Ιταλία Ταξιδι στην Ιταλια

Μηνύματα
410
Likes
1.352
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπέρα,
Θεού θελοντος και κορωνοιου επιτρεποντος εκει Νοεμβρη μαλλον σκεφτομαι να παω με την κοπελα μου ενα ταξιδι Ιταλια.Ρωμη εγω εχω ξαναπαει και αλλες φορες οποτε την βγαζουμε εξω για αυτη τη φορα.Της κοπελας μου ειναι η πρωτη φορα στην Ιταλια και γενικα εχει αρκετα χρονια να βγει εξωτερικο,οποτε το παμε χαλαρα οχι κατι εξαντλητικου τυπου .Οι μερες διαθεσιμες 5-6 .Οι πολεις που σκεφτομαι και το πλανο ειναι το εξης

1.Φλωρεντια .Απευθειας πτηση απο οτι ειδα δεν εχει ,εχει φτηνες πτησεις μεσω Μπολονιας .4 διανυχτερευσεις Φλωρεντιας με εξερευνηση πολης,μουσεια ,τρατοριες και μονοημερες Σιενα,chianti,Πιζα (αν προλαβουμε).Μαγικη πολη για μενα απο οτι εχω ακουσει ,πολλοι την συγκρινουν με την Ρωμη,απο οτι ακουσα,διαβασα εξαιρετικο φαγητο,ανοιχτο μουσειο και πιστευω να εχει και το ρομαντικο στοιχειο ωστε να ταιριαζει σε ταξιδι για ζευγαρι.Στο γυρισμο μια διανυχτερευση και Μπολονια για να παρουμε μια γευσης της πολης αλλα και της αυθεντικης Μπολονεζ και την αλλη μερα πτηση.Ειναι λιγες μερες οκ αλλα και παλι πιστευω θα παρουμε μια καλη γευση Φλωρεντιας και καμμιας εκδρομουλας οπως εγραψα.Η εξερευνηση της Τοσκανης εκει ειναι διπλα ειναι ξαναεπιστρεφουμε και καλοκαιρι για πιο πολλα.

2.Η πολη που εχει φαει κολλημα η δικια μου ειναι η Βερονα.10 πολεις να τις πω να παμε στη σειρα και εντος αλλα και εκτος Ιταλιας διαλεγει εκει.Ομορφη πολη ειναι σιγουρα και αρκετο ενδιαφερον εχει ,αλλα πιστευω ειναι κριμα να φαμε πανω απο μια δυο διανυκτερευσεις εκει .Οι κοντινοτερες μεγαλες πολεις ειναι η Βενετια,Μιλανο και ειναι αμαρτια πιστευω να τις ξεπεταξουμε τετοιες πολεις μονοημερα απο Βερονα χωρις ουτε μια διανυκτερευση .

Οποτε σκεφτομαι Μιλανο 3-4 διανυχτερευσεις με μονοημερη Κομο και απο εκει ειτε μονοημερα Βερονα,ειτε διανυχτερευση ωστε να δουμε να απολαυσουμε ολη μερα και νυχτα τη Βερονα φωτισμενη.Το Μιλανο ξερω δεν ειναι τοσο γραφικο οσο αλλες ιταλικες πολεις αλλα πιστευω συνδυασμο με Βερονα θα δει και το μεσαιωνικο ιταλικο αλλα και το συγχρονο σαν γευση.Απο φωτο που ειδαμε μας ελκυει το Duomo ,η galleria ,η Σκαλα,οι αγορες και ο μυστικος Δειπνος και το καλο φαγητο οποτε δεν με χαλαει καθολου να δω και το Μιλανο.

Εναλλακτικα λεω Βενετια -Βερονα .Βενετια πανεμορφη πολη ονειρο να παω αλλα με φοβιζει η εποχη αν αξιζει για βολτα λογω κρυου,υγρασιας και πλημμυρας καναλιων.Κατα τα αλλα θα εμπαινε πρωτη επιλογη.

Σαν αλλο πλανο και κλεινω ελεγα 2 μερες Μιλανο βασικα αξιοθετα ,3 νυχτες Βενετια και απο εκει μονοημερα Βερονα .

Το ρομαντικο στοιχειο απαραιτητο για εμας μαζι με το καλο φαγητο.
 
Last edited:

bellaGeo

Member
Μηνύματα
30
Likes
8
Ονειρεμένο Ταξίδι
singapore!
καλησπέρα σας και πάλι !Γνωρίζει κάποιος αν αξίζει να επισκεφτείς την πίστα μονζα χωρίς να έχει αγώνα ;Έτσι σαν επίσκεψη ;Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν έχει νοικιάσει κάποιος αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο του bergamo;Αν ναι από ποια εταιρία ;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
καλησπέρα σας και πάλι !Γνωρίζει κάποιος αν αξίζει να επισκεφτείς την πίστα μονζα χωρίς να έχει αγώνα ;Έτσι σαν επίσκεψη ;Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν έχει νοικιάσει κάποιος αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο του bergamo;Αν ναι από ποια εταιρία ;
Καλησπέρα για ενοικίαση αυτοκινήτου στην Ιταλία δες αυτό το θέμα Ιταλία - Ενοικίαση αυτοκινήτου στην Ιταλία
 

alexiamel

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σε ολους και ολεεεες. Ειμαι φοιτητρια και θελοντας να ξοδεψω τα χρηματα του φριντομ πας, θελω να κλεισω ταξιδακι στο εξωτερικο. Σκεφτομουν οτι αμα κλεισω τωρα για καλοκαιρι θα βρω πολυ καλυτερες τιμες. Σκεφτομαι την ιταλια κυριως, ισως και καμια γαλλια. Νομιζω για καλοκαιρι προτιμω την ιταλια. Θελω ομως να παω σε πολη που να εχει nightlife(οντας φοιτητρια και λιγο παρτι ανιμαλ το λεγαμενο), αλλα να εχει και αξιοθεατα. Επισης εχω κολλημα χρονια τωρα με ενα παραθαλασσιο χωριο στην ιταλια, τη Manarola, και γενικα τετοιου τυπου χωρια, οποτε σκεφτομαι μηπως καθομουν μερικες μερες σε μια απο τις ΄΄γνωστες΄΄ πολεις, και μετα πηγαινα με τρενο/λεωφορειο στο χωριο αυτο(αλλα νταξει μια ιδεα ειναι γενικα θα δω και ποσο θα βολεψει). Γενικα εσεις τι μου προτεινετε, τοσο για την επιλογη πολης, οσο και για το ποσες μερες να κατσω κλπ, ακομα και το που να μεινω(δεν θελω πολλες πολυτελειες). Επισης, ΑΞΙΖΕΙ ΙΤΑΛΙΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπερα σε ολους και ολεεεες. Ειμαι φοιτητρια και θελοντας να ξοδεψω τα χρηματα του φριντομ πας, θελω να κλεισω ταξιδακι στο εξωτερικο. Σκεφτομουν οτι αμα κλεισω τωρα για καλοκαιρι θα βρω πολυ καλυτερες τιμες. Σκεφτομαι την ιταλια κυριως...
Καλώς ήρθες.
Βλέποντας τη θέση που βρίσκεται η Manarola, θα σου έλεγα να κοιτάξεις τη Μπολόνια, μαζί με Φλωρεντία και Πιζα αν έχεις μέρες. Μπορείς να βγάλεις καταπληκτική εκδρομή συνδυάζοντας τα όλα αυτά που έιναι σε κοντινή απόσταση.
Η Μπολόνια είναι αρκετά ζωντανή πόλη (για τα δεδομένα Ιταλίας πάντα), βέβαια δε ξέρω τι παίζει το καλοκαίρι εκεί.
Προσωπικά πάντως αν ήθελα nightlife και τα σχετικά δε θα έβρισκα λόγο να φύγω από την Ελλάδα, τουλάχιστον μιλώντας για τη καλοκαιρινή περίοδο.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Καλησπερα σε ολους και ολεεεες. Ειμαι φοιτητρια και θελοντας να ξοδεψω τα χρηματα του φριντομ πας, θελω να κλεισω ταξιδακι στο εξωτερικο. Σκεφτομουν οτι αμα κλεισω τωρα για καλοκαιρι θα βρω πολυ καλυτερες τιμες. Σκεφτομαι την ιταλια κυριως, ισως και καμια γαλλια. Νομιζω για καλοκαιρι προτιμω την ιταλια. Θελω ομως να παω σε πολη που να εχει nightlife(οντας φοιτητρια και λιγο παρτι ανιμαλ το λεγαμενο), αλλα να εχει και αξιοθεατα. Επισης εχω κολλημα χρονια τωρα με ενα παραθαλασσιο χωριο στην ιταλια, τη Manarola, και γενικα τετοιου τυπου χωρια, οποτε σκεφτομαι μηπως καθομουν μερικες μερες σε μια απο τις ΄΄γνωστες΄΄ πολεις, και μετα πηγαινα με τρενο/λεωφορειο στο χωριο αυτο(αλλα νταξει μια ιδεα ειναι γενικα θα δω και ποσο θα βολεψει). Γενικα εσεις τι μου προτεινετε, τοσο για την επιλογη πολης, οσο και για το ποσες μερες να κατσω κλπ, ακομα και το που να μεινω(δεν θελω πολλες πολυτελειες). Επισης, ΑΞΙΖΕΙ ΙΤΑΛΙΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ;
Έχει πολύ δίκιο ο @psilos3 για την Μπολόνια.
Η Μπολόνια είναι αρκετά ζωντανή πόλη (για τα δεδομένα Ιταλίας πάντα), βέβαια δε ξέρω τι παίζει το καλοκαίρι εκεί.
Επειδή έχει και πολύ φοιτητόκοσμο, είναι μια πόλη με νυχτερινή ζωή, νέο κόσμο στους δρόμους και πολύ τίμιες τιμές. Αρχές Ιουλίου (του 2019) είχα βρεθεί και ιδίως Παρασκευή - Σάββατο γινόταν χαμός! Αν ψάχνεις όμως κάτι σε πιο κυριλέ φάση, ΔΕΝ είναι το μέρος για σένα.
Εφόσον αποφασίσεις να συνδυάσεις τη Μπολόνια με άλλες πόλεις, είναι καλή ιδέα να μείνεις κάπου κοντά στον σιδηροδρομικό σταθμό.
Η Ιταλία νομίζω ότι αξίζει ανεξαρτήτως εποχής. Προφανώς το καλοκαίρι έχει πολύ περισσότερο κόσμο και ζέστη αλλά κατά τη γνώμη μου αξίζει 100%.
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Καλησπέρα. Δύο βδομάδες πριν το ταξίδι, ακυρώθηκε τελικά το Μαρόκο, λόγω των προορισμών που έβαλε πρόσφατα. Οι πτήσεις θα γίνονταν μέσω Ιταλίας. Οπότε έχουμε μείνει με ένα εισιτήριο Αθήνα - Μιλάνο στις 25 Δεκ και ένα εισιτήριο Ρώμη - Αθηνα στις 2 Ιαν. Υπό άλλες συνθήκες, θα καθόμουν να ψάξω με τις ώρες στο φόρουμ, αλλά δυστυχώς δεν προλαβαίνω σε 2 βδομάδες. Ζητάω, λοιπόν, από τους Ιταλοφιλους να μου προτείνουν επιγραμματικά ένα πρόγραμμα από πάνω προς τα κάτω και θα ψάξω μόνη μου μετά τις λεπτομερειες. (Το μόνο μέρος της Ιταλίας που έχω επισκεφθεί είναι η Βενετία. Με ενδιαφέρουν και χώροι ιστορικού ενδιαφέροντος, αλλά και γραφικές πόλεις-χωριά-οικισμοι). Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Καλησπέρα. Δύο βδομάδες πριν το ταξίδι, ακυρώθηκε τελικά το Μαρόκο, λόγω των προορισμών που έβαλε πρόσφατα. Οι πτήσεις θα γίνονταν μέσω Ιταλίας. Οπότε έχουμε μείνει με ένα εισιτήριο Αθήνα - Μιλάνο στις 25 Δεκ και ένα εισιτήριο Ρώμη - Αθηνα στις 2 Ιαν. Υπό άλλες συνθήκες, θα καθόμουν να ψάξω με τις ώρες στο φόρουμ, αλλά δυστυχώς δεν προλαβαίνω σε 2 βδομάδες. Ζητάω, λοιπόν, από τους Ιταλοφιλους να μου προτείνουν επιγραμματικά ένα πρόγραμμα από πάνω προς τα κάτω και θα ψάξω μόνη μου μετά τις λεπτομερειες. (Το μόνο μέρος της Ιταλίας που έχω επισκεφθεί είναι η Βενετία. Με ενδιαφέρουν και χώροι ιστορικού ενδιαφέροντος, αλλά και γραφικές πόλεις-χωριά-οικισμοι). Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Απο Μιλανο κατεβαινεις Φλωρεντια 2 βραδια, 1 βραδυ Σιενα και τα υπολοιπα Ρωμη. Πολυ χορταστικη γευση απο τις τοπ πολεις του Βορρα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Εσένα περίμενα, η αλήθεια είναι. Ευχαριστώ
Αν θελετε να βαλετε χωρια, γινεται κι αλλιως: 4 βραδια Φλωρεντια απο οπου με τρενα βλεπετε Λουκα, Πιζα, Σιενα κλπ και τα τελευταια 2 βραδια στη Ρωμη.
 

Viajero93

Member
Μηνύματα
51
Likes
154
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική, Κούβα
Χαιρετώ την ταξιδιάρικη παρέα! Επιτέλους κοντεύει ο καιρός που θα ξαναπάω ταξίδι στα εξωτερικά μετά από κάμποσα χρόνια και, επειδή έχουν δει πολλά τα μάτια σας εδώ, είπα να ζητήσω γνώμες-προτάσεις!

Την άνοιξη, πιθανότατα τη μεγάλη εβδομάδα ή και λίγο αργότερα προς αρχές Μάη, έχουμε πει με την παρέα μου να πάμε ενα ταξίδι πιθανότατα γύρω στις 6 με 7 μέρες και σκεφτήκαμε αμέσως την Ιταλία, μιας και οι πιο πολλοί δεν έχουμε καταφέρει να πάμε ως τώρα. Μια κλασική σκέψη και, πιστεύω, "άχαστη'' επιλογή θα ήταν η Ρώμη, ειδικά από τη στιγμή που θα έχουμε και αρκετές μέρες στη διάθεσή μας. Μια άλλη ιδέα που έχει μπει στο μυαλό μου τελευταία είναι να χρησιμοποιήσουμε τη Μπολόνια ως βάση λόγω αεροδρομίου και να τη συνδυάσουμε με την Φλωρεντία και κάποιες ακόμα εκδρομές εκεί κοντά, ανάλογα με τον χρόνο πάντα. Επίσης και η προοπτική να πάμε στην Ούμπρια μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα.
Αυτό που μας ενδιαφέρει κυρίως είναι να βολτάρουμε, να δούμε αξιοθέατα αλλά και να απολαύσουμε τοπικές γεύσεις. Έχω την αίσθηση, βέβαια, ότι η Ιταλία γενικά μπορεί να τα προσφέρει αυτά αλλα θα το εκτιμούσα αν έχετε κάποια ιδέα ή πρόταση είτε για μια πόλη μεμονωμένα είτε για συνδυασμό δύο πόλεων σε κοντινή σχετικά απόσταση.

Ευχαριστώ :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom