Ταξιδιωτικός απολογισμός του 2013

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Συμφωνώ απόλυτα με το Yorgo!Και μιλώντας προσωπικά η κρίση με βοήθησε να αναθεωρήσω πολλά πράγματα και να κάνω αναγκαστικά και μεγαλύτερη οικονομία οπότε να μου περισσέυουν τελικά περισσότερα χρήματα για ξόδεμα.Ξέρω ότι ακούγεται περίεργο αλλά θα εξηγηθώ...πριν 5 χρόνια θα έβγαινα για καφέ 3 φορές την εβδομάδα τώρα βγαίνω 2 φορές το μήνα,η παραγγελία σουβλακιών κλπ πήγαινε σύννεφο τώρα μαγειρέυω αποκλειστικά με τα χεράκια μου,ψωνιζα ρούχα πολύ συχνά γιατί νόμιζα πως τα χρειαζόμουν τώρα δε με βλέπουν τα μαγαζιά και άλλα πολλά που έκανα και δεν κάνω.Αναθεώρησα δηλαδη τις ανάγκες μου και παρ'όλο που κόπηκε ο μισθός μου όπως όλων μαζεύω περισσότερα χρήματα γιατί ξοδεύω αποκλειστικά για τα αναγκαία.Και πάλι προσωπικά μιλώντας καλύτερα να κόψω τον καφέ και το junk food που κάνει και κακό στην υγεία μου παρά τα ταξίδια.Αν πάψω να ταξιδέυω θα πάψω να ζω!Το έκανα μία χρονιά κι έπαθα κατάθλιψη.Δεν μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου,δουλειά-σπίτι-τηλεόραση-ύπνο και πάλι απο την αρχή,θα τρελαθώ!Θέλω να έχω στο νου μια διέξοδο,ένα όνειρο,λίγες μέρες ξεγνοιασιάς εντός ή εκτός Ελλάδας.Δεν έχει σημασία το που αλλά η απόδραση από τη ρουτίνα.Στο δικό μου μυαλό είναι αδίανόητο να μην ταξιδέυει κανείς απλά για να έχει άνετη ζωή στην καθημερινότητα που είναι πάντα ίδια.Εκτός αν αρέσκεται σε μπουζούκια και ταβέρνες τότε μιλάμε για άλλους κόσμους.Εξαιρώ τις περιπτώσεις των ανθρώπων που είτε είναι άνεργοι οπότε δεν έχουν εισόδημα ή είναι τόσο μικρό που φτάνει μονο για την βασική επιβίωση.Στην τελευταία περίπτωση δεν υπάρχει επιλογή,απλά ονειρέυεσαι κι έυχεσαι το 2014 κάτι να αλλάξει!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Για να είμαι ειλικρινής μετά τα δυο τρία πρώτα σχόλια μου δημιουργήθηκε κ μένα η απορία για το εισόδημα αλλά και το διαθέσιμο χρόνο για τόσα ταξίδια. ...Τώρα για τους δασκάλους μάλλον δεν έχουμε την παραμικρή αίσθηση της πραγματικότητας. Ζήτημα αν πέρνει δάσκαλος με 20 χρόνια υπηρεσία 1300 το μήνα.
Έκλεισα για το '14 τρία τετραήμερα ταξίδια στην Ευρώπη με κόστος εισιτηρίων συνολικά 260 ευρώ, κάπου 85 ευρω το ένα χάρη σε προσφορές και προγράμματα εξαργύρωσης- κάτι περισσότερο από το λεωφορείο Αθήνα-Θεσσαλονίκη δηλαδή. Η διαμονή σε ξενοδοχείο θα μου στοιχίσει συνολικά 350 ευρώ για όλα αυτά χάρη σε έγκαιρες κρατήσεις και εξαιρετικές προσφορές. Άντε να ξοδέψω άλλα τόσα για έξοδα διαβίωσης. Θα δώσω ουσιαστικά έναν μισθό από τους 12 που περιγράφεις και θα είναι εξοικονομημένος από το αυτοκίνητο που δεν έχω από επιλογή. Δηλαδή διαθέτω 100 ευρώ το μήνα για να κάνω ταξίδια. Το ποσό δεν είναι παρανοικό, νομίζω. Εννοείται ότι έκοψα μαχαίρι τις σύντομες αποδράσεις στην Ελλάδα, εφόσον θεωρώ τις μετακινήσεις εντός ακριβές, πέρα του τρένου.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.188
Likes
4.046
Έκλεισα για το '14 τρία τετραήμερα ταξίδια στην Ευρώπη με κόστος εισιτηρίων συνολικά 260 ευρώ, κάπου 85 ευρω το ένα χάρη σε προσφορές και προγράμματα εξαργύρωσης- κάτι περισσότερο από το λεωφορείο Αθήνα-Θεσσαλονίκη δηλαδή. Η διαμονή σε ξενοδοχείο θα μου στοιχίσει συνολικά 350 ευρώ για όλα αυτά χάρη σε έγκαιρες κρατήσεις και εξαιρετικές προσφορές. Άντε να ξοδέψω άλλα τόσα για έξοδα διαβίωσης. Θα δώσω ουσιαστικά έναν μισθό από τους 12 που περιγράφεις και θα είναι εξοικονομημένος από το αυτοκίνητο που δεν έχω από επιλογή. Δηλαδή διαθέτω 100 ευρώ το μήνα για να κάνω ταξίδια. Το ποσό δεν είναι παρανοικό, νομίζω. Εννοείται ότι έκοψα μαχαίρι τις σύντομες αποδράσεις στην Ελλάδα, εφόσον θεωρώ τις μετακινήσεις εντός ακριβές, πέρα του τρένου.
Καταλαβαίνω και ξέρω και εγώ από ταξίδια αν και όχι πολυταξιδευμένος. μια βδομαδα στη Ρώμη σύνολο έφαγα 430 ευρώ με διαμονή μεταφορά τα πάντα. Ξέρω ότι είναι εφικτό να κάνεις ταξίδια και προσπαθώ και εγώ να το κάνω με το εισόδημά μου. Αλλά 10 εξωχικά ταξίδια το χρόνο με οικονομία δεν γίνονται.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Δε βρίσκω καν το λόγο να συζητάμε το αν και πού βρίσκει ο καθένας από τα μέλη ενός ταξιδιωτικού φόρουμ τα λεφτά για να κάνει ταξίδια.
Δεν έχουν όλοι το ίδιο εισόδημα, τις ίδιες υποχρεώσεις, το ίδιο γενικό οικονομικό background, την ίδια δουλειά, τον ίδιο ελεύθερο χρόνο, τις ίδιες ανάγκες και συνήθειες (ούτε καν τις ίδιες ταξιδιωτικές ανάγκες και συνήθειες) κλπ.

Αυτό που θα έπρεπε κυρίως να μας ενδιαφέρει εδώ μέσα, είναι να ανταλλάσσουμε απόψεις και να βοηθάμε ο ένας τον άλλο ταξιδιωτικά και όχι να κρίνουμε το πως και το γιατί κάποιος κατάφερε να κάνει ένα ή περισσότερα ταξίδια.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.188
Likes
4.046
Προς θεού προσωπικά σε καμία περίπτωση ούτε κατακρίνω, ούτε κατηγορώ, ούτε καν ζηλεύω με την κακή έννοια της λέξεως την οικονομική δυνατότητα και τον διαθέσιμο χρόνο κάποιων "συνταξιοδοτών" μας στη σελίδα. Αρκετοί με βάση το budget and time constraint μας, κάνουμε το καλύτερο δυνατό. Το μοναδικό πράγμα που μου "κακοφάνηκε" είναι η παρουσίαση ενός έτους με περού, κούβα, ηπα, ανατολές και δύσες ως αποτέλεσμα συνετής και λιτοδίαιτης οικονομικής διαχείρισης και ικανότητας εύρεσης ευκαιριών.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
1) Οι ΔΥ με 20 χρόνια προϋπηρεσίας και πάνω παίρνουν σχεδόν τον ίδιο μισθό με πριν.
.
ΦΑΟΥΛ.
Οντας ΔΥ ( εκπαιδευτικός) με 27 χρόνια προυπηρεσίας είμαι σε ετήσια βάση 5000€ "κάτω" απ το 2009.
Και αν προστεθούν ( ή μάλλον αφαιρεθούν) κάθε είδους χαράτσια, αυξημενη φορολογία εισοδηματος κλπ κλπ το διαθέσιμο ποσό κατεβαίνει κι άλλο.
Είναι αλήθεια βέβαια πως οι συνάδελφοι με κάτω από 20 χρονια υπηρεσίας έχουν πληγεί περισότερο.
Επαναλαμβανω οτι τα δικά μου στοιχεια αφορουν το μισθολογιο εκπκών μέσης εκπαίδευσης.
Για τους υπόλοιπους ΔΥ, απ΄λα δεν γνωρίζω.
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
ΦΑΟΥΛ.
Οντας ΔΥ ( εκπαιδευτικός) με 27 χρόνια προυπηρεσίας είμαι σε ετήσια βάση 5000€ "κάτω" απ το 2009.
Και αν προστεθούν ( ή μάλλον αφαιρεθούν) κάθε είδους χαράτσια, αυξημενη φορολογία εισοδηματος κλπ κλπ το διαθέσιμο ποσό κατεβαίνει κι άλλο.
Να προσθέσω (ή καλύτερα να αφαιρέσω) και τους 2 μισθούς (δώρα) που κόπηκαν τελείως
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δε βρίσκω καν το λόγο να συζητάμε το αν και πού βρίσκει ο καθένας από τα μέλη ενός ταξιδιωτικού φόρουμ τα λεφτά για να κάνει ταξίδια.
Δεν έχουν όλοι το ίδιο εισόδημα, τις ίδιες υποχρεώσεις, το ίδιο γενικό οικονομικό background, την ίδια δουλειά, τον ίδιο ελεύθερο χρόνο, τις ίδιες ανάγκες και συνήθειες (ούτε καν τις ίδιες ταξιδιωτικές ανάγκες και συνήθειες) κλπ.

Αυτό που θα έπρεπε κυρίως να μας ενδιαφέρει εδώ μέσα, είναι να ανταλλάσσουμε απόψεις και να βοηθάμε ο ένας τον άλλο ταξιδιωτικά και όχι να κρίνουμε το πως και το γιατί κάποιος κατάφερε να κάνει ένα ή περισσότερα ταξίδια.
και να προσθέσω και διαφορετικής ηλικίας.. άλλες εμπειρίες και άλλα ταξίδια κάνει κάποιος στα 25 του (που μπορεί να έχει ξεκινήσει να δουλεύει οπότε το budget είναι περιορισμένο) και άλλες κάποιος στα 50+, που μπορεί να χει βάλει και κάποια χρήματα στην άκρη και να θέλει να τα επενδύσει σε ταξίδια. Οπότε μην συγκρίνουμε ταξιδιωτικούς χάρτες ατόμων με διαφορετικό background και διαφορετική ηλικία.
 

thalia_2012

Member
Μηνύματα
51
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Ηνωμένο Βασίλειο
Ταξίδι-Όνειρο
Κρήτη
Και πως ήταν η Αρμενία; Από ότι κατάλαβα πήγατε εκεί οδικώς. Θα ήταν καλή συνεισφορά μια περιγραφή από 'κείνα τα μέρη, νομίζω... αν έχεις όρεξη :icon_wink:
Ναιιιι πως δεν εχω;;Ελεγα να τολμησω και την πρωτη μου ταξιδιωτικη ιστορια με αυτο το ταξιδι αλλα το ανεβαλλα συνεχεια...δε ξερω αν θα αρεσε στον καθενα η αρμενια΄στη πρωτευουσα τα πραγματα ειναι καλα απλα περιμενα να ειναι περισσοτερο επηρεασμενη απο την ευρωπαικη ενωση( χωρις ρωσικα ειναι δυσκολα τα πραγματα) μιλαμε για μια χωρα με πολλες αντιθεσεις στον τροπο ζωης τους...θα τη γραψω την ιστορια!!!!
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Παρίσι - Mont Saint Michel - Disneyland και απο Ελλάδα Λευκάδα και κάποιες μικρές αποδράσεις σε Δελφούς-Αράχωβα-Γαλαξίδι.
Πάντως κι εμένα μου κάνει εντύπωση όχι τόσο ότι κάποιος μπορεί να έκανε πολλά ταξίδια σε ένα έτος, αλλά το ότι χαρακτηρίζει ένα έτος "φτωχό ταξιδιωτικά" γιατί πήγε μόνο σε 5 χώρες... Σίγουρα δεν έχουν όλοι το ίδιο εισόδημα ούτε τον ίδιο ελεύθερο χρόνο. Κι εγώ αν είχα τη δυνατότητα σε 10 χώρες το χρόνο θα πήγαινα. Αλλά όχι και "φτωχό"...
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Έκλεισα για το '14 τρία τετραήμερα ταξίδια στην Ευρώπη με κόστος εισιτηρίων συνολικά 260 ευρώ, κάπου 85 ευρω το ένα χάρη σε προσφορές και προγράμματα εξαργύρωσης- κάτι περισσότερο από το λεωφορείο Αθήνα-Θεσσαλονίκη δηλαδή. Η διαμονή σε ξενοδοχείο θα μου στοιχίσει συνολικά 350 ευρώ για όλα αυτά χάρη σε έγκαιρες κρατήσεις και εξαιρετικές προσφορές. Άντε να ξοδέψω άλλα τόσα για έξοδα διαβίωσης. Θα δώσω ουσιαστικά έναν μισθό από τους 12 που περιγράφεις και θα είναι εξοικονομημένος από το αυτοκίνητο που δεν έχω από επιλογή. Δηλαδή διαθέτω 100 ευρώ το μήνα για να κάνω ταξίδια. Το ποσό δεν είναι παρανοικό, νομίζω. Εννοείται ότι έκοψα μαχαίρι τις σύντομες αποδράσεις στην Ελλάδα, εφόσον θεωρώ τις μετακινήσεις εντός ακριβές, πέρα του τρένου.
Πολύ οργανωτικό και φαίνεται να σου βγήκε πολύ οικονομικά (τειρουμένων των αναλογιών πάντα). Θες να μας πεις σε ποιους προορισμούς θα πας και πόσο περίπου θα σου κοστίσουν συνολικά και τα 3 ταξίδια;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom