Ταξιδιωτικός απολογισμός 2017

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.105
Καλή Χρονιά σε όλους. Ευχάριστη ταξιδιωτικά χρονιά για μένα το 2017,παρόλο που δυστυχώς ακυρώθηκε ένα ταξίδι σε Ιταλία-Ελβετία. Δεν πειράζει,καλά να είμαστε άλλη φορά...Από Ελλάδα αρκετά μέρη όπως Ξάνθη,πανέμορφη Καβάλα,Δράμα,Σέρρες με τα γύρω χωριά,σπήλαια κλπ., Μετέωρα για άλλη μια φορά, Κατερίνη, Λεπτοκαρυά,Λιτόχωρο και πέριξ, Γιάννενα, Ζαγοροχώρια και αγαπημένα Τζουμέρκα, λίγο από Πελοπόννησο,Αμφιλοχία...Από νησιά Εύβοια, Ικαρία, Χίο, Λειψούς, Φούρνους.
Από εξωτερικό στην πανέμορφη Ρωσία με Μόσχα και λίγο πέριξ και Αγία Πετρούπολη, από Κύπρο Λάρνακα,Λευκωσία,Λεμεσσό και Αγία Νάπα και ο χρόνος έκλεισε με Πορτογαλία και αλλαγή χρονιάς στις Αζόρες.

Αρκετά μέρη τα είχα ξαναεπισκεφτεί αλλά και πάλι απόλαυσα το ταξίδι. Από τα νέα μέρη που επισκέφτηκα με εντυπωσίασε η Ρωσία με την απίστευτη ομορφιά(αν δεν έκανε και τόσο κρύο θα ήταν καλύτερα) και κακώς δεν είχα πάει νωρίτερα και σαφώς οι Αζόρες ήταν απίστευτο μέρος. Γενικά η Πορτογαλία είναι από τις αγαπημένες μου χώρες,δεν θυμάμαι να έχω πάει σε κανένα μέρος της και να μην μου άρεσε.

Από Ελλάδα τα πιο πολλά μέρη τα είχα ξαναεπισκεφτεί, από νέα μέρη ξετρελάθηκα με τους Λειψούς, απίστευτα νερά,ηρεμία και γαλήνη, συμπαθείς ντόπιοι.
 

MELAS86-CY

Member
Μηνύματα
76
Likes
214
Πλούσιο και το 17 για μένα!!
Ιανουάριο: Ξεκίνησε με την κοπή της πίτας στην Αθήνα( ναι την Αθήνα την βλέπω σαν εξωτερικό ) και την επομενη φευγω για ενα 3ημερο στην Μαδρίτη.
Μαρτη: Γεωργία και Αζερμπαιτζάν
Μάιος. Ισλανδία
Ιουλιος:Βουδαπέστη και Βελγιο με μονοημερες σε πόλεις της Γερμανιας οπως Κολωνια και Βόννη.
Οκτώβρης.Μαρόκκο, 3ημερη κρουαζιέρα απο Λεμεσό για Αγίους τόπους που ειχα κερδισει σε ενα διαγωνισμό και λίγες μέρες Αθήνα.
Νοέμβριος: Αμερική(Μαϊαμι, Λας Βέγκας, Σαν Φρανσισκο και Λος Άντζελες)
Δεκέμβριος: Η καθιερωμένη μου βόλτα στο Λονδίνο!!
Καλά ταξίδια σε όλους και το 18!!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
για μένα το 2017 ήταν πολύ φτωχό
εκτος από το καθιερωμένο τρίμερο στο Garmisch (μια παράδοση που την κρατάω εδώ k 10 χρονια) καταφέραμε να πάμε τουλάχιστον το καλοκαίρι 10 μέρες Austria k μια βδομάδα τα Χριστούγεννα...πάλι Austria

βεβαια η χρονια σημαδεύτηκε από αλλα γεγονότα...εκτος από μια επαγγελματική αναβάθμιση είχαμε k ένα νέο μέλος στην οικογένεια οποτε οι προτεραιότητες ήταν άλλες...με βάση αυτά τα δεδομένα πάλι καλά k αυτά που κάναμε...

όχι ότι το 2018 θα είναι καλύτερο όπως το blepo...μάλλον θα παίξει πάλι πολύ Austria k B.Ευρώπη

δεν βαριέσαι...καλά να είμαστε k έχουμε να δούμε πολλά ακόμα...k εδώ στα γύρω
 

evripidis4

Member
Μηνύματα
75
Likes
458
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ένα και ''καλό'', για μένα, ηταν το ταξίδι που έκανα το 2017...Νέα Υόρκη-Λας Βέγκας (με Γραν Κάνυον) - Λος Άντζελες - Californian roadtrip - Σαν Φραντσίσκο (με Yosemity National Park)... 20 μέρες απολαυστικές...
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Το 2017 ήταν καλό από ταξιδιωτικής πλευράς (για τα δικά μου δεδομένα φυσικά). Ξεκίνησε με ένα ταξίδι στη Ρώμη για 5 ημέρες το Φεβρουάριο. Ρώμη είχα ξαναπάει, αλλά τώρα είχα την ευκαιρία να απολαύσω για ακόμα μία φορά την Αιώνια Πόλη και να δω με άλλη ματιά κάποιες πολύ όμορφες γωνιές της.

Τον Μάρτιο πήγα για πολύ λίγες μέρες στην Κέρκυρα, τόπο καταγωγής μου. Τον Ιούνιο πέρασα 4 μέρες στο Πόρτο Χέλι, στις Σπέτσες και τον Πόρο. Τον Ιούλιο επισκέφθηκα για πρώτη φορά τη Θάσο και λίγες μέρες αργότερα αναχωρήσαμε με τον συνταξιδιώτη μου για 5 βδομάδες στην Κίνα. Ένα ταξίδι που πολλές φορές μας έφερε στα όρια μας με την απίστευτη συμπεριφορά των Κινέζων: αγένεια απέναντι σε όλους και σε όλα... απέναντι στους συνανθρώπους τους, απέναντι στην ιστορία και τα μνημεία τους. Το ταξίδι περιλάμβανε εκτός από Πεκίνο και Σαγκάη, δημοφιλείς προορισμούς όπως Guilin, Yangshuo, Xian και Luoyang, αλλά και λιγότερο δημοφιλείς όπως Kunming και Dali και σταθμούς του δρόμου του μεταξιού μεταξύ των οποίων Dunhuang, Turpan Urumqi.

Τον Οκτώβριο έκανα ένα από τα ωραιότερα ταξίδια της ζωής μου σε ένα από τα ωραιότερα μέρη του κόσμου, ένα ταξίδι στο χρόνο και την ιστορία. Μιλάω για τη Βενετία που τη λάτρεψα και είναι ένα από τα (λίγα) μέρη που με έκαναν να συγκινηθώ... Λυπάμαι που πέρασαν τόσα χρόνια μέχρι να δω από κοντά αυτό το "ζωντανό μουσείο", αλλά υπόσχομαι (στον εαυτό μου) ότι πολύ σύντομα θα είμαι και πάλι εκεί.

Και η χρονιά έκλεισε με ένα ακόμα ταξίδι. Στο Βελιγράδι αυτή τη φορά.

Καλά να είμαστε και να ταξιδεύουμε! Πολλές φορές δεν έχει σημασία ο προορισμός, η διάρκεια ή ο αριθμός των ταξιδιών που κάνει κανείς. Σημασία έχει να περνάει καλά. Σε αυτό βέβαια ο καθένας δίνει την ερμηνεία που θέλει. Ο κάθε ένας ψάχνει, επιθυμεί και ικανοποιείται με διαφορετικούς προορισμούς και δραστηριότητες, αλλά το ζητούμενο πάντα είναι ένα: Να επιστρέφει χαρούμενος και γεμάτος καινούριες εικόνες, ήχους και μυρωδιές και γεμάτος ενέργεια για να σχεδιάσει κάθε νέα μικρή ή μεγάλη απόδραση.

Καλά ταξίδια σε όλους και το 2018!!!
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Το 2017 με Βρήκε το Γενάρη στην Αυστρία (Βιέννη , Σάλτσμπουργκ και στο μαγικό Χάλστατ!)

Μέσα του Μάρτη με βρήκε στην υπερ-υπέροχη πολύχρωμη και πολύβουη Νάπολη, στην Πομπηία, το Ερκολάνο και το Ποζιτάνο.
Τον Μάιο με βρήκε στην Ύδρα! (πανέμορφη)
Τον Ιούνιο με βρήκε στο Λονδίνο και από εκεί στη Μάλτα (το μοναδικό μέρος από όσα έχω επισκεφτεί που δεν θα ξαναπήγαινα. Μάλλον!)

Τον Ιούλιο με βρήκε να κάνω roadtrip την Εύβοια και έπειτα στην Κρήτη για ένα μήνα (πατρίδα!)
Τέλος Αυγούστου βρέθηκα στο Ναύπλιο και πέριξ.

Μετά τον Νοέμβριο με βρήκε στο Λονδίνο για ακόμα μία φορά.

Και τέλος, στην εκπνοή του έτους, βρέθηκα για κάποιον άγνωστο (?) λόγο στην Ρόδο!

Αυτά, και τα καλύτερα έρχονται το 2018 ελπίζω για όλους!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.675
Likes
50.527
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το 2017 με Βρήκε το Γενάρη στην Αυστρία (Βιέννη , Σάλτσμπουργκ και στο μαγικό Χάλστατ!)

Μέσα του Μάρτη με βρήκε στην υπερ-υπέροχη πολύχρωμη και πολύβουη Νάπολη, στην Πομπηία, το Ερκολάνο και το Ποζιτάνο.
Τον Μάιο με βρήκε στην Ύδρα! (πανέμορφη)
Τον Ιούνιο με βρήκε στο Λονδίνο και από εκεί στη Μάλτα (το μοναδικό μέρος από όσα έχω επισκεφτεί που δεν θα ξαναπήγαινα. Μάλλον!)

Τον Ιούλιο με βρήκε να κάνω roadtrip την Εύβοια και έπειτα στην Κρήτη για ένα μήνα (πατρίδα!)
Τέλος Αυγούστου βρέθηκα στο Ναύπλιο και πέριξ.

Μετά τον Νοέμβριο με βρήκε στο Λονδίνο για ακόμα μία φορά.

Και τέλος, στην εκπνοή του έτους, βρέθηκα για κάποιον άγνωστο (?) λόγο στην Ρόδο!

Αυτά, και τα καλύτερα έρχονται το 2018 ελπίζω για όλους!!
Από περιέργεια, τι δε σου άρεσε στη Μάλτα ακριβώς;
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Δεν είναι ότι δεν μου άρεσε, απλώς συνολικά δεν με εντυπωσίασε κάτι. Όλα ήταν "χειρότερα" από ότι τα περιμέναμε. Marsaxlokk, Blue lagoon, κάτι τρύπες στα βράχια που τις διαφήμιζαν ως αξιοθέατο κλπ.

Για να πω και τα καλά, αυτό που μου άρεσε πολύ ήταν η Mdina και το γεγονός πώς όλα ήταν φτηνά.
Ότι το χάρηκα λόγω παρέας, το χάρηκα. Αλλά σαν τοπία, δεν..
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Δεν είπα ποτέ πως δεν μου άρεσε... απλώς δεν εντυπωσιάστηκα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.742
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom