Ταξιδιωτικός απολογισμός 2016

EvNick

Member
Μηνύματα
177
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA - JAPAN - AUS
Καλά ζηλεύω αυτούς που πήγαν τόσα πολλά ταξίδια, μπράβο παιδιά! :O Λόγω δουλειάς το καλοκαίρι εγώ πήγα μόνο το ταξίδι όνειρο ζωής στην Νέα Υόρκη τον Νοέμβριο, αλλά έρχονται καλά πράγματα για φέτος να 'μαστε καλά!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Ιανουάριος:Η ανατολή του 2016 με βρήκε στην Βαρκελώνη να θαυμάζω τα βεγγαλικά στο Montjuic's Magic Fountain και το πρωί στην Ορθόδοξη εκκλησία της Βαρκελώνης στη λειτουργία και την κοπή της πίτας.Συνολικά έμεινα 8 υπέροχες ανοιξιάτικες θα έλεγα μέρες πριν επιστρέψω στο κάτασπρο και παγωμένο Βουκουρέστι.
Φεβρουάριος:Μονοήμερες εξορμήσεις σε κοντινά χιονοδρομικά (Sinaia,predeal)για να χαζεύω αυτούς που κάνουν σκι πίνωντας ζεστή σοκολάτα
Μάρτιος:8 μέρες σε Ισραήλ-Παλαιστίνη,μοναδική ελληνίδα σε γκρούπ 40 ρουμάνων που λίγο έλειψε να γίνει η αιτία να μην μπω ποτέ στη χώρα.Το ταξίδι που με σημάδεψε την προηγούμενη χρονιά.
Απρίλιος:1 μέρα στη Σόφια και 15 μέρες στην Ελλάδα για τις πασχαλινές διακοπές σε Λάρισα,Καρδίτσα,Τρίκαλα,Μετέωρα
Μαϊος:6ήμερο οδικό ταξίδι στο Μολδάβικο κομμάτι της Ρουμανίας με επίσκεψη σχεδόν σε όλα τα παραδοσιακά μοναστήρια της περιοχής Bucovina κι επιπλέον επίσκεψη ή διαμονή στις πόλεις Bacau,Gura humorului,Radauti,Suceava,Vatra dornei,Neamts και Lacul rosu
Ιούνιος-Ιούλιος:Τέλη Ιουνίου με αρχές Ιουλίου για 20 περίπου μέρες Βιετνάμ-Καμπότζη,άλλοι δύο εκπληκτικοί προορισμοί στην αγαπημένη Ασία.Ακολούθησε 5ήμερη χαλάρωση στη Νέα Αγχίαλο για τα μπάνια του λαού.
Αύγουστος:Οδικό ταξίδι 20 ημερών σε Ιταλία (Βενετία-Πάντοβα-Βερόνα-Μιλάνο-λίμνη Κόμο), Ελβετία(Λουγκάνο,Ράντα,Λώζάνη,Βέρνη,Λουκέρνη,Βασιλεία,Ζυρίχη),
Γαλλία(Αλσατία),Γερμανία(Μέλανας δρυμός)
και Αυστρία(Ινσμπρουκ,Σαλζπουργκ)
Σεπτέμβριος-Νοέμβριος:Tα κεφάλια μέσα,οικονομία και διάβασμα!
Οκτώβριος-Δεκέμβριος:Από ένα πενθήμερο τον κάθε μήνα Αθήνα για εκπαιδευτικούς λόγους που συνδυάστηκαν βέβαια με βόλτες στην Ακρόπολη και πολλούς καφέδες!
Πολύ ωραία χρονιά το 2016 τόσο ταξιδιωτικά όσο και γενικά.Οι προσδοκίες είναι μεγάλες και για το 2017,του χρόνου τέτοιο καιρό να είμαστε καλά να τα ξαναγράψουμε!
Καλή ταξιδιωτική χρονιά σε όλους!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πήγα στην Καλιφόρνια για δύο εβδομάδες, στο Μεξικό για περίπου το ίδιο όπου επισκέφθηκα πάνω από 15 αρχαιολογικους χώρους, τους περισσότερους για πρώτη φορά. Κι ακόμη δεν έχω επιστρέψει από το πολύμηνο σε Περού- Βολιβία - Χιλή- Αργεντινή- Ανταρκτική, που ήταν φανταστικό, κάλυψαν σχεδόν όλα μου τα απωθημένα σε χώρες που έχω ταξιδέψει πολλές φορές κι επέλεξα να πάω σε μέρη τους πιο απομακρυσμένα. (η Ανταρκτική ήταν πρωτιά). Συν μερικές εκδρομές εντός Κούβας, να τη δω για μία τελευταία φορά όπως τη θυμόμουν... Άλλαξε κι αυτή, απίστευτα γρήγορα, να ζήσουμε να τη θυμόμαστε όπως ήταν....
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Ιανουάριος:Η ανατολή του 2016 με βρήκε στην Βαρκελώνη να θαυμάζω τα βεγγαλικά στο Montjuic's Magic Fountain και το πρωί στην Ορθόδοξη εκκλησία της Βαρκελώνης στη λειτουργία και την κοπή της πίτας.Συνολικά έμεινα 8 υπέροχες ανοιξιάτικες θα έλεγα μέρες πριν επιστρέψω στο κάτασπρο και παγωμένο Βουκουρέστι.
Φεβρουάριος:Μονοήμερες εξορμήσεις σε κοντινά χιονοδρομικά (Sinaia,predeal)για να χαζεύω αυτούς που κάνουν σκι πίνωντας ζεστή σοκολάτα
Μάρτιος:8 μέρες σε Ισραήλ-Παλαιστίνη,μοναδική ελληνίδα σε γκρούπ 40 ρουμάνων που λίγο έλειψε να γίνει η αιτία να μην μπω ποτέ στη χώρα.Το ταξίδι που με σημάδεψε την προηγούμενη χρονιά.
Απρίλιος:1 μέρα στη Σόφια και 15 μέρες στην Ελλάδα για τις πασχαλινές διακοπές σε Λάρισα,Καρδίτσα,Τρίκαλα,Μετέωρα
Μαϊος:6ήμερο οδικό ταξίδι στο Μολδάβικο κομμάτι της Ρουμανίας με επίσκεψη σχεδόν σε όλα τα παραδοσιακά μοναστήρια της περιοχής Bucovina κι επιπλέον επίσκεψη ή διαμονή στις πόλεις Bacau,Gura humorului,Radauti,Suceava,Vatra dornei,Neamts και Lacul rosu
Ιούνιος-Ιούλιος:Τέλη Ιουνίου με αρχές Ιουλίου για 20 περίπου μέρες Βιετνάμ-Καμπότζη,άλλοι δύο εκπληκτικοί προορισμοί στην αγαπημένη Ασία.Ακολούθησε 5ήμερη χαλάρωση στη Νέα Αγχίαλο για τα μπάνια του λαού.
Αύγουστος:Οδικό ταξίδι 20 ημερών σε Ιταλία (Βενετία-Πάντοβα-Βερόνα-Μιλάνο-λίμνη Κόμο), Ελβετία(Λουγκάνο,Ράντα,Λώζάνη,Βέρνη,Λουκέρνη,Βασιλεία,Ζυρίχη),
Γαλλία(Αλσατία),Γερμανία(Μέλανας δρυμός)
και Αυστρία(Ινσμπρουκ,Σαλζπουργκ)
Σεπτέμβριος-Νοέμβριος:Tα κεφάλια μέσα,οικονομία και διάβασμα!
Οκτώβριος-Δεκέμβριος:Από ένα πενθήμερο τον κάθε μήνα Αθήνα για εκπαιδευτικούς λόγους που συνδυάστηκαν βέβαια με βόλτες στην Ακρόπολη και πολλούς καφέδες!
Πολύ ωραία χρονιά το 2016 τόσο ταξιδιωτικά όσο και γενικά.Οι προσδοκίες είναι μεγάλες και για το 2017,του χρόνου τέτοιο καιρό να είμαστε καλά να τα ξαναγράψουμε!
Καλή ταξιδιωτική χρονιά σε όλους!
Τζίζας

@Yorgos θέλω ιστορίες και φωτο για Ανταρκτική και Καλιφόρνια!!!
 
Last edited:

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Άντε ας πω κι εγώ:

Μάρτιος
Τριήμερο 25ης Μαρτίου: Μόναχο και ημερήσια στη Νυρεμβέργη

Μάιος
Τριήμερο Εδιμβούργο

Ιούνιος, Ιούλιος & Σεπτέμβριος
Από 3 τριήμερα κάθε μήνα στη λατρεμένη Ίο

Αύγουστος
Το ταξίδι-όνειρο ζωής στις ΗΠΑ. 15 ημέρες Νέα Υόρκη-Λος Άντζελες-Λας Βέγκας-Σαν Φρανσίσκο και πέριξ περιοχές (Sausalito) καθώς και Pacific Coast 17-mile drive

Οκτώβριος
Τριήμερο 28ης Οκτωβρίου: Σάλτσμπουργκ (Αυστρία) με ολίγη από Μόναχο πάλι

Αυτά. Άντε να δούμε αν θα ευοδωθούν τα ταξιδιωτικά μας πλάνα κ το 2017... Δεν έχουμε κ πολλά τριήμερα φέτος χαχα
Καλέεε ξέχασα ένα τριήμερο το Σεπτέμβριο στα Κύθηρα! Αλλά δε με εντυπωσίασαν οπότε μάλλον επέλεξα να το ξεχάσω χαχα

Καλιφόρνια όχι, αλλά για τα άλλα ναι και εκτενώς
Μα γιατί? Μετά τη παγωνιά της Ανταρκτικής θέλουμε κ τη ζέστη της Καλιφόρνια πλιζ να "ισιώσουμε"
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Το 2016 είχε "αρκετό ενδιαφέρον " με ""πρωτόγνωρες εμπειρίες"". Έχουμε και λέμε,
·· Πραγματοποίησα ένα τετραήμερο ταξίδι στα σύνορα Γερμανίας Ελβετίας για να συναντήσω ένα φίλο Συριο, Πρόσφυγα πλέον, ο όποιος με είχε φιλοξενήσει στη Δαμασκό το 2011. Ενδιαφέρον είχαν διάφορα χωριουδάκια κατά μήκος του Ρήνου, Η Βασιλεία και το Ulm.
··Δύο εβδομάδες στην Γεωργία και στην Αμπχαζία. Απίστευτος Καύκασος, φιλοξενοι άνθρωποι, αλλοπρόσαλλη Αμπχαζία. Αυτά από εκτός. Εντός Ελλάδας,
·· Ένα τετραήμερο στην Άνδρο, ένα διήμερο στον πόρο. Επίσης κάποια διήμερά και ημερήσιες στην Κρήτη καθότι είναι η βάση μου. Απαυτά μεγαλύτερο ενδιαφέρον είχαν μια διήμερη πεζοπορία στην λεγομένη ορεινή ερήμο των λευκών ορέων κάθως Και το φαράγγι του Καλλικράτη σένα αποκόσμο σκηνικο με ομίχλη.
Μέσα σε όλα αυτά προστέθηκαν και,
·· Half day Τριπ στην μαγευτική νότια Σαλαμίνα.
··Πανόραμα Greek hospitalς, Εκ των οποίων τέσσερις μέρες στο ΚΑΤ, 17 ημέρες στο ιατρικό κέντρο και 25 ημέρες στο Γεννηματά.
Και τέλος Μπόλικη Λέσβος και Αθηνά Για αποθεραπεία...

Άντε και στα επόμενα...
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Σε σχέση με τα ταξίδια που έκαναν πολλοί συμφορουμίτες, τα δικά μου μάλλον οχριούν. Για τα δικά μου όμως μέτρα και σταθμά νομίζω ότι καλά τα πήγα. Ηταν θετικός ο απολογισμός μου. Αν αναλογιστεί κανείς ότι στα ταξίδια μου πλέον ΅κουβαλάω΅ και τα παιδιά μου (ή κάποιο κάθε φορά ανάλογα με το ενδιαφέρον τους) τότε μπορώ να τα θεωρήσω και διπλά.

Τον Απρίλιο πήγαμε ένα τετραήμερο στο Βουκουρέστι. Πήραμε το ένα παιδί (αυτό που του αρέσει το τένις) και παρακολουθήσαμε αγώνες τένις της ATP και με την ευκαιρία που βρεθήκαμε εκεί ανεβήκαμε και στα Καρπάθια, σε Σινάια, Μπρασόβ & Σιγκισοάρα.

Τον Ιούλιο πήγαμε όλοι μαζί στην Πάρο για μπάνια.

Το πιο ωραίο μας όμως ήταν το πρώτο οδικό μας ταξίδι που πραγματοποιήθηκε αρχές Σεπτεμβρίου. Μπήκαμε και οι πέντε μας στο αυτοκίνητο (3 παιδιά) και φτάσαμε μέχρι το Σπλιτ της Κροατίας. Η εκδρομή μας είχε και θέμα: Game of thrones tour. Γυρίσαμε όλα τα μέρη της Κροατίας που έχουν γυριστεί σκηνές από τη διάσημη σειρά. Κάναμε όμως και μπάνια και παράλληλα γνωρίσαμε και λίγο την Αλβανία, την Βοσνία & Ερζεγοβίνη και το Μαυροβούνιο.
Μας άρεσε τόσο πολύ που το 2017 θέλουμε να κάνουμε πάλι οδικό μέχρι το Μόναχο αυτή τη φορά. Οπου να ¨ναι θα αναζητήσω τα ΅φώτα΅ των συμφορουμιτών για να πραγματοποήσω αυτό το ταξίδι.
Καλά ταξίδια το 2017...και ασφαλή.
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
το 2016 πηγε πολυ καλα απο ταξιδιωτικη αποψη.ξεκινησε τον φλεβαρη με μαδριτη-αμστερνταμ-πραγα για 12 μερες,συνεχιστηκε με σικελια τον αυγουστο για μια βδομαδα,4 μερες μοναχο. τον οκτωβρη λονδινο για μια βδομαδα κ εκλεισε με την λατρεμενη κωνσταντινουπολη. εντος κρητης εγιναν αρκετες εξορμησεις σε βουνα κ φαραγγια! ευχομαι κ το 2017 να ειναι μια καλη ταξιδιωτικη χρονια για ολους με λιγοτερο φοβο...
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.670
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Μάιος: Ισπανία-Ανδόρα-Γαλλία (Barcelona-Andorra la vella-Carcosonne-Toulouse-Lourdes-Biarritz-San Sebastian-Pamplona-Toledo) - Roadtrip
Νοέμβριος.: Ρουμανία (Bucharest-Brasov και κάστρα) - Roadtrip
Δεκέμβριος: Ολλανδία-Βέλγιο (Amsterdam-Gietroon-Brugges-Brussels) - Roadtrip
Εσωτερικό δεν αναφέρω...
Καλά μας πήγε το 16, ας ευχηθώ καλή ταξιδιωτική χρόνια σε όλους σας!!
Τρία roadtrip και ούτε μια ιστορία δεν έγραψες ακόμη; :)
 

dsgeo

Member
Μηνύματα
35
Likes
181
Ονειρεμένο Ταξίδι
To the MOON and back
Τρία roadtrip και ούτε μια ιστορία δεν έγραψες ακόμη; :)
Έχεις δίκιο....:rolleyes-80: Είχα σκοπό να ξεκινήσω κάποια στιγμή, πιστεύω θα επανορθώσω σύντομα!
Ειδικά το πρώτο που ήταν κ το μεγαλύτερο ήταν ωραία εμπειρία με μοναδικές εικόνες!:xalara:
 
Last edited:

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.670
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Μαϊος:6ήμερο οδικό ταξίδι στο Μολδάβικο κομμάτι της Ρουμανίας με επίσκεψη σχεδόν σε όλα τα παραδοσιακά μοναστήρια της περιοχής Bucovina κι επιπλέον επίσκεψη ή διαμονή στις πόλεις Bacau,Gura humorului,Radauti,Suceava,Vatra dornei,Neamts και Lacul rosu
@villi, όταν τελειώσεις την ιστορία σου στο Βιετνάμ - Καμπότζη, περιμένουμε ιστορία για το οδικό σας ταξίδι στο Μολδάβικο κομμάτι της Ρουμανίας. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom