Γκάνα Ταξιδι στην Ακκρα-Γκανα

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Γεια σας,παιδια! Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.Μιλησα και με το τμημα δημοσιας υγειας της νομαρχιας,που ανηκω,αλλα μαλλον με περασαν για πειραματοζωο.Εκτος του οτι πρεπει να περιμενω μεχρι να φερουν εμβολια,γιατι δεν εχουν,μου ειπαν να κανω το εμβολιο του κιτρινου πυρετου,του τυφου,της χολερας,της ηπατιτιδας Α και Β.Με αγχωσε παρα πολυ η κυρια με την οποια μιλησα.Μεχρι να πλενω τα δοντια μου με εμφιαλωμενο νερο μου ειπε και πολλα αλλα που θα μου ξαναπουν ,λεει ,οταν παω απο εκει.Συνεντευξη με γιατρο κλπ. Δε μου εφταναν οι δικοι μου,τωρα αγχωθηκα ακομη παραπανω.
Ε, εντάξει, καλά σου είπε.
Αν δε σ'τα έλεγε και τα λέγαμε εμείς, θα λέγαμε ότι δεν κάνει καλά τη δουλειά της/του.
Δεν μπορώ να ψάξω ακριβώς ποια εμβόλια χρειάζεται για εκεί, αλλά και να μη χρειάζεσαι για την συγκεκριμένη χώρα όλα όσα είπε, θα τα χρειαστείς σε κάποια άλλη στο μέλλον.
Εγώ έκανα ηπατίτιδας Α δύο φορές για να πιάσει λέει καλύτερα (1 δόση πέρυσι, μια εφέτος) και φαντάσου τώρα θα κάνω της...λύσσας.
Απλώς πρέπει να κοιτάξεις ανά πόσες μέρες μπορείς να κάνεις τι εμβόλια, νομίζω μερικά εμβόλια δεν μπορείς να τα κάνεις μαζί, πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα.
Και για το νερό καλά είπε, πολλοί βουρτσίζουν τα δόντια τους με εμφιαλωμένο ακόμη και στην Αίγυπτο.
Εννοείται ότι πρέπει να έχεις κάνει όλα τα ρουτίνας, ε; (αντιτετανικό, MMR κλπ κλπ)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Μεχρι να πλενω τα δοντια μου με εμφιαλωμενο νερο μου ειπε και πολλα αλλα που θα μου ξαναπουν ,λεει ,οταν παω απο εκει.
Συμφωνώ!! μια φορά με ποτίσανε καταλάθος νερό του δικτύου... πρώτης τάξεως καθαρτικό!
 

andrew24

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Με κόβω για τη Γκάνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
το Φεγγάρι
Καλησπέρα σας!Αν και έχω πάει στο Τακοράντι της Γκάνα σαν ναυτικός αρκετές φορές και έμεινα ευχαριστημένος από τους ανθρώπους θα ήθελα κάποιος να μου πει τη γνώμη του στο εξής:μου πρότειναν μια σοβαρή δουλειά στο Τακοράντι.Δε θα μείνω για καιρό αλλά θα πηγαίνω ανά τακτά διαστήματα.Επίσης πρόκειται να εποπτεύω 10-15 άτομα πάνω στην εργασία τους.Η επιχείρηση αφορά εκμετάλλευση ξυλείας.Δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να δεχτώ.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
σιγουρα παντως δε θα ειμαστε εμεις εκεινοι που θα σου πουμε αν πρεπει να την δεχθεις! οι γκανεζοι στη δουλεια ειναι σα μικρα παιδια. Ο,τι θες θα πρεπει να τους το ζητας με χαλαρο τροπο. Οταν μετα απο 5 φορες που τους αναθεσεις ενα πραγμα και εκεινοι δεν το εχουν φερει εις περας, μπορει να αποφασισεις να φωναξεις/ βρισεις/ επιβληθεις. Παει, τους εχασες ξανα. Δεν μπορουν και δεν αντεχουν την πιεση. Υπαρχουν, οπως παντοτε αλλωστε, λιγοστες εξαιρεσεις. Και παλι ομως (και κρατα αυτο) η διαδικασια απαιτει γερα νευρα εκ μερους σου
Μη το βλεπεις ρατσιστικα. Αυτοι οι ανθρωποι δεν εχουν γαλουχηθει στο τρελαδικο που αντιμετωπιζει καθε μερα ενας Αθηναιος/ Nεουορκεζος.εχουν συνηθισει την απλη ζωη. Δεν μπορεις να τους βαλεις ευκολα στην μπριζα των τρελων δυτικων απαιτησεων
 

andrew24

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Με κόβω για τη Γκάνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
το Φεγγάρι
Εργασία στη Γκάνα

kalspiros σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου.Προτιμώ να έχω τον Γκανέζο και να του το πω και 10 φορές αυτό που θέλω παρά να έχω άλλης εθνικότητας (ξέρεις τι εννοώ) και να κοιτάει το ρολόι πότε θα φύγει ή να είναι μ'έναν καφέ και ένα τσιγάρο συνέχεια στο χέρι.Ξέρω ότι είναι λαός απλός και φτωχός και εκτιμάει αυτά που θα του προσφέρεις.Ένας καφές στη χώρα μας είναι ίσος με 2-3 μεροκάματα στη δικιά τους.Παρόλα αυτά δεν είναι καθόλου μίζεροι.Δεν είμαι από τους ανθρώπους που εκμεταλλεύονται και να πω την αλήθεια πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά.Ελπίζω να βρω κάποια ελληνική κοινότητα ώστε να χω ένα στήριγμα.Και πάλι ευχαριστώ.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Off topic
Έχοντας δουλέψει και συνεργαστεί μέχρι στιγμής με 7 διαφορετικές εθνικότητες για διαστήματα που ποικίλουν από 3 μήνες μέχρι 3 χρόνια, έχω να σου πω πως όχι, δεν ξέρω τι εννοείς όταν μιλάς για άλλες εθνικότητες που κοιτάνε το ρολόι τους με τον καφέ και το τσιγάρο στα χέρια.
Το να συγκρίνουμε μόνιμα μια συγκεκριμένη μερίδα εργαζομένων της Ελλάδας με το σύνολο του ανθρώπινου δυναμικού μιας άλλης χώρας, είναι άτοπο.
Η εμπειρία μου μέχρι τώρα δείχνει ότι υπάρχουν πολλοί περισσότεροι Έλληνες με φιλοδοξίες που διατίθενται να δουλέψουν πιο σκληρά για τους δικούς τους λόγους, παρά σε οποιαδήποτε άλλη εθνικότητα έχω συνεργαστεί.
Σου εύχομαι καλή τύχη και καλή υπομονή.

ΥΓ μετά τα όσα είπες, ακούγεται λίγο οξύμωρη η επιθυμία σου να βρεις ελληνική κοινότητα εκεί. Όπως κι αν έχει, εγώ μπορώ να σε βοηθήσω στην επίτευξη αυτού του στόχου αλλά για την Ακκρά και όχι για το Τακοράντι.
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ξέμεινα από όνειρο??
Γεια σας,παιδια! Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.Μιλησα και με το τμημα δημοσιας υγειας της νομαρχιας,που ανηκω,αλλα μαλλον με περασαν για πειραματοζωο.Εκτος του οτι πρεπει να περιμενω μεχρι να φερουν εμβολια,γιατι δεν εχουν,μου ειπαν να κανω το εμβολιο του κιτρινου πυρετου,του τυφου,της χολερας,της ηπατιτιδας Α και Β.Με αγχωσε παρα πολυ η κυρια με την οποια μιλησα.Μεχρι να πλενω τα δοντια μου με εμφιαλωμενο νερο μου ειπε και πολλα αλλα που θα μου ξαναπουν ,λεει ,οταν παω απο εκει.Συνεντευξη με γιατρο κλπ. Δε μου εφταναν οι δικοι μου,τωρα αγχωθηκα ακομη παραπανω.
Αργυρούλα καλησπέρα!!

σίγουρα δε θα πρότεινα αν με ρωτούσες να είναι το πρώτο σου ταξίδι στη Γκάνα.. αλλά τι να κάνουμε αυτό έφερε η ζωή.. εννοείται πώς πρέπει να πας και να το απολαύσεις!!
Προσωπικά μου αρέσουν πολύ τα ταξίδια.. και έχω κάνει και αρκετά μόνη μου.. μεταξύ αυτών και στην Άκκρα για δουλειά το Δεκέμβρη του 2010.. και εννοείται πρέπει να τονίσω τη μεγάλη βοήθεια και εμψύχωση που είχα από τον karlspyro.

Στο υγειονομικό της νομαρχίας Ανατ. Αττικής που είχα πάει μου είχαν πει μόνο για κίτρινο πυρετό και χάπια ελονοσίας και αυτά έκανα. Για περισσότερες πληροφορίες εγώ ρίχνω συνήθως μια ματιά κι εδώ.. Health Information for Travelers to Ghana - Travelers' Health - CDC
Ωστόσο στην πρεσβεία που πήγα για τη βίζα.. με πρήξανε να κάνω και για χολέρα.. πράγμα αδύνατο τότε γιατί δεν έφτανε ο χρόνος..
Γενικά πέρασα τέλεια.. και ήμουν και πέντε μέρες ολομόναχη!! Σκέψου εσύ που θα έχεις και παρέα.. Για το νερό πάντως πρόσεχε όντως πολύ.. Όχι μόνο για τα δόντια.. αλλά και για ωμές σαλάτες.. και για φαγητά που μπορεί να τα πιάνουν με τα χέρια.. π.χ. μακαρόνια!! Προτίμησε κυρίως ψητά (κοτόπουλο κλπ.) πατάτες τηγανιτές, ρύζι!!
Και προσοχή στους ταξιτζήδες.. ούτε τα μισά από όσα σου λένε στην αρχή μην τους δώσεις!!:)
 

Argyroula

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΚΚΡΑ- ΓΚΑΝΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Γεια σας παιδια.Σας ευχαριστω ολους.Πρωτα Ο Θεος, φευγω την αλλη εβδομαδα.Απο εμβολια εκανα κιτρινου πυρετου,πολυομελιτιδας και μηνιγγιτιδας.Το κακο ειναι οτι τα Malarone μου ειπαν να τα παρω απο φαρμακειο και δεν υπαρχουν πουθενα,μεχρι στιγμης.Εχουν ελλειψη.Ασε που καποιοι φαρμακοποιοι ουτε καν τα γνωριζαν.Θα παρω τηλεφωνο να μαθω αν μπορω να παρω κανενα αλλο χαπακι.Εσεις που εχετε παει,τι παιζει εκει απο τιμες; Ειναι ακριβα;Ο προξενος μου ειπε οτι εκει ειναι πιο ακριβα απο την Ελλαδα.Ισχυει;:)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
αν πας σε ευρωπαικα εστιατορια ή αλλα που θελουν να γινουν (πχ le mangelan, labadi hotel...) ειναι ακριβα. Αν πας στην osu θα βρεις και φθηνα. Στην jamestown θα βρεις τα πιο φθηνα (απλα μπορει να φας ποντικια!!!) Ειναι πανφθηνα αν θελησεις να φας σαν ντοπιος... μην το κανεις! foufou? Ξεχνα το!!
κατσε που ειπαμε οτι πας? ακκρα?
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ξέμεινα από όνειρο??
Το κακο ειναι οτι τα Malarone μου ειπαν να τα παρω απο φαρμακειο και δεν υπαρχουν πουθενα,μεχρι στιγμης.Εχουν ελλειψη.:)
Πάρε ένα τηλ. στο φαρμακείο στο Κολωνάκι (Αννα Βύζα).. Εγώ εκεί βρίσκω πάντα (τουλάχιστον ένα κουτί).. Και επίσης κάνε και ένα τηλ στο φαρμακείο στο αεροδρόμιο!!
Μόνο σε μεγάλα φαρμακεία.. και κυρίως κεντρικά τα ξέρουν και έχουν.. το έχω πάθει κι εγώ!!:lol:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Σε οποιο φαρμακειο και να πατε, πειτε τους να τα παραγγειλουν, δε χρειαζεται να τρεχετε αλλου. Εχουν ριξει τη τιμη πολυ στα malarone σε σχεση με παλιοτερα..
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταξίδι στο χρόνο
Άποψή μου, αν έχεις ένα εντομοαπωθητικό με deet (40% και πάνω) δε χρειάζεται να χάψεις και malarone. Ειδικά αν μείνεις για μικρό διάστημα, (κάτω από μήνα) και στην Accra, και μειώσεις τα τσιμπίματα με σωστή χρήση του εντομοαπωθητικού, οι πιθανότητες να πάθεις malaria είναι πολύ-πολύ λίγες.
Ήθελα να σε ενημερώσω για έναν άλλο κίνδυνο, ουσιαστικά τον μόνο που αντιμετώπισα εκεί: Το τηλέφωνο από και προς Ελλάδα από το κινητό σου εναι πανάκριβο!!! Γύρω στα 6-7 ευρώ το λεπτό με χρέωση ανά λεπτό (δηλαδή για κλήση 1' και 10" θα χρεωθείς 2') όταν δέχεσαι κλήση, και κάτι παραπάνω όταν καλείς εσύ. Τα sms επίσης πανάκριβα. Αν δεν προσέξεις μπορεί να βρεθείς με 1000-1500 ευρώ επιπλέον στο λογαριασμό σου για μια εβδομάδα διαμονή.
Εγώ πλήρωσα 250 ευρώ για να δέχομαι μια κλήση την ημέρα 1-3 λεπτών. Άλλοι από την ομάδα κλάψανε άλλο ένα ταξίδι σε τηλέφωνο.
Προτίμησε τη χρήση skype, google talk και άλλων "VoIP" υπηρεσιών, απλά για καλό και για κακό ενημερώσου αν είναι νόμιμο (μη σου φαίνεται παράξενο, για παράδειγμα στην Αιθιοπία έχει ποινικοποιηθεί η χρήση VoIP - ποινή; φυλάκιση!). Πάντως στη Γκάνα είναι 99,99% σίγουρο πως επιτρέπονται, όμως κάνε μια ερώτηση για παν ενδεχόμενο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.767
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom