ΗΠΑ Ταξιδι με αυτοκινητο στις ΗΠΑ

Athina!!!

Member
Μηνύματα
26
Likes
18
Για Αμερική χρειαζεται να βγάλω το διεθνές δίπλωμα οδήγησης, ή μπορώ και με το ευρωπαϊκό να νοικιάσω αυτοκίνητο; Ευχαριστώ!!!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Για Αμερική χρειαζεται να βγάλω το διεθνές δίπλωμα οδήγησης, ή μπορώ και με το ευρωπαϊκό να νοικιάσω αυτοκίνητο; Ευχαριστώ!!!
Απ' όσο γνωρίζω χρειάζεσαι διεθνές.
'Ημουν οκ σε Καλιφόρνια με το ευρωπαϊκό, δε μου ζήτησαν τίποτε άλλο. Και σε άλλες δύο περιπτώσεις που γνωρίζω ίσχυσε το ίδιο (στην ίδια πολιτεία). Κάπου είχα διαβάσει (σε κάποια ιστοσελίδα γραφείου ενοικίασης νομίζω) ότι εξαρτάται από την πολιτεία αν θα σου ζητήσουν το διεθνές, δεν ξέρω αν ισχύει. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις για να είσαι σίγουρη είναι να ρωτήσεις το γραφείο ενοικίασης.
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.304
Απ' όσο γνωρίζω χρειάζεσαι διεθνές.
Mην παραπληροφορειτε ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΤΑΓΕΣ η ΝΟΜΟΥΣ! Εχω ξανα-αναφερει οτι Μεξικο & ΗΠΑ δεχονται το Ευρωπαικο Διπλωμα οδηγησης. Τωρα τι λεει το 'ΚΡΑΤΟΣ΄(εν αγνοια του ισως) και η 'ΕΛΠΑ' που χρεωνει 2Χ παραπανω απο τις αντιστοιχες ΕΛΠΑ της ΕΟΚ ειναι αλλη ιστορια! Το εχω ξανα-αναφερει σε αλλο ποστ!
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.229
Likes
7.618
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
....εξαπανεκαθεν (2004 και εντευθεν)οσες φορες εχω νοικιασει απο ΝΥ η Φιλαδέλφεια παντα το εκανα μονο με το Ευρωπαικο ! HERTZ/AVIS/BUDGET !
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Για τους κατουχους βιζας με διαμονη περαν του τριμηνου, να ξερετε μοναχα οτι ορισμενα states εχουν οριο αποδοχης, για ξενο διπλωμα, τους 3 μηνες...
 
Μηνύματα
65
Likes
63
Για τους κατουχους βιζας με διαμονη περαν του τριμηνου, να ξερετε μοναχα οτι ορισμενα states εχουν οριο αποδοχης, για ξενο διπλωμα, τους 3 μηνες...
Μπορείς να διευκρινίσεις σε παρακαλώ τι έννοεις;;;
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Μπορείς να διευκρινίσεις σε παρακαλώ τι έννοεις;;;
Σε ορισμένα state ο νόμος αναφέρει ότι μπορείς να οδηγήσεις με ξένο δίπλωμα για 3 μήνες , Αν εσύ πχ έχεις βίζα 6μηνης παραμονής και όχι Esta , από τους τρεις μήνες και έπειτα το δίπλωμα σου θα θεωρείται μη αποδεκτό, παρότι παραμένεις νόμιμα. Αυτό που αναφέρω ισχύει στο Illinois, αλλά φαντάζομαι ότι ίσως και αλλού. Φυσικα αυτο ισχυει για εκδοση διπλωματος απο αλλη χώρα, και όχι για διεθνές δίπλωμα απο την ΕΛΠΑ.
 
Last edited:

athenabzr

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Διοδια εγω δεν βρήκα (Αριζόνα-Καλιφόρνια-Γιουτα -Νεβαδα).
Η βενζινη ουτε 0.50 ευρω το λίτρο
Η οδηγηση ανετη -ευγενικοί οδηγοί
Αυτοκίνητο καινούργιο, ωραιο, αυτοματο
Τα φανάρια μετά τη διασταύρωση (το συνηθίζεις γρήγορα)
Πήρα και εξτρά ασφάλεια για παν ενδεχόμενο (για 15 μερες +110 δολάρια)
Λογω της εξτρα ασφαλειας δεν δεσμευσαν τιποτα στην πιστωτική μου.
Διεθνη αδεια (ΕΛΠΑ) δεν μου ζητηθηκε πουθενά.
Skoumpi, είναι εύκολο να μου πεις με ποια εταιρεία έκλεισες; Απευθείας ή μέσω τρίτου σάιτ; Ευχαριστώ!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Skoumpi, είναι εύκολο να μου πεις με ποια εταιρεία έκλεισες; Απευθείας ή μέσω τρίτου σάιτ; Ευχαριστώ!
Καλημέρα έκλεισα απο την rentalcars (από εκεί κλείνω πάντα) την εξτρά ασφάλεια την αγόρασα επί τόπου.
 

Donnie

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Σκεφτομαι και εγω να νοικιασω καποιο αμαξι για οδηγηση στην Αμερικη και ηθελα να ρωτησω οσους το εχουν κανει:

α. Μπορω να νοικιασω αμαξι με το παλιο διπλωμα (το ροζ τριπτυχο) η' θα πρεπει να εχω το καινουριο ?
Επειδη δεν εχω το καινουριο σκεφτομουν να παω με το παλιο κ μια μεταφραση του απο το Υπουργειο Εξωτερικων.

β. Υπαρχει καποιος περιορισμος στο να πας σε διαφορετικες πολιτειες απο εκει που πηρες το αυτοκινητο π.χ νοικιαζεις ΝΥ και πας Rhode Island, Maine κλπ ?

Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.654
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom