψε λόγω φθηνών αεροπορικών κι ενός γνωστού στη περιοχή
4. Αφγανιστάν (εντελώς παρορμητικά) κι από κει Νεπάλ (Κοιλάδα Κατμαντού)
Περί χρόνου: είχα σχεδόν όλη την άδεια του 2012 και του 20113
Για τα οικονομικά έγραψα παραπάνω, μην επαναλαμβάνομαι
Ναι, ναι, ναι.
Το γουρουνάκι είναι ο ταξιδευτής της χρονιάς 2013, χωρίς καμιά αμφιβολία...
Ωραια ταξίδια φχαριστήθηκε κι αυτό, αλλά κι εμείς απολαύσαμε τέλειες ιστορίες.
Να σαι πάντα καλά και πάντα στο δρόμο, φίλε.
 

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
139
Την χρονιά που πέρασε ,δεν μπόρεσα για διάφορους λόγους ,να συνοδέψω τον άντρα μου σε δυο ταξιδια στην Ευρώπη .Ευτυχως το καλοκαίρι πήγαμε νοτιοανατολική Ασία ,πρώτη φορά ,Μπανγκοκ ,Κο Σαμουι .Κόλλησα,σκέφτομαι συνέχεια πότε θα ξαναπάω Ασία .
Στην Ελλάδα πήγα Σέριφο.Καθε καλοκαίρι προσπαθώ να κάνω έστω ενα πέρασμα απο Κυκλάδες.Το φως στις Κυκλαδες ειναι μοναδικό !
Εύχομαι σε όλους την νέα χρονιά πολλά,πολλά ταξιδια!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Εκπαιδευτικος με 23 χρονια υπηρεσιας εχω ετησιο εισοδημα 5000 ευρω μειον σε σχεση με πριν.Επειδη ομως το παθος για ταξιδια,οπως γνωριζετε,δεν εχει τελος ,καταφερνω να κανω 1-2 ταξιδια το χρονο...Και για να ειμαι on topic,φετος πηγα Βουδαπεστη αν κι εχω ξαναπαει γιατι για εκει βρηκα φθηνα εισιτηρια.Απο εκει Βιεννη{μου αρεσε περισσοτερο απ ο,τι περιμενα},χωρια της κοιλαδας του Βαχαου στο Δουναβη{αν και υποδεεστερα εκεινων του Ρηνου,σιγουρα αξιζουν μια επισκεψη},Λιντς{αν κα δεν ειναι στις τουριστικοτερες αυστριακες πολεις,ηταν μια ευχαριστη εκπληξη},Χαλστατ{ενταξει,υποκλινομαι}.Γκρατς{πολυ ομορφο αλλα δεν το χαρηκα λογω μιας φοβερης βροχης που ενεσκηψε ξαφνικα} και Μπρατισλαβα{μικρη και κουκλιστικη,ο,τι πρεπει για μονοημερη απο Βιεννη}.Αυτα συνοπτικα και παντα κατα την προσωπικη μου γνωμη.
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Με διευρυμένη πλέον παρέα, καθώς το 2013 γέννησα ένα νέο - και καλύτερο από εμένα, ελπίζω :)- ταξιδιώτη, πήγαμε:

- Τοσκάνη, που την προτείνω ανεπιφύλακτα - είναι τόσο μεγάλη και με τόσες εναλλαγές, που ταιριάζει σε ταξιδιώτες ρομαντικούς/γκουρμέ/χλιδάτους/φυσιολάτρεις/μόνους/με παρέα/με οικογένεια/λάτρεις της τέχνης/του βουνού/θάλασσας κ.ο.κ. - κοινώς πάει με όλα, αλλά θα έλεγα ότι δεν ενδείκνυται για πολύ χαμηλό μπάτζετ.

- Σαντορίνη, Λέρο και Λειψούς, που με οδήγησαν στην απόφαση να μην ξαναταξιδέψω σε μακρινά νησιά για τα επόμενα χρόνια, γιατί τα ακτοπλοϊκά/αεροπορικά είναι πανάκριβα. Αν και λατρεύω τα Δωδεκάνησα, υπάρχουν νομίζω και πιο κοντινά στην Αθήνα νησιά που τη δουλειά τους την κάνουν. Η Λέρος πάντως, όπου πήγα για πρώτη φορά, μου άφησε θετικές εντυπώσεις, επίσης συμπαθητική ήταν η Σαντορίνη τον Ιούλιο (φοβόμουνα περισσότερο κόσμο), οι Λειψοί πάλι είναι παλιά μεγάλη αγάπη, οπότε δεν είμαι αντικειμενική :icon_redface:, οπότε πηγαίνετε να δείτε μόνοι σας!

Καλά ταξίδια και το '14 :D
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190
Ταϊβάν, Φιλιππίνες, Ινδονησία, Νότια Κορέα (από δύο εβδομάδες μέχρι μήνα σε κάθε χώρα), και μικρότερης διάρκειας εξορμήσεις στη Μαλαισία από το “σπίτι” μου για το 2013, την Κουάλα Λούμπουρ.

Πού βρήκα λεφτά; Δούλευα για ένα μαλαισιανό media group, έγραφα καθημερινά μερικές δεκάδες ποδοσφαιρικές ειδήσεις. Πώς βρήκα τόσο χρόνο να κάνω ταξίδια; Δούλευα online, μπορούσα να γράψω και να “ανεβάσω” τις ειδήσεις από οπουδήποτε (απλά σε κάποια μέρη το ίντερνετ ήταν άθλιο, και το “ανέβασμα” των ειδήσεων μου έπαιρνε πολλαπλάσιο χρόνο).

Εύχομαι σε όλους καλά ταξίδια μέσα στο '14, και σαν... ποδοσφαιρογράφος να “πω” στα παιδιά που λόγω υποχρεώσεων ή έλλειψης οικονομικής δυνατότητας δεν πρόκειται να ταξιδέψουν πολύ, κάτι που αποτελεί κανόνα στο ποδόσφαιρο (και σε όλα τα υπόλοιπα ομαδικά αθλήματα, στα οποία οι διαθέσιμοι παίκτες είναι πολλοί, και δε γίνεται να παίζουν ΟΛΟΙ, ΠΑΝΤΑ). Μπορείς να είσαι ενδεκαδάτος, “βασικός”, να παίξεις 85 ολόκληρα λεπτά, και να κάνεις από “μία τρύπα στο νερό” μέχρι “πολύ λίγα πράγματα”. Αντίθετα, μπορείς να μπεις αλλαγή στο 85΄, να παίξεις μόνο ένα πεντάλεπτο και κάτι, κι όμως, να καταλήξεις να είσαι το πρόσωπο του αγώνα. Το ιδανικό φυσικά είναι να παίζεις ΚΑΙ τα 90 λεπτά, και να είσαι από την αρχή μέχρι το τέλος “χάρμα οφθαλμών”. Αυτό είναι το ιδανικό. Ακόμα και ολιγόλεπτες συμμετοχής όμως στις “καθυστερήσεις” αγώνα, μπορούν να γράψουν ιστορία (κι ένα σύντομο ταξίδι σε κοντινό προορισμό να αποδειχθεί πολύ πιο “σούπερ” από ένα μεγαλύτερο σε διάρκεια ταξίδι σε μακρινό, “εξωτικό” προορισμό). Κάποιος μπορεί να σκεφτεί ότι απλά επιχειρώ να... χρυσώσω το χάπι για κάποιους. Εγώ “λέω” ότι μοιράζομαι ειλικρινά άποψη-προϊόν προσωπικών εμπειριών, από όχι και λίγα πολύμηνα-μακρινά ταξίδια (άλλα “ΣΟΥΠΕΡ” κι άλλα... “λιγότερο σούπερ”), κι από άλλα τόσα σύντομα-κοντινά (ομοίως, άλλα “ΣΟΥΠΕΡ” κι άλλα “λιγότερο σούπερ”).

Αυτά :).
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Φιλε 10900 km,υποκλινομαι στην αλληγορια σου!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Τι τιμή δηλαδη λεμε εκπληκτικη προσφορα;
Με 560 ευρώ πετούσες Λίμα. Ολόκληρη περιπέτεια βέβαια, αλλά ποιός λογαριάζει τη ταλαιπωρία
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
«Φτωχό» ταξιδιωτικά το 2013, αρκέστηκα σε εντός Ελλάδος εξορμήσεις.

Τρία 3ήμερα στα Πόζαρ
Ένα 3ήμερο στα Ζαγοροχώρια
Πέντε ή έξι τριήμερα στα Γιάννενα (λόγω δουλειάς περισσότερο)
Μία εβδομάδα Σίφνο

Όσα μπορώ να θυμηθώ τώρα…

Και το 2014 πάλι κάπως έτσι τα βλέπω τα πράγματα, λίγα εντός Ελλάδος ταξίδια, γιατί οι πολλές υποχρεώσεις δεν μας αφήνουν χρόνο δυστυχώς.
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγώ, «γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε», συμπληρώνω ήδη σχεδόν τρία χρόνια χωρίς ούτε ένα ταξίδι στο εξωτερικό. Η εποχή αυτή της έντονης ταξιδιωτικής ανομβρίας ακολούθησε μίαν προηγούμενη εποχή ταξιδιωτικής ευφορίας, που εκ των πραγμάτων δεν μπορούσε να συνεχιστεί μέσα στο σημερινό ασφυκτικό οικονομικό πλαίσιο.

Άνεργος – ευτυχώς – δεν είμαι. Όμως λόγοι τόσο επιλογών, όσο και στοιχειώδους σωφροσύνης με οδήγησαν στην προσωρινή αναστολή των ταξιδιωτικών μου περιπλανήσεων. Η αλήθεια είναι ότι με κατάλληλες περικοπές και θυσίες – πρόσθετες σε όσες έχουν ήδη γίνει – θα μπορούσα να εξοικονομήσω ένα με δύο μικρά ταξίδια τον χρόνο. Όμως στην φάση αυτή της ζωής μου και ιδιαίτερα στην συγκεκριμένη εποχή που περνάμε, κρίνω πιο σημαντικό να διατηρήσω μια πιο άνετη (ή για να το πω πιο ακριβώς μία λιγότερο περιορισμένη) καθημερινότητα από το να περιπέσω συνειδητά σε μία συνεχή στέρηση προκειμένου να εξασφαλίσω κάποιο ταξίδι σε έναν εκ των πραγμάτων κοντινό προορισμό, που λίγο πολύ έχω ήδη επισκεφτεί και γνωρίσει.

Μου λείπουν τα ταξίδια; Θα διατυπώσω την απάντηση ως εξής: «Μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτά». Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θεωρώ τα ταξίδια ως κάτι υπέροχο και απολύτως αναγκαίο για να ωριμάσει και να εξελιχθεί ο καθένας ως άνθρωπος, για να ανοίξουν τα μυαλά και οι ορίζοντές του. Όμως συγχρόνως δεν θεωρώ τα ταξίδια ούτε ως απάντηση σε υπαρξιακά ερωτήματα, ούτε ως σημείο εντυπωσιασμού, ούτε ως στοιχείο για να γεμίσουμε τα κενά της ζωής μας. Χωρίς τέλος – για να είμαι ειλικρινής – να μπορώ να πω ότι δεν νοιώθω να με τσιγκλάει κάτι βαθιά μέσα μου όταν διαβάζω για ορισμένα μακρινά ταξίδια εκλεκτών συμφορουμιτών μας.

Υ.Γ. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων: Όσοι ενδεχομένως διαθέτουν την στρεβλή εικόνα περί ταξιδίου που ανέφερα παραπάνω (κάτι σαν lifestyle) είμαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν αποτελούν μέλη του συγκεκριμένου φόρουμ, το οποίο όπως πολύ καλά γνωρίζω αποτελείται από ειλικρινείς εραστές των ταξιδιών.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.555
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτο που ξεχνατε τα ταξιδια που κανατε φετος με ξεπερνα...
Ξέχασα να αναφέρω και τη Βιέννη.

Λάθος να θεωρούμε όλοι ότι ο "οικονομικός Αρμεγαδδών" αφορά όλους, υπάρχουν μέλη εδώ που ζουν σε άλλα μέρη του πλανήτη όπου μάλιστα η οικονομία είναι μια χαρά, ας μην ξεγελάει ότι όλοι γράφουν στα ελληνικά. Χώρια ότι το ταξίδι είναι πολύ φτηνότερο από ό,τι ήταν παλιά, με άπειρα εργαλεία που έχει πια κανείς στη διάθεσή του. Προσωπικά οι 2 εβδομάδες στην Κεντρική Αμερική και η μια στην Κεντρική Ευρώπη μου κόστισαν λιγότερο από τις βενζίνες, τα τέλη κυκλοφορίας, τα διόδια και τα ασφάλιστρα του αυτοκινήτου που ΔΕΝ έχω (δεν ξέρω να οδηγώ κιόλας). Με τον ίδιο τρόπο που εγώ δε θεωρώ ότι η ζωή μου είνια χάλια επειδή δεν έχω αμάξι, δε βρίσκω γιατί κάποιος άλλος θα πρέπει να θεωρεί πως ζει στο απόλυτο χάλι επειδή δεν ταξίδεψε. Το ταξίδι δεν είναι ούτε νερό, ούτε οξυγόνο, ζούμε και χωρίς αυτό, τόσα πράγματα έχει να κάνεις στη ζωή, ειδικά όταν δεν είσαι μόνος σου.

Όσο για τη χρησιμότητα του ποστ, ήδη 3 μέλη επικοινώνησαν μαζί μου για πληροφορίες σχετικά με κάποιους από τους προορισμούς που πήγα. Κι εγώ έχω ενοχλήσει δύο για τον ίδιο λόγο. Αυτή είναι και η λογική του φόρουμ, γι' αυτό μπαίνει και κανείς, να ανταλλάξει γνώμες για ταξίδια και προορισμούς, άμα δε γράφουμε πού πήγαμε πώς θα επιτευχθεί αυτό;

Όντως το βραβείο τραβελστορίτης 2013 πάει στον hydrοnetta διότι και πιο ιδιαίτερα ταξίδια έκανε (το Αφγανιστάν από μόνο του είναι παράσημο) αλλά έκανε και τον κόπο να γράψει τόσα και τόσα, αφιερώνοντας εργατοώρες για την πάρτη μας.

Respect.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.188
Likes
4.046
Για να είμαι ειλικρινής μετά τα δυο τρία πρώτα σχόλια μου δημιουργήθηκε κ μένα η απορία για το εισόδημα αλλά και το διαθέσιμο χρόνο για τόσα ταξίδια. Και για μην τρελαθούμε Περού, Μπαλί και Ιαπωνίες δεν πας με οικονομίες και μάλιστα αν τα κάνεις όλα σε ένα χρόνο και μαζί με αυτά και άλλα τόσα. Τώρα για τους δασκάλους μάλλον δεν έχουμε την παραμικρή αίσθηση της πραγματικότητας. Ζήτημα αν πέρνει δάσκαλος με 20 χρόνια υπηρεσία 1300 το μήνα. Πάντως σίγουρα είναι ο καλύτερος τρόπος να επενδύεις τα χρήματά σου σε ταξίδια. Να μας δίνει ο θεός (αλλά και εμείς οι ίδιοι με τη δουλειά μας) χρήμα και να τα τρώμε στα ταξίδια
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Σου εδωσαν και την αδεια του 20113???:confused::confused::confused:
Παντως,εγω χαιρομαι για τα ταξιδια που κανετε ολοι σας....
εκ παραδρομής, αν ζήσω μέχρι το 20113 θα έχω δει σίγουρα όλο το κόσμο και το γαλαξία μη σου πω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom