Ιταλία Ταξιδι στην Ιταλια

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ναι αυτό βλέπω ! Έχει πολλά οικονομικά αλλά όλα με κοινό μπάνιο .. Με δικό σου μπάνιο - τουαλέτα ξεκινάνε από 75-80 και ψάχνω για ιστορικό κέντρο.. Λέω να κλείσω πάλι μέσω rbnb αν και δεν είναι πολύ αξιόπιστη!
Από rbnb δεν έχω κλείσει ποτέ, προτιμώ την ασφάλεια του ξενοδοχείου.. Σκέφτομαι μήπως μου ακυρώσουν, ή έχουμε θέμα με τις εγγυήσεις που ζητάνε πολλοί, ή μήπως υπάρχει θέμα με την καθαριότητα!
Πάντως αν δε βρεις στο ιστορικό κέντρο κοίτα και λίγο παραέξω, η βόλτα είναι πολύ ευχάριστη (κυρίως πλάι στο ποτάμι)..
 

@irinoulas@

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
γειά σας.Θα πάω διακοπές Ιταλιά και είμαι ανάμεσα σε ρώμη και Βενετία.Εσείς που προτείνετε? Ποιά απο τις δύο πόλεις είναι πιό ωραία?Μου είπαν ότι Βενετία έχει πλυμμύρες και ανεβαίνει η στάθμη του νερού.Αληθεύει?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
γειά σας.Θα πάω διακοπές Ιταλιά και είμαι ανάμεσα σε ρώμη και Βενετία.Εσείς που προτείνετε? Ποιά απο τις δύο πόλεις είναι πιό ωραία?Μου είπαν ότι Βενετία έχει πλυμμύρες και ανεβαίνει η στάθμη του νερού.Αληθεύει?
Πρεπει να μας πεις πιο πολλες λεπτομερειες...ποτε θελεις να πας και για ποσες μερες....και αυτο για Βενετια,ναι,ειναι αληθεια.
 

@irinoulas@

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Σκοπεύω να πάω κάπου στις 10 Οκτωβρίου.Σκέφτομαι να πάω για 4 βράδια.Εσείςς τι λέτε είναι πολλά ή λίγα?Επειδή κάποιοι μου έχουν πεί ότι δεν έχει να κάνεις και κάτι ιδιαίτερο.Αληθεύει?Πόσα βράδια είναι το ιδανικό για να τα δω όλα και να μην βαρεθώ? Επίσης η άνοδος της στάθμης του νερού πόσο συχνά συμβαίνει.Έχει βροχές τον Οκτώμβριο?Θα επηρεάσει τις διακοπές μας?Θα κινούνται τα βαπορέτα?Επίσης που βολεύει να διανυκτερεύσω?Κάποιοι μου έχουν πει να μείνω στο mestre και κάποιοι άλλοι μου είπαν ότι στο mestre παρόλο που είναι πιό φθηνό δεν θα απολαύσω την βενετία και να μείνω στην Santa Lucia.Εσείς τι λέτε?
Σχετικά με τα τρένα επειδή εγώ θα πάω αεροπορικώς μέχρι Μιλάνο και απ΄εκεί με τρένο ξέρετε ποιο τρένο είναι που είναι πιό κοντά στο αεροδρόμιο του Bergamo επειδή απ ΄ ότι έχω ψάξει έχει 2-3 σταθμούς τρένων και δεν ξέρω ποιος είναι που είναι πιο κοντά στο αεροδρόμιο. Επίσης μπορώ να αγοράσω απ΄εκεί τα εισητήρια του τρένου για Βενετία?Θα έχει θέσεις επειδή σκεφτομαι μήπως έχει κάποια καθυστέρηση το αεροπλάνο και χάσουμε το τρένο. Αν αγοράσω εκεί τα εισητήρια θα είναι ακριβότερα απ το να τα κλείσω απο τώρα ηλεκτρονικώς?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
1.Σκέφτομαι να πάω για 4 βράδια.Εσείςς τι λέτε είναι πολλά ή λίγα?
2.Επειδή κάποιοι μου έχουν πεί ότι δεν έχει να κάνεις και κάτι ιδιαίτερο.Αληθεύει?Πόσα βράδια είναι το ιδανικό για να τα δω όλα και να μην βαρεθώ?
3.Επίσης η άνοδος της στάθμης του νερού πόσο συχνά συμβαίνει.Έχει βροχές τον Οκτώμβριο?Θα επηρεάσει τις διακοπές μας?Θα κινούνται τα βαπορέτα?
4.Επίσης που βολεύει να διανυκτερεύσω?Κάποιοι μου έχουν πει να μείνω στο mestre και κάποιοι άλλοι μου είπαν ότι στο mestre παρόλο που είναι πιό φθηνό δεν θα απολαύσω την βενετία και να μείνω στην Santa Lucia.
1.Ειναι ιδανικος χρονος για Βενετια...ουτε πολυ ουτε λιγο.
2.Εχει αρκετα πραγματα να δεις.Κανε "αναζητηση"και βρες οτι εχει γραφτει στο φορουμ...οπως επισης να διαβασεις και τις ιστοριες των μελων για να παρεις ιδεες.
3.Συμβαινει αλλα δεν νομιζω οτι γινεται την εποχη που θελεις να πας...ας μας απαντησουν και αλλα μελη που εχουν παει αυτην την εποχη...εγω Νοεμβριο ειχα παει και δεν ειχα κανενα προβλημα.
4.Το Mestre ειναι εξω απο την πολη της Βενετιας και δεν λεει απολυτως τιποτα σαν περιοχη...επελεξε να μεινεις μεσα στην πολη...Η Santa Lucia αν δεν κανω λαθος ειναι η περιοχη που ειναι ο σιδ.σταθμος.Εχει και αλλες περιοχες...Κοιταξε στο booking με φιλτρο "κεντρο πολης Βενετιας"εχει πολλες επιλογες...http://www.booking.com/searchresult...ghted_hotels=&dest_type=district&dest_id=2291
 

@irinoulas@

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριές. Βρηκα τελικά στην περιοχή castello ξενοδοχείο είναι καλή περιοχή?

ξέρετε τι ώρα ξεκινάνε τα βαπόρια τα πρωινά της κυριακής?Απο που μπορώ να βρω εισητήρια διαρκείας για βαπόρια?
 
Last edited by a moderator:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
ξέρετε τι ώρα ξεκινάνε τα βαπόρια τα πρωινά της κυριακής?Απο που μπορώ να βρω εισητήρια διαρκείας για βαπόρια?
Απενταντυ απο τον σταθμο των τραίνων Santa Lucia εχει κιοσκια που πουλανε εισιτηρια. Πέρσι ειχαμε δωσει 18 ευρώ για ημερήσιο . Σταματησαμε Λιντο , Μπουράνο!!, και Μουρανο ( 10 ωρες)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.491
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριές. Βρηκα τελικά στην περιοχή castello ξενοδοχείο είναι καλή περιοχή?

ξέρετε τι ώρα ξεκινάνε τα βαπόρια τα πρωινά της κυριακής?Απο που μπορώ να βρω εισητήρια διαρκείας για βαπόρια?
Η περιοχή castello γενικά μου άρεσε. Είναι μεγάλη περιοχή. Για να σου πούμε περισσότερα βάλε λινκ για το ξενοδοχείο.
Για τα βαπορέτι : http://www.actv.it/en/movinginvenice/movinginvenice
Όσον αφορά στον καιρό και στις πλημμύρες, για τις οποίες ρωτάς κι αλλού: Το ταξίδι θα το κάνεις Οκτώβριο, μήνα του φθινοπώρου και όπως καταλαβαίνεις παντού στην Ευρώπη η πιθανότητα βροχής είναι αυξημένη. Το φαινόμενο των πλημμυρών είναι άσχετο με τις βροχές. Ονομάζεται aqua alta και είναι έντονο το φθινόπωρο και τον χειμώνα, κυρίως Νοέμβριο και Δεκέμβριο. Για περισσότερες πληροφορίες δες εδώ: http://www.comune.venezia.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/EN/IDPagina/22795#2e7dd7
Σε εμάς είχε τύχει (επισκεφθήκαμε Νοέμβριο τη Βενετία). Δεν πλημμυρίζει όλη η πόλη μόνο συγκεκριμένα σημεία και το όλο θέμα το είχαμε δει ως ένα ακόμα αξιοθέατο αυτής της υπέροχης πόλης.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Εμείς μείναμε στην περιοχή Santa Croce μπροστά από τη στάση San Stae του βαπορέτο.Μια χαρά είναι 4 μέρες στη Βενετία και μπορείς να κάνεις και ημερήσια στα νησάκια(Murano,Burano).Η περιοχή όμως που μου άρεσε περισσότερο είναι το Dorsoduro.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Να πω κι εγώ πως η περιοχή που είχαμε μείνει ήταν σε απόσταση αναπνοής από τη γέφυρα Ριάλτο (Cannaregio) που είναι το κέντρο του μεγάλου καναλιού αλλά μάλλον είναι δύσκολο να βρείς οικονομικό ξενοδοχείο σ'αυτή την περιοχή.Είναι όμως όλα στα πόδια σου, η πλατεία του Αγ. Μάρκου είναι 10 λεπτά από κει και η τέλεια περιοχή του San Polo.
Αυτό ήταν https://www.booking.com/hotel/it/al-palazzo-lion-morosini.el.html?sid=c9e7151622e09ba60bdf0a2b43f786fc;dcid=4;ucfs=1;checkin=2014-10-14;interval=4
αλλά η τιμή τότε που ήταν και περίοδο καρναβαλιού ήταν 40% πιο φτηνό.

Βέβαια το πολύωρο περπάτημα και το χάσιμο στα στενά είναι αναπόφευκτο σε όποια περιοχή και να μείνεις.Οπότε απόλαυσε το!

Η ημερίσια κάρτα που είχαμε πάρει πριν 3 χρόνια κόστισε 22 ευρώ και θα την πάρεις από τα κιόσκια που θα βρείς σε όλη την πόλη και κοντά στις αποβάθρες.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
κάποιοι μου έχουν πεί ότι δεν έχει να κάνεις και κάτι ιδιαίτερο.
Κακές παρέες κάνεις.
Με το τρένο για Βενετία πας από Milano Centrale. Οπότε από Bergamo θα πρέπει να πας Milano Centrale.
Θέσεις θα έχει στο τρένο. Αν αγοράσεις από τώρα τα εισιτήρια ίσως να βρεις καλύτερη τιμή online στο site της trebitalia. Όμως τα εισιτήρια που είναι σε προσφορά είναι non refundable, οπότε αν χάσεις το τρένο, χάνεις και το αντίτιμο.
Όσον αφορά την acqua alta, να προσθέσω σε αυτά που σου είπαν οι υπόλοιποι, ότι λιγότερες πιθανότητες για acqua alta έχει όταν δεν έχει πανσέληνο ή νέα σελήνη, χωρίς αυτό να είναι απόλυτο.
Επειδή κι εγώ το βίωσα το φαινόμενο, δεν είναι κάτι που θα σου χαλάσει το ταξίδι. Πουλάνε κάτι πλαστικά λίγο αντιαισθητικά overboots που φοράς αν θες πάνω από τα παπούτσια σου, αν δεν έχεις ή δεν θες να βάλεις γαλότσες. Στήνουν τις passerelle πάνω στις οποίες περπατάς. Δεν επηρεάζεται όλη η πόλη. Η πλατεία του San Marco είναι το πιο χαμηλό σημείο στην πόλη οπότε επηρεάζεται πρώτο. Έχουν σύστημα προειδοποίησης με σειρήνες που ηχούν 2-3 ώρες πριν. Ανατριχιαστικός ήχος, προσθέτει στη μαγεία που έχει το μέρος ούτως ή άλλως. Και το φαινόμενο, επειδή είναι κύμα, έρχεται και φεύγει, οπότε κρατάει κάποιες ώρες μόνο συνήθως.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Κακές παρέες κάνεις.
Με το τρένο για Βενετία πας από Milano Centrale. Οπότε από Bergamo θα πρέπει να πας Milano Centrale.
Θέσεις θα έχει στο τρένο. Αν αγοράσεις από τώρα τα εισιτήρια ίσως να βρεις καλύτερη τιμή online στο site της trebitalia. Όμως τα εισιτήρια που είναι σε προσφορά είναι non refundable, οπότε αν χάσεις το τρένο, χάνεις και το αντίτιμο.
Όσον αφορά την acqua alta, να προσθέσω σε αυτά που σου είπαν οι υπόλοιποι, ότι λιγότερες πιθανότητες για acqua alta έχει όταν δεν έχει πανσέληνο ή νέα σελήνη, χωρίς αυτό να είναι απόλυτο.
Επειδή κι εγώ το βίωσα το φαινόμενο, δεν είναι κάτι που θα σου χαλάσει το ταξίδι. Πουλάνε κάτι πλαστικά λίγο αντιαισθητικά overboots που φοράς αν θες πάνω από τα παπούτσια σου, αν δεν έχεις ή δεν θες να βάλεις γαλότσες. Στήνουν τις passerelle πάνω στις οποίες περπατάς. Δεν επηρεάζεται όλη η πόλη. Η πλατεία του San Marco είναι το πιο χαμηλό σημείο στην πόλη οπότε επηρεάζεται πρώτο. Έχουν σύστημα προειδοποίησης με σειρήνες που ηχούν 2-3 ώρες πριν. Ανατριχιαστικός ήχος, προσθέτει στη μαγεία που έχει το μέρος ούτως ή άλλως. Και το φαινόμενο, επειδή είναι κύμα, έρχεται και φεύγει, οπότε κρατάει κάποιες ώρες μόνο συνήθως.
Ετσι μουρχεται να ξαναπαω Βενετία μονο για αυτο...!!.. :) :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.366
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
Vis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom