Ταξιδιωτικό γραφείο από Θεσσαλονίκη για Παρίσι!

korfiatis06

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Γεια σας,

Σκεφτόμαστε με τους δικούς μου φέτος στις ημέρες των εορτών να πάμε στο Παρίσι, γύρω στις 26 του Δεκέμβρη μέχρι πριν την Πρωτοχρονιά, ώστε να αλλάξουμε χρόνο εδώ. Δυστυχώς ούτε Χριστούγεννα μπορούμε να λείψουμε ούτε Πρωτοχρονιά. Θέλουμε ωστόσο κάτι οργανωμένο γι' αυτό και ψάχνουμε ένα καλό ταξιδιωτικό γραφείο. Στο νου μας έχουμε ήδη το Ζορπίδη που εγώ προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει πολύ και τώρα ως φοιτητής και πιο παλιά ως μαθητής και είμαι πολύ ευχαριστημένος συν τις ιστορίες άλλων που έχουν πάει με Ζορπίδη. Αλλά αν δεν μας βολέψουν οι ημερομηνίες του Ζορπίδη ή οτιδήποτε άλλο θα θέλαμε να έχουμε έστω μία ακόμα εναλλακτική. Να συγκρίνουμε και τις τιμές άλλωστε... Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Το Αθως και το Δίον,αξιόπιστα πρακτορεία και με πολλά χρόνια στο χώρο,έχει τύχει στο παρελθόν κι εγώ να πάω εκδρομές μέσω αυτών και είχα μείνει ευχαριστημένη.
Προσοχή όταν συγκρίνεις τιμές να βλέπεις τα προτεινώμενα ξενοδοχεία και τις πτήσεις-αεροπορικές εταιρείες μέσω των οποίων γίνεται η εκδρομή,
άλλη τιμή (χαμηλότερη)είναι οταν η εκδρομή γίνει με πτήση τσάρτερ ,άλλη τιμή όταν γίνει με κανονικές εταιρείες κλπ
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Το Αθως και το Δίον,αξιόπιστα πρακτορεία και με πολλά χρόνια στο χώρο,έχει τύχει στο παρελθόν κι εγώ να πάω εκδρομές μέσω αυτών και είχα μείνει ευχαριστημένη.
Προσοχή όταν συγκρίνεις τιμές να βλέπεις τα προτεινώμενα ξενοδοχεία και τις πτήσεις-αεροπορικές εταιρείες μέσω των οποίων γίνεται η εκδρομή,
άλλη τιμή (χαμηλότερη)είναι οταν η εκδρομή γίνει με πτήση τσάρτερ ,άλλη τιμή όταν γίνει με κανονικές εταιρείες κλπ
Aπο οτι εμαθα το Διον εκλεισε προχθες:roll:
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Δυστυχώς έτσι είναι. Ένα από τα καλύτερα γραφεία στο χώρο, που έβαζε κάτω μεγάλα ονόματα της Αθήνας...
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Τα περισσότερα γνωστά πρακτορεία της Θεσσαλονίκης (π.χ. Dayrise) ενεργούν σαν διαμεσολαβητές του Ζορπίδη ο οποίος στο Παρίσι έχει προσωπικό σε μόνιμη βάση, πούλμαν, οδηγούς, ξεναγούς. Πάντως το Παρίσι είναι από τα εύκολα ταξίδια και άνετα μπορείτε να το κάνετε και μόνοι σας αν δεν σας βολεύουν οι ημερομηνίες των γκρουπ. Μια ενδιάμεση λύση είναι να απευθυνθείτε σε πρακτορείο να σας κλείσει εισιτήρια και ξενοδοχεία στις επιθυμητές ημερομηνίες και να ταξιδέψετε ατομικά. Λάβετε υπ’ όψη σας ότι στο Παρίσι για τα γκρουπ, τα πρακτορεία συνήθως προσφέρουν δυνατότητα επιλογής μεταξύ 2-3 ξενοδοχείων σε άσχετες μεταξύ τους τοποθεσίες για διαβάθμιση του κόστους, αλλά με επακόλουθο άσκοπες μετακινήσεις και χάσιμο χρόνου μέχρι να συγκεντρωθεί όλο το γκρουπ το πρωί ή να διανεμηθεί μετά το τέλος του προγράμματος.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τα περισσότερα γνωστά πρακτορεία της Θεσσαλονίκης (π.χ. Dayrise) ενεργούν σαν διαμεσολαβητές του Ζορπίδη ο οποίος στο Παρίσι έχει προσωπικό σε μόνιμη βάση, πούλμαν, οδηγούς, ξεναγούς. Πάντως το Παρίσι είναι από τα εύκολα ταξίδια και άνετα μπορείτε να το κάνετε και μόνοι σας αν δεν σας βολεύουν οι ημερομηνίες των γκρουπ. Μια ενδιάμεση λύση είναι να απευθυνθείτε σε πρακτορείο να σας κλείσει εισιτήρια και ξενοδοχεία στις επιθυμητές ημερομηνίες και να ταξιδέψετε ατομικά. Λάβετε υπ’ όψη σας ότι στο Παρίσι για τα γκρουπ, τα πρακτορεία συνήθως προσφέρουν δυνατότητα επιλογής μεταξύ 2-3 ξενοδοχείων σε άσχετες μεταξύ τους τοποθεσίες για διαβάθμιση του κόστους, αλλά με επακόλουθο άσκοπες μετακινήσεις και χάσιμο χρόνου μέχρι να συγκεντρωθεί όλο το γκρουπ το πρωί ή να διανεμηθεί μετά το τέλος του προγράμματος.


Και οχι μονο στο Παρισι ...επιβεβαιωνω αυτα που λες ..συνεβη και με μενα στη Βιεννη και ειναι εντελως αντιεργονομικο.
Θα προτεινα και εγω να κλεισετε ατομικο πακετο(χοτελ+αεροπορικα) απο καποιο πρακτορειο ..τα περισσοτερα πρακτορεια -εαν τους το ζητησεις -μπορουν να κανονισουν ή να συμπεριλαβουν στην τιμη ατομικου πακετου και τις μεταφορες απο/προς το αεροδρομιο.
 

korfiatis06

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Σας ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή... αλλά και πάλι προτιμάμε κάτι οργανωμένο. Εξάλλου μην ξεχνάμε ότι ειδικά εκείνες τις μέρες θα γίνεται Ο ΧΑΜΟΣ στο Παρίσι από τον κόσμο και όχι ότι δε θα φάμε ταλαιπωρία με το γκρουπ, αλλά σαφώς θα είμαστε σε ένα πρόγραμμα... Το μόνο που δεν γνωρίζουμε ωστόσο είναι αν τα μουσεία θα είναι ανοιχτά σίγουρα εκείνες τις μέρες... Δεν έχουμε ταξιδέψει και ποτέ ημέρες εορτών εκτός Ελλάδας...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Επίσημες Αργίες / Σχολικές διακοπές
Δε νομιζω να εχετε προβλημα γιατι πατε στο μεσοδιαστημα.Δε βλεπω αργιες τοτε..απλα να τσεκαρετε ποιες μερες ειναι ανοιχτα τα μουσεια ασχετως αργιων.Αυτα θα τα ξερει καλα κ το πρακτορειο σας ουτως ή αλλως.
 

korfiatis06

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Ωραία ευχαριστώ πολύ... αυτό ωστόσο που θα ήθελα να ξέρω είναι, σχετικά με τα ξενοδοχεία παρατηρώ στο χάρτη ότι όντως το ένα είναι τελείως αλλού από το άλλο. Θα το εκτιμούσα αν μου λέγατε (εφόσον έχετε πάει) αν είναι καλύτερη η διαμονή σε ξενοδοχείο κοντά στον πύργο του Άιφελ ή στη Μονμάρτη... η αλήθεια είναι ότι δε θέλουμε να ακολουθήσουμε πιστά το πρόγραμμα του ταξιδιωτικού... θέλουμε και να το εξερευνήσουμε και μόνοι μας έστω τη μία ημέρα... και για ψώνια και περπάτημα! Αλλά το ξενοδοχείο να είναι και σχετικά κοντά... μην μπλέξουμε με συγκοινωνίες! Ευχαριστώ!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
μεταξυ μονμαρτης και της περιοχης του πυργου του αιφελ,εγω θα προτιμουσα το δευτερο...ομως στο παρισι πρεπει να χρησιμοποιησεις μετρο για τις μετακινησεις...τα βασικά αξιοθεατα ειναι μακρια το ένα απο το αλλο ....θα περπατησεις βεβαια αρκετα αλλα αυτο δε φτανει...μη το φοβαστε το μετρο ,ειναι ευκολο .....παντως αν υπαρχει επιλογη το saint germain ή καπου κοντα εκει ειναι η καλυτερη επιλογη κατα τη γνωμη μου και ως δευτερη επιλογη θα προτιμουσα καπου κοντα στην οπερα...το παρισι δεν περπατιεται ...θα περπατησεις σε καθε περιοχη χωριστα...αλλα απο τη μια στη αλλη,.....μετρο!!!
 

korfiatis06

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Το περίμενα... :p αλλά προσωπικά δε λέω όχι στο μετρό. Αρκεί να είναι εύκολο να το χρησιμοποιήσεις... δηλαδή να ξέρεις που θα κατεβείς...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom