Ταξιδιωτικός απολογισμός 2015

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το ξεφτίλισα το 2015, βασικά χάρη στο στοίχημα (του 2014, το 2015 με μια τραγική ρελάνς βγήκα μείον!).

  • 2 Κολομβίες (ή μήπως ήταν τρεις; )
  • ένα RTW trip σε Αίγυπτο, Σουδάν, Ιορδανία, Ισραήλ, Παλαιστίνη, Νότιο Κορέα, Γκουάμ, Παλάου, Μικρονησία, Χαβάη, Αυστραλία, Χονγκ Κονγκ, Βιρμανία, Λονδίνο
  • 3 ταξίδια στην Ελλάδα
  • Ισπανία
  • Αυστρία
  • Μαϊάμι
  • Αϊτή
  • ΜΕξικό
  • Πουέρτο Ρίκο
και ίσως ξέχασα και κάτι. Το 2016 θα είμαι λίγο πιο μαζεμένος.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
Όμορφα τελείωσε το 2014, ομορφότερα άρχισε το έτος 2015. Το τελευταίο 2μηνο του 2014 ταξίδεψα στη Ρουμανία (τέλος του 1ου δεκαημέρου του Νοέμβρη του 2014). Την ιστορία αυτή δεν την έχω ολοκληρώσει. Στην αρχή του 3ου δεκαημέρου του Νοέμβρη του 2014, ταξίδεψα στο Ισραήλ. Την ιστορία αυτή «Ισραήλ Νοέμβρης 2014» την ολοκλήρωσα γιατί διαισθάνθηκα μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Το Δεκέμβρη του 2014 ήμουν στη Γερμανία για κάποιες ημέρες.

Τώρα μετά τον πρόλογο επί του θέματος, για τα ταξίδια του έτους 2015. Από τα Χριστούγεννα του 2014 έως την Πρωτοχρονιά του 2015 έκανα (με βάση το αεροδρόμιο των Βρυξελλών) ένα ανοργάνωτο και ολίγον επεισοδιακό Road Trip (Μπριζ, Χαϊδελβέργη, Στρασβούργο, Κολμάρ, Εγκουισχαϊμ, Αμβέρσα, Λιλ). Την ιστορία αυτή «Έτσι χωρίς πρόγραμμα Road Trip από το πρωί των Χριστουγέννων έως το βράδυ της Πρωτοχρονιάς.» την ολοκλήρωσα, παρ’ όλο που το Γενάρη είχα αρκετά ταξίδια (εσωτερικού Χανιά, Αθήνα, Λάρισα, Αλεξανδρούπολη, Δράμα, Ιωάννινα, Σπάρτη κλπ) και πολύ τρέξιμο.

Το 1ο 10ήμερο του Φλεβάρη του 2015 έφυγα για Κίνα. Επέστρεψα στο τέλος του 2ου 10ημέρου. Πέρασα υπέροχα σ’ αυτό το ταξίδι και έχω ολοκληρώσει την ιστορία μου «Κάτω από τη σκιά του συντρόφου Μάο». Το ταξίδι αυτό το πραγματοποίησα με SAS, οπότε στην επιστροφή είχα διανυκτέρευση στην Κοπεγχάγη (βόλτα + μπύρες + ολιγόωρος ύπνος σε ξενοδοχείο). Οι εσωτερικές πτήσεiς έγιναν με China Eastern.

Τον Μάρτη του 2015 πέρασα από τα jazz bar της Κρακοβίας και της Βαρσοβίας. Η ιστορία αυτή βρίσκεται σε νηπιακό στάδιο.

Τον Απρίλη του 2015 το οχταήμερο το εκατέρωθεν του Πάσχα (από Μ Τετάρτη έως την Πέμπτη του Πάσχα) βρέθηκα στη Νέα Υόρκη. Οι λόγοι ήταν αρκετοί:
Ας όψονται τα φθηνά αεροπορικά εισιτήρια (450 ευρώ).
Ας όψεται η παθολογική αγάπη μου για τη μουσική jazz blues, afrocuban jazz κλπ.
Ας όψεται η αγάπη μου για τη μουσική, όταν μάλιστα αυτή συνοδεύεται με κατανάλωση ποτού.
Την ιστορία «Όταν οι άλλοι έψηναν αρνί εγώ άκουγα μουσική» για το ταξίδι αυτό την έχω ολοκληρώσει.

Επιστρέφοντας από Νέα Υόρκη, ύστερα από έξι ημέρες έφυγα για πενθήμερο ταξίδι στη Βαυαρία. Πιθανώς να γράψω κάτι γι’ αυτό, επειδή τα τελευταία οχτώ χρόνια έχω πάει πάρα πολλές φορές εκεί (στο σημείο όπου σε πολλά μπαρ, οι μπάρμεν να μου φέρνουν το ποτό που πίνω χωρίς να με ρωτήσουν).

Τον Μάη 2015 πήγα Βραζιλία. Δεν είχε περάσει μήνας και ξαναπέρασα τον Ατλαντικό.
Όπως προανέφερα όμορφα τελείωσε το 2014, ομορφότερα άρχισε το έτος 2015. Στη Βραζιλία πήγα με Lufthansa, ενώ οι εσωτερικές πτήσεις έγιναν με TAM.

Την ιστορία για τη Βραζιλία «Αυτό είναι το Ρίο!», την ξεκίνησα με μεράκι. Όμως στη συνέχεια πάγωσα. Capital controls = όχι ταξίδια. Είναι και η θάλασσα. Είναι μπροστά μου και της αφιερώνω πολλές ώρες. Αγαπώ τη θάλασσα. Έτσι σταμάτησα και να ταξιδεύω και να γράφω. Η ιστορία αυτή έχει μείνει ημιτελής.
Όλο το καλοκαίρι κατέβαζα καντήλια.
Έσκισα σαν καλσόν όλα τα ταξιδιωτικά σχέδια που είχα.
Όταν οι άλλοι σκίζουν μνημόνια, εγώ δυστυχώς πρέπει να σκίζω όλα τα ταξιδιωτικά σχέδια που είχα.

To φθινόπωρο αποφάσισα δειλά - δειλά να ξεκινήσω πάλι τα ταξίδια. Για να μου ανέβει η ψυχολογία, ξεκίνησα απ' το Παρίσι. Έτσι τον Οκτώβρη βρέθηκα Παρίσι και η ταξιδιωτική μου ιστορία "Πρώτο ταξίδι μετά τα cc" είναι υπό ολοκλήρωση.

Στη συνέχεια έκανα δύο ταξίδια Χανιά (Οκτώβρη και Νοέμβρη), ένα στο Βερολίνο (τέλη Νοέμβρη) και ένα στο Μιλάνο (Δεκέμβρη).

Το έτος 2015 ξεκίνησε άριστα, αλλά στη συνέχεια τα capital controls μας ανέστειλαν.
 

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Κι εγώ νόμιζα ότι φέτος έκανα πολλά τα ξίδια! Μουαχαχχα! Διαβάζω όλα τα παραπάνω και κάθομαι στη θέση μου! Έτσι, Βερολίνο τον Ιανουάριο, Πύργο-Χίο-Σμύρνη τον Αύγουστο και Ρώμη τον Δεκέμβριο είναι προφανώς τίποτα μπροστά σε αυτά που έκαναν κάποιοι φίλοι παραπάνω!:icon_redface:
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
  • ένα RTW trip σε Αίγυπτο, Σουδάν, Ιορδανία, Ισραήλ, Παλαιστίνη, Νότιο Κορέα, Γκουάμ, Παλάου, Μικρονησία, Χαβάη, Αυστραλία, Χονγκ Κονγκ, Βιρμανία, Λονδίνο
Ναι αλλα την ιστορία μας την άφησες ημιτελη :( :( :( :(
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ας όψεται η παθολογική αγάπη μου για τη μουσική jazz blues, afrocuban jazz κλπ.
Για σημείωσε στο καλεντάρι σου την Αβάνα του χρόνου το Δεκέμβριο, σήμερα ήταν φανταστικό το jazz festival και πέφτει καπάκι με το φεστιβάλ λατινοαμερικάνικου κινηματογράφου πάλι...
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
Yorgos, σ' ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες. Μουσική και κινηματογράφος = τέλειος συνδυασμός. Αν και η χρονική διάρκεια μέχρι το Δεκέμβρη είναι μεγάλη, αρχίζω να ψάχνω για τις εκδηλώσεις από τώρα.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Πεσμένο ελαφρώς ταξιδιωτικά το 2015 για μένα (ας όψονται και τα Capital Controls και ο φόβος που προκάλεσαν)... Ας δούμε τι κάναμε:
- 25 ταξίδια (όλα προσωπικά / αναψυχής, κανένα επαγγελματικό).
- 20 διεθνή ταξίδια, 5 ταξίδια εσωτερικού στην Ελλάδα.
- Επισκέφτηκα 4/7 ηπείρους (Ευρώπη, Ασία, Βόρεια Αμερική, Νότια Αμερική)
- 17 διαφορετικές χώρες εκτός από την Ελλάδα. Πήγα 5 φορές στο Ηνωμένο Βασίλειο, 4 στη Γαλλία, 3 στην Ισπανία, 3 στη Γερμανία, 2 στην Τουρκία, και από μία φορά σε όλες τις άλλες χώρες στο χάρτη:

- 2 χώρες τις επισκέφτηκα για πρώτη φορά (Ταϊλάνδη και Λάος)
- 70 σκέλη πτήσεων, εκ των οποίων 11 σε Business Class.
- 61 βράδια σε δωμάτια ξενοδοχείων (37 διαμονές σε 32 διαφορετικά ξενοδοχεία). Επίσης, 20 βραδιές σε σπίτια (εκτός φυσικά από το σπίτι μου στην Αθήνα), 1 διανυκτέρευση σε πλοίο και 5 διανυκτερεύσεις εν πτήση.
- 44 υπεραστικά τρένα σε 5 χώρες (εκ των οποίων τα 2 διεθνή). 20 ακόμα υπερασικές μετακινήσεις με άλλα δημόσια επίγεια μέσα (λεωφορεία, ταξί κλπ) [ Ναι. Πήρα και ΚΤΕΛ στο Λάος ].
- 8 υπεραστικά πλοία (2 εκ των οποίων διεθνή).
- 3 ενοικιάσεις αυτοκινήτων για 10 ημέρες συνολικά, σε 3 διαφορετικά ταξίδια.
- Χρησιμοποίησα μετρό/συγκοινωνίες σε 14 πόλεις και αστικά ταξί σε 14 ακόμα πόλεις (περιλαμβάνεται και η Ελλάδα)
- Χρησιμοποίησα 10 διαφορετικά νομίσματα (σε μορφή μετρητών)
- 8 μετεπιβιβάσεις σε αεροδρόμια του εξωτερικού, χωρίς να φύγω ενδιάμεσα από το χώρο του αεροδρομίου (2 στο Μόναχο, 1 στη Φρανκφούρτη, 1 στο Heathrow στο Λονδίνο, 1 στη Σιγκαπούρη, 1 στην Πράγα, 1 στη Ρώμη και 1 στη Μαδρίτη)
- 4 αυθημερόν επισκέψεις σε πόλεις (μακρύ stopover με έξοδο στην πόλη): Φρανκφούρτη, Σιγκαπούρη, Μαδρίτη και Μπραζίλια.
- Πτήσεις εσωτερικού σε 6 χώρες: Ελλάδα, Ταϊλάνδη, Ηνωμένο Βασίλειο, Ισπανία, Βραζιλία και Γερμανία.
- 10 πτήσεις εσωτερικού στην Ελλάδα, 6 πτήσεις εσωτερικού στην Ευρώπη, 40 διεθνείς πτήσεις εντός Ευρώπης, 7 διηπειρωτικές πτήσεις, 2 πτήσεις εντός της Νότιας Αμερικής και 5 πτήσεις εντός της Ασίας.
- 16 αεροπορικές εταιρίες
- 55 διαφορετικά αεροσκάφη 11 διαφορετικών τύπων
- 19 διαφορετικά business/gold lounges
- 1 ημέρα σε ολοήμερο οργανωμένο τουρ (που περιλάμβανε υπεραστικές μεταφορές)
- 1 κρουαζιέρα (2 ημέρες 1 νύκτα)
- 4 επίγειες διελεύσεις συνόρων (με τρένα και ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα).
- 25 βράδια Σαββάτου στην Αθήνα. 27 βράδια Σαββάτου κάπου αλλού.
- 116 νέα pins στον ταξιδιωτικό μου χάρτη στο travelstories (στα οποία μπορεί να ανατρέξει όποιος θέλει περισσότερες λεπτομέρειες για το που πήγα και πόσο κάθησα…)
εεεεεεεεεε τι να πω μετα απο αυτο? να κρυφτουμε οι υπολοιποι? Νασε καλα και το 2016 ευχομαι να τα 3πλασιασεις...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.458
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom